Yol bisikleti ile teknik bilgi

Bu konuyu okuyanlar

Berkgmsy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhbalar,
Forumda uzun zamandır varım ancak yeni üyelikle aranıza tekrar katıldım teknoloji ile oldukça detaylı bilgi mevcut ancak bisikletle ilgili bisiklet daha az uzun yıllardır bisiklet sporu ile ugrasıyorum belli gruplara teknik destek sağlıyorum özellikle yol bisikleti ile ilgili teknik bilgi vermeye acıgım bana ulasıp soru sorabilirsiniz ayrıca antrenman ile ilgili olarakta cok iyi olmasamda yardımcı olabilirim yani bisiklet sürerken diyet ve beslenme konusunda. Sizi tanıdığıma memnun oldum.
Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• images.png
    images.png
    15.4 KB · Görüntüleme: 213

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,909
Selamun aleykum
frenlerden V fren tipimi iyi yoksa yeni dağ bisikletlerinde olanlar?

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,639
Selamun aleykum
Aleyküm selam.
V frenler hafif standart frenlerdir. Toprak alanlarda ve yağmurlarda fren lastiği ile jant arasına toz toprak sıkışması veya yağmur suyunun karışması fren performansını düşürecektir. Yine de Baradine gibi kaliteli sağlam fren pabuçları bu durumu minimuma indirecektir.

Disk fren ise bisikletin ağırlığına 3-4 kilo ekler. Fren kısmına yapılan hidrolik bir mekanizmadan ibarettir. Toz, yağmur suyu vb şeylerin frene etkisini tamamen yok eder. Bu yüzden dağ bisikletlerinde daha çok tercih edilir.

Bisiklet yarışlarında ilk başta disk fren yasaklı olsa da daha sonraları disk frene de serbestlik getirilmiştir.

Yine de bana soracak olursan ben bir bisikletin hafifliğinden yanayım. Disk fren gibi hiçbir bilgi sahibi olmadığım fren ayarlarıyla uğraşamam. En kralından fren pabucumu her sene değiştiririm, dağ bisikletimle yağmur çamur demeden bisikletimi sürerim frenlerime de güvenirim.

Avantajları ve dezavantajları anlattığım gibidir. Kullanım tercihe bağlıdır. Şu iyi bu iyi diye bir şey demeyeceğim

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,909
Aleyküm selam.
V frenler hafif standart frenlerdir. Toprak alanlarda ve yağmurlarda fren lastiği ile jant arasına toz toprak sıkışması veya yağmur suyunun karışması fren performansını düşürecektir. Yine de Baradine gibi kaliteli sağlam fren pabuçları bu durumu minimuma indirecektir.

Disk fren ise bisikletin ağırlığına 3-4 kilo ekler. Fren kısmına yapılan hidrolik bir mekanizmadan ibarettir. Toz, yağmur suyu vb şeylerin frene etkisini tamamen yok eder. Bu yüzden dağ bisikletlerinde daha çok tercih edilir.

Bisiklet yarışlarında ilk başta disk fren yasaklı olsa da daha sonraları disk frene de serbestlik getirilmiştir.

Yine de bana soracak olursan ben bir bisikletin hafifliğinden yanayım. Disk fren gibi hiçbir bilgi sahibi olmadığım fren ayarlarıyla uğraşamam. En kralından fren pabucumu her sene değiştiririm, dağ bisikletimle yağmur çamur demeden bisikletimi sürerim frenlerime de güvenirim.

Avantajları ve dezavantajları anlattığım gibidir. Kullanım tercihe bağlıdır. Şu iyi bu iyi diye bir şey demeyeceğim

Çok sağolasın benimde tercihim V frendi ama aklıma takılmıştı disk frenin ne gibi özelliği var böyle övüyor millet.

Hafif -- kullanım--- tamir taraftan V fren diyordum sonuna kadar.

Gelde şunu dandik bisikletlerin kullanıcılarına anlat. Eski Rambo ön arka süspansiyonlu bisikletlerini mercedes sanıyorlar. :D
Sonrada yok çok pahalı tamiri filan ağlamaya başlıyorlar.
Hatta bisikletinin değeri gözümüzde düşmesin diye çok hafif diye öven vardı kendi Rambosunu. Artık ne içtiyse kafa 1 milyon

lordare

SDN Forum Fosili
Reaksiyon puanı
1,639
Ya bu iş biraz zenginlerin parayı basıp en kralını alması olayından ibaret. Hani bilgisayardan anlamayan kişi 10bin liralık bilgisayar alır, tek işi Instagram'a girmek olan kişi en kral iPhone kullanır ya aynı mantık.
Yine de profesyonel kullanıcılara değil lafım. İşi bilenler disk frenin tiryakisi olmuş durumda.

Yine de orta seviye kullanıcılara V freni daha çok tavsiye ederim

Mert0

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,702
Hocam Dh ve Enduro tarafında da ben yardımcı olabilirim. İspanya gibi yerlerde de sürüşler yaptım. Sorularınızı alabilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Selamun aleykum
Hocam ağırlık öyle abartı bi fark olmaz. O kadar abartılacak bi durum değil. Disk freninde iki türü var: Mekanik Disk ve Hidrolik Disk. Benim tercihim bakımı kolay olacağı için size mekanik disktir. En kötü bi tel değiştirirsiniz. O bile çok nadir. Aslında dağ bisikleti dendiğinde fiyatlar 40000 TL kadar çıkabilir ve gramlar konuşur. Onu istiyen olursa anlatırım.

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,909
Hocam Dh ve Enduro tarafında da ben yardımcı olabilirim. İspanya gibi yerlerde de sürüşler yaptım. Sorularınızı alabilirim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam ağırlık öyle abartı bi fark olmaz. O kadar abartılacak bi durum değil. Disk freninde iki türü var: Mekanik Disk ve Hidrolik Disk. Benim tercihim bakımı kolay olacağı için size mekanik disktir. En kötü bi tel değiştirirsiniz. O bile çok nadir. Aslında dağ bisikleti dendiğinde fiyatlar 40000 TL kadar çıkabilir ve gramlar konuşur. Onu istiyen olursa anlatırım.
O zaman sana bir küçük soru.

Ön maşa varya XCT mi yoksa RockShock mu iyidir?
XCT yazdım aklımdan çıkmış olabilir XTC olabilirde

SleeepyJosef

Asistan
Reaksiyon puanı
77
ben mtb den yol bisikletine geçiş yapmak istiyorum.Hedefim günlük 20-30km haftada 1-2 defa da 60-70 km.Mtb ile yaptığım maksimum mesafe 30km ama 16kg gibi hantal bir mtbye sahibim biraz sıkıntılı kendileri :).Neyse,bütçem maksimum,6K tl.Gözlük,ve bisiklet aksesuarları dahil ne öneriyorsunuz ?Not kaskım var ama mtb,yol bisikletinde sıkıntı yapar mı ?yani yol bisikleti kaskı almama gerek var mı sizce ?Teşekkürler şimdiden.