Haber YKS'de Baraj Puanı Düşürülüyor

Bu konuyu okuyanlar

Cagatay Yaman

Asistan
Reaksiyon puanı
170
YKS'de Baraj Puanı Düşürülüyor

Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan (YKS) bu yıl bir çok adayın baraj altı puanın da kalması nedeniyle baraj puanlamasının düşürülmesi gündeme geldi. YKS baraj puanı düşürülmesi ile ilgili olarak YÖK çalışmasını tamamladı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayına sundu.

yks baraj puani.jpg

Nihai Karar Yakında Belli Olacak

Üniversite giriş tercih dönemi başlamışken, YKS baraj puanı düşürülmesi gündeme geldi. YÖK konu ile ilgili çalışmasını tamamlayarak Cumhurbaşkanı onayına sundu. Hatırlanacağı üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldığı bir televizyon programında, 180 olan baraj puanının altında kalanlara yönelik bir çalışma yapıldığını söylemişti.

yks puan.jpg

Uzaktan eğitim süreci ve pandemi nedeniyle bir çok öğrencinin sınava hazırlanamadığı ve bu durumdan dolayı başarı ortalamasının düştüğü gözlemlendi. Bu kapsamda, Alan Yeterlilik Testi'nde barajın geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 180'den 170'e düşürülmesi gündeme getirildi.

Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yeni YÖK Başkanı Erol Özvar'la YKS baraj puanın düşürülmesi ile ilgili bir telefon görüşmesi de gerçekleştirdiği öğrenildi.

Erdoğan bugün resmi Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada TYT’de 140, AYT ve YDT'de 170 düşürüldüğünü açıkladı.

Erdoğan yaptığı paylaşımda; "Genç kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT'de 170 olarak uygulanacaktır.
Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz."

Adsız.png

Son düzenleme:

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,199
Eğitim sistemi mahvolmuş, sokak başı üniversite olmuş, işsizlik ve kredi borcuyla uğraşan mezun sayısı her geçen gün artarken bunun müjde olarak sunulması komik. Bu barajı geçemeyen okumaya da yeltenmesin bir zahmet. Maksat işsizlik verisinde düşüş olsun.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,458
180'den 140'a düşmesinin ne gibi avantajı var ki? Bilmediğimden soruyorum. Zaten 180 puanla bile üniversite gidilmiyor 140 düşmesi ne fayda edecek yine kazanamayacaklar mı?
Siz olayı yanlış anlamışsınız. TYT Barajı 140'a düştü, AYT Barajı da 170 puana düştü. Ayrıca baraj altı arkadaşlar tercih yapabileceğine sevinmesin derim. Çünkü, sonu gene işsizlik. Gidip zanaat öğrenin, daha iyi.

Reaksiyon puanı
8,012
Siz olayı yanlış anlamışsınız. TYT Barajı 140'a düştü, AYT Barajı da 170 puana düştü. Ayrıca baraj altı arkadaşlar tercih yapabileceğine sevinmesin derim. Çünkü, sonu gene işsizlik. Gidip zanaat öğrenin, daha iyi.
Hayır demek istediğim şey baraj düşünce biliyorum bir sürü kişi tercih yapacak da kazanamayacaklar ki? TYT ile 2 yıllık bölümlere gidiliyor 140 ile alan üniversite var mı? Mesele tercih yapmakta değil yerleşebilecekler mi onu soruyorum.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Üniversite mezunu işsiz sayısını düşürmek için yaptılar bence. Üniversite mezunu olup da kasiyer-işçi olarak çalışacaklar ve üniversite mezunu işsiz sayısı azalacak.

Cagatay Yaman

Asistan
Reaksiyon puanı
170
Bu baraj puanı düşürülmesi sunni bir eğitim kalitesi artışı için gibi. Fakat pratikte bu eğitimi daha kötü ve bilgisizleştirecektir. Daha daha fazla işsizlik artacaktır.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,458
Hayır demek istediğim şey baraj düşünce biliyorum bir sürü kişi tercih yapacak da kazanamayacaklar ki? TYT ile 2 yıllık bölümlere gidiliyor 140 ile alan üniversite var mı? Mesele tercih yapmakta değil yerleşebilecekler mi onu soruyorum.
Söyleyeyim, 50% şansla belki. Yerleşseler bile sonu işsizlik.

Reaksiyon puanı
8,012
Söyleyeyim, 50% şansla belki. Yerleşseler bile sonu işsizlik.
120 soruda 13 14 net yapan birisi üniversitede çok zorlanır , bir şekilde mezun olursa da dediğiniz gibi işsiz kalacaklar. Boşu boşuna 2 yıl masrafa girmiş olurlar. Eğer barajı geçememiş olsam ve böyle bir şey olsa yine tercih yapmam seneye kalırdım şahsen.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,458
@Sıradan Kullanıcı, o dediğiniz de doğru. Benim anlamadığım şey millet nasıl baraj altı kalıyor? Garip geliyor çünkü. Biz de o yollardan geçtik, ben de meslek liseliydim. Ben YGS-LYS sınav sistemi ile girmiştim, ilk senemde 55 net falan yapmıştım 160 soruda. Gerçekten 120 soruda 15-16 net nasıl yapılamıyor?

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,394
Üniversitelerin artması kadar kalitesi de artmalı. Ama diğer yandan her üniversite mezunu iş bulacak değil. Sonuçta devlet mezun olursanız meslek garantisi veriyoruz demiyor ve demekte zorunda değil. Siz kendinizi geliştirmedikten sonra yüksek maaşlı masa başı iş beklememeniz gerekiyor. Bizim gençliğimizin çoğu kendini geliştirmiyor üstüne masa başı yüksek maaşlı iş bekliyor.

Son düzenleme:

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,458
Üniversitelerin artması kadar kalitesi de artmalı. Ama diğer yandan her üniversite mezunu iş bulacak değil. Sonuçta devlet mezun olursanız meslek garantisi veriyoruz demiyor ve demekte zorunda değil. Siz kendinizi geliştirmedikten sonra yüksek maaşlı masa başı iş beklemeseniz gerekiyor. Bizim gençliğimizin çoğu kendini geliştirmiyor üstüne masa başı yüksek maaşlı iş bekliyor.
Durumlar artık çok karışık, o kadar üniversite okudum. Neden iş bulamıyorum, diyeni bile gördüm.

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Öyle olmaz yaaaa direk e devletten başvurak mezun belgemizi almak için, gerisi kolay broooo. (!) Neden bunu yaptıklarını az çok anlıyorum