YKS Ek Tercih Sonuçları İçin Geri Sayım! YKS Ek Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
626
YKS ek tercih sonuçları için geri sayım! YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak

YKS ek tercih sonuçları için heyecanlı bekleyiş başladı. YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarafından düzenlenen üniversite sınavına giren adaylar sonuçların açıklanmasının ardından tercihlerini yaptılar. Tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından ek tercih süreci başladı. Adaylar ek tercih işlemlerini 5 Eylül ve 11 Eylül tarihleri aralığında gerçekleştirdiler. Şimdi gözler sonuçlara çevrildi.
“YKS ek tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?” sorusu araştırılıyor. YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı? YKS ek tercihleri 5 Eylül tarihinde başladı. İşlemler 11 Eylül itibari ile sona erdi. Adaylar ek yerleştirme ücretini 12 Eylül 2019 tarihi saat 23.59’a kadar yatırabildiler. Şimdi sonuçlar için heyecanlı bekleyiş başladı. Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. Haberimiz içerisinden ek tercih sonuçları ile ilgili güncel açıklamaları takip edebilirsiniz.
YKS EK TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
YKS ek tercih sonuçlarının açıklanma tarihi ile ilgili ÖSYM henüz bir açıklama yapmadı. Güncel açıklamaları haberimiz içerisinden takip edebilirsiniz.
Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi adresinden duyurulacak. Sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek. İnternet sayfasındaki duyurular, sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yurt dışındaki üniversitelere yerleştirilen adaylar için, gerekli olduğunda ve adayın müracaatı üzerine yerleştiği programı gösteren bir yazı verilecek.
130920191044542523752.jpg

EK YERLEŞTİRME İŞLEMLERİNİN YAPILMASI
Yerleştirmede adaylar, yükseköğretim programlarına, ilgili yerleştirme puanları ile varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM’ce yerleştirilir. Tablo 6A ve 6B ortaöğretimdeki alanlar ile aynı alanda olduğu kabul edilen lisans programlarını; Tablo 6C ise mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki alanların devamı niteliğinde olduğu kabul edilen ve adayların ek puanları ile yerleştirilebilecekleri ön lisans programlarını göstermektedir. Adayların ek puanlarıyla yerleştirilecekleri yükseköğretim programları öğrenebilmeleri için Tablo 6A, 6B.1 ve 6C’de kendi alanlarını bulmaları ve bu alanların altındaki yükseköğretim programlarını incelemeleri gerekmektedir.
Ek yerleştirme işlemine alınan tüm adayların sonuçları ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.
130920191045032522279.jpg

EK YERLEŞTİRME NEDİR?
Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin kayıt işlemini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan bölümler ÖSYM’ye bildirilir. Boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılır.
Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamıyor. Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi adresinden duyuruluyor.
ÖSYM Yönetim Kurulu’nun kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocukları ek yerleştirme ücreti ödemeyecek.

Kaynak: Akşam