Yükleme Tamamlanıyor Mavi Ekran Hatası ve Çözümü

Bu konuyu okuyanlar

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Windows 7 kurarken tüm adımlar başarılı bir şekilde geçiliyor ve yükleme tamamlanıyor adımına geldiğinizde birden mavi ekran hatası alıyorsanız yapacağınız şey aslında çok basit.

Bu ilk etapta RAM problemi gibi görünse de aslında değildir. Boşuna kasanızı açıp parçaları kurcalamayın.

Yükleme tamamlanıyor adımında mavi ekran alıyorsanız bunun çözümü şu şekildedir.

Mavi ekran görüntüsü monitörünüzde 1-2 saniye kadar görülür ve bilgisayarınız yeniden başlar. Ardından
"Bilgisayar beklenmedik şekilde yeniden başlatıldı veya beklenmeyen bir hatayla karşılaştı. Windows yüklemesi devam edemiyor. Windowsu yüklemek için bilgisayarı yeniden başlatmak üzere tamamı tıklayın ve yüklemeyi yeniden başlatın"

Hatası gelir. Burada kesinlikle "TAMAM" butonuna TIKLAMAYIN !

- Klavyeden Shift +F10 tuşuna basın, DOS ekranı açılır.
- Gelen ekrana regedit yazıp Enter'a basın. Regedit açılacaktır.

Aşağıdaki dizin sırasını takip edin.

Hkey_Local_Machine \ SYSTEM \ Setup \ Status \ ChildCompletion \ setup.exe

Setup.exe 'ye çift tıklayak DWORD değerine 3 yazın

regedit mavi ekran.JPG

dword 3.JPG

Bilgisayarınızı yeniden başlatın kurulum tamamlanmış olacak.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Yıllardır Windows 7 yüklerim, hiç böyle bir hata almadım.
İnternette arastırdığımda ise bu hatayı alanların gayet fazla olduğunu gördüm.
Sonra bu hatanın nedenini arastırdım ve ulastığım sonuç su.

Bu hatayı Windows 10 yükleyip sonradan Windows 7 yükleyenler alıyor.
Hatanın nedeni Windows 10'un kendini mbr'ye gömmesi.
Dolayısıyla atılan format dahi Windows 10'un buradaki izini kaldıramıyor.
Hataya da bu durum sebep oluyor.

Yapılacak en sağlıklı sey, Windows 10'dan Windows 7'ye dönerken sadece format değil, partition table'ı yeniden olusturmak.
Bunun için tüm bölümleri tek tek silip, C ve D gibi bölümlerin boyutlarını seçip tekrar olusturmanız gerekiyor.
Tabi önemli bilgilerinizi harici hard diske almanız sart.

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Tam olarak bende de bu şekilde oldu. Windows 10'dan nefret etme noktasına geldiğim için Windows 7'ye dönmek istedim. Sonrasında sorunu bu şekilde çözünce sizlerle de paylaşmak istedim.

Bloother

Rektör
Reaksiyon puanı
2,327
Yapılacak en sağlıklı sey, Windows 10'dan Windows 7'ye dönerken sadece format değil, partition table'ı yeniden olusturmak.
Bunun için tüm bölümleri tek tek silip, C ve D gibi bölümlerin boyutlarını seçip tekrar olusturmanız gerekiyor.
İlla hepsini silmek şart mı? Sadece C'yi silip yeniden oluştursak olmaz mı mesela? Yapacağımdan değil de, başkaları için fikir oluşturması açısından soruyorum.
Tam olarak bende de bu şekilde oldu. Windows 10'dan nefret etme noktasına geldiğim için Windows 7'ye dönmek istedim. Sonrasında sorunu bu şekilde çözünce sizlerle de paylaşmak istedim.
Windows 10, 1607 güncellemesini yüklemiş miydiniz? Ben aşırı memnunum da, memnun olmayanları görünce şaşırıyorum. Acaba nasıl sorunlar yaşadınız?

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
En güncel sürümü kullanıyordum. Sorun yaşadım denemez aslında. Hantal bir görüntüsü var. Hatta hantal bile diyebilirim. Bilmiyorum sevemedim. Tabletimsi işlerim sistemlerini sevmiyorum.

Süleyman Alkan

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
815
Windows 7 deme bana kıyarım bu canıma :D
Bende 10 dan aşşağısını kullanamıyorum sevmiyorum açıkçası dizüstüm de zaten desteklemez çünkü ultrabook ve dokunmatikte kullanılabiliyor..

