Zor Bir İnsanlık Sorusu

Reaksiyon puanı
188
Evet başlıktan da anlaşılacağı gibi biraz zor bir soru sormak istedim.

Bu soru ne matematik ile, ne fizik ile, ne de edebiyat ile ilgili. Belli bir meslek ile alakası yok. Küçüğünden büyüğüne her insan bunu cevaplayabilir ya da cevaplayabileceğini düşünebilir. Çok uzatmadan soruya geçeyim :

İnsan neden aşık olur?

Amacın beğendiğimiz bir vucuda beğendiğimiz özellikleri yükleyip adına aşk demek olmadığı kesin.

Şöyle etrafıma bir baktım. Kendime, arkadaşlarıma, etrafımda gördüğüm diğer insanlara ilginç geldi açıkçası. Kendimin ve bildiğim arkadaşlarımın geçmişlerini şöyle bir gözümün önünden geçirdim. Başlayıp biten ilişkilere baktım. Kendimin ve arkadaşlarımın geleceklerini düşündüm biraz ve kendime sordum bu soruyu fakat tıkanıp kaldım. Mantıklı bir cevap veremedim. Ben de yardım alabileceğim en güzel yerin SDN olabileceğini düşündüm. Buyrun cevaplayın ey aşk insanları. Neden aşık olursunuz?

Persona Grata

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
53
Gerçekten cevaplanması oldukça zor bir soru.

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
BENİM ADIM AŞK

Var mı beni içinizde tanıyan?
Yaşanmadan çözülmeyen sır benim!
Kalmasa da şöhretimi duymayan,
Kimliğimi tarif etmek zor benim.

Kimsesizim hısmım da yok hasmım da...
Görünmezim cismim de yok resmim de..
Dil üzmezim tek hece var ismimde,
Barınağım gönül denen yer benim.

Bülbül benim lisanımla ötüştü,
Bir gül için can evinden tutuştu,
Yüreğine toroslardan çığ düştü,
Yangınımı söndürmedi kar benim.

Niceler sultandı, kraldı, şahtı;
Benimle değişti talihi bahtı;
Yerle bir eyledim tâc ile tahtı;
Akıl almaz hünerlerim var benim.

Kamil iken cahil ettim alimi,
Vahşi iken yahşi ettim zalimi,
Yavuz iken zebun ettim Selim’i,
Her oyunu bozan gizli zor benim.

İlahimle Mevlana'yı döndürdüm,
Yunusumla öfkeleri dindirdim,
Günahımla çok ocaklar söndürdüm,
Mevla’danım; hayır benim, şer benim.

Sebep bazı Leyla, bazı Şirin'di;
Hatrım için yüce dağlar delindi;
Bilek gücüm Ferhat ile bilindi;
Kuvvet benim, kudret benim, şer benim,

Yeryüzünde ben ürettim veremi;
Lokman hekim bulamadı çaremi;
Aslı için kül eyledim Keremi;
İbrahimin atıldığı kor benim.
Benim adım AŞK !

CEMAL SAFİ

[VIDEO]http://video.yahoo.com/watch/6975431/18132759[/VIDEO]

gorelem

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Alem-i ervah da yani bedenler yaratılmadan önceki yaşamda birbirine yakın olan ruhların bir oyunu gibi düşünebiliriz. Ayrıca paralel evren de belki de aşık olduğumuz o kişiyle çoktan evlenmişizdir.....

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Özünde çok basit bir cevabı var. Çünkü insan çift olarak yaratılmıştır. Yani karşı cinsler birbirini tamamlar.

"Yerin bitirdiklerinden, kendi nefislerinizden ve bilmediğiniz daha nice şeylerden çift çift yaratan Allah münezzehtir (ihtiyaçsızdır)" Yasin/36

Reaksiyon puanı
188
111 kere bakılmış konuya ama 6 cevap var :) bu kadar mu zor bir soru bu?

