Rehber Zikir ve Sela video

Bu konuyu okuyanlar

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775

Zikir ve Sela

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,601
Pagan ritüeli gibi olmuş. Sakin sakin namazını kılıp değişik değişik ibadet yöntemine başvurmayan sakin Müslümanlar bence daha iyi.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Allahı anmakta yanlış bir şey yok. Ha dersinizki videoya sela eklenmemeli orası ayrı konu.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,601
Allahı anmakta yanlış bir şey yok. Ha dersinizki videoya sela eklenmemeli orası ayrı konu.
Yok, tam tersi bence. Allah'ı anın tamam da, böyle daire biçiminde birinin etrafında toplanıp bir sağ bir sol yaparak onlarca kez Allah diye bağırmak adını anmak değil de bir tür ritüel gibi bir şey oluyor.

Arjinn

Müdavim
Reaksiyon puanı
660
Yok, tam tersi bence. Allah'ı anın tamam da, böyle daire biçiminde birinin etrafında toplanıp bir sağ bir sol yaparak onlarca kez Allah diye bağırmak adını anmak değil de bir tür ritüel gibi bir şey oluyor.
öyle oluyor

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Sen inançsız değilmiydin? Seni ilgilendirmeyen konu. İnsanların uydurduğu dinleri karıştırma burda. Paganmış...

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,601
Sen inançsız değilmiydin? Seni ilgilendirmeyen konu. İnsanların uydurduğu dinleri karıştırma burda. Paganmış...
Kendi dininin uydurma olmadığına dair bir kanıt sun, eğer sunamazsan da başkasının dinine uydurma deme. Başka her dine saygısızlık yapıp bir de saygısızlık yapıyorsunuz, tamamen yobazlık.

《AKİF》??

DM'den bilgi verilmiştir
Reaksiyon puanı
470
Kendi dininin uydurma olmadığına dair bir kanıt sun, eğer sunamazsan da başkasının dinine uydurma deme. Başka her dine saygısızlık yapıp bir de saygısızlık yapıyorsunuz, tamamen yobazlık.
İslâm dini ilahi bir din. Paganlıkda direkt doğaya inanıyorlar. Uydurma.
Videodaki olay hiç benzemiyor bir de.
Zikir ediyor onlar. Yaptıkları şey iyi. Ama ben de İslam'ın direkt kendisinin içinde böyle şeyler var mı emin değilim.

Son düzenleme:

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Çınar, İslâm dini ilahi bir din. Paganlıkda direkt doğaya inanıyorlar. Uydurma.
Videodaki olay hiç benzemiyor bir de.
Zikir ediyor onlar. Yaptıkları şey iyi. Ama ben de İslam'ın direkt kendisinin içinde böyle şeyler var mı emin değilim.
Toplu zikir caiz. İnternette bazı videolar var deli gibi hareketler yapıyorlar işte onlar normal değil.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,601
İslâm dini ilahi bir din. Paganlıkda direkt doğaya inanıyorlar. Uydurma.
En azından inandıkları şey Tanrı kabul edilebilecek bir şey. Düşünsene, şimdiden birkaç bin yıl geridesin, doğduğun yer tamamen yeşilliklerle kaplı. Tüm hayatın bunların arasında geçiyor, tüm besin ve barınma ihtiyacını yine doğa sayesinde karşılıyorsun. Tam da bir Tanrı için uygun tanımlamalar değil mi bunlar? Seni içinde barındırıyor, barınma ve besin sağlıyor, sana hayat veriyor. Tam da Tanrı sayılası bir şey.

Bir de İslam'ın Tanrısına bakalım diyeceğim, fakat bazı sebeplerden dolayı kendisine bakamıyoruz. Bize sağladıklarına bakalım diyeceğim, burada da din amaçlı yapılan katliamlardan başka bir şey göremedim. Bizi barındırıp barındırmadığı konusuna da gelirsek, kendisi bir sebepten dolayı (ben kibir olarak yorumladım) kendisi ile bizi ayrı tutmayı tercih etmiş.

Bu değerlendirmelere bakarak, Paganlık daha mantıklı geldi (ki zaten Panteistik bir inanca sahibim)
Toplu zikir caiz. İnternette bazı videolar var deli gibi hareketler yapıyorlar işte onlar normal değil.
Yukarıdaki video da pek normal gelmedi. Bir sağ bir sol, insan yorulur yahu. Allah'ın adını anmak için bu kadar uğraşa gerek yok, dümdüz dursalar daha güzel olurmuş.

《AKİF》??

DM'den bilgi verilmiştir
Reaksiyon puanı
470
En azından inandıkları şey Tanrı kabul edilebilecek bir şey. Düşünsene, şimdiden birkaç bin yıl geridesin, doğduğun yer tamamen yeşilliklerle kaplı. Tüm hayatın bunların arasında geçiyor, tüm besin ve barınma ihtiyacını yine doğa sayesinde karşılıyorsun. Tam da bir Tanrı için uygun tanımlamalar değil mi bunlar? Seni içinde barındırıyor, barınma ve besin sağlıyor, sana hayat veriyor. Tam da Tanrı sayılası bir şey.
Tanrının olayı bence var olanların hiç birine benzememesi zaten. Put olayı gibi oluyor o, kendi tanrınla beslenmek.

