Soru Youtube telifsiz video nasıl yüklenir ?

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Yputube da video çekip tanıtım ve bilgi üstüne videolar çekmek istiyorum ancak yüklediğim videolar için telif hakkı uyarısı alıyorum başka bir video indirip bunun üzerinde oynama yaptığım zaman telif uyarısı diyor ancak bu şekilde kendi videosunu yüklemeyip film ve müzik videosu yükleyen 1000 lerce insan var youtube a haber ve bilgi içerikli video nasıl yüklenir .

Youtube telif hakkı nedir bu sistem nasıl çalışır bu engele takılmamak için ne yapmak gerekir telif hakkı yemenin yaptırımları nelerdir 1000 lerce haber ve bilgi kanalı nasıl video yüklüyor

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
kullandığınız her şey size ait olmalı. Müzikleri kendiniz uühalmalı veya en kötü ihtimalle YouTube’un kütüphanesini kullanmalısınız.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Adı üstünde teliften bahsediyoruz. Daha fazla telifle alakalı bilgi için: Mevzuat Bilgi Sistemi

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
kullandığınız her şey size ait olmalı. Müzikleri kendiniz uühalmalı veya en kötü ihtimalle YouTube’un kütüphanesini kullanmalısınız.

Adı üstünde teliften bahsediyoruz. Daha fazla telifle alakalı bilgi için: Mevzuat Bilgi Sistemi
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var youtube bu konuda çok hassas hemen telif hakkı veriyor telif videolarında belirli bir kısıtlama ve kullanım hakkı olmalı diye düşünüyorum herkes 15 saniyelik kullanım hakkı var desede bunda bile telif engeline takılabilirsin bir de olaya şöyle bakacak olursak telif hakkı Türkiyede çok yaygın bir sistem değil çünkü insanlar sinema ve TV sitelerine bolcana yükleme yapıyorlar yani belki Türkiyede telif hakkı yaygın olsa insanlar telif cezası haksızlıkmıdır ve ben niye bu cezayı yedim diye düşünmezler.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Öncelikle şunu belirtmekte fayda var youtube bu konuda çok hassas hemen telif hakkı veriyor telif videolarında belirli bir kısıtlama ve kullanım hakkı olmalı diye düşünüyorum herkes 15 saniyelik kullanım hakkı var desede bunda bile telif engeline takılabilirsin bir de olaya şöyle bakacak olursak telif hakkı Türkiyede çok yaygın bir sistem değil çünkü insanlar sinema ve TV sitelerine bolcana yükleme yapıyorlar yani belki Türkiyede telif hakkı yaygın olsa insanlar telif cezası haksızlıkmıdır ve ben niye bu cezayı yedim diye düşünmezler.
Türkiyedeki tek kusur bunun takibinin telif sahibine bırakılması, yoksa gösterdiğim kanun çok çok uzun senelerdir yürürlükte. Dahası şikayet halinde telif sahibi dudak uçuklatan bir tazminat alabiliyor. Şahsen biri benim eselerimi yayımlasa ben Googlea şiakeyet yerine direkt mahkemeye veririri. Alacağım 100 bin lira tazminat bana yeter. Bunun gibi ciddi yaptırımları var.

Devlet saçma bir şekilde korsan sitelere ve sahiplerine baskın yapıp tutuklamıyor. Ben olsam hiç affetmem, hırsızlığa göz yummam.

Vidyo yerine o şeyin resmini, daha doğrusu anlık fotoğrafını kullanmak ihlal sayılmıyor YouTubeda. Bu işinize yarar belki.

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Türkiyedeki tek kusur bunun takibinin telif sahibine bırakılması, yoksa gösterdiğim kanun çok çok uzun senelerdir yürürlükte. Dahası şikayet halinde telif sahibi dudak uçuklatan bir tazminat alabiliyor. Şahsen biri benim eselerimi yayımlasa ben Googlea şiakeyet yerine direkt mahkemeye veririri. Alacağım 100 bin lira tazminat bana yeter. Bunun gibi ciddi yaptırımları var.

Devlet saçma bir şekilde korsan sitelere ve sahiplerine baskın yapıp tutuklamıyor. Ben olsam hiç affetmem, hırsızlığa göz yummam.

Vidyo yerine o şeyin resmini, daha doğrusu anlık fotoğrafını kullanmak ihlal sayılmıyor YouTubeda. Bu işinize yarar belki.
Tabii ki takibi şikâyete bağlı olacak. Kamuyu ilgilendirmeyen hiçbir fiil resen soruşturulmamalı bence.

Belki hak sahibi herkesin ceza almasını istemiyor, belki affetti, nereden bileceksiniz?

Ayrıca resen soruşturmak demek fazladan vergi yükü demek. Niçin: Eser sahibinin eserinin korunması için... Eserini kendisi koruyamıyorsa yapmasaymış. Benim paramla mı koruyacak?

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Tabii ki takibi şikâyete bağlı olacak. Kamuyu ilgilendirmeyen hiçbir fiil resen soruşturulmamalı bence.

Belki hak sahibi herkesin ceza almasını istemiyor, belki affetti, nereden bileceksiniz?

