Zenginler evleniyor, fakirler oruç tutuyor, peki ama neden?

Bu konuyu okuyanlar

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
İslam söylemiyor değil; kendini İslam dininden görenlerin aslında hiç de İslam’a göre bir hayat yaşamamalarından kaynaklanan bir durum bu.

Öyle olmasaydı şu an her şey çok farklı olurdu.
Vicdan azabı...

...ve helal yoldan yapmak var iken seni harama yönlendiren her şeyin (statüko, insanlar, hayırsız annelerin ve babaların hayırsız evlatları vs.) varlığının verdiği umutsuzluk, mutsuzluk...
Müslüman olup kurallara uymayanların çevirdiği bir topluluğu başka dine mensuplarda inançsızlarda çevirir.
Haklı haksız olayına dönecekse tek suç onlarda değil. Bütün ilişkiler karşılıklı rıza gerektirir. Üçüncü dörtünce kişilerin karışması haksızlık olarak görülür. Aksi durum (rızasız) devlet kanunlarına, inançlara, insanlığa aykırı bir durum zaten.
Ama bir işi inancı yasakladı diye yapmayan insan yapanlara suç atmamalı. Binlerce din, on binlerce mezhep var.
Dünyada inançlardan ziyade devlet kuralları düzen sağlıyor. Her şey ona göre şekilleniyor.

İnanç, düşünce, gelenekleri gibi ortak paydaları aynı/benzer olan insanlar arkadaş olabilir istedikleri gibi yaşayabilir ancak bunu kendileri gibi olmayandan beklemek etik değil.
Kendi gibi yaşamayan, düşünmeyene edepsiz, adapsız, aile terbiyesi almamış gibi yakıştırmalarda doğru değil. Armut her zaman dibine düşmez..

Eğer konu ben kendi kafama göre takılacağım dinle de aram yok ama özgüvensizlik, psikolojik veya biyolojik sorunlarımdan dolayı yapamıyorum diyerek dine kapanmış bir insanın serzenişleriyse çözümü bilimde aramak gerek.

Gerçekten yazdıklarından şikayetçiysen (durumu olmayıp arzuları biriken biriysen) seni böyle kabul edecek birini arayacaksın. Soğan ekmek yerim evlenirim diyen. Günümüzde zor öyle birini bulmak ama imkansızda olamaz.

Reaksiyon puanı
551
Müslüman olup kurallara uymayanların çevirdiği bir topluluğu başka dine mensuplarda inançsızlarda çevirir.
Haklı haksız olayına dönecekse tek suç onlarda değil. Bütün ilişkiler karşılıklı rıza gerektirir. Üçüncü dörtünce kişilerin karışması haksızlık olarak görülür. Aksi durum (rızasız) devlet kanunlarına, inançlara, insanlığa aykırı bir durum zaten.
Ama bir işi inancı yasakladı diye yapmayan insan yapanlara suç atmamalı.
Dünyada inançlardan ziyade devlet kuralları düzen sağlıyor. Her şey ona göre şekilleniyor.

İnanç, düşünce, gelenekleri gibi ortak paydaları aynı/benzer olan insanlar arkadaş olabilir istedikleri gibi yaşayabilir ancak bunu kendileri gibi olmayandan beklemek etik değil.
Kendi gibi yaşamayan, düşünmeyene edepsiz, adapsız, aile terbiyesi almamış gibi yakıştırmalarda doğru değil. Armut her zaman dibine düşmez..

Eğer konu ben kendi kafama göre takılacağım dinle de aram yok ama özgüvensizlik, psikolojik veya biyolojik sorunlarımdan dolayı yapamıyorum diyerek dine kapanmış bir insanın serzenişleriyse çözümü bilimde aramak gerek.

Gerçekten yazdıklarından şikayetçiysen (durumu olmayıp arzuları biriken biriysen) seni böyle kabul edecek birini arayacaksın. Soğan ekmek yerim evlenirim diyen. Günümüzde zor öyle birini bulmak ama imkansızda olamaz.
İmkansız.

Reaksiyon puanı
551
Ama bir işi inancı yasakladı diye yapmayan insan yapanlara suç atmamalı. Binlerce din, on binlerce mezhep var.

