YouTube'un yasaklarla ilgili resmi açıklaması

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Haftalardır kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube, bu gelişmeler karşısında uzun zamandır süren sessizliğini bozdu. YouTube yetkililerinin açıklaması, ilk önce SDN'de.

YouTube yetkilileri yaptıkları açıklamanın tam metni şöyle;

"Türk kullanıcılarımız YouTube'un kendilerine sunduğu servislere yoğun ilgi göstermekte ve severek kullanmaktadır. YouTube olarak Türkiye'de yaşayan farklı kesimden birçok kişiye online dünyada eğlenceli ve bilgilendirici video tecrübesi yaşatabiliyor olmaktan son derece mutluyuz. YouTube'da Türk kullanıcılar; diğer kullanıcılar ile iletişim kurma, fikir alışverişinde ve bilgi paylaşımında bulunma ve yeteneklerini gösterme gibi farklı alanlarda sunulan servisleri çok olumlu ve yaratıcı amaçlar için kullanmaktadırlar. YouTube platformunda yer alan ve popüler olan birçok video Türkiye'deki kullanıcılar tarafından yüklenmekte ve erişim açık olduğu sürece, her gün bu tür videoların yüklenmesi artarak devam etmektedir.

YouTube; artık tüm dünyada bireyler ve kurumların oluşturdukları özgün içeriği birbirleriyle paylaşma imkânı sunan önemli ve etkin bir iletişim aracıdır. YouTube'u, toplum için önem taşıyan mesajlarının iletimi için kullanan devlet kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinin de sayısı giderek artmaktadır. Sivil toplum örgütleri, devlet kuruluşları, YouTube'u, kültürlerinin ya da misyonlarının olumlu yönlerini paylaşmak ve diğer yöntemler ile erişemeyecekleri küresel çapta kitlelere ulaşmak için en etkin iletişim araçlarından biri olarak değerlendirmektedirler.

YouTube'un firmalara, kurumlara, bireylere, sivil toplum örgütlerine sunduğu fırsatlardan yararlanmak oldukça kolaydır. Dileyen her kullanıcı YouTube'da kendi kanalını yaratabilir. Birkaç örnek:

* Ürdün Kraliçesi Kraliçe Rania, YouTube'u olumsuz kültürel önyargıları kırmak ve önemli sosyal konuları tartışmaya açmak için kullanmaktadır.
* UNICEF, Dünya Gıda Programı ve Kızılhaç gibi sivil toplum örgütleri, misyonları ile ilgili farkındalığı artırmak ve yeni destekçiler kazanmak için YouTube'u kullanmaktadır.
* Dünya çapında birçok siyasi parti, insanları oy vermek için yüreklendirmek ve bölgelerindeki seçimlerde demokrasiyi sağlamak için YouTube'u kullanmaktadır.
* Fransa Çevre Bakanlığı, halkın önemli çevre sorunları konusundaki farkındalığını YouTube ile artırmaktadır.
* Birleşik Krallık'ın Başbakanı da İngiliz seçmenlerine ulaşmak ve kendisine doğrudan soru yöneltmelerine fırsat tanımak için YouTube'u kullanmaktadır.

Internet herkese kendini ifade etme ve sesini duyurma imkanı tanımaktadır. Ancak kişilerin web ortamında kendilerini ifade etme biçimleri bazı ülkelerin kültürel ve politik konulardaki hassasiyetlerine dokunmaktadır. YouTube'da yer alan İngilizce, Türkçe ya da herhangi bir dilde yüklenmiş içeriğin büyük bir çoğunluğu YouTube'un kullanım koşullarına uygundur. Ancak bazen kullanım koşullarına aykırı içeriğe sahip videolar da YouTube'da yer alabilmektedir. Bu nedenle YouTube olarak kullanıcılarımıza kolaylıkla, kullanım şartlarımıza uygun olmadıklarını düşündükleri videolar konusunda uyarı mesajı göndermeleri imkanını sağlamakta ve sonrasında gerektiğinde videoyu yayından kaldırmaktayız.

