Zaman Bedava Gazete Dağıtıyor !!!

Bu konuyu okuyanlar

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
images

Büyük gazeteci (!) Emin Çölaşan gazetelerin gerçek trajlarını söyledi.
Zaman gazetesi sadece 21000 bayi satışı yapıyormuş gerisini bedava dağıtıyormuş.
Toplam günlük : 1.000.000 satışı olan bir gazete.

* Allah için nasıl bir atış gücüne sahipsin be adam. Ben kaç yıldır Zaman alıyorum. Biz gidip bayiden almayız abone oluruz hergün evimize gelir.
*Şu zamana kadar bedava dağıtıldıda biz enayimiydik te para ödedik.

*Beleş dağıtılsa ki 1.000.000 gazete...her gün ne maliyet çıkarır bir düşün önce.
*Allah akıl fikir versin.

Kaynak : http://www.ensonhaber.com/emin-colasana-gore-gazetelerin-gercek-tirajlari-2012-05-23.html

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
zaman gazetesi abonelik sistemini türkiyede en iyi işleten gazete. ancak bedava gazete dağıtımı da yıllardır uygulanan bir yöntem. zaman gazetesini bilmem ama doğan grubu gazeteleri yıllar boyu, özellikle büyük şehirlerdeki benzin istasyonlarında, bedava dağıtıldı. hatta haberturk gazetesi bunun için traj ölçümü konusunda bağımsız bir şirketle anlaşmıştı.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Hayatta bedava dağıtacaklarına inanmam!

Yıllar ve yıllar önce lisedeyiz.
Arkadaşım bunların yurduna kayıt oldu.

Dedim şimdi seni zorla Sızıntı'ya abone ederler dedim.
Beni kimse okumadığım bir şeye abone edemez falan fişmeken attı tuttu...

1 hafta geçmedi arkadaşım bana hay senin şom ağzını dedi :D
Ne oldu dedim, beni Sızıntı'ya abone ettiler dedi...

Eğer arkadaşım abone olduktan sonra dergi arkadaşıma ulaşsa, Allah için bir tanesini okusa, eyvallah adamlar dergilerini okutmak istiyorlar derdim. Ama yıl boyunca bir tane dergisi arkadaşın eline ulaşmadı.

Artık arkadaşın PARASINI ÖDEDİĞİ dergileri başkasına bedava dağıttılarsa bilemem...

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Cemaat evlerine 5-6 tane bırakıyorlar. Parasını da alıyorlar. Köpük tiraj bunlar.

ALPARS

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Yıllardır abonesi olmamıza rağmen böyle bir şey duymadım.

Hele ki yazanda çölaşan olunca hiç kaale almam.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Babasının hayrına iş yapmaz bundan eminim. Ancak yaptıkları şu: "Gönül verenlere" birden fazla abonelik satarak, abone olmayanlara yönlendiriyorlar gazeteleri. Traj da fırlıyor haliyle. Bana da geldi bi kaç sefer..

grkn-g

Doçent
Reaksiyon puanı
3
zaman gazetesinin bedava dağıtılması yeni bir olay değilki niye şaşırıyorsunuz 2002 2003 te kaldığım devlet yurdunda da ücretsiz odamıza servis ediliyordu hemde bir iki odaya da değil ne kadar isteyen varsa

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104

Eğer arkadaşım abone olduktan sonra dergi arkadaşıma ulaşsa, Allah için bir tanesini okusa, eyvallah adamlar dergilerini okutmak istiyorlar derdim. Ama yıl boyunca bir tane dergisi arkadaşın eline ulaşmadı.

Artık arkadaşın PARASINI ÖDEDİĞİ dergileri başkasına bedava dağıttılarsa bilemem...

Aynen abi zorla abone yapıyorlar :hammer: ama hiç yapmadılar. Gerçi teklif de gelmedi :D

Silence

Dekan
Reaksiyon puanı
49

Kim kime zorla ne yaptırabiliyor ? . Zorla uygulanan bi yaptırım varsa neden bunu kimse dile getimiyor !!!?

Çamur at izi kalsın ayıp be kardeşim !!!!

Arkadaşınada diyecek söz bulamıyorum . Hiçmi iyi bişey geçmemiş başından bi tek sızıntı üyeliğimi gelmiş o yurtta kalırken aklında .

Bende üyeyim hem gazetem hem dergim hiç şaşmıyor .

