Haber Z kuşağı, diğerlerine göre daha fazla maddi zorluk yaşıyor

barisbiyik

CEO
Moderatör
SDN
1292436-2106227876.jpeg

ABD merkezli TransUnion şirketi, 22-24 yaş aralığındaki Z kuşağının harcamalarını 10 yıl önce 22-24 yaşlarındaki Y kuşağının harcamalarıyla karşılaştırdı. Araştırma, günümüzdeki gençlerin, geçmişe göre daha düşük gelire ve daha fazla borca sahip olduğunu gösterdi. Geçen yıl 22-24 yaş aralığındaki gençlerin ortalama geliri 45 bin dolar iken, 10 yıl önce aynı yaş grubundaki Y kuşağının ortalama geliri 51 bin dolardı.

Araştırma ayrıca, Z kuşağının ekonomi konusunda daha stresli olduğunu ortaya koydu. Z kuşağı katılımcılarının yüzde 14'ü "aşırı stresli" olduklarını belirtirken, bu oranın 10 yıl önce Y kuşağı için yüzde 8 olduğu tespit edildi. Ayrıca, Y kuşağı gençlerinin yüzde 13'ü 10 yıl önce ekonomik açıdan "rahat" olduğunu belirtirken, bugün bu oran yüzde 8'e düştü.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok normal bir durum. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte alışveriş olanakları ve kolaylığı arttı, istek arttı ve doğal olarak harcamalarda bir o kadar artış gösterdi.

Buna paralel olarak bu kuşak çalışmak ve yapacağı meslek alanında kendini gelişmek için zorlamıyor.
Hepsi değil ancak diğer kuşaklara göre Z kuşağı bu alanda daha fazla...

Buna paralel olarak bu kuşak çalışmak ve yapacağı meslek alanında kendini gelişmek için zorlamıyor.
Hepsi değil ancak diğer kuşaklara göre Z kuşağı bu alanda daha fazla...
Bence Z kuşağı mobbinge boyun eğmiyor, kendimden biliyorum iş yerinde haksızlığa karşı çıkınca suçlu sen oluyorsun, sonra iş yapmaz bu diyerek gönderiyorlar 😀
Mesaj otomatik birleştirildi:

99'luyum Z kuşağı mıyım bilmiyorum fakat çalışma ortamları berbat hâlde

1980- 1999 yılları arasında doğanların da Y kuşağı olarak adlandırıldığı bu alanda, 2000 yılından sonra doğanlar Z kuşağı yani Gen Z olarak biliniyor. Yalnız Y kuşağının tamamı da şanslı değil. Ben 88 doğumlu olmama rağmen benden 5-10 sene önce doğanların daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Zamanla her kuşak içerisinde de şans azalıyor.

Kuşak isimleri ve yılları ise şu şekilde sıralanıyor:
  • Sessiz Kuşak (Silent Generation) 1925- 1945.
  • Bebek Patlaması (Baby Boomer) 1946- 1964.
  • X Kuşağı 1965- 1979.
  • Y Kuşağı 1980- 1999.
  • Z Kuşağı 2000- 2012.
  • Alfa Kuşağı 2013 ve sonrası bu şekilde
1980- 1999 yılları arasında doğanların da Y kuşağı olarak adlandırıldığı bu alanda, 2000 yılından sonra doğanlar Z kuşağı yani Gen Z olarak biliniyor. Yalnız Y kuşağının tamamı da şanslı değil. Ben 88 doğumlu olmama rağmen benden 5-10 sene önce doğanların daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Zamanla her kuşak içerisinde de şans azalıyor.
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, Y kuşağı olduğumu öğrendim 😀

Amerika'da yapılan bir araştırma Türkiye şartlarını temsil etmez. Amerika'da yaşanan şartlar ve alışkanlıklar Türkiye'ye en az 10 sene gecikme ile geliyor.