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
asik olmak genlerimizde yani bizim kodumuzda var :) bu kadar basit.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Diyelim ki dünyanın en süper bilgisayarını dizdin masanın üstüne koydun. eee ? İşletim sistemi olmadan çalışır mı :)

özgür deniz

Asistan
Reaksiyon puanı
15
hadi katıp karıştırayım ortalığı...

insan neden aşkı arar neden aşık olmak ister?

"herkes aşık abi bak nası mutlu adiler bende öyle mutlu olsam" hevesi mi?

yoksa insan tarih boyunca neden dini aradı sorusuyla aynı cevap olan "eksikliğin farkedilmesi" mi?

aşk diye birşey var mı yoksa içgüdüsel yalnız kalmama paylaşma istği mi? ya da hormonal bir zorunluluk mu?

bunların hepsinin cevabını düşünün sonra eğer hala "var abi aşk yaa. öyle hormonlar bastırdı diye değil veya istem dışı bir dürtü değil" diyorsanız zaten insan neden aşık olur sorusunu da cevaplamak çok kolaylaşacaktır.

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Aşık olmanın bir nedeni yoktur aslında,sonuçları vardır sadece,yani yaşananlar aşık olduğumuz için yaşadıklarımızdır.Aşık olma nedeni değildir...
Şundan dolayı aşık oldum diyemezsin,aslında dersin ama ondan dolayı aşık olmamışsındır,aşık olduğun için öyle görüyorsundur...
Çünkü elinde olan birşey değildir Aşık olmak... Elinde olan bağlılık olur sadakat olur,aşk kendi gelir kendi yaşar devam ederse yerini saygıya sadakata bırakır hiçbir zaman ömür boyu devam etmez.
Belkide birşeye sahip olma , elde etme , yaşama arzusudur Aşk:)

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Aşk gerçekten garip bir olgu. Neden aşık oluruz sorusuna gelince, bu ruhumuza işlenmiş bir tavırdır derim.

İnsan kocaman bir ormanda, yanında ailesi olmadan dahi büyüse, normal insanlarında gözüne hoş gelen şeylerden hoşlanır. Kokulardan etkilenir. İlgi çekici renk ve ışık oyunları ruhsal halini etkiler.

Yani kendisine aşk duygusu öğretilmemiş bir insan dahi birşeyleri sevebilir. Hoşlanma eğilimi gösterebilir. Bu da bize aşkın, sevginin veya beğenme olgusunun her kişide olduğuna dair bir kanıt teşkil eder.

Peki aşk insanda nerede saklı ?

Gerçek aşk, karşılıksız sevme duygusu insanın ruhuna saklanmıştır bence. Yüce kitabımız, kuran-ı kerim bile aşk dan bahseder. Tüm evrenin, Hz. Muhammed'in taşıdığı "Nur" un uğruna yaratıldığı söylenir.

Allah ayrıca Kuran' da kendisinden daha çok bir başka nesne veya kişiyi seven insanların, hüsrana uğrayacağından da bahseder (burada bir parantez açmak istiyorum, kendi adıma konuşabilirim gerçekten öyle. çocukca ve taparcasına sevdiğim bir insan aldatarak, bana hayatımın en kötü yıllarını teslim etti ve kaçarak gitti hayatımdan. uzunca bir süre psikolojim yerine gelmemişti)

Aşk gariptir. Bazı insanlar kendilerine aşık olur. Bazıları paranın gücüne. Bazıları ilgiye aşıktır. İlgi gösteren herkesin peşinden giderler. Bazıları işine aşıktır.

Aşk sadece insanlarla sınırlandırılabilecek bir olgu değildir bence. Sadece aklı başında insanlar, diğer aklı başında insanlara aşık olurlarsa güzel sonuçlanıyor derim.

Aşkın en güzeli ise insanın aklı başında iken oluyor arkadaşlar. Bilinçli aşk diyorum ben ona. Yerine göre delice de sevebiliyor insan, tutkulu olabiliyor lakin kontrolü kaybetmemekde yarar var. Yoksa gözünüz görmez, kulağınız duymaz oluyor. Sonra birşeyler olmuş, ne olduğunu anlamadan ortada, yapayalnız kalmış buluyorsunuz kendinizi.

