Yıl başında hayatımdaki ilk iPhone'umu alacağım

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Türkiye dışında yaşıyorum. Fiyatları yakın olması sebebi ile iPhone XS ve 11 arasında kaldım. İşlemcisi yeni diye iPhone 11 taraftarıyım fakat herkes iPhone 11 XS'in değil XR'ın yeni versiyonu diyor? Kamera ve 3-4 yıl kullanım için sizce hangisi seçmeliyim?

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Xs alın. 11 in işlemcisinin daha yeni olması önemli değil. Xs daha iyi bir cihaz.

The Cyclist

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Türkiye dışında yaşıyorum. Fiyatları yakın olması sebebi ile iPhone XS ve 11 arasında kaldım. İşlemcisi yeni diye iPhone 11 taraftarıyım fakat herkes iPhone 11 XS'in değil XR'ın yeni versiyonu diyor? Kamera ve 3-4 yıl kullanım için sizce hangisi seçmeliyim?

11 öneririm. Kamera, batarya(ekran süresi), performans ve güncelleme desteği açısından daha iyi bir cihazdır.

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
ilk iphonumu kendime değil (istesem de almam) ama anneme aldım ((=

CrussheN

Asistan
Reaksiyon puanı
91

Dogru diyorlar iphone 11 xr nin bir ust versiyonu iphone 11 proya bakin derim

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Xs alın. 11 in işlemcisinin daha yeni olması önemli değil. Xs daha iyi bir cihaz.

Hangi anlamda mesela 11 de gece modu sayesinde gece daha iyi çektiği söyleniyor eski iPhone Lara göre bu fark gerçekten bu kadar bariz mi?
11 öneririm. Kamera, batarya(ekran süresi), performans ve güncelleme desteği açısından daha iyi bir cihazdır.
Dogru diyorlar iphone 11 xr nin bir ust versiyonu iphone 11 proya bakin derim
11 pro 1000€ XS ve 11 750 € cıvarı. Pro bütçemi aşıyor malesef. O yüzden xs ve 11 arasındayım.

11 de X ve XS serilerinde ki hatalar düzeltildi deniyor hataları ne idi? Bı de 11 in face ID sanırım daha kullanışlı yandan tarama yapması ve ön kamera telefonu çevirince geniş açı çekmesi ile XS den iyi değil mi?

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Hangi anlamda mesela 11 de gece modu sayesinde gece daha iyi çektiği söyleniyor eski iPhone Lara göre bu fark gerçekten bu kadar bariz mi?

Ekran iyi değil, çözünürlük düşük, ppi değeri düşük, yan çerçeveler kalın, kasası çelik değil alüminyum. Xs premium bir model 11 ise ucuz iphone. 11 xs in üst modeli değil kesinlikle. Zaten bir mağazaya gidip teşhir ürünlerini incelediğinizde bile anlayacaksınız xs in verdiği hissiyatin ekran kalitesinin vs daha iyi olduğunu. Gece moduna çok takılmayın appstore da gayet iyi çalışan uygulamalar var onları kullanırsınız. Siz beni dinleyin xs alın. Uzun vadede 11 in daha güncel ve performanslı olacağını söyleyenler olmuş alakası yok. Xs te en az 11 kadar güncel ve performanslı kalacaktır.
Bu arkadaşlar android kullandıkları için apple'a çok hakim değiller. Üzerinden 1 2 sene geçen iphone un yavaşlayacağını zannediyorlar.

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Ekran iyi değil, çözünürlük düşük, ppi değeri düşük, yan çerçeveler kalın, kasası çelik değil alüminyum. Xs premium bir model 11 ise ucuz iphone. 11 xs in üst modeli değil kesinlikle. Zaten bir mağazaya gidip teşhir ürünlerini incelediğinizde bile anlayacaksınız xs in verdiği hissiyatin ekran kalitesinin vs daha iyi olduğunu. Gece moduna çok takılmayın appstore da gayet iyi çalışan uygulamalar var onları kullanırsınız. Siz beni dinleyin xs alın. Uzun vadede 11 in daha güncel ve performanslı olacağını söyleyenler olmuş alakası yok. Xs te en az 11 kadar güncel ve performanslı kalacaktır.
Bu arkadaşlar android kullandıkları için apple'a çok hakim değiller. Üzerinden 1 2 sene geçen iphone un yavaşlayacağını zannediyorlar.
Arkadaş geçen yıla kadar iPhone 5s kullanıyordu yavaştı ama asla kullanışsız değildi. iOS un ömrünü biliyorum hep android kullanmış biri olarak. :D

