Yurt Dışına Taşınmak İster Miydiniz?

Taşınmak ister miydiniz ve sebebi nedir?

• Kullanılan toplam oy
    70

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,713
1.jpg

Merhabalar, gene anket hazırladım. Sorum şu, yurt dışına taşınmayı ister miydiniz ve nedenleri ne? Ben isterdim, çünkü yurt dışındaki akrabalarıma daha yakın olmak istiyorum, yabancı dilimi geliştirmeyi de düşünüyorum ve siyaset konusunda kafa karışıklığı da yaşamaktayım. Şimdi sözü size bırakıyorum...

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,437
Kültürümüzü kaybetmeye başladık. Büyük bir maddi birikim olsa gideriz.

Deli_yazilimci

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Temelli olarak değil ama dil öğrenmek için gitmek isterdim ki zati planlarım arasında asya tarafina bı gidip oraları bı göreyim diyorum ?

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,713
Tabikide herkes gitmek ister ,gitmem diyen çıkarsa inanmam :)

Nedeni ise çalışma olanakları , yaşam kalitesi , refah, ekonomi , siyaset ve bir çok madde olarak gider ..

Ortadoğu'dan uzak bir yerlere :=)
Şunu da eklemek istiyorum, eğitimde pek kalite yok gördüğüm kadarıyla.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,713
Eğitim durumu tamamen öğrencinin elindeki. Koskoca 12 yıl lise neredeyse boş geçiyor.
Eğitim konusunda haklı olabilirsin yalnız gittiğim bazı okullar bakımsız. Yani biraz da sorun var yani. Tabii ki de eğitim konusunda ilerlemeyi yapacak kişi ilk öğrencinin ta kendisinde oluyor.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Reisler aslında öğrencinin de istemesi gerekiyor burada. Şimdi sırf eğitim kötü diye de ülke terk edilmez. İnsanın içinden gelecek bazı şeyler. Gelmedikten sonra istediği yere gitsin boş.. sonuç alamayacaktır

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,713
Reisler aslında öğrencinin de istemesi gerekiyor burada. Şimdi sırf eğitim kötü diye de ülke terk edilmez. İnsanın içinden gelecek bazı şeyler. Gelmedikten sonra istediği yere gitsin boş.. sonuç alamayacaktır
Bu konuda haklısın. Eğitim sisteminden memnun değilim fakat bu taşınma konusunda benim için faktör değil. Zaten en yukarıda sebeplerine de yazdım.

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
ülkeye göre sebep değişir. ingiltere, amerika yada rusya ise eğitim, almanya ise akraba, türkiye ise oturtuğun yerde oturmak bedava.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Kendi ülkemde çevrem yok dostum yok arkadaşım yok sevgilim yok işim yok beni düşünen yok hiçbir malvarlığım yok yetmiyormuş gibi bir de zeka sorunları olan hayatta kendine bişey katmamış akrabalarla muhatap oluyorsun dolayısıyla kendi ülkemde zaten yabancı gibiyim.En azından bir de şansımı yurtdışında denemek için iş için gitmek istiyordum eskiden ama artık kur dolayısıyla hayal bile değil maalesef.Japonyayı da ölmeden önce şöyle bir kez de olsa görmeyi çok istiyorum sırf gezme amaçlı

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,513
Gezmeye belki ama ben bu vatanı terk edip gitmem. Sorunları olur cefası olur sefası olur hepsine katlanırım. Eğer gidersem, Bundan 100 sene önce yarım tas hoşafla, çeyrek ekmekle gün geçiren atalarımın kemikleri sızlar mezarda ahirette nasıl bakarım yüzlerine onlar bu cennet vatan için şehit olmuş iken ben iki üç siyasi problem orada problem yolsuzluk vs vs diye bu ülkeyi terk edersem hiç bir yerde barınamam. O yüzden giden gitsin. Ben kalıyorum.

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
Niye gidelim, birileri çıkıp hayatımız ile oynuyor diye mi? Bu memleket zorluklar ile kazanıldı ve şimdi içindeki insanlar ülkesini terk etmek istiyor, zaten istenilen de bu değil mi? İçini boşaltıp, boş kafalar ile dolu bir ülke! Yok kardeşim, gitmek yok... Eğitim vs. için gidip gelen arkadaşların misyonu gibi bir misyon varsa ayrıca tebrik ederim.

omerfaruk_akcan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Asgari ücret açlık sınırının altında olduğu için, ülkede liyakat sistemi olmadığı için, yöneticilerin halkla dalga geçmesi yüzünden ülkeden ayrılmak mantıksız bir sebep değil.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Dinimi yaşayabildiğim sürece bu ülkeden ayrılmam. Dinimi yaşatmazlar ise de yaşayabilmek için mücadelesini ederim. Ama gezip görmek için gitmek istediğim çok yer var. İnsanların fikirlerinizi kendi zihniyetinizle karıştırmayın. Sen istiyorsun diye 80 milyon gitmek istiyor diye bir şey yok. Herkesi kendi fikriniz de olduğunuz "zan"netmeyin. Zan kötü bir şeydir.