Ayrıca resen soruşturmak demek fazladan vergi yükü demek. Niçin: Eser sahibinin eserinin korunması için... Eserini kendisi koruyamıyorsa yapmasaymış. Benim paramla mı koruyacak?
Olabilir, lakin korsan filmsiteleri gibi toplu ihlal yerlerinin de buna dahil olmaamsı gerekiyor. Zira devlet dijital satış veya abonelik ücreetlerinden de vergi alır. Bakınız korsan kullanımın artması devletin bir vergi yolunun tıkanıklığına sebep oluyor. Vergisini korumak için devletin vazifeli memurlarının işini yapmasının yük değil, faydalı olacağını düşünüyorum.

Bunun dışında haklı olabilirsiniz, şahsi söz konusu bireysel başvuru olması daha sağlıklı gibi olur. Lakin eğitim ve terbiye bu kanunu öğretmiyorsa ki öğretmiyor, yol uzun. Mesela biri benim bir yazımı kullansa bunu benim fark ettiğim anda dava etmem lazım gelir. Devletin bakalım yazısını kopyalamış mı diye devamlı gözetlemesi fazla masrwf olabilir. Yine de fark ettiğimde ve şikayetimde %100 haklı 9lduüum için %100 kazanacağımı bilmek de güzel.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
O zaman şöyle diyebiliriz yotube videosu yüklemek çok zordur herkesin becereceği bir alan değil misal ben video kopyala yapıştır yapsamda ne yazıkki telif hak talebi diyor aynı konuda başka videolara baktığımda adamlar aynı resmi ve videoyu başka kullanabilmiş sadece sesimi kullanarak video nasıl çekebilirim para kazanmak değil sadece video çekmek istiyorum telifsiz video nedir nasıl bulunur

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
O zaman şöyle diyebiliriz yotube videosu yüklemek çok zordur herkesin becereceği bir alan değil misal ben video kopyala yapıştır yapsamda ne yazıkki telif hak talebi diyor aynı konuda başka videolara baktığımda adamlar aynı resmi ve videoyu başka kullanabilmiş sadece sesimi kullanarak video nasıl çekebilirim para kazanmak değil sadece video çekmek istiyorum telifsiz video nedir nasıl bulunur
Çok kısa kesitler veya resimler kullanmanız youtube ihlaline takılmayabilir. Lakin özellikle Türkiyedeki birini vidyosunu kullanmak başınıza dert de açabilir. Dediğim gibi, mesela ben youtubea şikayet etmek yerine mahkemeye verirdim. Kısa kesit ve resimler de filmlerden dizilerden veya izin alarak kullamdığınız metaryrller olabilir.

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Olabilir, lakin korsan filmsiteleri gibi toplu ihlal yerlerinin de buna dahil olmaamsı gerekiyor. Zira devlet dijital satış veya abonelik ücreetlerinden de vergi alır. Bakınız korsan kullanımın artması devletin bir vergi yolunun tıkanıklığına sebep oluyor. Vergisini korumak için devletin vazifeli memurlarının işini yapmasının yük değil, faydalı olacağını düşünüyorum.

Bunun dışında haklı olabilirsiniz, şahsi söz konusu bireysel başvuru olması daha sağlıklı gibi olur. Lakin eğitim ve terbiye bu kanunu öğretmiyorsa ki öğretmiyor, yol uzun. Mesela biri benim bir yazımı kullansa bunu benim fark ettiğim anda dava etmem lazım gelir. Devletin bakalım yazısını kopyalamış mı diye devamlı gözetlemesi fazla masrwf olabilir. Yine de fark ettiğimde ve şikayetimde %100 haklı 9lduüum için %100 kazanacağımı bilmek de güzel.
Yoo ben vazifeli memur ata demedim kimseye. Rızam dışı yapıldı.

(Mesela) Sealand adlı devletin bir işlerlik yapıp sonra o işlerlikten halka çok az bir para aktarması memur atamasını olumlamıyor.

Bir insan başkaları adına, onların rızası olmadan, herhangi bir mantığa sahip olmayan bir iş yapıp sonra "ama sonuçta benim kurduğum sisteme göre sizin daha çok yararınıza olacaktır" dememelidir diye düşünüyorum.

Neyin fayda olup neyin olmadığına mal sahibi kendisi karar vermelidir.

Suçlar, mağdur beyan verebildiği sürece şikâyete tabi olmalıdır.

42545

Doçent
Reaksiyon puanı
241
Bazı kelimelerinizi anlamadım. Olumlamak ne demek? Olmaktan ol-u, yani olan şey, ol-u-m yani bir şryin olması veya olmaya hazırlamak, hazırds olan vs.. olum-la bir şeyin olmasını sağlamak… anlamıyorum. İşlerlik? (Kelime kökü ve eklerin verdiği manadan devamlılık veya işlerin yürümesiyle alakalı olmalı)

Rızanız dışında yapılan nedir? Biri vatandsşımızın veya diğer dünya insanlarının telif hakkını, dijital mülkiyetini çalıyor. Devlet hırsızlık yapılmasına göz mü yummalı. Sistem zaten devletin kanunlarıdır. Kanundan üstünmüş gibi hiçbir şey bunların aksini uygulamamalı. Müeyyidesi sert olmalı.

Korsan siteler bir piyasayı kilitlediği, devletin daha çok vergi almasını engellediği ve insanları hırsızlığa teşvik ettiği için kapatılmalı ve failleri tutuklanmalı diyorum. Hırsızlık suçtur. Devletin resen aktif olmasını istediğim nokta bu hırsızlık yollarını kapamasından ibarettir. Yoksa elbette ki belki ben kullanmasına izin vermişimdir yazımın, bu tür gerçek veya tüzel kişiler arasındaki ilişki şikayete tabi olmalı.