Işlemcide extra yapay zeka gibi şeyler 11 konusunda aklıma takılıyor. Telefonda birşey izlemiyorum o yüzden ekran o kadar önemli değil ama yorumun için teşekkürler. Hala ikisi arasındayım gidip teşhir ürünlere bakmak lazım cidden.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Bana göre sadece güncelleme önemli güncelleme. XR yada XS'in desteği önceden bitecek ama 11 inki daha sonra bitecek.

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Bana göre sadece güncelleme önemli güncelleme. XR yada XS'in desteği önceden bitecek ama 11 inki daha sonra bitecek.

Daha 6s in desteği yeni kesildi bu hızla bile gitse 7 8 x xs 4 yil güncelleme alacak diyebilriiz sanırım

xloer00

Asistan
Reaksiyon puanı
20
Bence XS almalısın çünkü bir teknoloji mağazasına gidip eline aldığında farkı anlayacaksın. Dediğin gibi iphone 11 iphone XR versiyonu. Telefonun özellikleri yakın gibi duruyor olabilir ama net bir şekilde XS daha iyi. İphone 11 kaba bir telefon aynı XR gibi.

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
11 ile xs kıyaslamak bile yanlış olur bence. Kesinlikle xs almalısın.
Işlemci yi takmamaliyim yani, face iş arasında fark var mi? Face id hakkında bilgi verir misiniz kullanımı rahat mı? Android tarafı o işi pek cozemedi. Karanlıkta çalışıyor mu? Atıyorum masada dururken elime almadan açma tanıma gibi durumlar var mı yoksa birebir kameraya mi bakmaliyim? Alışması kolay mı?

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Işlemci yi takmamaliyim yani, face iş arasında fark var mi? Face id hakkında bilgi verir misiniz kullanımı rahat mı? Android tarafı o işi pek cozemedi. Karanlıkta çalışıyor mu? Atıyorum masada dururken elime almadan açma tanıma gibi durumlar var mı yoksa birebir kameraya mi bakmaliyim? Alışması kolay mı?
Face id bir telefondaki en iyi yüz tanıma sistemidir. Her türlü ışık koşulunda çalışıyor. Ekranı açtığınız anda yüz tanıma yapılmış kilit açılmış oluyor. Herhangi bir bekleme süresi yok. Üstelik gün geçtikçe kendini geliştiren yüzünüzü daha iyi öğrenen bir yapısı var. Mesela artık kafam kaskın içindeyken bile tanıyor. İlk kurulumu yaptığımda tanımıyordu mesela. Cihaz masadayken tam dik bakmanızada gerek yok. Ön kameranın sizi görebileceği kadar açıyla bakmanız yeterli.

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
11 ile xs kıyaslamak bile yanlış olur bence. Kesinlikle xs almalısın.
Sirf ekranı yüzünden mi xs diyorsunuz. Ses özellikleri kamera v.s. 11 de daha iyi dgil mi yani xs demenizin kıstası tasarım mi? Yoksa teknik olarak daha iyi yanları var mı 11 e göre

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Basit bir yorum. Apple güncellemeleri dahi işlemciye bakarak veriyor ne demek önemli değil.
Bu arada 11 veya Xr'ın ekranında hiçbir şey yok. Bu güne kadar Apple'ın kullandığı ekran, Unbox Therapy adlı Youtuber tarafında "psikoloji bozuyor" deyince insanlar laf söylemeye başladı. Yok efendim pikseller çıplak görünüyor, yok 1080p video oynatamıyor falan filan hepsi hikaye.
Daha uzun bir kullanım istiyorsan 11'i tercihi etmelisiniz kesinlikle. Kamera özellikleri olsun, performansı olsun, ses kalitesi olsun daha iyi bir cihaz.
Ayırca pil konusunda Apple yıllardır rakiplerinin gerisinde kalırken bu yıl inanılmaz bir şekilde atağa geçti bunuda unutmayalım.
Son olarak söylediğiniz gibi gece modu önemli bir faktör. Orta segmente dahi entegre edilmiş bir özelliği 9-10 milyar vereceğin bir cihazda olmaması oldukça sinir bozucu.

