Haber Yurt dışından telefona son! Büyük zam geldi

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,642
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydedilmesi için gereken harcın 20 bin TL’ye çıkarılmasına karar verdi. Yeni harç miktarı bugünden itibaren geçerli olacak.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı öncesinde bu ücret 6 bin 91 TL’ydi. 2022 sonuna kadar ise 2 bin 732 TL olarak uygulanmıştı. Böylece IMEI harcı 7 ayda 7,3 katına çıkmış oldu.

Wenja35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışından getirilen cep telefonlarının kaydedilmesi için gereken harcın 20 bin TL’ye çıkarılmasına karar verdi. Yeni harç miktarı bugünden itibaren geçerli olacak.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı öncesinde bu ücret 6 bin 91 TL’ydi. 2022 sonuna kadar ise 2 bin 732 TL olarak uygulanmıştı. Böylece IMEI harcı 7 ayda 7,3 katına çıkmış oldu.
Hocam bir sorum olucak ben Nisan ayında telefon getirdim işletme fırsatım olmadı yoğunluktan ben de mi 20 vereceğim yoksa giriş günü Nisan diye 6 mı vereceğim

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,154
Normalde 18'inde çıkıp ödeyecektim ama bugün arkadaşımın üzerine kaydedeceğim. Hayırlısı.

Hocam bir sorum olucak ben Nisan ayında telefon getirdim işletme fırsatım olmadı yoğunluktan ben de mi 20 vereceğim yoksa giriş günü Nisan diye 6 mı vereceğim
Yarın itibariyle herkes 20 bin ₺.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,642
IMG_20230707_112311.jpg

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,110
Benim iPhone 13 işi yalan oldu.

Reaksiyon puanı
4,385

Hiç iyi olmadı ya :(

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Artık ohhhhh çekebiliriz. ✋ Biliyorum üzülecekler olacak ama bu halk bunu kendine layık görüyor ve hakediyor. ?
Hocam suçlu sizce cidden halk mı yoksa siyasiler mi ?

Çok aşırı artmış hani şey diyecem yerli ürün alımını arttırmak istiyorlar ula yerli bir ürünümüz de yok ki teknoloji alanında :D

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
Çok iyi oldu…
Biz Türkiye’de en iyi telefonu almak için dünyanın parasını verelim…
Adamlar hiç zorlanmadan gümrükten telefon alsın müthiş karar ellerine sağlık ??????

SerBronze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
45

Daha 2,3 hafta önce gürcistan dan almıştım 3 ay süresi var diye rahat rahat öderim dedim hiç acele etmedim bu haberi arkadaşlarım arayıp söyledi 6bintl yatırıp başvuru kaydı yaptım cidden vahim bir durum elimizde paramız olmasa neyse iyi günler.

xYavuz

Doçent
Reaksiyon puanı
1,229

batılı ülkelere son modellere ilerlerken bizde tam gaz 3310a doğru gidiyoruz. ben anlamadım yani 20000 yapmak yerine direk kaydı kaldır?! artık yd telefon pek karlı değil ve orjinalle aynı fiyata gelecek o kadar uğraşması da kârı!

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
batılı ülkelere son modellere ilerlerken bizde tam gaz 3310a doğru gidiyoruz. ben anlamadım yani 20000 yapmak yerine direk kaydı kaldır?! artık yd telefon pek karlı değil ve orjinalle aynı fiyata gelecek o kadar uğraşması da kârı!
İyi oldu gelsin gelsin bizler içeride dünyanın parasını telefona verip o parayı kazanırken de çok uğraşıyoruz millet yd ile alamayacağı telefona sahip oluyor…

Parayı tam veren ile vermeyen aynı telefona sahip olmasın bir zahmet

SerBronze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
45
İyi oldu gelsin gelsin bizler içeride dünyanın parasını telefona verip o parayı kazanırken de çok uğraşıyoruz millet yd ile alamayacağı telefona sahip oluyor…

Hocam çok düşük seviyeli konuşuyorsunuz parayı tam veren ile vermeyen derken sizden şüphe ediyorum sizin devletiniz sizden fazla vergi alıyor Gürcistan da vergi bu kadar değil ve parayı tam vermekle alakası yok gidip siz alamıyorsunuz diye kötüleyemezsiniz bu düşünce ile de hiçbir yere hayatınız boyunca varamazsınız devlet imkan sunmuş bunu kayıt etmek için bir bedel koymuş isteyen alır kayıt bedelini öder kimse de buna bir şey diyemez sizin paranız değersiz onlarınki değerli ve vergi konusunda bizim ülke gibi değiller kısaca düşünceniz çok yanlış.

