YGS bu Pazar yapılacak!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Üniversite adayları, 11 Nisan Pazar günü ilk kez gerçekleştirilecek olan YGS'ye girecek.

050420101135394474715_2.jpg

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS), Türkiye'de tüm il ve bazı ilçe merkezleri ile KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da toplam 5 bin 183 binada, 79 bin 973 salonda yapılacak. 1 milyon 512 bin 450 adayın gireceği sınav, saat 10.00'da başlayacak ve tek oturumda 160 dakika sürecek.

Sınav merkezlerinde toplam 234 bin 94 kişi görev yapacak. Kimlik kontrolleri ve salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için adayların sınava girecekleri binanın kapısında en geç saat 09.15'te hazır bulunmaları gerekiyor.

Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka 2010-YGS sınavı giriş ve kimlik belgesi, fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport vb.) bulundurmaları zorunlu tutuluyor.

2010-YGS Sınava Giriş ve Kimlik Belgesi olmayan veya bu belgenin fotokopisi veya faks metni ile gelen adaylar kesinlikle sınava alınmayacak. Bu iki belgeyi yanında bulundurmayan aday, ileri süreceği neden ne olursa olsun sınava alınmayacak.

Görevlilerin kimlik belgesinden adayı tanımakta zorluk çekmeleri halinde kontrol için, adayların bir fotoğraflarını da yanlarında getirmeleri isteniyor.

YASAK OLANLAR

Adayların sınava gelirken yanlarında cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep bilgisayarı, saat fonksiyonu dışında fonksiyonu bulunan saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi gibi her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla silah ve benzeri teçhizat, müsvedde kağıt, defter, kitap, sözlük, pergel, açıölçer, cetvel gibi araçlarla sınava gelmeleri yasaklandı.

Cep telefonu yanında olan adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacak. Başları açık olmayan veya kılık kıyafetleri yürürlükteki mevzuata uygun bulunmayan adaylar da sınava katılamayacak.

Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemleri tamamlandıktan sonra salon başkanı sınavda uyulacak kuralları adaylara hatırlatacak ve test sorularını cevaplamak için kullanılacak cevap kağıtları dağıtılacak ve sınav saat 10.00'da başlayacak.

Soru kitapçıkları kopyanın önlenmesi amacıyla farklı türlerde basıldı. Sınav başladıktan sonra adaylar, ilk 80 dakika ve son 15 dakika içerisinde sınav salonunu terk edemeyecek.

SINAVDAKİ KURALLAR

Adayların sınav süresince konuşmaları, kopya çekmeleri veya kopya vermeleri, salondaki görevlilere soru sormaları, birbirlerinden kalem, silgi gibi malzemeler istemeleri, başkalarını rahatsız edecek şekilde bir şeyler yiyip içmeleri, sınav düzeninin bozacak davranışlarda bulunmaları da yasaklar arasında yer alıyor. Bu yasaklara uymadığı tespit edilen adayların sınava devam etmelerine izin verilmeyecek ve sınavları iptal edilecek.

TESTLER

YGS'de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testleri uygulanacak. Adaylara her bir testten 40'ar soru yöneltilecek. Türkçe testinde "Türkçeyi kullanma gücü ile ilgili" 40 soru yer alacak. Sosyal Bilimler testinde, "Sosyal bilimlerdeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı sorular" bulunacak.

Sosyal Bilimlerde Tarih'ten 17, Coğrafya'dan 14, Felsefe'den 9 soru yöneltilecek. Temel Matematik testinde adayların "matematiksel ilişkilerden yararlanma gücü" ölçülecek. "Fen bilimlerindeki temel kavram ve ilkelerle düşünmeye dayalı" soruların yer alacağı Fen Bilimleri testinde Fizik'ten 14, Kimya ve Biyoloji'den 13'er soru bulunacak.

SINAVIN DEĞERLENDİRMESİ

YGS'de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. YGS'nin değerlendirilmesi sonucunda her bir aday için YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 olmak üzere altı ayrı puan türü oluşturulacak. Sınavda 140-180 arası puan alan adaylar sadece meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açıköğretim programlarını tercih edebilecek.

YGS puanlarının en az biri 180 olan adaylar LYS'ye girmeye hak kazanabilecekler. Sınavda 180 ve üzeri puan alanlar, hem meslek yüksekokulu ön lisans programları ile açık öğretim programlarını hem de YGS puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih edebilecek. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için ise YGS puanlarından en az birinin 140 ve üzeri olması gerekecek.