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Basit bir yorum. Apple güncellemeleri dahi işlemciye bakarak veriyor ne demek önemli değil.
Bu arada 11 veya Xr'ın ekranında hiçbir şey yok. Bu güne kadar Apple'ın kullandığı ekran, Unbox Therapy adlı Youtuber tarafında "psikoloji bozuyor" deyince insanlar laf söylemeye başladı. Yok efendim pikseller çıplak görünüyor, yok 1080p video oynatamıyor falan filan hepsi hikaye.
Daha uzun bir kullanım istiyorsan 11'i tercihi etmelisiniz kesinlikle. Kamera özellikleri olsun, performansı olsun, ses kalitesi olsun daha iyi bir cihaz.
Ayırca pil konusunda Apple yıllardır rakiplerinin gerisinde kalırken bu yıl inanılmaz bir şekilde atağa geçti bunuda unutmayalım.
Son olarak söylediğiniz gibi gece modu önemli bir faktör. Orta segmente dahi entegre edilmiş bir özelliği 9-10 milyar vereceğin bir cihazda olmaması oldukça sinir bozucu.
Tamam gitsin premium model yerine ucuz iphone alsın. Güncellemeyi işlemciye göre veriyormuş. Sanki 4 5 yıl güncelleme vermiyorlarmış gibi.

Reaksiyon puanı
5
La tutturmuşsunuz da bir güncelleme de güncelleme zaten alacağın telefonu en fazla 5-6 sene kullanırsın. Zaten en fazla 1 sene sonra 11 de destek almayı keser.

Avicebron

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Son söz söylemek gerekirse; Kamera, performans, pil konusunda hangisi. Sırf çerçeve için 1 yıl içinde adaptörle gezmek istemiyorum açıkcası. İlk kez apple'ın kamerası 11 ile bu kadar konuşuldu. 11 düşünüyorum açıkçası eğer ekran dışında ciddi bir + sı yoksa XS'in günlük kullanımda. İşlemci konusu önümüzdeki 2-3 yıl içinde iki cihazda performans kaybetmez diye düşünüyorum. Zaten 5 yıl kullandıktan sonra yeni teknoloji geçeriz illa.

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Son söz söylemek gerekirse; Kamera, performans, pil konusunda hangisi. Sırf çerçeve için 1 yıl içinde adaptörle gezmek istemiyorum açıkcası. İlk kez apple'ın kamerası 11 ile bu kadar konuşuldu. 11 düşünüyorum açıkçası eğer ekran dışında ciddi bir + sı yoksa XS'in günlük kullanımda. İşlemci konusu önümüzdeki 2-3 yıl içinde iki cihazda performans kaybetmez diye düşünüyorum. Zaten 5 yıl kullandıktan sonra yeni teknoloji geçeriz illa.
Mağazaya gidip iki cihazıda kurcalamadan karar vermeyin.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
Tamam gitsin premium model yerine ucuz iphone alsın. Güncellemeyi işlemciye göre veriyormuş. Sanki 4 5 yıl güncelleme vermiyorlarmış gibi.
Siz Apple hakkında doğru bilgiye sahip olduğunuza emin misiniz ? 6s 4 yıldır güncelleme alıyor farkı da mısınız bilmiyorum. İnsanları böyle yorumlarla yanlış yönlendirmeyin.
Ayrıca Apple ucuz veya premium model diye bir ayrım yapmadan güncelleme veriyor. Örenği SE ve 6s aynı çıkış yılına ve işlemciye sahip ve seneye güncellenme desteği aynı anda kesilecek.

TRTURKEYTR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,375
İphone 11 almalısın.İşlemci,kamera... Daha iyi ayrıca gelecekte 1-2 yıl daha fazla güncelleme alacak.

(Evo)lution

Dekan
Reaksiyon puanı
5,639
İphone 11 öneririm. Tasarımı ve ekranı dışında iPhone XS den daha iyi bir cihaz.