Leon Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
1,597

Kesinlikle size katılmıyorum. Ucuz diye alanlarda var ama kimisi Türkiye'de o kadar para vermemek için alıyor. Sizde çok para kazanmak yerine gidip YD alabilirdiniz sizi tutan yoktu ki.

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Kesinlikle size katılmıyorum. Ucuz diye alanlarda var ama kimisi Türkiye'de o kadar para vermemek için alıyor. Sizde çok para kazanmak yerine gidip YD alabilirdiniz sizi tutan yoktu ki.
Hakka girmemek için yurtdışı almıyorum
Ben zaten günde 120 bin üstü kazanıyorum…Yani para kazanmak için özel bir çabam yok ama hak var ve birinin slırken canını yakan telefon sırf yurtdışı diye o kadar ucuz paralara almak hak değil terazi yamuktu şimdi oldu
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam çok düşük seviyeli konuşuyorsunuz parayı tam veren ile vermeyen derken sizden şüphe ediyorum sizin devletiniz sizden fazla vergi alıyor Gürcistan da vergi bu kadar değil ve parayı tam vermekle alakası yok gidip siz alamıyorsunuz diye kötüleyemezsiniz bu düşünce ile de hiçbir yere hayatınız boyunca varamazsınız devlet imkan sunmuş bunu kayıt etmek için bir bedel koymuş isteyen alır kayıt bedelini öder kimse de buna bir şey diyemez sizin paranız değersiz onlarınki değerli ve vergi konusunda bizim ülke gibi değiller kısaca düşünceniz çok yanlış.
Bak madde madde yazıyorum

1 Bir daha yorumlarında özel hayatıma yorum yapma yada ima etme hiçbir yerde kanunen böyle bir hakkın yok benim senden bunu istememe hakkım var…

2 Para benim için çokta mühim değil günde iki tane enaz iPhone alıyorum

3 Birdaha şüphe ettiğini yazarsan ve ispat edemezsen ister yurtiçi ister yurtdışı ol seni bulur dava ederim…(internetten yerin kanunen tespit edilir çünkü şüphe diyip üstünü kapatarak yüzbinlerce kişinin üye olduğu bir platforma beni töhmet altında bırakıyorsun)

4 Devletin imkan sunduysa cehennemin yolları da çiçeklerle süslüdür…Tamam benim param çok dakikasında tak peşin saydım… Ama benim kabul etmediğim şey az parayla benimle aynı seviyede telefon almasın bu iyi oldu…

5 Ayrıca ben sana birşey diyim mi ?

Ben hem ekonomistim hem müteahhitim bunların yanında mobilyacıyım…

Ben babamdan devir aldım babamın 63 yıl çalışıp yaptığı işi 13 yılda 20 kat yükselttim…

Bir yere gelmen için uyanıklık değil parayı kullanman önemli çünkü uyanığa güven olmaz Ticaret piyasasında iş yapacaksan önce itibarın olmalı…

Ben Almanya’ya çıkayım oradan Türkiye’ye bir telefon ile hiç para vermeden malzemecilerden inşaatlarıma 22 tır malzeme indirttim dün gelince veririm dedim sorun yok ben parayı kimden alacam kime malzeme indirecem onu bilirim dedi ve götürüp malzemeye indirtti…

Yani senin bir yere varamazsın dediğin kafa ile oluyor bu işler

Son düzenleme:

SerBronze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
45
Ben zaten günde 120 bin üstü kazanıyorum…Yani para kazanmak için özel bir çabam yok ama hak var ve birinin slırken canını yakan telefon sırf yurtdışı diye o kadar ucuz paralara almak hak değil terazi yamuktu şimdi oldu

1 Bir daha yorumlarında özel hayatıma yorum yapma yada ima etme hiçbir yerde kanunen böyle bir hakkın yok benim senden bunu istememe hakkım var…

3 Birdaha şüphe ettiğini yazarsan ve ispat edemezsen ister yurtiçi ister yurtdışı ol seni bulur dava ederim…(internetten yerin kanunen tespit edilir çünkü şüphe diyip üstünü kapatarak yüzbinlerce kişinin üye olduğu bir platforma beni töhmet altında bırakıyorsun)

4 Devletin imkan sunduysa cehennemin yolları da çiçeklerle süslüdür…Tamam benim param çok dakikasında tak peşin saydım… Ama benim kabul etmediğim şey az parayla benimle aynı seviyede telefon akındasın bu iyi oldu…

Ben babamdan devir aldım babamın 63 tül çalışıp yaptığı işi 13 yılda 20 kat yükselttim…

Bir yere gelmen için uyanıklık değil parayı kullanman önemli çünkü uyanığa güven olmaz Ticaret piyasasında iş yapacaksan önce itibarın olmalı…

Ben Almanya’ya çıkayım oradan Türkiye’ye bir telefon ile hiç para vermeden malzemecilerden inşaatlarıma 22 tır malzeme indirttim dün gelince veririm dedim sorun yok ben parayı kimden alacam kime malzeme indirecem onu bilirim dedi ve götürüp malzemeye indirtti…

Özel hayatınızla ilgili bir şey söylemedim düşünce yapınız ile bir sonuca varamayacağınızın bir vakit ve ileri görüşlü fikrimi söyledim fikirlerimi belirtmek yasal hakkımdır.

