Zotac GTX 1050 Ti Fanları ve Garantisi

Bu konuyu okuyanlar

emremn2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ekran kartımın 2 fanından birinin 2 yaprağı kırıldı. Garantim devam etse de Türkiye de anlaşmalı olan yerde parça yokmuş ve garanti dışı olmuş diye hiçbir şekilde yardımcı olmadılar.
Birkaç sorum olacak, bu ekran kartının Original fanını arıyorum, çevremde bozuk, arızalı 1050 Ti var mı diye araştırıyorum.

1-Bu ekran kartının fanlarının özellikleri (kod, boyut vs) nelerdir? Mesela arama yaparken bulduğum fanlar bu karta uygun mu diye kontrol edebileceğim bilgiler nelerdir?

2-Başka hangi Zotac ekran kartı modellerinin fanı bu kartın fanıyla uyumludur? Araştırdığımda bazı Zotac ekran kartlarının fanları dışardan resmen aynı gibi? En azından arızalı kart aradığım için seçeneklerimi arttırmak istiyorum.

3-Bozuk ve arızalı olarak 1050 Ti aradığımı söylemiştim, internet ortamında belirli yerler var 2. el satış siteleri, oralardan araştırdım ama bulamadım. İstanbul da bildiğiniz bu tarz Original parça bulacağım bir yer önerisi olan var mı?

Garantiyle ilgili sorum da şu:

4-Zotac yurt dışı ile bağlantıya geçtim mail yoluyla. Garanti olmasa bile teknik servis olarak bana yardımcı olmaya çalışacaklarını söylediler. Ama bana kartın SN numarasını soruyorlar garantisini kontrol etmek için. Eğer Original parça bulursam 2 yıl devam eden garantisini de belki kaybetmemiş olurum diye düşünüyorum. Bu yüzden SN numarasını onlara henüz yollamadım.
RMA desteği ya da parça desteği sağlayabileceklerini söylediler. RMA'yı araştırdım, ücret iade, yeni ürün verilmesi veya ürünün tamir edilmesi hizmeti olarak geçiyor. Sizce bu durumda ne yapmalıyım bana fikir verir misiniz?

5-Eğer yurtdışına kartı gönderirsem veya parça temini, tamir vs gibi bir şey olursa sizce bu ücret olarak neye mal olur? Ne kadar sürede gelir? Bilgisi ya da daha önce benzer yaşanmış durumu olan var mı?

Şimdiden tüm cevaplar için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 38dee802-8499-4be9-8436-444addac6a62.jpg
    38dee802-8499-4be9-8436-444addac6a62.jpg
    104.8 KB · Görüntüleme: 356

utkuversus

Hondaşk
Emektar
Reaksiyon puanı
13,179
Aliexpress üzerinden bulabilirsiniz fanlarınızı. Model numarasını aratarak.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118

emremn2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Aliexpress üzerinden bulabilirsiniz fanlarınızı. Model numarasını aratarak.

1050 Ti ye uyacağını söylenen farklı ürünlerde, farklı fan özellikleri yazıyor. Bir de benim fan 11 yapraklı ona da dikkat ediyorum. Mesela:

Fan Boyut (L x W x H): yaklaşık. 85mm x 85mm x 10mm
Montaj delikleri mesafe: yaklaşık. 40x40x40mm (Merkezi Merkezi)
Güç Konektörü: 2-Pin

&

1 set 2 pcs * DC12V 0.35A 2Pin 2 Tel GPU Video Ekran Ekran Kartı Soğutma Fanı
Fan boyutu: 7010 6510 65mm 7 CM 65x65x11mm 65*65*11mm
Fan Vidalar Delik Boyutu: 40mm 40x40x40mm 40*40*40mm

Zotac Original ürün olsa daha iyi olur sanırım. Bu xigmateklerle alakalı hiçbir şey bilmiyorum, ama yazdığınıza göre 1050 Ti nin işini görür. Yalnız 2 yaprak kırık olduğu için komple soğutucuyu değiştirmek yerine tek fan değiştirsem daha iyi olur, hem 2 fan var ve birisi sağlam. Benim fan 11 yapraklı ama resimdekiler 9 yapraklı. Uyum ya da performans açısından olumsuz etkisi olmaz mı bu şekilde? Eğer olmazsa elimde original bir Zotac ekran kartı daha var, onunda tek fanı 9 yapraklı onu ayarlarım. Ama 2 fanlı ve diğer 11 yapraklı olan sağlam duruyor şuan.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Montajını uydurabilirseniz , 9 yaprak ,15 yaprak vs. hiç bi şey farketmez. İş görür yani.

emremn2

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Montajını uydurabilirseniz , 9 yaprak ,15 yaprak vs. hiç bi şey farketmez. İş görür yani.

2 fandan sadece birisinde 2 yaprak kırık o yüzden tek fan arıyorum. Diğer fanda da 11 yaprak var, buna farklı takarsam denge problemi oluşturur diye düşünüyorum ondan 11 yaprak arıyorum.

Teşekkürler. Bu linki kaydettim eğer bir süre daha original 2. el bulamazsam bunu alıcam mecburen. GTX 960 lerin fanı da 11 yapraklı acaba onların ki olur mu? Arızalı ve original satan birisini buldum çünkü.

Son mesajlar