Bir de İslam'ın Tanrısına bakalım diyeceğim, fakat bazı sebeplerden dolayı kendisine bakamıyoruz. Bize sağladıklarına bakalım diyeceğim, burada da din amaçlı yapılan katliamlardan başka bir şey göremedim. Bizi barındırıp barındırmadığı konusuna da gelirsek, kendisi bir sebepten dolayı (ben kibir olarak yorumladım) kendisi ile bizi ayrı tutmayı tercih etmiş.
Yine üsttekine dönüyor. Tanrı senle bir olsa tanrılığının anlamı kalmazdı. Firevun gibi olurdu :smiley:
Ayrıca tek gördüğün katliam mı? İslam'ın kazandırdığı şeyler azımsanamaz. Dünyayı en çok değiştiren şeylerden. Toplumun tamamını düzeltici bir etkiye sahip, manevi yönden. Maddi istersen, İslam tarihindeki bilim insanları. Pek çok buluşu (en çok pistona şaşırmıştım) onlar buldu. Bu iş Tanrı'dan çok dine döndü yanlışlıkla. Neyse, katliam denilen şeyin kime göre neye göre var kısmı var ama önemli değil orası. O dinle alakalı bir yere geldiği için dağıldı olay.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,601
Tanrının olayı bence var olanların hiç birine benzememesi zaten. Put olayı gibi oluyor o, kendi tanrınla beslenmek.
Tanrı beni kendinden bir parçayla beslemiyorsa ben başka bir şeyle besleniyorum demektir, yani Tanrı'nın sonsuz olmadığı anlamına gelir.
Yine üsttekine dönüyor. Tanrı senle bir olsa tanrılığının anlamı kalmazdı. Firevun gibi olurdu :smiley:
Firavun kendini tanrı ilan etmişti, ve "bizden biri" ile "bizi kapsayan" arasında bir fark var. Tanrı benle bir değilse ben Tanrıdan ayrıyım yani Tanrının kapsamadığı bir şeyim demektir, üstte dediğim gibi Tanrının sonsuz olduğu durumu ile çelişiyor bu.
Ayrıca tek gördüğün katliam mı?
Evet. Din adına yapılan şeyler olarak en başta katliamları görüyorum, ondan sonra ise gayrimüslim köleler ve kadın köleler (ne için kullanıldıklarını anlatmama gerek yoktur muhtemelen).
İslam'ın kazandırdığı şeyler azımsanamaz. Dünyayı en çok değiştiren şeylerden. Toplumun tamamını düzeltici bir etkiye sahip, manevi yönden. Maddi istersen, İslam tarihindeki bilim insanları. Pek çok buluşu (en çok pistona şaşırmıştım) onlar buldu.
Say bakalım, ama İslam ile bağlantısı olanların yaptıklarını değil direkt İslam uğruna yapılanları say. Müslüman bilim adamları bunu İslam uğruna değil insanlık uğruna yaptı, sonuçta Müslüman olmak bilim adamı olmanı sağlamıyor.
Çok mantıklı insanmışsın.:tearsofjoy:
En azından herkesin inancına saygısızlık yaptıktan sonra dinime saygısızlık yapıyorlar diye ağlamıyorum.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Onunla çok nezih bir tartışma yürütüyoruz. Bize göre dediğin gibi olabilir hocam, ama böyle denmez direkt kendisine karşı. Hoşgörü olayı bunla ilgili.
Doğaya tanrı diyor doğaya. Demiyorki biz insanlar şans eseri olmuş olamayız. Dünyaya bak yuvarlak düşmüyoruz. Güneşe aya bak neye yarıyor. Dünyada sayısız nimet var. Hakikat apaçık ortada. İslam mantıklı gelmiyorda pagan mantıklı geliyor.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,601
Dünyaya bak yuvarlak düşmüyoruz.
Güneşe aya bak neye yarıyor.
Neye yarıyor? Büyük patlama sonrası rastgele bir şekilde dağılan enerjilerin maddeye dönüşmesi ve o maddelerin de kütleçekim ile birbiri etrafında toplaşıp yıldız gibi şeyleri oluşturması, daha sonra bu yıldızların da milyarlarca yıl içerisinde birçok kez çarpışarak parçalanması ve bu parçaların da gezegen olarak kütleçekim ile bu yıldızların etrafında kalmasıyla daha küçük parçaların da gezegenlerin yörüngesinde takılı kalmasında Allah'a yorduğun şey nedir?
Dünyada sayısız nimet var.
Neden hepimiz eşit bir şekilde faydalanamıyoruz? Neden ben ailem şirket sahibi zengin bir aile değil de İstanbul'un rastgele bir noktasında yaşayan bir aile olduğu için daha az nimetten faydalanabiliyorum? Neden Afrika'daki bir çocuk benden bile daha az nimetten faydalanabiliyor? Yüce rabbiniz masum çocuklara bunu mu layık gördü? Yüce irade sahibi bir varlık, eşitlikçi olmayı beceremedi mi?
Hakikat apaçık ortada.
Nerede?
İslam mantıklı gelmiyorda pagan mantıklı geliyor.
En azından Tanrılarının var olduğuna dair bir kanıtları var, tek eksikleri o şeyin Tanrı olduğuna dair bir kanıt. Sizde ikisi de yok.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775