Türkiye'den kullanıcılarımızın YouTube'a erişebilmeleri, uygunsuz içeriğe sahip olduklarını düşündükleri videolar konusunda uyarı mesajları göndererek, bu içeriğin hızlı bir şekilde çıkarılması konusunda yardımcı olmaları bizim açımızdan büyük önem taşımaktadır . Ufak bir grubun yarattığı uygunsuz içerik, çoğunluğu oluşturan bir grubun YouTube kullanımını, tecrübesini olumsuz etkilememelidir. Son bir yıldır, uygunsuz içeriğe sahip olan az sayıda video ile ilgili problemleri çözüme ulaştırmak, uyarı mesajları gönderilen videoların çıkarılması için Türk yetkililerle yakın bir şekilde çalışmaktayız. Türk yetkililer ile bu sorunların giderilmesi konusunda görüşmelerimizi düzenli olarak devam ettirmekteyiz.

Türk kullanıcılarımıza çok önem veriyoruz ve Türkiye'den yüklenen birbirinden yaratıcı videoların YouTube'da yer alması bizleri çok mutlu ediyor. . Türkiye'den kullanıcılarımızın şu anda YouTube'a erişemiyor olmasından dolayı üzgünüz. Son kapatma kararına neden teşkil eden videoları inceledik ve YouTube kullanım koşulları doğrultusunda gerekli aksiyonları aldık. YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde erişimin tekrar sağlanmasını bekliyoruz. YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacı ile yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız.' Dedi.

YouTube'da Video İle İlgili Uyarı Mesajı Nasıl Gönderilir?

* İçerik kurallarına aykırı videolar videonun altındaki 'flag' butonu tıklanarak, kullanıcı tarafından işaretlenmektedir.
* ‘Flag' bölümü tıklandıktan sonra, seçenek penceresinden videonun hangi nedenlerden uygunsuz bulunduğu sunulan seçeneklerden belirtilmelidir. (Örneğin videonun içeriğinde bir kişiye hakaretler var ise “ hate speech “ seçeneği tıklanmalıdır)
* Bu uyarıyı takiben gerekli incelemeler yapıldıktan sonra uygunsuz içerikteki videolar yayından kaldırılmaktadır."

:: YouTube'un bu açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? bu başlıkta paylaşalım.

SDN - http://shiftdelete.net

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Fazla sakin sessiz bir açıklama olmuş.

Internet herkese kendini ifade etme ve sesini duyurma imkanı tanımaktadır.

Yani hâlâ suçlamanın niteliğine bakıp bunu söylüyorsanız, açıklama yapmakla yorulmasaymışsınız.

OyAman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Berkin beye şiddetle katılıyorum. hatta açıklamada reklam amaçlı kanal kullanımlarından falan bahsetmiş. Bunu yapmak zor bişey olmasa gerek. Profesyonel web tasarımcıları ve sağlayıcıları hızlı, güvenilir bir TÜRK VİDEO sitesi yapmaya davet ediyorum. İnanın imkanım olsa kendim yapacağım..

K.a.d.i.r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Türk kullanıcılarımıza çok önem veriyoruz . . .
Adamların Türkiye sevgisinden gözlerim yaşardı.

Linklere bakmayın, hepsi kapalı ama http://tr.youtube.com/ olsaydı, belki inanırdım.

Brezilya
http://br.youtube.com/

Fransa
http://fr.youtube.com/

İrlanda
http://ie.youtube.com/

İtalya
http://it.youtube.com/

Japonya
http://jp.youtube.com/

Hollanda
http://nl.youtube.com/

Polonya
http://pl.youtube.com/

İspanya
http://es.youtube.com/

İngiltere
http://uk.youtube.com/

Almanya
http://de.youtube.com/

Hong Kong
http://hk.youtube.com/

Tayvan
http://tw.youtube.com/

u7fuk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Turk video sitesi nin youtube ye bir alternatif olabilecegini gercekten dusunuyor musunuz?
Boyle bir sitenin asil onemli kriteri iceriginini zenginligidir.Yotube Butun dunyada n kullanicilarinin oldugu bir icerik saglayicidir.istediginiz her konuda bilgi bulabilirisniz:egitim ,elektronik,teknoloji,muzik vesaire.
Bu tur icerik saglayan youtube ye alternatif bir site yapmak bence su anki kosullarda imkansizdir.(tabi yotubeyi komple kapatip insanlari yeni siteye mahkum etmedikce..)
Kaldi ki bu tur bir site yapmak icin inanilmaz bir bandgenisligi ve depolama imkani olan sunucular calistirmaniz gerekir. (mesla TTnetin toplam yurt disi kapasitesinin 100 de biri :) )
Egri oturup dogru konusalim.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
O belgeler gelecek youtube Türkçe olacak sonra açılacak :) Yoksa zor gibi.

