Yüksek Lisans Düşünüyor Musunuz?

Düşünüyor musunuz?

• Kullanılan toplam oy
    57

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
:) Yıldız Teknik düşünmüyor musunuz yüksek lisansta?

Olabilir ama kesin bir karar vermedim daha. Belki Yıldız Teknik, belki İstanbul Teknik ya da belki Boğaziçi de olabilir. Daha önceden dediğim gibi yurt dışında da olabilir. Zaman ve şartlar gösterecek her şeyi :)

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Olabilir ama kesin bir karar vermedim daha. Belki Yıldız Teknik, belki İstanbul Teknik ya da belki Boğaziçi de olabilir. Daha önceden dediğim gibi yurt dışında da olabilir. Zaman ve şartlar gösterecek her şeyi :)
Şimdiden akademik kariyerinizde başarılar dileyeyim :) Umarım çok iyi yerlere gelme fırsatına erişirsiniz.

Reaksiyon puanı
188
Diploma ortalaması belli bir barajın üzerine çıkarsa avrupadaki bazı üniversitelerde ücretsiz yüksek lisans yapmak gibi bir şansım olduğunu duydum, o yüzden ortalamaya kasıyorum. Yarım puan daha yükseltirsem barajı geçicem. Eğer ki böyle bir hakkım olursa yaparım, öbür türlüsü çok da önemli değil benim için...

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Diploma ortalaması belli bir barajın üzerine çıkarsa avrupadaki bazı üniversitelerde ücretsiz yüksek lisans yapmak gibi bir şansım olduğunu duydum, o yüzden ortalamaya kasıyorum. Yarım puan daha yükseltirsem barajı geçicem. Eğer ki böyle bir hakkım olursa yaparım, öbür türlüsü çok da önemli değil benim için...
Yarım puan demişsiniz. Kaç ki bahsi geçen baraj 3 mü?

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Akademik kariyer için gerekli zaten. Bölümler açısından önemi değişir.

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16

o ortalama kaç hocam?

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
o ortalama kaç hocam?
Benim araştırdığım kadarıyla dünyanın en köklü kurumları da dahil ortalama 3 gibi bir değeri istiyor. Burs konusu tartışılır Stanford'dan 3 ortalamayla başvuran biri burs alabilirken, biz yani Türk üniversitelerinden başvuran biri herhalde 3,70 gibi ortalamayla burslu kabul alabilir. Yani bu artık keyiflerine kalmış bir durum bence.

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Benim araştırdığım kadarıyla dünyanın en köklü kurumları da dahil ortalama 3 gibi bir değeri istiyor. Burs konusu tartışılır Stanford'dan 3 ortalamayla başvuran biri burs alabilirken, biz yani Türk üniversitelerinden başvuran biri herhalde 3,70 gibi ortalamayla burslu kabul alabilir. Yani bu artık keyiflerine kalmış bir durum bence.

3 se çokta yüksek değilmiş ben 3.5 civarı bekliyordum. yapılabilir bi ortalama :)

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
3 se çokta yüksek değilmiş ben 3.5 civarı bekliyordum. yapılabilir bi ortalama :)
İlk sayfada bununla ilgili bir örnek paylaşmıştım hocam :) isterseniz bakın. University of kentucky sağlık alanında en iyi üniversitelerden. O yüzden ona baktım.

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Benim okuduğum okulda maksimum alabileceğin puan 6 benim ortalamam da 4.58 sınırın da 5 olduğunu duydum ama mutlaka ülkeler bunu kendi puanlama sistemine göre oranlıyordur...

Sanırım akreditelerle beraber ortak bir puanlama sistemi mevcut. Sorun değilse okulunuzu sorabilir miyim?

Baktığıma göre ingiltere ve amerika'daki üniversiteler GPA aramakta. 4'lük sistemi baz alıyorlar yani.

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Benim okuduğum okulda maksimum alabileceğin puan 6 benim ortalamam da 4.58 sınırın da 5 olduğunu duydum ama mutlaka ülkeler bunu kendi puanlama sistemine göre oranlıyordur...

dediğin ortalama 4 lük sistemde 3.30-3.40 gibi oluyor yani. daha iyi araştırmak lazım aslında bu konuları, okulda danışman hocama soruyum bi ara.

