Yurt, Burs Ve Öğrenim Kredisi hakkında bilgi

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
>yurt başvurusu, burs/kredi başvurusu tercih sonuçları açıklandıktan sonra mı yapılıyor?

>başvuru işlemleri için belge lazım mı yoksa her şey kyk nın web sitesinden mi yapılıyor?

>diyelim ki burs ya da kredi, ikisinden biri çıktı bana, bursu yada krediyi nasıl alacağım(hangi bankadan nasıl alacağım, kart vs lazım mı)

>burs kimlere çıkar, burs için hangi şartlar var (maddi durum vs gibi)

>diyelim ki burs çıkmadı, bende öğrenim kredisi aldım. bu kredi ne kadardır, toplu olarak mı verilir yoksa her ay düzenli olarak mı?
aldığım krediyi ne kadar zaman sonra nasıl öderim?

>burs mu daha mantıklı kredi mi?
(üniversitede tek maddi desteğim burs ya da kredi olacak, buna göre cevaplayın, sadece burs ya da kredi ile okunmaz demeyin)

benzer konular daha öncede açılmış, ama bilgilr önceki yıllara ait olduğu için ve farklı konularda farklı şeyler söylendiği için yeni konu açmak istedim.

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
-yurt başvuruları tercih sonuçları açıklandıktan bir süre sonra başlıyor. kredi - burs başvuruları ise kasım ayının başında oluyor genelde.
- başvurular kyk'nın sitesinden yapılıyor. başvurun sonuçlandıktan sonra gerekli olan belgeler orada yazar.
- kredi çıkarsa alacağın toplam ücret kadar senet imzalaman lazım. burs çıkarsa senet imzalamana gerek yok. adına ziraat bankasında hesap açılıyor ve para o hesaba yatıyor. banka kartı için ziraat bankasına gidip başvuru yapman gerekiyor veya sms ile de başvuru yapılabiliyor. (http://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bireysel/Kartlar/Pages/GencBankkart.aspx)
- ailenin geliri düşükse, adınıza kayıtlı taşınmaz/otomobil yoksa burs çıkabilir. öbür türlü kredi çıkar.
- 2014 yılında aylık 300 tl kredi veriliyor. her sene 20-30 tl artıyor. toplam tutar kadar ödeme yaparsın. ödeme genelde mezuniyetten birkaç yıl sonra başlar. her üç ayda bir belli bir miktar ödenir. bu şekilde 3-4 yılda tüm borç ödenir.
-bursta herhangi bir geri ödeme yok, devlet o parayı sana karşılıksız veriyor. kredi de ise mezuniyetten sonra kuruşu kuruşuna geri alıyorlar. sence hangisi daha mantıklı?

not: sadece burs ile okunmaz

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
-yurt başvuruları tercih sonuçları açıklandıktan bir süre sonra başlıyor. kredi - burs başvuruları ise kasım ayının başında oluyor genelde.
- başvurular kyk'nın sitesinden yapılıyor. başvurun sonuçlandıktan sonra gerekli olan belgeler orada yazar.
- kredi çıkarsa alacağın toplam ücret kadar senet imzalaman lazım. burs çıkarsa senet imzalamana gerek yok. adına ziraat bankasında hesap açılıyor ve para o hesaba yatıyor. banka kartı için ziraat bankasına gidip başvuru yapman gerekiyor veya sms ile de başvuru yapılabiliyor. (http://www.ziraatbank.com.tr/tr/Bireysel/Kartlar/Pages/GencBankkart.aspx)
- ailenin geliri düşükse, adınıza kayıtlı taşınmaz/otomobil yoksa burs çıkabilir. öbür türlü kredi çıkar.
- 2014 yılında aylık 300 tl kredi veriliyor. her sene 20-30 tl artıyor. toplam tutar kadar ödeme yaparsın. ödeme genelde mezuniyetten birkaç yıl sonra başlar. her üç ayda bir belli bir miktar ödenir. bu şekilde 3-4 yılda tüm borç ödenir.
-bursta herhangi bir geri ödeme yok, devlet o parayı sana karşılıksız veriyor. kredi de ise mezuniyetten sonra kuruşu kuruşuna geri alıyorlar. sence hangisi daha mantıklı?

not: sadece burs ile okunmaz
bigiler için teşekkür ederim, farkındayım, ama başka seçeneğim yok :) bir yolu bulunur elbet,

