Zor bir soru

Bu konuyu okuyanlar

yamaco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Slm arkadaşlar. Okuldan 6. sınıfta okuyan öğrencilere bir soru sorulmuş? biz tam olarak işin içinden çıkamadık yardım ederseniz sevinirim.

Kafacan, çiftlikteki büyük soygundan sonra yaptığı soruşturmada şunları öğrendi.
Baba:"İnek,koyun,at ve tavşanlarımızın sayıları eşitti. Her beş inekten biri çalındı." dedi.
Anne:"Çaldıkları at sayısı bıraktıkları koyun sayısı kadardır." dedi.
Oğul:"Geride bıraktıkları hayvanların 5/14 ü tavşandır."dedi.
Kahya:"Her tür hayvandan çalmışlar. Sayısı azalmayan hayvanımız kalmadı." dedi.
Kafacan çiftlikte birinin yalan söylediğini buldu. Acaba kim yalan söylüyor?
(Çözüm matematiksel işlemle bulunacak.) :) (A)
Not:çevabı bizde bilmiyoruz hala arıyoruz.

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
ispatse1.jpg

honen

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ancak böyle cevap verilir bu soruyada :)

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,007
Nasıl bir cevap ki bu?. Kimmiş yalancı?

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
yalancıyı yazmıştım ama silinmiş :(

Kahya:"Her tür hayvandan çalmışlar. Sayısı azalmayan hayvanımız kalmadı." dedi.

bu yalan. tavşan sayısında azalma olmamıştır.

patrick

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
19
kafacanı kafadan koparacaksın olacak bitecek :)

6.sınıfataki bir çocuğa böyle kahya ve kafacan ismi verilince otomatik olarak kayış kopmuştur haliyle, çözememesi normal. ilk önce kahya ne diye açıklamak lazım ama o zaman da köle izaura izlemeyen bir nesle de kahyayı anlatmak hayli zor olur...

-abi kahya ne?
-hmmm kahya; siyah deri çizmeleri dizine kadardır
-hm evet?
-pantolonu genelde kahverengi olup çizmesinin içine girmiş ve hafi baloncadır.
-başka?
-başkaaa.. elinde kamçı gibi bişi olur, hani atları kırbaçlarlar ya! heh ondan işte?!!
-kırbaç!? yuhh artık :S sonra?
-ya! sen pislik bi herif düşün!
-!!!?
-düşündün mü... hah işte pisliğin teki.. az çektirmedi köle izaura'ya..
-hay ben senin :S :S
-doğru konuş abine aloooo
-annneeeeeee %( %(

yamaco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim otantic76 ilgi ve alakan için üşenmemiş uğraşmışın.Sağ ol.

Senden bir ricada daha bulunabilirmiyim. Bu çevabın daha anlaşılır yani 6.sınıflar için daha anlaşılır bir çözümü yada anlatımı olabilirmi.

Doğru söylüyorsun patrick benim bile aklıma ne hinlikler gelmişti bu sorunun cevabını bulmak için uğraşırken.( tabiki soruyu sorana ) Hele senin yazını okuduktan sonra hemen kendime gidip bir kırbaç alma isteği doğdu bile :)

otantic76

Doçent
Reaksiyon puanı
0
yamaco,

öncelikle rica ederim. soru cidden hoşuma gitti. böyle soruların sorulamsı öğrencilerin matematiksel düşme kabiliyetlerini geliştirir. keşke bize de zamanında böyle "vay canına" dedirtecek sorular sorsalardı. nerde... bize kek sorular verirlerdi hep.

konuya dönecek olursak, 6. sınıftaki kişi denklem çözmeyi bilir. 1. derece denklemdir. 4 bilimeyen var ama olsun. olayı sözel anlatırsanız çabuk kapar. daha anlaşılır olması zor biraz. yani mantıken düşünüp şu yalancı demek olmaz.

bunu deneyin olmazsa başka yol ararız.(bence başka yol yok) çözümü soru üzerinden adım adım giderek anlatırsanız daha kolay anlaşılır. yani sorudaki verileni okuyun, bunun matematiksel anlamını aşağıdaki olduğunu gösterin. ben de zaten adım adım "baba, anne" gibi yazdım ki neyin nerden geldiği kolay anlaşılsın diye.

yamaco

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yeniden çok teşekkür ederim ilğin için.
Yazımı çocuklar okuldan gelmeden yazmıştım.(ee yaş itibari benim kafa almamıştı tabi bizim zamanımızda senin dediğin gibi bu tür sorular yoktu. Hatta soruda yoktu yoksa varmıydı :) haylazlıktan sorumu düşünüyoduk:):p ) Neyse sonuçta sağ ol sorunun doğruluğu :p buğün yada yarın belli olur yazarım yeniden.
Mektup gibin oldu ya neyse.