Çözüm nasıl bilimde aranır bu durumda?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Çözüm nasıl bilimde aranır bu durumda?
Cümlem tam olarak şu,
"Eğer konu ben kendi kafama göre takılacağım dinle de aram yok ama özgüvensizlik, psikolojik veya biyolojik sorunlarımdan dolayı yapamıyorum diyerek dine kapanmış bir insanın serzenişleriyse çözümü bilimde aramak gerek."

Forum kurallarını aşmamak için kapalı konuşacağım ama eğri, kısalık, erken patlama problemi olanların bu fanfoni finfondan uzak durma sebepleri arasında oluyor. Özgüvensizlik veya psikolojik başka problemlerde sebep olabilir. Geçmişte yaşanan travmatik olaylar vs.
Bilimde arayacaksın ki çözümü bulasın. Sorununa göre cerrahimi olur, çocukluğuna inerek mi olur bilemem.

Zaten böyle bir sorunun varsa doktorda çözüm aramak iyidir. Evlensen ne olacak? Eşinden de çekineceksin. Onunda istekleri olacak karşılayamazsanda evliliğin bitişine kadar gidebilir.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
551
Herkesin maddiyatı düşünmesi sebebiyle mi ? Yoksa bütün isteklerinize uygun birinin olmaması gibi mi ?
Cümlem tam olarak şu,
"Eğer konu ben kendi kafama göre takılacağım dinle de aram yok ama özgüvensizlik, psikolojik veya biyolojik sorunlarımdan dolayı yapamıyorum diyerek dine kapanmış bir insanın serzenişleriyse çözümü bilimde aramak gerek."

Forum kurallarını aşmamak için kapalı konuşacağım ama eğri veya kısalık problemi olanların bu fanfoni finfondan uzak durma sebepleri arasında oluyor. Özgüvensizlik veya psikolojik başka problemlerde sebep olabilir. Geçmişte yaşanan travmatik olaylar vs.
Bilimde arayacaksın ki çözümü bulasın. Sorununa göre cerrahimi olur, çocukluğuna inerek mi olur bilemem.
Evet, herkesin maddiyatçı olmasından ötürü. Kızla konuşuyoruz; arabadan, hangi marka giyindiğimden, evimden, zartımdan zurtumdan soruyor. Yok evlenirsek düğünü nerede yaparız? Ben ne dedim, tabi ki Çırağan’da yaparız dedim ve deyiş o deyiş, bir daha da konuşmadım. Çünkü değmiyor. Ama kızın da suçu yok. Annesi pompalıyor hep, beyin yıkanıyor işte. Ya da sırf kız arkadaşlarına gerek gerçek hayatta gerekse de sosyal medyada hava atmak için paranın, altının kulu kölesi oluyorlar. Yazık o genç kızlara ki ömürlerini başkalarının düşüncelerine, görüşlerine göre şekillendirip buna göre yaşamaktalar.

O yazmış olduğunuz diğer şeylerle alakası yok.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Evet, herkesin maddiyatçı olmasından ötürü. Kızla konuşuyoruz; arabadan, hangi marka giyindiğimden, evimden, zartımdan zurtumdan soruyor. Yok evlenirsek düğünü nerede yaparız? Ben ne dedim, tabi ki Çırağan’da yaparız dedim ve deyiş o deyiş, bir daha da konuşmadım. Çünkü değmiyor. Ama kızın da suçu yok. Annesi pompalıyor hep, beyin yıkanıyor işte. Ya da sırf kız arkadaşlarına gerek gerçek hayatta gerekse de sosyal medyada hava atmak için paranın, altının kulu kölesi oluyorlar. Yazık o genç kızlara ki ömürlerini başkalarının düşüncelerine, görüşlerine göre şekillendirip buna göre yaşamaktalar.

İhtimaller dahilinde olduğundan söylemek istedim onu.
Valla haklısın hocam bende evliliği pek düşünen biri değilim benzeri sebeplerden. Ama şansımız varsa bulunur. Bu şekilde kendini yiyip bitirme. Karşına çıkacak fırsatı kaçırmana sebep olmasın.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762

Konunun başından söylesene bunu be ağa

Tolga6bd6

Doçent
Reaksiyon puanı
298
Merhaba.

Bu konuyu açtım çünkü uzun süredir aklıma takılan bir husus hakkında siz değerli forum üyelerinden fikir ve görüş ayrıca da yorum almak istedim.

