Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Füzyon Enerjisi, Alternatif Ulaşım Yardım

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Elektrik hakkında ne kadar bilginiz varsa bana anlata bilir misiniz ? Sunum yapacağım aşağıdaki klasörleri doldurmam içi tüm bildiklerinizi ,taslak aşamasındaki projeler yürütülmekte olan projeler, Nikola Tesla'nın philadelphia deneyi ve kablosuz elekrik üretimi gibi bilgileri yazar mısınız ? (Güneş, Rüzgar enerjisi dışında bor ile enerji üretimi gibi)Mesela benim düşündüğüm projelerden biri elektrikli arabalırın ön kaputu boş olacağı için rüzgar tribünü yerleştirmek aklıma geldi otobanda yüksek hızla giderken öndeki ızgaralardan rüzgar geçecek dönecek ve arabayı şarj edecek. Başka düşüncem aracın tavanına güneş paneli gizlemek ve yine bagaja katlanabilir güneş paneli koymak acil durumda aç bagajı şarj et.

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Arkadaşlar bu konu ile ilgili kimse yok mu ?

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Google'den araştırmayı dene bir de

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Google'den araştırmayı dene bir de
Arastirdim zaten. Sizden de ek bilgiler ve herhangi bir yerde gordugunuz projeler veya dusunundugunuz sistemler ve bunlar hakkinda ne dusundugunuzu bilmek istedim. kotu mu ettim ?

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
100 km/h hızla dönen bir rüzgar türbini ne kadar enerji üretebilir ?

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
100 km/h hızla dönen bir rüzgar türbini ne kadar enerji üretebilir ?

Öncelikle bilmen gereken temel bi bilgiden bahsediyim, harcadığın enerjiden daha fazlasını geri kazanamazsın. Bunu yaptığın anda sonsuz enerjiyi sağlamış olursun ki bu imkansız :)

Türbinin boyutuna göre değişir, pek bi bilgim yok açıkçası. Ama arabanın içine türbin yerleştirmeyi düşünüyosan bu arabada hava sürtünmesine ve dolayısıyla daha fazla yakıt tüketmene neden olur. Otomobil üreticileri daha az yakıt tüketimini azaltmak için hava sürtünmesini azaltmaya çalışmaktalar.

Diyosan ki arabanın kaputuna türbinleri yerleştiriyim, normal arabanın 100 km/sa sabit hızla gitmek için harcadığı enerjinin daha fazlasını harcarsın.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Evet rüzgar pervanesi koysan aracı hızlnadırmak için fazla enerji gerekir

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
[MENTION=105823]bt38[/MENTION] [MENTION=413044]gokhan.utar.[/MENTION] Öncelikle düşünceniz için teşekkürler. Benim projem bu benzin araçlardan kurtulmak ve araçların yakıt maliyetini azaltmaktı. O yüzden böyle bir düşünce aklıma geldi zaten tamamını karşılamasını beklemiyorum ve otobanda giderken tirbünü ve solar paneller şehir içinde sadece solar paneller den kendini şarj edebilir. Şarj istasyonlarına çok araba yüklenmesi olmaz maliyet düşer aynı zamanda fosil yakıtlardan tamamen kurtulmuş olunur. Bir haber okumuştum "lastiğe uygulanan basınçtan enerji üretti. Bu enerji tırlarda taşınan soğuk yemek malzemeleri dolabını rahatça çalıştırabiliyor.(yoğurt, süt)" yani hem istasyonlara bağlı kalınmaktan kurtulunuluyor hemde acil durumlarda hemen enerji üretilebiliyor. Hem elektrikli araçlar artarsa yolların altına kablosuz elektrik hattı döşenip sürekli enerji sağlanabilir( böyle proje vardı.). Aynı zamanda köy gibi yerleşim yerlerinde aracı şarj edebilmek için aracın bagajına katlanabilir bir güneş paneli koyulabılir.
Araca tirbün takma olayını internette buldum:
[video=youtube;STxTMftVwls]https://www.youtube.com/watch?v=STxTMftVwls[/video]

deaw

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Baska dusuncesi olan yok mu ?