Dizi Yurt Dışında Türk Dizileri

Bu konuyu okuyanlar

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Türkiye, son yıllarda dizi sektöründe epey gelişti. Bu gelişimle beraber dizilerine de Dünya genelinde ilgi arttı.

Avrupa, Türk dizilerine yöneldi
Pandemi sürecinde yeni projelere imza atamayan Avrupa, bu boşlukta Türk dizilerine yöneldi.

Bu süreçten nasibini alan medya sektöründe yapımlar durmuşken Türk dizilerinin yeniden yayınlama hakları da satılmaya başladı.

Balkanlarda ilgi artarken bunu Latin Amerika ve Uzak Doğu ülkeleri takip etti.

Senaryolaşmış İçerik İthalatı
Türkiye, yüzde 25 oranıyla en önemli senaryolaşmış içerik ithal eden ülke konumunda. 2018 yılında Türk dizilerinin ihracat tutarı 500 milyon dolar olmuşken 2023 yılında 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

images - 2021-04-23T005414.297.jpeg

En çok izlenen dizi: Muhteşem Yüzyıl
Osmanlı dizilerine olan talep artarken en çok ilgiyi Muhteşem Yüzyıl gördü. 70 farklı ülkede 500 milyon seyirci elde eden dizi, Cardi B ile tekrar gündeme geldi.

Ünlü Rapçi Cardi B, Muhteşem Yüzyıl'a hayran olduğunu defalarca belirtmiş ve yönetmenlere yeni bir dizi için yalvarmıştı.

Aslında bu olay, Türk dizilerinin büyük bir kitleye hitap ettiğini gösteriyor.​

Son düzenleme:

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,258
Türkiye, son yıllarda dizi sektöründe epey gelişti. Bu gelişimle beraber dizilerine de Dünya genelinde ilgi arttı.

Pandemi sürecinde yeni projelere imza atamayan Avrupa, bu boşlukta Türk dizilerine yöneldi.

Bu süreçten nasibini alan medya sektöründe yapımlar durmuşken Türk dizilerinin yeniden yayınlama hakları da satılmaya başladı.

Türkiye, yüzde 25 oranıyla en önemli senaryolaşmış içerik ithal eden ülke konumunda. 2018 yılında Türk dizilerinin ihracat tutarı 500 milyon dolar olmuşken 2023 yılında 1 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Osmanlı dizilerine olan talep artarken en çok ilgiyi Muhteşem Yüzyıl gördü. 70 farklı ülkede 500 milyon seyirci elde eden dizi, Cardi B ile tekrar gündeme geldi.

Ünlü Rapçi Cardi B, Muhteşem Yüzyıl'a hayran olduğunu defalarca belirtmiş ve yönetmenlere yeni bir dizi için yalvarmıştı.

Muhteşem yüzyıl neden izleniyor anlamıyorum Kanuni gerçekte çok az zamanını sarayda geçirmiş dizide saraydan çıkmıyor karıyla kızla sürekli ahlak dışı içerikler var ve millet buna inanıyor osmanlıyı kötü biliyor ve bu içeriğe hiç lafları çıkmıyor ama diriliş ertuğrula falan sürekli yalan hep değiştiriyolar diyolar. üzücü..

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
İlginç. :D Biz beğenmedikçe onlar mı beğeniyor? Oysa her sene birbirinin aynısı 50 tane dizi çekiliyor.

1 tanesi farklı olur gerçi, mafyalı olur o da. Tam Türk sektörü.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Muhteşem yüzyıl neden izleniyor anlamıyorum Kanuni gerçekte çok az zamanını sarayda geçirmiş dizide saraydan çıkmıyor karıyla kızla sürekli ahlak dışı içerikler var ve millet buna inanıyor osmanlıyı kötü biliyor ve bu içeriğe hiç lafları çıkmıyor ama diriliş ertuğrula falan sürekli yalan hep değiştiriyolar diyolar. üzücü..
Millet buna inanıyor demişsiniz ama bu zaten olan bir şey. :)

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Muhteşem yüzyılda gerçek olan tek şey isimlerdir lütfen biraz tarih araştırıp ona göre yorumlayın
İzlemedim fakat bizim sektör belli. Murat Soner'in videoları da vardı bu dizi hakkında. Tarih dizisi çekmişiz de içinde aşkın ne işi var?

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,202
Muhteşem yüzyılda gerçek olan tek şey isimlerdir lütfen biraz tarih araştırıp ona göre yorumlayın
Harem kültürü ve entrikalarını araştırmanızı öneririm.

MG4446

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,258
İzlemedim fakat bizim sektör belli. Murat Soner'in videoları da vardı bu dizi hakkında. Tarih dizisi çekmişiz de içinde aşkın ne işi var?
Aşk şu an mı çıktı ki: :d ama tarih dizilerinde daha az olmalı ona katılıyorum

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,850
Aşk şu an mı çıktı ki: :d ama tarih dizilerinde daha az olmalı ona katılıyorum
Türk olduğumuz için mi bilmiyorum fakat bizim sektörlerde hep bi' gariplik var, Murat Soner'in eleştirileri üzerine o videoya da telif atmışlardı. Kısacası Türk yapımı olan hiçbir şeye güvenmemek lazım, biz yapamıyoruz. :)

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Bu Cardi B denen adam Diriliş Ertuğrul'u, Payitaht Abdülhamit'i görmemiş mi hiç? Yoksa gördü de işine mi gelmedi bilemedim. İlla aşk meşk mi olması gerekiyormuş saraylarda?!
Koskoca Osmanlı Padişahının hayatını sadece haremden ibaret sanıyorlar. Bunun gibilere göz açtırmamaları lazım.

Dertsizali

Profesör Dr Doçent Dertsizali :)
Reaksiyon puanı
2,177
edho da adı mafya dizisi ama saraydaki cariyelr bile daha azdır... bide kadınlar kuma gibi geliyor ondan sonra gelecek olana akıl veriyor ya daha ne diyim... ?? valla büyükler saolsun mecbur izliyorum..

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177

Bu diziden başka dizi izlemiyorlar mı? Ne zaman duysam bu dizi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yemin Ederim hayattan soldum şuan
Neden?

Dertsizali

Reaksiyon puanı
2,177
Onun hakkında bir bilgim yok ancak benim gözümde Kurtlar Vadisi Türk dizi sektörünün en iyi yapımıdır.
Deli yürek ve kurtlar vadisi son olarakda ezel benim favorimdi ama ezel daha güzeldi..

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Son zamanlarda Diriliş'e yoğun bir ilgi var. Hangi ülkenin hatırlamıyorum ancak YouTube kanalında milyonlar izleniyor.
Özellikle Pakistan'da çok büyük bir ilgi gördü. Ertuğrulu canlandıran Engin Altan'ı davet etmişlerdi, o da gitti ve o ülkede adeta bir kahraman gibi karşılanmıştı.