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
Kim kime zorla ne yaptırabiliyor ? . Zorla uygulanan bi yaptırım varsa neden bunu kimse dile getimiyor !!!?

Çamur at izi kalsın ayıp be kardeşim !!!!

Arkadaşınada diyecek söz bulamıyorum . Hiçmi iyi bişey geçmemiş başından bi tek sızıntı üyeliğimi gelmiş o yurtta kalırken aklında .

Bende üyeyim hem gazetem hem dergim hiç şaşmıyor .
zorlama söz konusu değil. benim de arkadaşım zamanında ışık dersanesine gitmişti. onu da sızıntı abonesi yapmışlardı. hem etraftan öğrenciler hem de hocalar ısrar edince, fiyat da normalin çok altında olunca, çoğu kişi ikna olup abone oluyor. bu tür yurtlarda, okullarda abone olmayan yoktur zaten.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Cemaatçi arkadaşlar kızmasın alınmasın.

Ortada şöyle bir gerçek de var.
Özellikle Anadolu'da küçük yerleşim yerlerinde bu daha çok oluyor.
Şöyle ki, Zaman Gazetesi acenteleri, iş yerlerine abonelik kaydetmek istiyorlar.
Buraya kadar sorun yok. Her gazete daha çok kişi tarafından okunmak, daha çok kişiye ulaşmak ister. Abonelik sistemi ile sürekli okuyucu elde eder.

Sorun şurada başlıyor!
İş yeri sahipleri, esnaflar "Ben Zaman Gazetesine Abone Olmak İstemiyorum Diyemiyor"
Yani bir iş yeri sahibi, çok rahat Hürriyet, Habertürk, Sabah vb gazetelere ben abone olmak istemiyorum diyebilirken Zaman Gazetesi böyle değil!

Çünkü özellikle küçük yerleşim yerlerinde herkes bir birini tanıyor!
Cemaatin ister istemez toplumda bir tabanı var!

İnsanlar cemaatten olmasalar bile cemaati karşılarına almak istemiyorlar!
Aksi takdirde bunun işlerine yansıyacağını düşünüyorlar!

Yani Zaman Gazetesi'ne abone olmadıkları için cemaat içinde fişlenmekten bu nedenle cemaat mensuplarının kendisinden alış verişi kesmesinden hatta çevreyi de o işyerinden alışveriş yapmamaya teşvik edeceğinden korkuyorlar.

Bakın burada çok ince bir durum var!
Cemaat böyle bir tehdit yapmıyor olabilir, böyle bir niyeti olmayabilir!
Ama alıcı için böyle bir durum var...
Bu da toplumdaki cemaatin tabanından kaynaklanıyor.

Yani çoğunuz fark etmişsinizdir ki çoğu iş yerinin bekleme salonunda, sehpada zaman gazetesi bulunur. Bunun tiraja katkısını artık siz hesaplayın!

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Gazeteyi bilmem ama bende zirve dergisine abone oldum bir sefer dergiler ne tam geldi ne de zamanında yani lafın özü bedava iş hayatta yapmazlar bedavadan para almak desen ona inanabilirim işte.

aziz34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
lise hazırlık için gittiğim dershanede beni de abone yapmışlardı. deneme sınavları için. her hafta denemeye girerdik ama gazetenin g sini bile görmezdik. üniversitede bir arkadaşımı sızıntı dergisine abone yapmışlar. kendisinden bir kaç kişiyi abone yaptırması istenmiş. harıl harıl abone yapacak adam arıyordu.

şimdi bizim komşumuzun kızının gittiği dershanede de deneme sınavları için zaman gazetesine abonelik yapılıyor. komşumuz ilk başlarda istemedi ama öğretmenler ısrar etmiş. diğer arkadaşları deneme sınavlarına giriyor kendilerini geliştiriyor sizin kızın geri kalıyor diye. mecbur aile kabul etti her sabah geliyor gazeteleri.

abonelik sistemi genel olarak bu şekilde ilerliyor gördüğüm kadarı ile. özellikle yurt ve dersane gibi yerlerde insanlar bir şekilde abone yapılıyor.

ALPARS

Profesör
Reaksiyon puanı
8
''Zorla yaptırıyorlar'' diyenlere gülüyorum.

Duyanda silah zoruyla abone yaptırıyorlar zanneder :D

Herkesin iradesi var sonuçta.