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
insanları oy vermek için yüreklendirmek ve bölgelerindeki seçimlerde demokrasiyi sağlamak için YouTube'u kullanmaktadır.

George Washington ruhun şaad olsun. Senin torunların her anlamda ve platformda "demokrasi" savaşı veriyor.

Daha Türkçe dil desteği yok sevgili platformunuzun, sen neden bana Dede Korkut masalları anlatıyorsunki. Bizim varlığımızdan mutlu oluyor yokluğumuzda da üzülüyorsan ve bizler müstakbel platformunuza yaratıcı katkılarda bulunuyorsak-ki bu düpedüz bi' uydurmaca- hakkımız olan Türkçe dil desteğini verin. Hena halde örtüglenesim geldi bak şimdi.

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
adamlar nasıl rapor ediliceğini yazmış, ama türkçe desteği veren yok

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Türkçeye bu kadar takmayalım. Herşeyin türkçesi olmaz zaten. Yok facebook türkçe olsun, youtube türkçe olsun. Madem ingilizce beğenilmiyor, türkçe siteleri kullanalım.

Okullarımızda da ingilizce dersi veriliyor, biraz öğrenmeye istekli olunsa ordaki iki üç kelime gayet anlaşılır nitelikte bence. Hiç olmadı açıp sözlüğe bakılanabilir.

cerecc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Birazda çuvaldızı kendimize batırmamız lazım.Okadar kişi izliyor ve bu video rapor edilmiyorsa bizimde suçumuz.Hadi diyelim ettik kayla alınmadık yada alınacaktık ama ttnet sayesinde ulaşamadığımız videoyu rapor edemedik gene suç bende yasaklayanlarda.Birde her hakaret edene vurup öldüremeyiz.Konuşmayı fikirlerini değiştirmeyi deneyecek ortama ulaşabilmemiz lazım.Ulaştığımızdada en kötü ihtimal savaşırız gene sesimizi duyururuz ama yasaklanan savaş alanında gidemezsek nasıl savaşırız.

designer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Youtube da çok iyi biliyor ki büyük bir kullanıcı kitlesi Türkiyeden ve böyle bir durumda elbette normal olarak bu durumda hassas davranıp türkçe dil desteği koymalı, kaldı ki zor bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Youtube'u biz büyüttük ama o bize değer verdi mi? HAYIR!!

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
ikxan dedi ki:
Türkçeye bu kadar takmayalım. Herşeyin türkçesi olmaz zaten. Yok facebook türkçe olsun, youtube türkçe olsun. Madem ingilizce beğenilmiyor, türkçe siteleri kullanalım.

Okullarımızda da ingilizce dersi veriliyor, biraz öğrenmeye istekli olunsa ordaki iki üç kelime gayet anlaşılır nitelikte bence. Hiç olmadı açıp sözlüğe bakılanabilir.
Türkçe'ye gerektiği kadar takılıyorum aslan parçası. Herşey Türkçe olsun gibi de ülkücü ve eyyamcı bi' tavıra sahip değilim. Ama sen hadisiye Flash TV frekanslarında yaklaşınca böyle bir anlam çıkarıveriyorsun ki onu da nereden çıkarıyorsun ben çok merak ediyorum. Bu ülkede Youtube hizmetlerinden faydalanan yüzbinlerce insan var. Yüzbinlerce insanın İngilizce öğrenmesi mi yoksa bilmem kaç tane dil desteği olan Youtube'un Türkçe yayın yapması mı? Gibi mantıksal bi' sorgulamada mı gelmedi aklına? Efendim? Youtube bu ülke insanların farkında olduğu reklamlar ve bu reklamların gelirleri sayesinde kasasını doldururken, bu ülke insanlarının konuştuğu dil üzerinden yayın yapmalı. Ve evet buna Facebook'da Msn'de dahil.