Öncelikle bende size cevap veriyim sen beni böyle korkuta bileceğini sanıyorsan çok ekmek yemen gerekiyor dava etmekle anca 13 yaşındaki çocukları korkutursunuz herhangi birinden her konuda şüphe edebilirim bu bana zarar verebilir mi vb nedenlerden şüphe edebilirim ve neden ettiğimi belirtmedim rasgele birinden de şüphe edebilirim doğal hakkımdır.

Sen alabiliyorsun diye diğer insanlar parası az diye almayacak diye bir şey yok yaptığını bencilliktir kimse kendi kaderini seçmedi sizde fakir biri olabilirdiniz devlet bu imkanı sunmuş adam gidip vergisini ödemiş gümrükten geçirmiş kayıt ettirmiş bu durumu beğenmiyorsan Devleti kötülüyorsun anladığım kadarıyla böyle bir şeye imkan verdiği için ?

Görüyorum ki hala diyorsun ki benden az para verip benle aynı telefonu almasın siz bu cümle ile itibar sahibi biri olduğunuzu mu iddia ettiniz tam anlayamadım galiba ?

Ve dava açma konusunda tehtidkar birisiniz galiba beni dava açmak ile mi tehtit ediyorsunuz bunu da anlayamadım pek murat bey ? beni bulmak da dahil mi bu olaya ?

Dönemimizde herkes ekonomist zaten murat bey özel bir şey değil :D
Ve param çok deyip de parasal konuları bu kadar dert eden bir tek sizi gördüm murat bey küçük esnaf mısınız ? :D

Ve yurt dışında olan biri için böyle konularda hiçbir şey yapamazsınız murat bey ne yazık ki açarsınız da 2030 yılında falan sonuçlanır galiba ve konuşmalarımda tehtit veya özel hayatın gizliliğine sorun açacak bir şey de bulunmadım keşke ekonomi yerine hukuk okusaydınız tavisye olarak :D.

Ve beni dava açmak ve bulmak ile tehtid ettiniz yazılı olarak buda bir suçtur söylemek istedim.
Küçük esnaftan özür dilerim kıyasladığım için.

xYavuz

Doçent
Reaksiyon puanı
1,229

Abim sen aylik 100 birim kazaniyorsun 20 birim telefona verebiliyorsun ben 50 birim kazaniyorum 10 birim verebiliyorum lütfen bu pencereden bakin

4 Devletin imkan sunduysa cehennemin yolları da çiçeklerle süslüdür…Tamam benim param çok dakikasında tak peşin saydım… Ama benim kabul etmediğim şey az parayla benimle aynı seviyede telefon almasın bu iyi oldu…

Ben babamdan devir aldım babamın 63 yıl çalışıp yaptığı işi 13 yılda 20 kat yükselttim…

Umarim işleriniz oldukça büyür ve çok zengin olursunuz ve paranizin hayrini görün buna göz koyan yok ustam

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Abim sen aylik 100 birim kazaniyorsun 20 birim telefona verebiliyorsun ben 50 birim kazaniyorum 10 birim verebiliyorum lütfen bu pencereden bakin

Umarim işleriniz oldukça büyür ve çok zengin olursunuz ve paranizin hayrini görün buna göz koyan yok ustam
Teşekkür ederim lafım genele değil sadece şahsi arkadaşa böyle cevap verdim

İşte bende onu diyorum on birimlik telefon ile yirmi birimlik telefon aynı değil herkes verdiği ücrete dair telefon kullanmalı

Benim 20 birim verdiğime adam 10 birim verip alırsa o zaman orada bana bir haksızlık oluyor

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,588

Tamam hocam siz o vergileri vermekten mutlusunuz galiba. Milletin uyanık olmasi sizin için niye sorun haline geldi anlamadim?

Son düzenleyen moderatör:

SerBronze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
45
Teşekkür ederim lafım genele değil sadece şahsi arkadaşa böyle cevap verdim

İşte bende onu diyorum on birimlik telefon ile yirmi birimlik telefon aynı değil herkes verdiği ücrete dair telefon kullanmalı

Benim 20 birim verdiğime adam 10 birim verip alırsa o zaman orada bana bir haksızlık oluyor
Murat bey size niye haksızlık olsun size gümrükten telefon almayı mı yasakladılar?