Hatır diyipde abone olursa ona bir şey diyemem.

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
hahaha gercekler acidir... ZAMAN gazetesi gercek anlamda bir gazete degildir aslada olmamistir... her zaman bedavaya dagitilir bu gercegi kabul edin... para verip alan pisman olmasin sonucta baska gazeteye verecektin... ben sahsen asla almam...

Silence

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Varmı böyle bişey yaa !

Hala utanmadan karalama yapmaya devam ediliyor , gazete almadın diye işi bozuluyormuş !

Kaç kişi buna tanık hiç mi yok burda anadoludan üye Allah rızası için bi bilen duyan varsa söylesin .

Her topluluk gibi kendilerine endeksleniyorlar dersen ona diyecek söz yok , bir arada olduğu aynı cemiyet bünyesinde bulunduğun insanların birbirini korumasından kollamasından daha doğal ne olabilir ?

Neden bu yanlış bişeymiş gibi lanse ediliyor . ?

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bizim burada da sık sık apartmanların kapısına bırakıyorlar 2-3 tane, artık dağıtım mı dersiniz tanıtım mı dersiniz o size kalmış.

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Valla bana gazete gelmiyor ama apartmana girerken üst üste 4-5 tane görüyorum.bazen bir tanesini alıyorum komşulara sormadan :D. zaten onların amacıda dağılması. Ama ben okumak yerine yemeğin altına koymak için kullanıyorum :D. yemek yerken gözüm takılırsa okuyorum ama ;)

XuSeR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
çoğu işyeri izmirde sırf müşteri çeksin diye abone oluyor zaman gazetesine. zaman gazetesini gören cemaat üyeleri o işyerine gidiyor. yoksa kimsenin alacağı yok ayrıca zoraki abonelik gerçeği de var. adam nasıl sesini çıkarsın?

ALPARS

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Valla apartmandan üç dört komşu alıyoruz.
Kapıyı çalıpda dağıtım yapmıyorlar.

Sabah apartmanın kapı yanına bırakıp gidiyorlar.

Doğrudur hem tanıtım hem dağıtım :)

hahoway

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
doğru bedava dağıttıkları oluyo benim resim atölyemin kapısına 1 yıl bedava bıraktılar.

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
ben bir ara sizinti ve fountain dergilerine 1 senelik abone olmustum. bir kere bile dergi gelmedi. ariyorum teknik sorunlar ve kem kum dediler. yukarida arkadasin dedigi , hizmeti karsima almamak icin para iadede istemedim. Yurt disinda yasiyorsaniz ve is yapiyorsaniz veya yapacaksaniz , o ulkede mutlaka hizmetin onayini almaniz lazim, yurt disinda yasanlar bilirler. :)

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Abone yapma çabalarını hangi yayın olursa olsun sonuçta taktirle karşılıyorum.Sonuçta knedine abone yapabilmek çok kolay değil.Janjanlı medya dediğimiz basın abone yapabilse onlarda yapmak isteyeceklerdir ancak bu ansiklopedi kuponları veya belgesel arşivleri kuponları vb yoluyla olacaktır.Bayiden alınan gazete tirajlarını gerçek rakam gibi göstermek haksızlık olacaktır.Sadece arka sayfa güzellerine bakan okuyucu kitlesi ve bu kitleyi düşünen onlarca basın kuruluşu var ve yine bu öğeleri kaldırsalar bayiye uğramıyacak bir kitle.Kendi düşüncelerini destekleyen, dile getiren gazeteyi bayiden üşenmeden alan kişiye de saygı duyulmalı, abone olana da saygı duyulmalı değil ki onu sayıdan saymamak bu benim düşünceme göre sadece hazımsızlıktır maç ortasında kural değiştirmektir başka birşey değil.

uNerreicht

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Verdiğimiz para en azından iyi bir yere gidiyor :) Boşverin bunları ha ben okumuşum ha başkası ne farkeder ? .

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Varmı böyle bişey yaa !

Hala utanmadan karalama yapmaya devam ediliyor , gazete almadın diye işi bozuluyormuş !

Kaç kişi buna tanık hiç mi yok burda anadoludan üye Allah rızası için bi bilen duyan varsa söylesin .

Her topluluk gibi kendilerine endeksleniyorlar dersen ona diyecek söz yok , bir arada olduğu aynı cemiyet bünyesinde bulunduğun insanların birbirini korumasından kollamasından daha doğal ne olabilir ?