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
dediğin ortalama 4 lük sistemde 3.30-3.40 gibi oluyor yani. daha iyi araştırmak lazım aslında bu konuları, okulda danışman hocama soruyum bi ara.
Bu hesap doğru değil bence hocam. Mantıken 4'lük sistemde 3 ortalama tutturmak 75 gerektiriyor ama bazen 80'i hafif geçen bir notla ancak tutturuluyor 3 ortalama. Dolayısıyla düz orantı yapmak pek doğru gelmedi bana.

Reaksiyon puanı
188
Sanırım akreditelerle beraber ortak bir puanlama sistemi mevcut. Sorun değilse okulunuzu sorabilir miyim?

Sofia Teknik Üniversitesi / Bulgaristan

Ayrıca burada hem Bulgaristan hem de Avrupa Birliği diploması alıcam o yüzden şansım biraz daha yüksek olabilir. Bakıcaz artık ne çıkarsa bahtımıza :)

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Bu hesap doğru değil bence hocam. Mantıken 4'lük sistemde 3 ortalama tutturmak 75 gerektiriyor ama bazen 80'i hafif geçen bir notla ancak tutturuluyor 3 ortalama. Dolayısıyla düz orantı yapmak pek doğru gelmedi bana.

bence sizinkide yanlış :)

normal bi sistemde 65-75 arası bb 75-85 arası ba 85 ve üstü aa olan bi sistemde 65 yani bb 3 puan getirir 4 üzerinden. yani tüm derslerden 65 alan bir öğrencide 3 ortalamaya sahip olabilir :)

bence daha detaya girersek kaybolacaz detaylarda :D

Aksunguuur

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sofia Teknik Üniversitesi / Bulgaristan

Ayrıca burada hem Bulgaristan hem de Avrupa Birliği diploması alıcam o yüzden şansım biraz daha yüksek olabilir. Bakıcaz artık ne çıkarsa bahtımıza :)

Diplomadansa akredite olabilmesi çok önemli. Bende uluslarası diploma alacağım ama büyük üniversiteler için bunlar yeterli detaylar gibi gözükmüyor. Umarım hakkımızda hayırlısı olur.

normal bi sistemde 65-75 arası bb 75-85 arası ba 85 ve üstü aa olan bi sistemde 65 yani bb 3 puan getirir 4 üzerinden. yani tüm derslerden 65 alan bir öğrencide 3 ortalamaya sahip olabilir :)

Hocam detay işi yani. Sapmalar mevcut. Çok farklı olasılık çıkabilir. Yani ortak payda da buluşuyoruz ki,düz oranlama yanlış sonuç getiriyor :D

smnfrkn

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bir hukukçu olarak yüksek lisansımı lise 2'deyken planladım. Yapmak niyetim de var ama bölüm bilgisi vermiyoruz hukukçu rakiplerimizden dolayı :p

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235

yok artık nerdeymiş o harfler? Bizde bb 80-85 arası. 85-90 ba, 90-100 aa.

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
İmkan varsa yapılmasından yanayım, artık lisans bile basit oldu iş hayatında. Ben yapıyorum tezsiz yüksek lisans okul adı vermeyeyim yanlış anlaşılmasın, 2 dönem zaten toplam 10 ders birde proje var dönem sonunda teslim edilecek, 9.800 liraydı, şirket indirimi ile 5.900 lira oldu fiyat, bi daha bu fırsatı bulamam, haftada 2 gün gidiyorsun okula, hafta içi bir gün akşam, cumartesi tam gün. Bir şekilde yapın derim ben arkadaşlar.

TsamV

Asistan
Reaksiyon puanı
0
TAVSİYE Yüksek lisans yapmak isteyen önce işini bulsun o işe göre kendini geliştirmek için yüksek lisans yapsın yoksa 4 senelik üniversite hayatını bitirip yüksek lisans yaparsanız akademik kariyerde düşünmüyorsanız yapmış olduğunuz yüksek lisans yararlı olmayabilir.