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
Murat bey size niye haksızlık olsun size gümrükten telefon almayı mı yasakladılar?
Ben diyorum ki ben almanyadayım şuan uluslararası iş yapıyorum

sen diyorsun ki sana gümrükten telefon almayı mı yasakladılar…

Ben o telefonu alır gelirim yapmama sebebim hak var hak…Sen bu dünyada uyanıklık yaparsın da bunun uyanıklık yapamayacağın yeri var…

Bu ülkede milyonlarca insan buna vergi öderken sen bundan kaçıp nasıl rahat uyuyorsun ??

Ben yatamam yapamam

Son düzenleyen moderatör:

SerBronze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
45
Ben diyorum ki ben almanyadayım şuan uluslararası iş yapıyorum

sen diyorsun ki sana gümrükten telefon almayı mı yasakladılar…

Ben o telefonu alır gelirim yapmama sebebim hak var hak…Sen bu dünyada uyanıklık yaparsın da bunun uyanıklık yapamayacağın yeri var…

Bu ülkede milyonlarca insan buna vergi öderken sen bundan kaçıp nasıl rahat uyuyorsun ??

Ben yatamam yapamam

Yukarıdaki arkadaşa benim argo bir tavrım kelimeymiş yok senin söylemin direk argo
murat bey galiba çok iyi bir aile de yetiştirilmişsiniz düşünceniz cidden çok güzel ama inanın bizde ülkece bu vergiyi ödemek zorunda değiliz gençler niye Amerika da ki çocuklar gibi bir hayat yaşamasın ki bakın siz bunu Almanya dan söylüyorsunuz ve belli bir geliriniz işiniz var günümüzde çoğu gencin bırakın yurt dışına çıkmayı son model telefon almaya bile gücü yok ve hayalini kuruyorlar nerdeyse vahim durumdayız sizin dediğiniz düşüncede olmak için benim ülkemde şartların iyi olması gerekiyor eğer ben ülkemde şartlar iyiken gidip ucuza kaçıyorsam belki dediğinizde doğru olursunuz ama durum vahim şükrediyoruz elhdll ama koyun değiliz haklarımızı savunmazsak insan olmamızın ne yararı var ki?

murat zorluu

Reaksiyon puanı
685
murat bey galiba çok iyi bir aile de yetiştirilmişsiniz düşünceniz cidden çok güzel ama inanın bizde ülkece bu vergiyi ödemek zorunda değiliz gençler niye Amerika da ki çocuklar gibi bir hayat yaşamasın ki bakın siz bunu Almanya dan söylüyorsunuz ve belli bir geliriniz işiniz var günümüzde çoğu gencin bırakın yurt dışına çıkmayı son model telefon almaya bile gücü yok ve hayalini kuruyorlar nerdeyse vahim durumdayız sizin dediğiniz düşüncede olmak için benim ülkemde şartların iyi olması gerekiyor eğer ben ülkemde şartlar iyiken gidip ucuza kaçıyorsam belki dediğinizde doğru olursunuz ama durum vahim şükrediyoruz elhdll ama koyun değiliz haklarımızı savunmazsak insan olmamızın ne yararı var ki?
Bakın ben bir marangoz ustasının çocuğuyum…Tek çocuk olduğum için rahat büyüdüm…Babam tek başına çalışırdı…

Ben usta oldum sonra 100 metre dükkandan aldığım işi şuan 670 işçi çalıştırır Almanya’da Showroom açar hale getirdim…

Babam müteahhitti 5 daireyi iki senede yapardı şuan şükür 5 ilde 100’ü aşkın daire var…

Peki bunu nasıl yaptım ?

Ben ufak az çok paramı döviz harici yatırım aracına harcarım…Faiz değil yatırım yaparım paramın karşılığında ticaret yapar al sat ile parayı katlarım Lüks yaşamadım 13 yıldır millete villa satarım kendime daha bu sene villa başladım ?

Annem eşime dedi ki bu çocuk eğer benim şu istediğim olsun Buda olsun diyeydi sen bu rahat hayatı bulamazdın ona göre tutumlu ol dedi…

Ben on yıl oldum evleneli eşim gereksiz yere kuruş harcayamaz…

Evde tüm lüks telefonlar benimdir diğerleri 10 bin liralık telefon ile yetinir…

Bana niye lüks almadın diyene cevabım ben bu telefondan falan milyonluk iş yapıyorum sen ne yapacaksın derim…

Bu şekilde tutarım ama çocuklarıma hiçbir sınır yok sadece onlara benim kadar limit var