Neden bu yanlış bişeymiş gibi lanse ediliyor . ?

Algı meselesi... İnsanların düşüncelerini değiştirmekten daha zordur algılarını değiştirmek.

İşi bozuluyor demiyorum! İşinin bozulacağını düşünüyor! Bu riski almamak için 50-60 neyse veriyor yıllık abonelik ücretini okusa da okumasa da alıyor gazeteyi!

Esnafın işi ticaret yapmak, herkesle iyi geçinmek zorunda, herkese hoş görünmek zorunda. Özellikle tabanı olan gruplara karşı kötü görünmemek için onların hoşuna gidecek şeyleri yapmalarından daha doğal ne olabilir!

Esnafı geçtim her seçim dönemi siyasi partiler bu cemaatin kapısında kuyruk olur.

Siyasi parti için cemaat potansiyel toplu oy anlamına gelir.
Esnaf için potansiyel toplu müşteri anlamına gelir.

Adam gazeteye elini sürmez, ama gün boyu iş yerinde sehpanın, masanın üzerinde görünsün ister gazete. Onu abone yapmak isteyenlere de hayır diyemez!
----

Benzer bir olayı hatırlatayım...

Gerçek olaydır.

Eski maliye bakanı Kemal Unakıtan'ı hatırlarsınız.
Onun oğlu kutu likit yumurta işine girmişti.

Bir bakanın oğlununun ticaret ile uğraşması dünyanın hiç bir yerinde yasak değildir! Yeter ki bakanın gücünü kullanarak iş yapmasın!

Neyse Unakıtan'ın oğlu ürettiği bu kutu yumurtaları doğal olarak pazarlaması satması gerekiyor...
Yemek için üretmiş değil ya! Elbet iş yerlerine satacak...

Neyse her firmanın olduğu gibi bu firmanın da pazarlamacıları piyasaya dağılıyorlar ürünü pazarlamak üzere.

Antalya'da büyük bir otel! Yemekleri ihale ile dışarı yaptırıyor! yani kendisi ürün almıyor!
Bu otele pazarlamacılar gidiyor, işte yeni çıkan bu kutu likit yumurtanın tanıtımını yapıyor ve almak isteyip istemediklerini soruyor.

Otel sahibi belli bir miktar sipariş yapıp alıyor!

Otelin müdürü sahibine ihtiyacımız olmadığı halde neden bu yumurtaları aldık deyince, otelin sahibinin verdiği cevap manidar. "Adamın babası maliye bakanı şimdi adamlara ters görünmeyelim, ne olur ne olmaz!"

Burada Bakan'ın bir suçu yok.
Bakanın oğlu ZORLA SATMIYOR! onun da suçu yok!

Ama sonuçta bir şekilde bakanın gücü bu satışta etkili oluyor, ihtiyacı olmadığı halde otel o yumurtaları alıyor.

Benim anlattığım Zaman gazetesi meselesi de buna benziyor!

Zaman Gazetesi ZORLA SATILMASA bile, Cemaatin geniş tabanından kaynaklanan gücü karşısında insanlar ihtimaller üzerine düşünerek gazeteye, dergiye abone oluyorlar!

Buradaki mesele ALGI meselesi...

İnsanlar, Zaman gazetesini, ya da Cemaatin diğer yayın organlarını almayı reddettiklerinde bunun cemaat tarafından yanlış anlaşılabileceğine ve tepki verebileceklerine karşı emin olamıyorlar, güvenemiyorlar!

En basit örneği şu an forumda yaşanıyor!

Benim cemaatler alıp veremediğim yok, bir yarışmam yok,

Ama sırf bir eleştiri yaptım diye beni hemen düşman safına itip tepki gösteriyorsunuz!

Eee benim kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar burada bana sallasanız tınnn!

Ama ticari açıdan kaybedecek iş sahipleri bu riski alamıyor!

Şöyle bir durum da var!

Kimse cemaate karşı ters düşmemek için yüzünüze güleryüz gösterip, eyvallah diyorlarsa bu zannetmeyin ki gerçekten size karşı olumlu duygular besliyorlar.
Bu riyakarlık olabilir, iki yüzlülük olabilir, adına ne koymak istiyorsanız koyun!
Ama şunu da gözardı etmeyin insanlar güçlü karşısında kendi çıkarlarına uyacak şekilde davranma eğilimindedir.

