Yüzük ve Ambigram

Senisma34

Profesör
Reaksiyon puanı
34
Sultan Mahmut bir gün tüm vezirlerini toplayıp, bana bir yüzük yaptırın ve üzerine öyle birşey yazdırın ki ona her baktığımda, hüzünlüysem neşeleneyim, neşeliysem hüzünleneyim diye buyurmuş...
Vezirler toplanmışlar dört bir yana haber salmışlar. Sonunda bir gün bir yüzükle Sultan'ın karşısına çıkmışlar, yüzüğü vermişler.
Sultan Mahmut "tamam işte bu" demiş...

Yüzüğün üzerinde;

"Bu da geçer ya hu" yazıyormuş...

ambigram_01_th.jpg

Hattatlar bu lafı çok sevmişler ve eserlerinde sıkça kullanmışlar...

Günümüzde bile latin harfleriyle yazılıp, duvarlara asılmıştır.

Örnek yazı ise bir Ambigram'dır. Yani 180 derece çevrildiği zaman bile değişmeyen yazıdır.

Guest Part

Profesör
Reaksiyon puanı
42
=)) bende kendi adımdan olusan bir ambigram hazırlamıştım gerçekten zor =)

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
bende çok sevdim ama netten yapmanın yolunu bulamadım gercekte de cevremde anlayan yok:)

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
ambigram2.gif

Illuminati akımının yarattığı ve en öne çıkmış Ambigram eserleri.

Phabio

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Aramızda Dan Brown cumu var :thumbup1: Tüm kitaplarını okudum şuan dijital kaleleri okuyorum

Dan Brown benim tanımımla varolan herşeyi diğer insanlara kıyasla çok çok farklı şekilde nitelendirebilen bir şahıstır ve kendisini takip ederim. Yalnız Illuminati akımı ile daha çok ilgileniyorum. =)

vegaturk

Profesör
Reaksiyon puanı
117
Dan Brown benim tanımımla varolan herşeyi diğer insanlara kıyasla çok çok farklı şekilde nitelendirebilen bir şahıstır ve kendisini takip ederim. Yalnız Illuminati akımı ile daha çok ilgileniyorum. =)

Ben Dan Brown' nın Melekler ve Şeytanlar kitabına bayıldım illuminati yi çok kitabındaki karakterlere çok güzel entegre etmiş kitabı okuduğumda 5 dvd izlemiş kadar oldum :laugh: bu aralar Mehmet Ali Ağcanın ona yazmış olduğu mektup yüzünden Türkiye'ye geldiğini duydum yine birşeyleri birbinine convert ederek yeni bir kitap çıkarabilir:p