Öncelikle bu konuyu açma nedenim olan hadis-i şerif’e gelin hep beraber bakalım:

Abdullah (b. Mes’ûd) anlatıyor: Evlenmeye imkân bulamayan gençler olarak Hz. Peygamber’in (sav) yanındaydık. Allah Resûlü (sav) bize şöyle buyurdu:

“Ey genç topluluğu! Aranızdan evlenmeye gücü yetenler evlensin. Çünkü evlenmek, gözü haramdan korumak ve iffeti muhafaza etmek için en iyi yoldur…”

(Buhârî, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

“...Evlenmeye gücü yetmeyen kimse ise oruç tutsun. Çünkü oruç insanın şehvetini kırar.”

(İbni Mâce, Nikâh, 1)

Gördüğünüz ve hadisten anladığınız üzere Hz. Muhammed (sav), “evlenmeye gücü yetenler” diye buyururken zenginleri; “evlenmeye gücü yetmeyenler” diye buyururken fakirleri kastetmektedir.

Buraya kadar her şey net sanıyorum.

Şimdi ben size hangi konuda fikrinizi ve görüşlerinizi soruyorum, şu konuda:

Zenginlere yani evlenebilme imkanı olanlara evlilik tavsiye edilirken fakirlere yani evlenebilme imkanı olmayanlara neden oruç tutmaları tavsiye ediliyor?

Zenginler, sahip oldukları mal ve mülküyle evlenip her akşam eşinin yaptığı lezzetli yemeklerden yiyerlerken fakirler neden gün boyunca aç kalmaya (oruç tutmaya) bir nevi mahkum ediliyor? Zenginlerdeki nefs fakirlerde yok mu?

Evlenmek isteyen bir fakire neden uyanan nefsini köreltmesi tavsiye edilirken zengine uyanan nefsinin arzu ettiklerini gerçekleştirebileceği belirtiliyor?

Oysa ki Hz. Muhammed (sav), nefsini öldürmek için kendisine zarar veren Ebu’d Derdâ’ya “Nefsiniz sizin bileğinizdir; ona iyi davranınız.” diye buyurmamış mıydı? Ama Rahmet Peygamberi (sav), yukarıdaki hadislerinde, bu kez nefsin arzu ve dilediklerine karşın onu aç bırakabileceğimiz telkininde bulunmaktadır.

Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum; sanıyorum benim ne demek istediğimi anladınız.

Sizin bu konudaki görüşleriniz nedir, öğrenmek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.
:(

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Kaç yaşında olduğun meraklandırdı beni kardeşim.

Reaksiyon puanı
551
Reaksiyon puanı
551
Doğal isteğiniz bu, zina yapmaktansa onu yap. Düğün, kına, nikah, çeyiz, araba, ev, çocuk falan? İster misin bu sorumlulukları?
İslam’a uygun bir nikah yapmak isterim.

İsraftan kaçınmayı ve hayırlı bir evliliği gaye edinmemin en nihayetinde rıza-ı ilahi maksadıyla olduğunu her daim hatırlamak isterim.

Aynı gayeye sahip bir genç kız ile de evlenmek isterim.

Ancak nerede şimdi o güzel amaçlar... Amaç para pul, mal mülk olmuş...

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Yok işte kardeş olmuyor öyle.

Dini hassasiyetlerim olduğu için vicdan azabı çekiyorum. Hoş olmuyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu soru ne alaka hocam? ?

Konu amacından sapmaya başlıyor.
Yani yeni mi tanıştın kızla?
Sana güven mi vermişti evlenelim diye?
Uzun zaman sana bağlanan birisi böyle şeyi nasıl yapar ki?