KAYNAK

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Herkes kalemlerini tıraşlasın! :D Savaşa gidiyoruz. :dirol:

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Gelsin geçsin de LYS'ye çalışmaya başlayalım artık. 1 yıl boyunca YGS çalıştım bakalım 2 ayda LYS için ne yapacam :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
uçlu kalem kullanıyorum :blink::huh:

Sana önerim uçlu kalem kullanmayı bırakmak. Ben sınav kalemini kullanıyorum Faber-Castell'in. İlk denememde bana 10 dakika vakit kazandırmıştı. Özellikle optik kağıda işaretlerken çok işe yarıyor. Benden söylemesi. :)

Gelsin geçsin de LYS'ye çalışmaya başlayalım artık. 1 yıl boyunca YGS çalıştım bakalım 2 ayda LYS için ne yapacam :D

Ben de ne YGS'ye ne de LYS'ye çalıştım. Son 6 gün çalışmayı planlıyorum her zamanki gibi. :D LYS bana göre daha kolay olacak çünkü ikinci bölümü çok iyi yapıyorum ama ona da son 2 ay çalışmayı düşünüyorum senin gibi. :D Ah şu gençlik...

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Sana önerim uçlu kalem kullanmayı bırakmak. Ben sınav kalemini kullanıyorum Faber-Castell'in. İlk denememde bana 10 dakika vakit kazandırmıştı. Özellikle optik kağıda işaretlerken çok işe yarıyor. Benden söylemesi. :)

Ben de ne YGS'ye ne de LYS'ye çalıştım. Son 6 gün çalışmayı planlıyorum her zamanki gibi. :D LYS bana göre daha kolay olacak çünkü ikinci bölümü çok iyi yapıyorum ama ona da son 2 ay çalışmayı düşünüyorum senin gibi. :D Ah şu gençlik...

son 6 gün ve sen hala burdasın :) sende net durumu nasıl acaba?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
son 6 gün ve sen hala burdasın :) sende net durumu nasıl acaba?

Ona bakılırsa sen de buradasın. :D

Net durumum hiç belli değil çünkü hiçbir sınavı tam yapmıyorum. O sebeple karambole gireceğim diyebilirim. Türkçe ve Sosyal'den en fazla 4 yanlış çıkarırım. Matematik'in tamamını yaparım ama Fen'den en az 5-6 yanlış bekliyorum. :D

scientist

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Üçgen uçlu kalemden vazgeçemiyorum çok rahat ve optikte vakitte kaybettirmiyor.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Sınava girecek olan arkadaşlara başarılar.

Çalışan kazansın. Çalışmayan kalsın. :)

firefox4ever

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Sınava gireceklere başarılar.Ben de seneye gireceğim.:)

muko

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Sınava girecek arkadaşlara başarılar dilerim.

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
buraya takılan kimse ders çalışmaktan bahsedemez heralde :) burda geçireceğiniz vakit ortalama günde yarım saat olsa yarım saatte 50 soru çözsen banko yanlışsız geçersin ama nerde gençlikte öyle hevesat....

emrykn

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Temmuzdan beri çalışıyoruz bakalım pazar günü belli olucak iyi mi kötü mü ? Birde yanında bi sürü belirsizlikle giricez. Umarım herkes(bende dahil :D) istediği yeri kazanır. :D:)

*Rorschach*

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Seneye bu zamanlarda ben de gireceğim. Şu anki denemelerde YGS'de 100-110 arasında yapıyorum. LYS buna göre biraz daha iyi. Bildiğim kadarıyla 410 ve üzeri puanlar (ham) iyi bir üniversite getirecekmiş.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
Alırız ya :D zaten ben senin gibi fen çözmücem ki :D mat. çözüp çözemiceğimede emin değilim :D normal zamanda çok kolay çözerim ama sınavda çözemiyorum nedense :D

crewd0x

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Sınava girecek olan arkadaşlara başarılar.

karakule_66

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Seneye bu zamanlarda ben de gireceğim. Şu anki denemelerde YGS'de 100-110 arasında yapıyorum. LYS buna göre biraz daha iyi. Bildiğim kadarıyla 410 ve üzeri puanlar (ham) iyi bir üniversite getirecekmiş.