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
yurt başvurusu, burs/kredi başvurusu tercih sonuçları açıklandıktan sonra mı yapılıyor?
Yurt başvuru sonuçları okul açılmadan burs kredi sonuçları taa ocağa doğru açıklanıyor
>başvuru işlemleri için belge lazım mı yoksa her şey kyk nın web sitesinden mi yapılıyor?
hepsine kyk nın sitesinden başvuruyorsun.
>diyelim ki burs ya da kredi, ikisinden biri çıktı bana, bursu yada krediyi nasıl alacağım(hangi bankadan nasıl alacağım, kart vs lazım mı)
kyk da açıklandığı an orda neler yapman gerektiğini yazıyor e devlet şifrenle devlet kapısından girip kyk bölümüne bir sözleşme imzalıyorsun zaten başta banka şube ismi veriliyor gidip orda form doldurup kartını alıyorsun paranı çekebiliyorsun.
>burs kimlere çıkar, burs için hangi şartlar var (maddi durum vs gibi)
2 yıllıklara çıkmıyor diye biliyorum 4 yıllık bölümde olman lazım.Burs tamamen şans işi zaten alttan 3 ve üstü ders kaldımı krediye dönüyor sıkıntılı.
>diyelim ki burs çıkmadı, bende öğrenim kredisi aldım. bu kredi ne kadardır, toplu olarak mı verilir yoksa her ay düzenli olarak mı?
aldığım krediyi ne kadar zaman sonra nasıl öderim?
her ay düzenli olarak 300 lira yatıyor toplam 14-15 bin lira civarı oluyor.Daha ödemediğim için ödeme koşullarını bilmiyorum.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
[MENTION=290975]giskur11[/MENTION] teşekkürler
bursun/kredinin taa ocakta vs açıklanması durumu biraz kötü oldu :)

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
aynen planlarını ona göre yap hagi bölümleri yazdın?
bilgisayar mühendisliği, başka bölüm yazmadım

bir şey soracağım,
hiç parası olmayan, geliri olmayan bir öğrenci ocak ayına kadar nasıl yaşayacak? yemeyi içmeyi geçtik bu öğrenci yurt parasını nasıl ödeyecek

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
bilgisayar mühendisliği, başka bölüm yazmadım

bir şey soracağım,
hiç parası olmayan, geliri olmayan bir öğrenci ocak ayına kadar nasıl yaşayacak? yemeyi içmeyi geçtik bu öğrenci yurt parasını nasıl ödeyecek
devlet yurdu 100 lira bişi oluyor zaten yarı özel 140 falan kyk formunu doldururken öncelikli yarı özel yaz bence 2 kişilik odalar banyosu tuvaleti içinde oluyor çok çok rahat edersin düz devlet yurtları sıkıntı 4 kişilik odalar ,birde hangi illeri yazdığın önemli yarı özel yurtları olan var olmayan var mı belli olmaz.

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Burs/kredi ocakta verilmeye başlanıyo. Kendini ona göre ayarlaman lazım.

Sadece devlet bursuyla okunmaz cidden. Özel kurumlara, vakıflara başvurmanda fayda var.

Başvuru için belgeye ihtiyaç yok, kyk'nın sitesinden bilgileri dolduruyosun sadece. Eğer yurt çıkarsa doldurduğun bilgilerin bi kısmını(yurt kaydı sırasında) belgelemen lazım.

Burs veya kredi çıktıktan sonra ilk ay parayı almaya bankaya gittiğinde(kyk'nın sitesinde hangi şube olduğu yazıyo) bankada bikaç kağıt imzalatıp banka kartını veriyolar. Ondan sonra her ayın 7 sinde saat 00:01'de para hesabında hazır oluyo. Bazen saniyeleri bile sayabilirsin o para için :D

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Benim de bir sorum olacak ben üniversiteye ilk başladığımda şu krediye başvurma olayını kaçırmışım haliyle insan her şeyi yapamıyor hem okula para ver hem kendine para ayır zorlanıyorsun, hala üniversiteye devam ediyorum bu sene başvursam kredi veriliyor mu ?

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Benim de bir sorum olacak ben üniversiteye ilk başladığımda şu krediye başvurma olayını kaçırmışım haliyle insan her şeyi yapamıyor hem okula para ver hem kendine para ayır zorlanıyorsun, hala üniversiteye devam ediyorum bu sene başvursam kredi veriliyor mu ?

veriliyo, yalnız başvuru tarihleri yeni kayıtlardan biraz farklı. Takip etmekte fayda var. Şimdi başvurursan ocakta almaya başlarsın. Ben de o şekilde yaptım, ilk yıl almamıştım da aylık 300 lira da güzel oluyo hani :D

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
verilir.