Yüzüklerin efendisi kitabı nasıl

Bu konuyu okuyanlar

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Merhabalar yüzüklerin efendisi filmini adam akıllı sonuna kadar izlemedim. Kitabını okumak istiyorum bunun için filmini izlememe gerek var mı ve kitabı okuyan var mı sürükleyici midir

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Serinin tek kitap halinde satılan birleştirilmiş versiyonunu okudum. Asıl olay kitap zaten. Ben seriyi 8-9 kere izlemiş bir hayranım. Kitap gerçekten muazzam akıyor.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Merhabalar yüzüklerin efendisi filmini adam akıllı sonuna kadar izlemedim. Kitabını okumak istiyorum bunun için filmini izlememe gerek var mı ve kitabı okuyan var mı sürükleyici midir

Tek cilt versiyonu okudum, gayet zevkli ve sürükleyici bir kitap. Öneririm:)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Ama kitabını okuduğun filmi izleyince hayal kırıklığına uğruyor insan :unamused:
Normal şartlarda evet. Ancak bu durum Yüzükler Efendisi için geçerli değil bana kalırsa. Orijinaline en yakın bir şekilde çekilmeye çalışılmış. Ian McKellen'da sette gezerken sürekli kitaba göre hareket etmeleri gerektiğini belirtip, bazı yerlerde Peter Jackson'ı uyarmış zaten :)

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Ama kitabını okuduğun filmi izleyince hayal kırıklığına uğruyor insan :unamused:

Arkadaşımızın da belirttiği gibi maalesef öyle. Bütün olaylar kitapta zaten. Okuyan değil okumuş ve cidden sıkı takipçisi olan arkadaşlarım ile konuşmalarıma kıyasen bunları söylüyorum.

Filmin Extended versiyonu ile toplam 2 kez izledim. Film müthiş, şahane hatta dönemine göre yorumlatacak olursak kelimeler yetmez. Fakat filmi izleyip kitabını mı okusan yoksa kitaptan sonra filme mi geçsen karar senin :)

Assassin's serisini oynadıktan sonra bazı kitaplarını okudum. Bu şekilde cidden çok heyecanlı oluyor. Oyunda ki çoğu sahne gözünde canlanıyor falan.

Kitabından sonra filmi izlesen daha iyi olur gibi, en azından filmde gördüğün çoğu olayın detaylarını biliyor olursun.

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Tolkien'in tum kulliyatini birkac kere bastan okudum. Yuzuklerin efendisi'ni orjinal dilinde de okudum. Yine de filmlerinin hayraniyim. Kitapla alakasiz yerlerin cogu cikarildi zaten, uzatilmis versiyonlardaki sallamasyon sahneler de goze batmiyor o kadar.

Sana tavsiyem silmarillion, hobbit ve yuzuk uclemesi seklinde okuman. hobbit - yuzuk - silmarillion seklinde de olabilir. Hatta oyle olsun. Direkt silmarillerden girmen kisa devre yaptirabilir.

crow88

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,129
kitaplarla,filimlerin arasındaki en büyük fark,filimlerde kitaplardaki gibi düşünceleri aktarmaz,anlatmaz,detaya girmez

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Yüzüklerin efendisi serisini 3 kitap ayrı ayrı şekilde mi okumalıyım yoksa 3 kitabı tek haline sığdırılmış şeklinde okusam bir farkı olur mu

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Tek cildin tasimasi ve okumasi zor olur. Onu koleksiyonda tutuyorum. Okumak icin eski ayri basimlari kullaniyorum. İcerik ve cevirk tamamen ayni.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,593
Yüzüklerin efendisi serisini 3 kitap ayrı ayrı şekilde mi okumalıyım yoksa 3 kitabı tek haline sığdırılmış şeklinde okusam bir farkı olur mu
bence ayrı ayrı okumalısın. 3 x 400 mü daha fazladır yoksa 1 x 500 mü. tabiki 3 x 400 daha fazladır daha fazla detay görürsün. ama diyorsan ki ben okudum demek için okuyacam o zaman tek kitap alabilirsin.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
Merhabalar bugün yüzüklerin efendisi 1 ve 3.kitaplar elime ulaştı başka almam gereken kitap serisi var mı ve kitap okuma sırası önemli mi

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
1-2-3 okuyabilirsin. öncesinde hobbit, sonrasında silmarillion da gider. bunlar hoşuna giderse silmarillion'dan sonra hurin'in çocuklarını da sokabilirsin araya.

Gece baykuşu

Doçent
Reaksiyon puanı
291
1-2-3 okuyabilirsin. öncesinde hobbit, sonrasında silmarillion da gider. bunlar hoşuna giderse silmarillion'dan sonra hurin'in çocuklarını da sokabilirsin araya.
Bitmemiş öyküler gondolin'in düşüşü gibi kitapları almama gerek var mı

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
hepsi aynı evrenin farklı zaman dilimlerinde geçiyor, tabi okuyabilirsin. ne kadar zaman ayırıp sevebileceğine bağlı. türkçe çok güzel bir kaynak da var youtube'da, murat abimizin kanalı.

aylarca meşgul eder hepsi seni.