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155

Benim vardığım kanı bu durumun Microsoft'un Windows 10'dan Windows 7'ye geçisleri engellemek için bilinçli yapmıs olabileceği yönünde.

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Benim vardığım kanı bu durumun Microsoft'un Windows 10'dan Windows 7'ye geçisleri engellemek için bilinçli yapmıs olabileceği yönünde.
Aynen dediğin gibi, çünkü Microsoft sektörde tek olduğu için istediği olsun istiyor ve bunu başarıyor da, örnek vermek gerekirse bir diğer sektör liderinden birisi olan Nvidia da yazılım ile her seferinde önceki ekran kartlarının performansını düşürüyor ki yeni ekran kartı al diye, sözün özü şu, düşüncelerin komplo teorisi değil haklısın ama yapabilecek bir şey yok.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Aynen dediğin gibi, çünkü Microsoft sektörde tek olduğu için istediği olsun istiyor ve bunu başarıyor da, örnek vermek gerekirse bir diğer sektör liderinden birisi olan Nvidia da yazılım ile her seferinde önceki ekran kartlarının performansını düşürüyor ki yeni ekran kartı al diye, sözün özü şu, düşüncelerin komplo teorisi değil haklısın ama yapabilecek bir şey yok.

Ekran kartlarında öyle bir durum olduğunu düşünmüyorum.
Analiz doğru, teori yanlıs.
Söyle ki, eski bir ekran kartı en güncel sürücüyle, birkaç yıl eski sürücüye oranla bir miktar yavas çalısır, doğru.
Ama bunun nedeni yıllar geçtikte kalitenin artırılmasına yönelik varsayılan ayarların ve low-level olup kullanıcı tarafından değistirilmesi mümkün olmayan bazı parametrelerin düzenlenmesi.
Misal eskiden sürücüler anisotropic filtreleme sample sayısını kaplama çözünürlüğüne göre kısıtlardı, yeni sürücülerle bu kısıt daha kaliteli görünüm sağlamak adına kalktı, bu durumda eski ekran kartlarında bir miktar yavaslama olmustur ama bilinçli yapılan birsey değil.
AMD'yi bilmiyorum ama Nvidia 1998'de çıkan 32 MB Riva TNT2 Model 64 ekran kartına bile hala sürücü desteği sağlıyor. Öyle bir çıkarı olsa bunu yapmaz.

Ama bu konuda durum farklı.
Microsoft Bill Gates'in emekli olmasıyla çok değisti.

Jubei

Profesör
Reaksiyon puanı
477
Ekran kartlarında öyle bir durum olduğunu düşünmüyorum.
Analiz doğru, teori yanlıs.
Söyle ki, eski bir ekran kartı en güncel sürücüyle, birkaç yıl eski sürücüye oranla bir miktar yavas çalısır, doğru.
Ama bunun nedeni yıllar geçtikte kalitenin artırılmasına yönelik varsayılan ayarların ve low-level olup kullanıcı tarafından değistirilmesi mümkün olmayan bazı parametrelerin düzenlenmesi.
Misal eskiden sürücüler anisotropic filtreleme sample sayısını kaplama çözünürlüğüne göre kısıtlardı, yeni sürücülerle bu kısıt daha kaliteli görünüm sağlamak adına kalktı, bu durumda eski ekran kartlarında bir miktar yavaslama olmustur ama bilinçli yapılan birsey değil.
AMD'yi bilmiyorum ama Nvidia 1998'de çıkan 32 MB Riva TNT2 Model 64 ekran kartına bile hala sürücü desteği sağlıyor. Öyle bir çıkarı olsa bunu yapmaz.

Ama bu konuda durum farklı.
Microsoft Bill Gates'in emekli olmasıyla çok değisti.
Aslında performans derken fps anlamında söyledim yoksa tabiki çalışıyor, o konuda mutabikiz. ;)

zmazma

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yıllardır Windows 7 yüklerim, hiç böyle bir hata almadım.
İnternette arastırdığımda ise bu hatayı alanların gayet fazla olduğunu gördüm.
Sonra bu hatanın nedenini arastırdım ve ulastığım sonuç su.

Bu hatayı Windows 10 yükleyip sonradan Windows 7 yükleyenler alıyor.
Hatanın nedeni Windows 10'un kendini mbr'ye gömmesi.
Dolayısıyla atılan format dahi Windows 10'un buradaki izini kaldıramıyor.
Hataya da bu durum sebep oluyor.

Dostum hdd yi laptoptan söküp başka bir yerde formatlayıp tekrar taksak yeterli olur mu. Aynı sorunu ben de yaşıyorum Bir türlü çözüm bulamadım çünkü