Neye yarıyor? Büyük patlama sonrası rastgele bir şekilde dağılan enerjilerin maddeye dönüşmesi ve o maddelerin de kütleçekim ile birbiri etrafında toplaşıp yıldız gibi şeyleri oluşturması, daha sonra bu yıldızların da milyarlarca yıl içerisinde birçok kez çarpışarak parçalanması ve bu parçaların da gezegen olarak kütleçekim ile bu yıldızların etrafında kalmasıyla daha küçük parçaların da gezegenlerin yörüngesinde takılı kalmasında Allah'a yorduğun şey nedir?

Neden hepimiz eşit bir şekilde faydalanamıyoruz? Neden ben ailem şirket sahibi zengin bir aile değil de İstanbul'un rastgele bir noktasında yaşayan bir aile olduğu için daha az nimetten faydalanabiliyorum? Neden Afrika'daki bir çocuk benden bile daha az nimetten faydalanabiliyor? Yüce rabbiniz masum çocuklara bunu mu layık gördü? Yüce irade sahibi bir varlık, eşitlikçi olmayı beceremedi mi?

Nerede?

En azından Tanrılarının var olduğuna dair bir kanıtları var, tek eksikleri o şeyin Tanrı olduğuna dair bir kanıt. Sizde ikisi de yok.
??? Cehennem dolacak malesef hakikati göremeyenler dolu.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,601

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Göster hakikati, "hakikati göremiyorsun" demek yetmiyor maalesef. Nerede şu benim göremediğim büyük hakikat?
Sizler hakikati göremiyorsunuzki. Hakikati anlatıyorum yine nerde diyorsun. Allah insan ve cinleri kendisine kulluk edelim diye yarattı. Burda ne yaptıysak iyininde kötününde öbür tarafta hesabını vereceğiz. Kuranı oku sonra kendine bak etrafa bak aç gözünü aç. Gözünüz kör ne anlatsak boş. Herkes niye zengin değil diyorsun burası imtihan yeri bazı şeyler kesin kader. Herkesin rızkı ne kadarsa o kadarını yer. Biz imtihan ediliyoruz. Cennette sonsuz mutluluk.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,601
Sizler hakikati göremiyorsunuzki.
Göstermiyorsun ki.
Hakikati anlatıyorum yine nerde diyorsun.
Nerede anlattın? Kanıt sun bana, saçma laflar değil.
Allah insan ve cinleri kendisine kulluk edelim diye yarattı. Burda ne yaptıysak iyininde kötününde öbür tarafta hesabını vereceğiz.
Kaynak Kuran mı?
Kuranı oku sonra kendine bak etrafa bak aç gözünü aç.
Kuran'ı neden okuyayım? Onlarca din var, hepsini teker teker araştırmam mı gerekiyor? İslam'ın diğer dinlerden üstünlüğü ne (senin gerçek olduğunu düşünmen dışında)? Bütün dinleri teker teker araştırmak sonsuza kadar sürer ki ben ömrümü ana dilimde bile olmayan yüzlerce sayfadan oluşan kitaplara harcayamam. Bana 600 sayfalık dev bir kitabı okumamı emretme, git düzgünce kanıt sun.
Gözünüz kör ne anlatsak boş.
Nereye bakacağımızı söylemedikten sonra ne kadar kör deseniz de boş, evet.
Herkes niye zengin değil diyorsun burası imtihan yeri bazı şeyler kesin kader.
Tanrı neden insanları imtihan ediyor? Ne gerek vardı bunca aksiyona? Bu kadar canın bir Tanrının isteği üzerine burada böylesine acılar çekmesi normal mi? Daha kanıtı bile olmayan şeylere inanmadığımız için sonsuza kadar cızbız olmamız normal mi?
Herkesin rızkı ne kadarsa o kadarını yer.
İnsanların rızkı neden farklı? Neden herkesin sınavı aynı değil? Neden zengin bir ailede doğan çocuğun rızkı benden fazla, bundan önce bir hayat vardı da orada da mı Tanrının isteğine uymadım?
Biz imtihan ediliyoruz.
Neden? Tanrı neden istemiş bunu?
Cennette sonsuz mutluluk.
Cennete sadece kanıtı olmayan bir şeye inananları alıyorlarsa, yok, ben cennete girmesem de olur.

Skellige

☕?‍?
Reaksiyon puanı
3,775
Tartışma bir daha benimle.

• Komik
Reactions: 023