Youtube'a Dişli Rakip

eratosten

Doçent
YouTube birçok rakibini yerle bir etmiş olabilir; ama sıradaki rakip hiç de kolay lokma olmayacak.

Kısa sürede çok büyük ilgi gören ve her gün milyonlarca internet kullanıcısının ziyaret ettiği YouTube, bildiğiniz gibi bu büyük başarısının ardından Google tarafından satın alınmıştı. Google'a geçmesiyle imkanları daha da artan sitenin ziyaretçi sayısı da aynı oranda artmıştı. YouTube modelinin yakaladığı başarıdan sonra büyük hızla artan benzerleri ise bir türlü bu video paylaşım devinin tahtını sallamayı başaramadı. Fakat yeni bir oluşum, YouTube'un rahatını bozmaya aday.

Bunun sebebi ise yeni oluşumun arkasında dünyanın en büyük müzik firmaları olması. Bildiğiniz gibi Warner Music, YouTube ile şartlarda anlaşamadıkları için yollarını ayırmıştı. YouTube'un anlaşmalı olduğu Universal Music Group, Sony Music ve EMI ile sorunları devam ediyor. Her üç firma da kendilerine ait içeriklerin gösterimi başına bir ücret alıyorlar fakat YouTube bu rakamı aşağıya çekmek için uğraşıyor. Bundan memnun olmayan 3 büyük müzik firmasının Warner'la da bir araya gelerek bir çözüm aradığı söyleniyor. Şimdiye kadar ortaya atılan alternatifler arasında arkasında NBC Universal ve News Corp'un yer aldığı Hulu'ya geçmek ve YouTube ile özel bir anlaşmaya varmak yer alıyor. Ama üzerinde en çok durulan alternatif bu firmaların bir araya gelerek yeni ve istedikleri gibi bir video paylaşım sitesi kurması.
Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/10684922.asp?gid=229
 

Phantom_TM

Doçent
sadece klip yayınlayarak youtube ile rekabet edemezler. zaten bu klipler diğer kullanıcılar tarafından youtube sistemine yüklenecektir. telif haklarında sorun çıkabilir tabi.
 

Ahmethz

Rektör
Onursal Üye
hulu bence mantıklı klipler için ama Amerika dışına da yayın yapması lazım.
 

siyanur_x

Üyecik
günümüz dünyasında, logo creator larının bile açılış dosyası olarak youtube un logosonu kullanan bu yeni yetme video paylaşım programları zihniyeti var oldukça o tahtın youtube dan mahrum kalması zor.
 
Üst