Yüz, kol ve bacak da organ bağışı kartında

Bu konuyu okuyanlar

aloisnebel

Profesör
Katılım
30 Ağu 2012
Mesajlar
2,523
Reaksiyon puanı
4
Puanları
38
1 Nisan'dan itibaren yeni formatta düzenlenecek organ bağışı kartlarıyla kalp, karaciğer ve böbreğin yanı sıra artık yüz, kol ve bacak da bağışlanabilecek.

organ-bagisi-nasil-yapilir.hmedium.jpg


Sağlık Bakanlığı organ bağışının artırılması için bazı yeni uygulamaları devreye sokacak.

Nakil cerrahisinin artması ve yeni tedavilerin uygulanması nedeniyle bağış kartına yeni organ ve dokular eklendi. Daha önce düzenlenen ''Doku ve Organ Bağış Belgesi'' güncellenerek, ''Organ ve Doku Bağış Kartı'' haline getirildi.

Yeni formattaki ''Organ ve Doku Bağış Kartı''nda, bağışlanan organ ve doku listesinde kalp ve kalp kapakçığı, karaciğer, böbrek, pankreas, akciğer, kornea, kemik, kas dokusu, kıkırdak, tendon, ince bağırsak, yüz ve saçlı deri, ekstremite (kol ve bacak), üst solunum, üst sindirim yolu yer alacak. Kişi, bunların tamamını işaretleyebileceği gibi belirli organlarını da seçerek bağışlayabilecek.

Bağış kartında ayrıca kişinin ölümünden sonra ulaşılabilecek yakınının adı ve soyadı ile telefon numarası da yer alacak. Bağış formunun doldurulmasının ardından bu kişi kısa mesajla bilgilendirilecek.

ORGAN BAĞIŞI İÇİN YENİ YAZILIM

Sağlık Bakanlığınca tüm organ bağışlarının kayıt altına alınması ve saklanması için Türkiye Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemi de oluşturuldu. Organ bağışı il sağlık müdürlüklerinde, organ ve doku nakli bölge koordinasyon merkezlerinde, üniversite, kamu ve özel sektöre ait sağlık kuruluşlarında, toplum sağlığı merkezleri ile aile hekimliklerinde yapılabilecek. Bu kurum ve kuruluşlarda organ bağışıyla yetkilendirilen görevlilere birer ''kullanıcı kodu'' verilecek. Bu görevliler sadece bağış alabilecek, diğer bağışçıların kişisel bilgilerine ulaşamayacak.

AİLE ONAYI OLMADAN ORGAN ALINMIYOR

Bir kişi sağlığında organ bağışı yapsa bile ölümünden sonra ailesi izin vermezse organları alınamıyor ancak aileler genellikle kişinin sağken aldığı bu karara saygı gösteriyor.

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bağış formunun vasiyet şeklinde düzenlenmesi ve bir aile yakınının bu karardan haberdar edilmesinin, sağken organlarını bağışlayan kişinin ailesinin konuya daha sıcak bakmasını sağlayacağını dile getirdi.

KAYNAK
 
Üst