Alemci_Dayı

Profesör
Reaksiyon puanı
18
youtube yasaklanmış sözde ama aynı kararı başka siteler için niye almıyor yargımız pkk nın kullandığı veya çocuk istismarı yapan siteler niye yasaklanmıyor cevap basit internet dünyası yasak tanımaz kapıdan kovarsın bacadan girer ... :L

maxxdump

Dekan
Reaksiyon puanı
6
designer dedi ki:
Youtube da çok iyi biliyor ki büyük bir kullanıcı kitlesi Türkiyeden ve böyle bir durumda elbette normal olarak bu durumda hassas davranıp türkçe dil desteği koymalı, kaldı ki zor bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Youtube'u biz büyüttük ama o bize değer verdi mi? HAYIR!!

nankör youtube :D :D :D hayırsız evlat...

c0lin

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Berkin Bozdoğan dedi ki:
Fazla sakin sessiz bir açıklama olmuş.

Internet herkese kendini ifade etme ve sesini duyurma imkanı tanımaktadır.

Yani hâlâ suçlamanın niteliğine bakıp bunu söylüyorsanız, açıklama yapmakla yorulmasaymışsınız.

hani google veya abd yi suçlucak bi şey yapsala serbest bırakırlarmı sizce hayır

masterdevil

Doçent
Reaksiyon puanı
2
George Bush'a hakaret videolarını şak diye kaldırıyosun da Atatürk'ü niye es geçiyosun yutüp!...

alintidir.
Cok hosuma gittti

K.a.d.i.r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Türkçesi, daha açılmadan kapalı. :D "Uzantısı ne olursa olsun, adında Youtube geçen tüm siteleri kapat" gibi bir şey olmuş.

ikxan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Jerusalem dedi ki:
ikxan dedi ki:

Türkçe'ye gerektiği kadar takılıyorum aslan parçası. Herşey Türkçe olsun gibi de ülkücü ve eyyamcı bi' tavıra sahip değilim. Ama sen hadisiye Flash TV frekanslarında yaklaşınca böyle bir anlam çıkarıveriyorsun ki onu da nereden çıkarıyorsun ben çok merak ediyorum. Bu ülkede Youtube hizmetlerinden faydalanan yüzbinlerce insan var. Yüzbinlerce insanın İngilizce öğrenmesi mi yoksa bilmem kaç tane dil desteği olan Youtube'un Türkçe yayın yapması mı? Gibi mantıksal bi' sorgulamada mı gelmedi aklına? Efendim? Youtube bu ülke insanların farkında olduğu reklamlar ve bu reklamların gelirleri sayesinde kasasını doldururken, bu ülke insanlarının konuştuğu dil üzerinden yayın yapmalı. Ve evet buna Facebook'da Msn'de dahil.

Ne kadar dar görüşlüsünüz. Internet bütün dünyaya hizmet ediyor. tüm dünya ülkeleri vergi istese. Şöyle düşünün, shiftelete in almanya dan kullanıcıları var ve almanya vergi istese nasıl olurdu yada diğer ülkeler. Eğitim seviyemiz düşük değil demiyonuz biz ingilizce yerine türkçe isteriz mantığı.

Jerusalem

Profesör
Reaksiyon puanı
5
ikxan dedi ki:
Jerusalem dedi ki:
ikxan dedi ki:

Ne kadar dar görüşlüsünüz. Internet bütün dünyaya hizmet ediyor. tüm dünya ülkeleri vergi istese. Şöyle düşünün, shiftelete in almanya dan kullanıcıları var ve almanya vergi istese nasıl olurdu yada diğer ülkeler. Eğitim seviyemiz düşük değil demiyonuz biz ingilizce yerine türkçe isteriz mantığı.

Vergi mi? :I :D :D :D :D Biz sana ne yaptık ikxan.

designer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İngilizce bilip bilmemek ayrı bir konu, sonuçta youtube bir çok ülke için dil desteği sunuyor ve onlardan ingilizce bilmelerini beklemiyor.

cerecc

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bence zorlamalar iyi fırsat ingilzice bilen seviyesi artması için.En basitininden bir almana ingilizce konuşmasını hiçsevmezler ama bilirler. bilginin zararı yoktur bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.

weber

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Türkiye'den moderatörler falan varmı bilmiyorum ama acilen yeteri kadar Türk moderatör sağlamalılar çünkü adamlar yorumlara öyle küfürler ediyorlar ki bazılarını ilk defa orada görüyorum. Diğerler Perfect Share, Thanx gibisinden şeyler yazarken bizimkiler Bu ne yav ... diyorlar:D