Bu konuyu okuyanlar

Mtn S

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,356
Gandalf:
  • Bilbo’nun elini Gollum’un üzerine inmekten alıkoyan acıma duygusuydu. Acıma ve Merhamet: Nedensiz yere vurmamak ve Bilbo bunun ödülünü alasıyla gördü, Frodo. Emin ol ki, kötülükten bunca az yara aldı ve sonunda kurtulduysa Yüzük’ü sahiplenişi bu duyguyla başladığı içindir. Acımayla.
  • Yaşayanların birçoğu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez.
  • En mahir örümcek bile zayıf bir ip bırakır.
  • Beterin beteri iyi bir söz değil ve umarım bunun ne olduğunu hiç görmezsin.
  • Büyüklerin gözleri başka yerlerdeyken, küçük eller işleri başarmaya mecbur kalır.
  • Başlatma lafı kimseye mal edilemeyecek kadar büyük bir iddia ve her kahraman büyük eylemlerde sadece küçük bir rol oynar.
  • Hiçbirimiz açıkça ileriyi görüyor değiliz. Doğru bu hobbitler tehlikeyi anlayabilseler gitmeye korkarlardı; ama yine de gitmediklerine, cesaret gösteremediklerine yanar, utanıp mutsuz olurlardı. Elrond, sanırım bu konuda derin bir irfan aramaktansa onların dostluklarına güvenmek daha yerinde olacak.
  • Saldırısını savuşturamadıktan sonra, düşmanın kim olduğu fark etmez.
  • Sonuç ne olursa olsun, kişi mecbur kaldığı yolda yürümelidir.
  • Dünyanın derin yerlerinde Orklar'dan daha kadim ve kötü şeyler vardır. (Moria Madenleri'ne girerken dedikleri.)
Saruman:

• Hüküm Dağı'ndan duman bir kez daha yükseliyor. Vakit daralıyor. Gandalf, Isengard yolunda, bana danışmak için geliyor.
  • Sauron eski gücünün çoğunu topladı. Henüz ete kemiğe bürünemedi ama ruhu gücünden bir şey yitirmemiş. Gizlendiği o hisarın içinden her şeyi, her şeyi görüyor. Bakışları bulutları, taşı toprağı delip geçiyor. Neden söz ettiğimi bilirsin Gandalf, alev saçan kapaksız koca bir göz.
  • Bir Hobbit'in Sauron'un iradesine karşı koyabileceğini mi sandın? Hiç kimse ona karşı koyamaz. Mordor'un gücüne karşı zafer kazanılamaz. Onunla birleşmeliyiz Gandalf, Sauron'la birleşmeliyiz. Bu akıllıca olur dostum. (Gandalf'ı kendi tarafına çekmek isterken söyledikleri)
  • Moria madenlerine girmeye korkuyorsun değil mi? Cüceler büyük bir tamahkarlıkla kazdılar derinleri. Khazad-dûm'da neyi uyandırdıklarını biliyorsun. Gölgeyle, alevi.

Aragorn:
  • Sırf ben olduğum için bana yakınlık duyabileceğinizi umuyordum. İzlenen insan bazen güvensizlikten yoruluyor ve dostluğu özlüyor.
  • Yolgezer’e benzemeniz için yabanda birkaç günden, hatta birkaç haftadan, hatta yıldan fazla gezinmiş olmanız gerekir ve eğer göründüğünüzden sağlam değilseniz, zaten ömrünüz vefa etmez.
  • Basit halk ancak huzursuzluk ve korkudan azadeyse basit olabilir ve onları bu şekilde koruyabilmek için de bizim gizli kalmamız gerekir.

Galadriel:
  • Dünya değişiyor bunu suda hissediyorum, toprakta hissediyorum. Kokusunu alıyorum. Eskilerden pek bir şey kalmadı, zira hatırlayanlardan yaşayan yok artık. Her şey muhteşem yüzüklerin yapılmasıyla başladı. Üç yüzük varlıkların en arifi en zarifi olan ölümsüz Elfler'e verilmişti. Yedisi mahir madenciler ve zanaatkarlar olan dağların derinliklerinde yaşayan cücelere, dokuz yüzük varlıklar arasında güce en düşkün olan insan ırkına bahşedilmişti. Bütün ırklara hükmedecek gücü muhafaza ediyordu bu yüzükler lakin hepsi, Elfler, insanlar, cüceler hepsi ama hepsi kandırıldı. Mordor diyarında Hüküm Dağı'nın ateşlerinde gizlice dövmüştü Karanlıklar Efendisi, Sauron hükmeden yüzüğü, diğerlerine hükmedebilmek için. Bütün zulmünü, kinini ve tüm yaşamlara hakim olma iradesini kattı bu yüzüğe. Hepsine hükmedecek tek bir yüzük. Orta Dünya'nın hür diyarları yüzüğün gücü karşısında birer birer düştüler ama karşı koyanlar da vardı. Elflerle insanlar arasındaki son ittifak güçleri Mordor ordularına karşı yürüyüşe geçerek Hüküm Dağı eteklerinde Orta Dünya'nın hürriyeti için harp ettiler. Zafer yakındı lakin yüzüğün gücü bir türlü bastırılamıyordu. İşte bütün ümitlerin yitirildiği o karanlık saatlerde oğul İsildur babasının kılıcını aldı. Böylece Orta Dünya'nın hür halklarının düşmanı Sauron sonunda mağlup edilmiş oldu. Tarih efsaneleşti efsane masal oldu. 2500 yıl boyunca güç yüzüğü sırra kadem bastı. Taki tesadüfen yeniden bir taşıyıcıyı kapanına kıstırıncaya kadar.
  • Çünkü insanlar tamahkârdır.
  • Grup gayesine sadık olduğu sürece umut olacaktır.
  • Görmek hem iyidir hem de tehlikeli.
  • Belki de her birinizin gideceği yol şimdiden ayaklarınızın önüne serilmiştir de siz göremiyorsunuzdur.
  • Gelişiniz kıyametin ayak sesleri gibi. Büyük bir şer getiriyorsunuz yüzük taşıyıcısı.
Elrond:
  • Irak diyarlardan gelen siz yabancılar. Kadim dostlar buraya Mordor tehdidine karşı çağrıldınız. Orta Dünya helak olmanın eşiğinde kimse kurtulamaz, ya birleşir ya da yok olursunuz. Her ırk bu kadere bu akıbete mahkumdur.
  • Yüzük taşıyıcısı, Hüküm Dağı sorununu çözmek için yolca çıkıyor. Onunla yolculuk edenler, kendi sözünüzden daha ileri gidebilmek için ne bir yemininiz, ne de bir bağınız var. Hoşcakalın kutsal amacın peşinden giderken. Yanında olan elf, insan ve özgür halktan olanlar seni cesaretlendirsin.

Boromir:
  • Mordor'a elimizi kolumuzu sallayıp giremeyiz. Kara Kapılar'ı sadece Orklar beklemez. Orada hiç uyumayan bir şey var, üstelik koca göz hep tetiktedir. O arazi ateşe, küle, toza bulanmış ve çoraktır. Teneffüs ettiğiniz hava zehirlidir. On bin adamınız olsa bile başaramazsınız. Bu ahmaklık.
    (Yüzüğün yok edilmesi hakkında.)
  • Bu kadar küçük bir şey için bu kadar korku ve kuşku çekmek ne kadar tuhaf. Öyle küçük ki. (Yüzüğü eline aldığında dedikleri)