YKS mi? DGS mi?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
150
Arkadaşlar bu sene 2.senem üniye hazırlanıyorum mühendislik istiyordum fakat 300.000 barajı olduğu için tercih yapamıyorum ama tekrardan hazırlanmakta biraz gözüme geliyor sizce tekrar mezuna kalıp sınavamı hazırlanayım yoksa 2 yıllık bilgisayar programcılığı okuyup dgs ye mi hazırlansam bilemedim şimdi baya yığılma olacak önümüzdeki yıl baya kişi girecek sınava ve kendimede pek güvenemiyorum yapabilirmiyim diye sizce ne yapmalıyım ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada bayramınız mübarek olsun...

ByMoToRisT

Asistan
Reaksiyon puanı
181
DGS, YKS'den zor diyorlar. Bilgisi olan var mı?
Ne soruluyor onda?

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
DGS nin bir olayı kalmadı. YKS den girin.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Hatta bölümden bölüme ancak dgs ile gelipte 5 6 dersi sayılıp geri kalanı en baştan alanlar var.
Yani 2+4sene yapma ihtimaline karşı YKS ye girmeniz daha iyi olacaktır.
Bölümüme dgs ile gelen arkadaşların Mat 1/2 Fizik 1/2 dahi sayılmamıştı. Gerisini siz düşünün :D

ByMoToRisT

Asistan
Reaksiyon puanı
181
Üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Hatta bölümden bölüme ancak dgs ile gelipte 5 6 dersi sayılıp geri kalanı en baştan alanlar var.
Yani 2+4sene yapma ihtimaline karşı YKS ye girmeniz daha iyi olacaktır.
Bölümüme dgs ile gelen arkadaşların Mat 1/2 Fizik 1/2 dahi sayılmamıştı. Gerisini siz düşünün :D
Kredi puanı iki üniversitenin de aynı olması gerekiyor. Farklılık varsa dediğiniz oluyor.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Kredi puanı iki üniversitenin de aynı olması gerekiyor. Farklılık varsa dediğiniz oluyor.
Ne yazık ki o kadar basit olmayabiliyor. Kredi değil akts ye bakılıyor ayrıca haftalık ders programının içeriği önemlidir. Tabi hocaların kanaati ne derece önemli bilemiyorum dediğim gibi aynı üniversite içerisindeki farklı bölümlerde farklı değerlendirmeler yapılıyor.
Örneğin matematikte işlenmeyen konular oluyor. Veya daha yüzeysel işlenen o sebeple tekrarı basabiliyorlar.
Yeterki hocalar kafalarına bir şey koymasın yoksa pürüz çıkaracak bir nokta kesin buluyorlar.