Zannetmeyin ki 1.000.000 gazetenin hepsi canı gönülden, Hizmet Aşkı, şevk ile koşarak alınıyor.

Bunları söyledik diye hemen bizi DÜŞMAN İLAN ETMEYİN!

Bakın o kadar çok okuduğunuz gazete ne diyor!

Önce bir okuduğunuz gazeteyi özümseyin!

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Zaman gazetesinin büyük yazar kadrosuyla uluslararası bir görevi var velevki bedavada dağıtabilirler ülkemizde çoğu göreve kaynak akıtan orayada akıtabilir
BOP tabir edilen büyük ortadoğu projesi ve armegedon birlikteliği için en fazla payı olan onlar hristiyan ve yahudiler arasındaki kan davası önlenirken müslümanlıkla!!bir potada yeni bir din hazırlanıyor
Bu gün birisini peygamber!!!!diğerini şeyh tayin edip geçimlerini ve ikametlerini şato tahsis ederek üslenenler bir kişiyide islamın halifesi seçmişler
yani bir gazete üç kuruş paranın ne önemi var cancağızım görevi büyük.Çölaşanın tepkisini anlamadım insan bindiği tekneyi batırırmı
Bu alzheimer belirtisi olabilir

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Gerçekler zamanla ortaya çıkar !

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Emin Çölaşan a sormak lazım.
Bu adamlaın bir davası var,davaları uğruna bedava gazetede dağıtır,öğrencide okutur.
Çölaşanda bir davası olduğundan bahsediyor,o zaman oda Sözcü yü bedava dağıtsın.
Bu yazıyı bu gün okudum,herzaman olduğu gibi saçmalamış bu 28 Şubat şakşakçısı adam.

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Gerçekler zamanla ortaya çıkar !
Hangi gerçeklerden bahsetmek istediniz acaba ? Paylaşırsan sevinirim.

--Diğer arkadaşlara cevaben : Apartmanın kapısına bırakılan 5-6 gazetenin sahipleri orada oturan kişilerdir buna emin olun. Çıkıpta herkesin kapısının önüne bırakmazlar.

--Bende babamda ayrı ayrı abonesiyiz gazetenin. Biri işyerine diğeri eve geliyor. Gece yatmadan tüm yazarları baştan aşağı okuruz. Şu da bir gerçek ki en mükemmel yazarlar Zaman da.

--Bu gazeteyi halk sahiplendi kimse zorla almıyor. Çünkü başka gazeteler "okulda namaz kılan öğrenciler...laiklik gidiyor şeriat geliyor" derken bu gazetenin olayın bu şekilde gösterilmesini kınaması vb. olaylar gazetenin halkın içinden geldiğini gösterdi. Halkta benimsedi. Darbe soruşturmalarında çok ama çok büyük etkisi oldu halk bilinçlendi.

--Bu gazetenin amacı sadece gerçekler olup, amacının dışına taşıp cinsel içerik barındıran gazetelere asla benzemez..
Kardeşinizin, ailenizin güvenle okuabileceği ve barındırabileceği bir gazete...

--İsteyen İstanbulda ki Merkez binasına gitsin ve imkanı olursa gezsin.
Lütfen görmeden, düşünmeden konuşmayalım konuşturmayalım...

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
zaman trajının yüzde 80 abonelikten saglıyo ne saçmalıyo bu adam

zaman satışının yüzde 80 lik kısmıı abonelikten saglıyo ne saçmalıyo bu adam.

arkadaşım sana sadece gülüyorum nrden çıkartıyosun böyle şeyleri senaryo yazmayoın lütfen

Algı meselesi... İnsanların düşüncelerini değiştirmekten daha zordur algılarını değiştirmek.

İşi bozuluyor demiyorum! İşinin bozulacağını düşünüyor! Bu riski almamak için 50-60 neyse veriyor yıllık abonelik ücretini okusa da okumasa da alıyor gazeteyi!

Esnafın işi ticaret yapmak, herkesle iyi geçinmek zorunda, herkese hoş görünmek zorunda. Özellikle tabanı olan gruplara karşı kötü görünmemek için onların hoşuna gidecek şeyleri yapmalarından daha doğal ne olabilir!