Bilinçli olmakta fayda var. Aşkda dahi öyle...

Saygılar..

Reaksiyon puanı
188
tuxweet'de de sormuştum bu soruyu :) orada "kuftikufti" nickli bir arkadaşın verdiği bilimsel cevap da çok hoşuma gitti:
Çok kolay bir soru. Feromon denilen neropetitin, bir uyarıcı karşısında, vücutta artmasına vücudun verdiği tepkinin halk arasındaki adına "aşk" denir. Es kaza vücudunuz bu hormonu salgılamıyorsa ya da bir şekilde bağışıklığını varsa, aşık olmazsınız.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,035
cgrszone'un dediği gibi...

Bilim adamları bunu kanıtlamışlardı. Tamamen hormonsal bir olay. Aşk denen bir şey yok.

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
tuxweet'de de sormuştum bu soruyu :) orada "kuftikufti" nickli bir arkadaşın verdiği bilimsel cevap da çok hoşuma gitti:

Çok kolay bir soru. Feromon denilen neropetitin, bir uyarıcı karşısında, vücutta artmasına vücudun verdiği tepkinin halk arasındaki adına "aşk" denir. Es kaza vücudunuz bu hormonu salgılamıyorsa ya da bir şekilde bağışıklığını varsa, aşık olmazsınız.

Bu feromon denilen hormonun ikinci kere salgılanması çok daha zor :)

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75

galiba bu hormon bende yok
ya da millette bu hormandan bolca var kime baksam 2 haftada bir ben şuna aşığım şuna ölüyorum diye birisinin adını sayıklıyo

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Feromon cinselliği tetikler, aşık olmakla doğrudan alakası yoktur. Sanırım her şeyi bilimsel çerçevede açıklama hastalığımızın bir ürünü bu. :) Bu hastalık, bir süre sonra akıl faktörünü tamamen devre dışı bırakıyor. Zira her şeyin hormonlardan kaynaklandığına inanırsanız, verdiğiniz bütün kararların da hormonlar nedeniyle olduğuna inanmak zorunda kalacaksınız. Maazallah ateistleri "tanrı olmadığı halde kader varmış, hiçbir şeye biz karar vermiyormuşuz hepsi hormonların işiymiş" gibi bir ikileme sokarsınız, huzurumuz kaçar.

- Neden aşık oluruz?
+ Feromon salgılandığı için?
- Peki niye Ayşe'ye değil de Fatma'ya aşık oluruz?
+ Ee.. Hmmm.. Feromon? Bu sefer yemedi sanırım?
- O zaman şöyle sorayım feromon her zaman salgılanıyor, biz niye her dakka birilerine aşık olmuyoruz?
+ Bilim de bilim..

Tamam bilim, ama doğru bilim, doğru bilelim. :) Her şeyde maddesel bir koşul aramayalım, akıl ve kalp faktörlerini de unutmayalım.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
AŞk kimyasal bir olay diyorlar ama bana göre tamemen insani. Yani olay sadece kimya değil.

Beyin denen et nasıl olur da bilgi saklayabiliyor? İşleyebiliyor? Bu da öyle bir şey.

Bunu anlamak için uğraşacağımıza heba ettiğimiz aşklara bakalım biraz..

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Zamanında forumdaki ateist arkadaşlarla da tartıştık bu konuyu. Kimyan değiştiği için aşık olmazsın, aşık olduğun için kimyan değişir. Sebep-sonuç ilişkisini zorla da tersine getirmenin bir anlamı tabii ki yok. Yani kimse çikolata yedi diye aşık olmaz.

(Tabii bütün bunlar beşeri aşkla ilgili.)

hüzün_

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
504
hayati paylasmak icin.hayat askla guzel

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Hormonal bir durum. Fazla üzerinde durmamak lazım.