Ne yaptın sen ya 410 ham puan alsan okulda 70 puan versen 480 puan ediyo.Türkiye birincisi olursun o zaman:clap:.Bunu diyen biraz abartmış sanırsam.Polis Meslek yüksekokul puanı açıklandı ham 300 puan alman gerekiyor.Eski sisteme göre 230 du.Aradaki puan farkını hesaplarsanız.Bu yılki üniversite puanlarını az çok tahmin edebilirsiniz.Ben şu an 350 puan yapıyorum.70 de okul verse 420 inş bi yerlere gideriz bu puanla.Şimdiki puanım iyimi kötümü oldugunu bende bilmiyorum açıkcası:tt2:

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
kafam eski sisteme göre çalıştığından ve mesajı silemediğimden böyle bırakıyorum :D kısacası yanlış hesap yanlış yorum yanlış anlam vs vs :D

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Ortalama 340 ham yapıyorum (Bir keresinde 402 yapmıştım :D). 95 okuldan gelecek. 380'den aşağı yapmamam gerek (Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği).

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
af buyur? şaşırdın mı ya :D türkçe ve sosyalde ful çeksen 240 yapıyosun hiç mi soru çözmüyosun napıyosun :D zaten 12 net çıkar 160 mı 180 mi ne alıyo :D

bu arda ben 410 alsam
mülakatlara katılmadan marmara besyoyu kazanır öğretmenlik okurum :D (100metreyi 12sn nin altında koşmama gerek kalmaz :D)

Netten bahsediyor o. :D

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Ne yaptın sen ya 410 ham puan alsan okulda 70 puan versen 480 puan ediyo.Türkiye birincisi olursun o zaman:clap:.Bunu diyen biraz abartmış sanırsam.Polis Meslek yüksekokul puanı açıklandı ham 300 puan alman gerekiyor.Eski sisteme göre 230 du.Aradaki puan farkını hesaplarsanız.Bu yılki üniversite puanlarını az çok tahmin edebilirsiniz.Ben şu an 350 puan yapıyorum.70 de okul verse 420 inş bi yerlere gideriz bu puanla.Şimdiki puanım iyimi kötümü oldugunu bende bilmiyorum açıkcası:tt2:

bende girecem 420(ham) yapıyorum size göre türkiyede derece yapmam lzm ama o kadar türkiye geneline girdim 20bin ini altına düşemedim. millet acayip kasıyo kafayı bozanlar var sınavlarda 490 yapan var bizim dersanede :)))

Gireceklere başarılar...

Emeğimizin karşılığını alırız inş...

karakule_66

Asistan
Reaksiyon puanı
4
bende girecem 420(ham) yapıyorum size göre türkiyede derece yapmam lzm ama o kadar türkiye geneline girdim 20bin ini altına düşemedim. millet acayip kasıyo kafayı bozanlar var sınavlar 490 yapan var bizim dersanede :)))

Gireceklere başarılar...

Emeğimizin karşılığını alırız inş...

ya biz şimdi iyimiyiz kötüyümüyüz 350 ham puan iyimi kötümü bana bişey söyleyin:D.okul puanı ile 420 puanla bi yerlere gidebilirmiyiz?

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
ya biz şimdi iyimiyiz kötüyümüyüz 350 ham puan iyimi kötümü bana bişey söyleyin:D.okul puanı ile 420 puanla bi yerlere gidebilirmiyiz?

girersinde istediğin yere bağlı. ilk 30bin için 400 üstü diyolar ama tabi kimse bilemez bunu bunlar tahmini...

karakule_66

Asistan
Reaksiyon puanı
4
girersinde istediğin yere bağlı. ilk 30bin için 400 üstü diyolar ama tabi kimse bilemez bunu bunlar tahmini...

İstediğim bölüm beden eğitimi öğretmenliği özellikle Gazi üniversitesi.Geçen sen 235 ham puan ile alıyodu.Şöyle bi düşünürsek bu sende 350 ile felan alır sanırsam.İnş puan o aralarda olur çok istiyorum Gazi Besyoyu Sporu seviyorum:clap:

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
İstediğim bölüm beden eğitimi öğretmenliği özellikle Gazi üniversitesi.Geçen sen 235 ham puan ile alıyodu.Şöyle bi düşünürsek bu sende 350 ile felan alır sanırsam.İnş puan o aralarda olur çok istiyorum Gazi Besyoyu Sporu seviyorum:clap:
mülakatsız mı o kadara alıyomuş? sanmıyorum?

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
370 gibi olabilir.