Esnafı geçtim her seçim dönemi siyasi partiler bu cemaatin kapısında kuyruk olur.

Siyasi parti için cemaat potansiyel toplu oy anlamına gelir.
Esnaf için potansiyel toplu müşteri anlamına gelir.

Adam gazeteye elini sürmez, ama gün boyu iş yerinde sehpanın, masanın üzerinde görünsün ister gazete. Onu abone yapmak isteyenlere de hayır diyemez!
----

Benzer bir olayı hatırlatayım...

Gerçek olaydır.

Eski maliye bakanı Kemal Unakıtan'ı hatırlarsınız.
Onun oğlu kutu likit yumurta işine girmişti.

Bir bakanın oğlununun ticaret ile uğraşması dünyanın hiç bir yerinde yasak değildir! Yeter ki bakanın gücünü kullanarak iş yapmasın!

Neyse Unakıtan'ın oğlu ürettiği bu kutu yumurtaları doğal olarak pazarlaması satması gerekiyor...
Yemek için üretmiş değil ya! Elbet iş yerlerine satacak...

Neyse her firmanın olduğu gibi bu firmanın da pazarlamacıları piyasaya dağılıyorlar ürünü pazarlamak üzere.

Antalya'da büyük bir otel! Yemekleri ihale ile dışarı yaptırıyor! yani kendisi ürün almıyor!
Bu otele pazarlamacılar gidiyor, işte yeni çıkan bu kutu likit yumurtanın tanıtımını yapıyor ve almak isteyip istemediklerini soruyor.

Otel sahibi belli bir miktar sipariş yapıp alıyor!

Otelin müdürü sahibine ihtiyacımız olmadığı halde neden bu yumurtaları aldık deyince, otelin sahibinin verdiği cevap manidar. "Adamın babası maliye bakanı şimdi adamlara ters görünmeyelim, ne olur ne olmaz!"

Burada Bakan'ın bir suçu yok.
Bakanın oğlu ZORLA SATMIYOR! onun da suçu yok!

Ama sonuçta bir şekilde bakanın gücü bu satışta etkili oluyor, ihtiyacı olmadığı halde otel o yumurtaları alıyor.

Benim anlattığım Zaman gazetesi meselesi de buna benziyor!

Zaman Gazetesi ZORLA SATILMASA bile, Cemaatin geniş tabanından kaynaklanan gücü karşısında insanlar ihtimaller üzerine düşünerek gazeteye, dergiye abone oluyorlar!

Buradaki mesele ALGI meselesi...

İnsanlar, Zaman gazetesini, ya da Cemaatin diğer yayın organlarını almayı reddettiklerinde bunun cemaat tarafından yanlış anlaşılabileceğine ve tepki verebileceklerine karşı emin olamıyorlar, güvenemiyorlar!

En basit örneği şu an forumda yaşanıyor!

Benim cemaatler alıp veremediğim yok, bir yarışmam yok,

Ama sırf bir eleştiri yaptım diye beni hemen düşman safına itip tepki gösteriyorsunuz!

Eee benim kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar burada bana sallasanız tınnn!

Ama ticari açıdan kaybedecek iş sahipleri bu riski alamıyor!

Şöyle bir durum da var!

Kimse cemaate karşı ters düşmemek için yüzünüze güleryüz gösterip, eyvallah diyorlarsa bu zannetmeyin ki gerçekten size karşı olumlu duygular besliyorlar.
Bu riyakarlık olabilir, iki yüzlülük olabilir, adına ne koymak istiyorsanız koyun!
Ama şunu da gözardı etmeyin insanlar güçlü karşısında kendi çıkarlarına uyacak şekilde davranma eğilimindedir.

Zannetmeyin ki 1.000.000 gazetenin hepsi canı gönülden, Hizmet Aşkı, şevk ile koşarak alınıyor.

Bunları söyledik diye hemen bizi DÜŞMAN İLAN ETMEYİN!

Bakın o kadar çok okuduğunuz gazete ne diyor!

Önce bir okuduğunuz gazeteyi özümseyin!

[video=youtube;YPJRlNjTkn4]http://www.youtube.com/watch?v=YPJRlNjTkn4[/video]

seni kimse düşman etmiyor ama gerçekleri söyleemiyosun yok işlerinden olacaklarmış falan böyle işleri bozulan kaç kişi gördün dogru bilgi verelim lütfen senaryo yazmayalım