Reaksiyon puanı
2,554
Bu konuda kendimi gördüm ama baktım olacağı yok gittik bulaştık günaha 1 2 derken 7 oldu ?
Şimdi de evlenmek isteyen var ben istemiyorum işe bak sen yani şimdi konuyu bilen özelden anlattığım arkadaşlar kıs kıs gülüyordur okuyunca bu konuda fazla yorum yapamıyorum ?
Düzenli iş bulsan evlenirsin ama yani görücü usulü falan bakılır ayarlanır bişiler gerekirse eşin de çalışır olur yeter ki iste yani ama gerçekten iste hazır ol ?
Yani bak diyorum kıza durumum da yok ama nafile yani bir iş bulsam o beni kaçıracak ?
Hatta artık ben iş bulayım seni kaçıracam diyor ?
Mevlam nasip etmiyor ki abi yoksa 10 numara evlenirim ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bu konuda kendimi gördüm ama baktım olacağı yok gittik bulaştık günaha 1 2 derken 7 oldu ?
Şimdi de evlenmek isteyen var ben istemiyorum işe bak sen yani şimdi konuyu bilen özelden anlattığım arkadaşlar kıs kıs gülüyordur okuyunca bu konuda fazla yorum yapamıyorum ?
Düzenli iş bulsan evlenirsin ama yani görücü usulü falan bakılır ayarlanır bişiler gerekirse eşin de çalışır olur yeter ki iste yani ama gerçekten iste hazır ol ?
Yani bak diyorum kıza durumum da yok ama nafile yani bir iş bulsam o beni kaçıracak ?
Hatta artık ben iş bulayım seni kaçıracam diyor ?
Mevlam nasip etmiyor ki abi yoksa 10 numara evlenirim ?
Sayfa sayfa random atardım da yasak abi ? ? ?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Doğru yerde ve doğru zamanda değiliz sanırım. Herşey bundan kaynaklı.

Mesela Can benim yerimde olsa Kız bulunca öpüp gözünün üstüne koyardı.

Ben Can'ın yerinde olsam bulduğum ilk kızla artık çoktan evlenmiştim.

Nasip kismet meselesi :D agshshha

Reaksiyon puanı
307
Böyle şeylere takılmayın bence, ben namaz kılan biriyim ben de dini sorgulayınca çok çelişkiler görüyorum deizme kadar gidiyorum ama inançsız biri de olmak istemiyorum.
Çünkü İslam dininde bizim açıklayamadığımız ama mantıkla açıklanabilen bir sürü şey var, bence bir hocaya danışmak daha iyi...

Reaksiyon puanı
2,554
Doğru yerde ve doğru zamanda değiliz sanırım. Herşey bundan kaynaklı.

Mesela Can benim yerimde olsa Kız bulunca öpüp gözünün üstüne koyardı.

Ben Can'ın yerinde olsam bulduğum ilk kızla artık çoktan evlenmiştim.

Nasip kismet meselesi :D agshshha
Yavv Allah çarpsın ben de öyle diyordum ama hayat yaptı yine şakasını böyle şey olur mu ya ??
Yani düşünün 1000 tane telefon var random atıyorsunuz hani 1 tanesi sizin olacak neyse atıyorsunuz geliyor 1 tane önünüze lan giriş seviyesi bakıyorsun işlemci kötü ram kötü kamera kötü ulan bari tasarım güzel olsun diyorsun o da kötü madem tasarım kötü hiç yoktan sağlam diyosun o da kötü yani bizimkisi de o misal ??

Reaksiyon puanı
551
Böyle şeylere takılmayın bence, ben namaz kılan biriyim ben de dini sorgulayınca çok çelişkiler görüyorum deizme kadar gidiyorum ama inançsız biri de olmak istemiyorum.
Çünkü İslam dininde bizim açıklayamadığımız ama mantıkla açıklanabilen bir sürü şey var, bence bir hocaya danışmak daha iyi...
Hocaya ne diyeceğiz? “Hayırlı bir evlilik isteyen bir gencim, bana bu konuda yardımcı olur musunuz hocam?” mı?

Hoca sormaz mı neden annene babana söylemiyorsun? E o zaman ben de diyeceğim ki kaç defa söyledim, anneme, teyzelerime, halalarıma... Ama nafile. Olmadı. Olmuyor.

Bir de şimdi bu konuda yardımcı olabileceklerini düşündüğüm hocalar pek yok zannımca.

İşimiz Allah’a kaldı...

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Konuyu açan arkadaşa sormak isterim ne denmesi gerekirdi orada ?

Zengin isen evlen Fakirsen de evlen bir şey olmaz mutsuz ol üç gün sonra boşan kavgalar et ayrıl veya çoluğun çocuğun olsun ser sefil ol flan mı demesi lazım dı ? Konunun mantığını anlayamadım...