Yeter ki herkes aklını kullansın!

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
"Laiklik yaşam biçimi olabilir mi?"

Son yıllarda durmadan sorulan soru bu!

Sayın Başbakan her fırsatta "Devlet laik olabilir. İnsanlar değil." diyordu.

Pekala! Mehmet Altan'ın diline pelesenk ettiği "Yaşam kalitesi bakımından..." konusunu kıstas alalım.

Alem-i dünya'ya şöyle bir bakalım.

Laikliği yaşam biçimi olarak kabul etmiş ülkeler mi insanların daha rahat yaşaması için çareler üretmiş yoksa her dinin öngördüğü şeriat'ın kurallarına bağlı kalmayı yeğleyenler mi?

Aslında petro-dolar zengini Suudi Arabistan ile Emir'likler vatandaşlarına her fiziki gelişmişliği sağlamışlar ama ne yazık ki kadın hakları konusunda hiç ilerleme kaydedememişler. Türkiye dışında (belki buraya Tunus'u da eklemek gerekir çünkü, görenler bilir, hem gelişmişlik hem de kadın hakları açılarından çok ileriler. Neden?

Çünkü (bana itiraf ettiklerine göre) Mustafa Kemal'i en yakından takip etmeyi yeğlemiş bir ülke Tunus.) hemen hemen tüm Müslüman ülkelerindeki durumların pek de parlak olmadığı görülecektir.

ABD'de yaşamakta olan Hıristiyan Amish'leri ele alalım. Bu insanlar Pennsylvania eyaletinin bir köşesinde 14. asrın şartlarında yaşamaya devam etmeyi tercih eden tarikat üyelerinden oluşuyor.

Elektrik.... yasak.

Otomobil.. yasak

Radyo...... yasak

Şort......... yasak

Traktör..... yasak

Pulluk...... yasak

Liste uzayabilir. At arabaları kullanılıyor. Buğday elle ekilip/biçiliyor. Mum ışığı. İplik bükülüyor.Kumaş dokunuyor.

Giysiler evde dikiliyor.

Geçen yıl bir Amish adam aldı tüfeği (nereden bulmuşsa) girdi okula ve katletti küçücük çocukları.

Herkes "Susss... pusss!"

Bütün mesele insanlara hizmet ise, en çok ARGE nerede yapılıyor? Bugün, tam şu dakikada, Mars'da bir kepçeyle toprak ve taş toplanıyorsa Allah nezdinde bu mu daha makbuldur yoksa Amish'ler gibi yaşamak mı?

Amish'lere bıraksak, ne kansere çare bulmak için, ne Kırım-Kongo Kanlı Kene'ye karşı ilaç keşfetmek için çalışırlar. Teknolojiyi reddedip, "Allah böyle istedi. Doğa onun doğası, işine karışmayız. Düzenini bozmayız." deyip iplik bükmeye ve buğdayı elle koparmaya devam ederler!

Bu mudur yani?

Ben insanlığa hizmet için yanıp tutuşan her laik bilimadamına yardımların ve fikirlerin Allah'tan geldiğine kuvvetle inananlardanım.

Devletler laik olmalıdır. Bu yetmez, üstüne üstelik dinlerine bağlı kalmakla birlikte insanlar da laik olup, insanoğluna hizmet için birbirleriyle yarışmalıdırlar diye düşünüyorum. Hatta, Allah tarafından, böyle hizmetler için görevlendirilmiş olduklarına da inanıyorum.

Yeter ki herkes aklını kullansın!

Ayşe Özgün / Gazeteport