Yurt Dışı Alışveriş Ayrıntıları

Kerem Soylu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhabalar. Yurt dışı için gerekli olan bilgileri verir misiniz acaba?Örneğin gümrük vergisi nasıl hesaplanır,başka ücretler ödenir mi,kargo ne kadar sürede gelir?Mesela aliexpress'e bakıyorum fiyat kısmı şu şekilde: US $4.47 - 14.31 .Bu ne demek oluyor.Bu 4,47 dolar mı 14,31 dolar mı? Anlamışsınızdır ki yurt dışı hakkında pek bilgim yok.Bana bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,567
Şimdi 2-3 ayda geliyor hemen hemen daha hızlı gönderiler de var takip kodu vs satıcıya ve seçtiğiniz kargoya göre değişiyor.
Fiyat farklılıkları olmasının sebebi ürünün farklı olması ürünü bilmediğim için yorum yapamıyorum ama örneğin ki bir kolye olsun
Size iki seçenek sunuyor sadece kolyenin zinciri 4.71 kolyenin tamamı 14.31 mesela. Yani bir nevi ürünü ucuz gösterme ve clickbait çabası , satış taktiği ile ilgili bir durum.
Gelelim vergi kısmına, alacağınız ürüne. İster bir tane alın ister 5 tane en az 15 lira vergi gelir HER PAKET İÇİN. Yani eğer tek bir satıcıdan alırsanız 4 tane ürün tek pakette geleceği için ona tek bir vergi kesilir. Eğer ayrı ayrı 4 farklı satıcıdan ürün alırsanız (aynı üründe olsa) 4 paket olacağı için en az 60 liraya yakın vergi ödersiniz.
Ve alacağınız şey elektronik bir alet ise %20 ek vergilendirme oluyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ücretsiz kargo ve güvenilir satıcı bulmaya çalışın , benim şuana kadar (4-5 kere sipariş vermişimdir) sadece 2 liralık ürünüm gelmedi genel anlamda bir sıkıntı olmuyor.

Kerem Soylu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bir rc uçak için -hobi için- motor alacağım.Yani bu da elektroniğe girdiği için %40 vergi mi ödeyeceğim?
Ayrıca vergi için en az 15 tl demişsiniz.Benim alacağım ürün doları direkt çevirdiğiniz zaman 70 tlye denk geliyor.Bunun için fazladan bir vergi olma durumu var mı?Örneğin 50 liralik ürün için 70 tl vergi ödeyebiliyor.Böyle sıkıntılar yaşar miyim?

Son düzenleme:

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,567
Muhtemelen 30-40 lira gibi bir vergi ödersiniz gibime geliyor en fazla ama net emin olamadım.

Kerem Soylu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bir kişi şöyle bir yorum yapmış bu ürün hakkında:
Ürünü 17 Haziran'da sipariş verdim. Satıcı ürünü kargoladı ve kargo 23 Haziran'da Çin'den yola çıktı ve 1 Temmuz tarihinde Türkiye'ye geldi. Gümrük işleri derken 8 Temmuzda ürünü teslim aldım. Kargo tam da belkenilen aralıkta geldi. Satıcı çok ilgili kendisine çok teşekkür ederim. Gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. (Bu arada 13 tl gümrük vergisi ve 8 tl gümrüğe sunuş ücreti ve 80 kuruş damga ücreti alıyorlar yani +21 tl ekleyin)
Bu ücretlerin zaman içinde değişmiş olma ihtimali var mıdır?
Bu arada ücretsiz kargoyu buldum.Bunu hatırlattığınız için teşekkür ederim.
Ayrıca müşteri yorumlarında %94'ü 5 yıldız,%4'ü 4 yıldız,%1'i 2,%1'i 1 yıldız vermiş.Bana güvenilir gibi geldi satıcı

Bir kişi şöyle bir yorum yapmış bu ürün hakkında:
Ürünü 17 Haziran'da sipariş verdim. Satıcı ürünü kargoladı ve kargo 23 Haziran'da Çin'den yola çıktı ve 1 Temmuz tarihinde Türkiye'ye geldi. Gümrük işleri derken 8 Temmuzda ürünü teslim aldım. Kargo tam da belkenilen aralıkta geldi. Satıcı çok ilgili kendisine çok teşekkür ederim. Gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. (Bu arada 13 tl gümrük vergisi ve 8 tl gümrüğe sunuş ücreti ve 80 kuruş damga ücreti alıyorlar yani +21 tl ekleyin)
Bu ücretlerin zaman içinde değişmiş olma ihtimali var mıdır?
Bu arada ücretsiz kargoyu buldum.Bunu hatırlattığınız için teşekkür ederim.
Ayrıca müşteri yorumlarında %94'ü 5 yıldız,%4'ü 4 yıldız,%1'i 2,%1,i 1 yıldız vermiş.Bana güvenilir gibi geldi satıcı
Ürüne daha ayrıntılı bakmak isterseniz diye link bırakayım:
Burada seçeneklerden 4. olan yani $9.06 olan ürünü almayı düşünüyorum.

Son düzenleme:

bilexsamet

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,415
Gümrüğe sunum ücreti ve Damga pulu vergisi her kargo pakedi için sabit olarak alınır. (Toplam 8,70₺)
Ayrıca ürün fiyatı üzerinden %20 gümrük vergisi alınır.
Eğer ürününüz ÖTV Kanunu'nun Ek IV sayılı listesinde yer alıyorsa o listede belirtilen oranda ilave olarak ÖTV alınır.

Kerem Soylu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Gümrüğe sunum ücreti ve Damga pulu vergisi her kargo pakedi için sabit olarak alınır. (Toplam 8,70₺)
Ayrıca ürün fiyatı üzerinden %20 gümrük vergisi alınır.
Eğer ürününüz ÖTV Kanunu'nun Ek IV sayılı listesinde yer alıyorsa o listede belirtilen oranda ilave olarak ÖTV alınır.
Teşekkürler. Söylediğiniz ÖTV Kanunu'nin Ek IV sayılı listesi ne oluyor acaba biraz bahseder misiniz?

bilexsamet

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,415
Baktığıma göre benim ürünüm için olan bir şey göremedim. Teşekkürler hepinize.
O zaman ÖTV alınmaz. Sadece gümrüğe sunma ücreti (8₺), damga pulu vergisi (70Kuruş) ve gümrük vergisi (ürün fiyatının %20'si) alınır.

Kargo türlerine/markalarına de dikkat edin. Bazıları takipsiz kargo oluyor. Ürün Çin'den çıkış yaptıktan sonra elinize gelene kadar kargo hareketlerini göremiyorsunuz.

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
banggood gümrük, kargo dahil işlem sunduğu satışlar var, aliexpress’te gümrük siz ödediğinizden süreç sıkıntılı. Ayrıca n11, hepsiburada artık yurtdışı kargo ücreti dahil, gümrük ücreti dahil ürün satışı yapıyor