Yeni sistem topladım fakat görüntü yok

Bu konuyu okuyanlar

DarthAsi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar yeni bir sistem topladım günlük işlerimde kullanmak için,
İntel Pentium G4600 işlemci
Msi H110M Pro-d Anakart
Corsair Vegeance 8 Gb DDr4 Bellek
High Power 400 Watt Psu
Ve 1 Tb Harddisk

Sistemi ilk defa topluyorum arkadaşar tüm bağlantıları yaptık bilgisayar çalışıyor işlemci fanı dönüyor lakin dvı den ekrana görüntü gelmiyor . Bilgisayarcı bir arkadaş harici ekran kartı taktı ondan da görüntü gelmiyor sistemin sorunu nedir hangi parça arızalıdır ki böyle soru yapıyor yardımlarınız bekliyorum arkadaşlar , yoksa işelmci ve ana kartını iade edeceğim.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Merhaba arkadaşlar yeni bir sistem topladım günlük işlerimde kullanmak için,
İntel Pentium G4600 işlemci
Msi H110M Pro-d Anakart
Corsair Vegeance 8 Gb DDr4 Bellek
High Power 400 Watt Psu
Ve 1 Tb Harddisk

Sistemi ilk defa topluyorum arkadaşar tüm bağlantıları yaptık bilgisayar çalışıyor işlemci fanı dönüyor lakin dvı den ekrana görüntü gelmiyor . Bilgisayarcı bir arkadaş harici ekran kartı taktı ondan da görüntü gelmiyor sistemin sorunu nedir hangi parça arızalıdır ki böyle soru yapıyor yardımlarınız bekliyorum arkadaşlar , yoksa işelmci ve ana kartını iade edeceğim.
Ramlerinizde sorun olabilir. Elinizde başka bir ram varsa onun ile deneyin birde.

ygtars

Asistan
Reaksiyon puanı
55
Anakartın sağ üzerinde ışık lar olması lazım oraya bir bakın :)

NorthWonder

Asistan
Reaksiyon puanı
132
Aklıma gelen sorunları ve çözümlerini yazayım , ona göre kontrol edin lütfen

1) Ram'i başka slota takarak deneyin , belki slotta bir sıkıntı vardır.
2)PSU kablolamasında sıkıntı olabilir , bilgisayarın içini açıp PSU kablolarının yolunu izleyin
3)İşlemci yanlış takılmış olabilir ki umarım böyle bir sorun olmaz .
4)Taktığınız kabloda sorun olabilir belki ihtimal veremezsiniz ama küçük birsorun gözünüzün önünden kaçabilir
5)Anakartın çıkışında sorun vardır direkt olarak tamirini / iadesini isteyebilirsiniz.
6)Birde Jumper'ı kontrol etmenizi öneririm , sıkıntıya yol açabiliyor daha önce birkaç konuda denk gelmiştim

Ek olarak BIOS pilini çıkarıp takmanızı öneririm , evet yeni bir sistem fakat elektronik aletlerde çözümler bir o kadar saçma olabiliyor , umarım sorununuz en kısa sürede çözülür.

DarthAsi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ramlerinizde sorun olabilir. Elinizde başka bir ram varsa onun ile deneyin birde.
Elimde başka ram olmadığı için deneyemedim.Yani ram bozuk olsa dahi görüntü gelmez mi?
--- Gönderi Güncellendi ---
Aklıma gelen sorunları ve çözümlerini yazayım , ona göre kontrol edin lütfen

1) Ram'i başka slota takarak deneyin , belki slotta bir sıkıntı vardır.
2)PSU kablolamasında sıkıntı olabilir , bilgisayarın içini açıp PSU kablolarının yolunu izleyin
3)İşlemci yanlış takılmış olabilir ki umarım böyle bir sorun olmaz .
4)Taktığınız kabloda sorun olabilir belki ihtimal veremezsiniz ama küçük birsorun gözünüzün önünden kaçabilir
5)Anakartın çıkışında sorun vardır direkt olarak tamirini / iadesini isteyebilirsiniz.
6)Birde Jumper'ı kontrol etmenizi öneririm , sıkıntıya yol açabiliyor daha önce birkaç konuda denk gelmiştim

Ek olarak BIOS pilini çıkarıp takmanızı öneririm , evet yeni bir sistem fakat elektronik aletlerde çözümler bir o kadar saçma olabiliyor , umarım sorununuz en kısa sürede çözülür.
Dediklerinizi dikkatte alacağım zaten bazı önerilerinizi yaptım ama sonuç aynı
Işıklar yanıp sönüyor buradan nasıl bir sonuç çıkarmam gerek

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Anakartın üzerinde cpu,vga,ram diye debug ledleri olur hangisi yanıyor ise o parçada sorun veya yanlış takılmıştır.

Son düzenleme:

DarthAsi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Işıklar yanıp sönüyor buran
Anakartın üzerinde cpu,vga,ram diye debug ledleri olur hangisi yanıyor ise o parçada sorun veya yanlış takılmıştır.
Güç düğmesine bastığım anda hepsi birkez yanıyor sonra sönüyor,aceba anakart mı bozuk,birde işlemci yeni nesil kaby lake anakartın biosu güncel olmasa yinede ekran gelir mi yoksa gelmez mi?

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Sönüyor ise parçalarınız da her hangi bir sıkıntı yok sürekli yanıyor ise sorun vardır demektir. Bios update yapılmadıysa evet görüntü alamazsınız çünkü hali hazırda görüntü çıkışını işlemci üzerinden alıyorsunuz. Bir diğer durum ise anakartınız sadece dijital görüntü çıkışı destekliyor, monitörünüz de çıkışlar analog ise görüntü alamayabilirsiniz.

DarthAsi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
https://www.technopat.net/sosyal/eklenti/ada-dvi-vga-24-1-jpg.177143/
Sönüyor ise parçalarınız da her hangi bir sıkıntı yok sürekli yanıyor ise sorun vardır demektir. Bios update yapılmadıysa evet görüntü alamazsınız çünkü hali hazırda görüntü çıkışını işlemci üzerinden alıyorsunuz. Bir diğer durum ise anakartınız sadece dijital görüntü çıkışı destekliyor, monitörünüz de çıkışlar analog ise görüntü alamayabilirsiniz.
ada-dvi-vga-24-1-jpg.177143

Bahsettiğim bilisayarcı arkadaş buna benzer bir dönüştürücü ile çıkış almaya çalıştı evet monitör ise vga çıkışlı

Son düzenleme:

DarthAsi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Görüntü alamazsınız, aktif bir dönüştürücü kullanmanız gerekiyor o pasif bir dönüştürücü.

Bu tarz bir şey. Dark DVI-D -VGA Aktif Dönüştürücü Kablo (DVI-D Erkek - VGA Fiyatı
Bu dönüştürücü ile görüntü geldimi?
Bunu bir zamanlar bende kullanıyordum.
Yok Kardeş görüntü gelmedi.
Yalnız dönüştürücünün fiyatı çok geldi nerden baksan anakartın yarı fiyatı birde bunu alsam çalışır mı çalışmaz mı emin olamadım.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Dönüştürücüyü alma. Zaten görüntüde gelmemiş. Sıkıntı donnanımsal. Bilgisayarcıdan bir ram iste. Kendi ramini sök ve bu rami tak. Sorun büyük ihtimalle ramdedir.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
50-60 TL fiyatlarında bulabilirsiniz başka ürünleri Alfais AL-4578 Dvi - D VGA Aktif Dönüştürücü Kablo 24+1 Fiyatı

@Cyb3r_K1ng lütfen sizde bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayı bırakın, yukarıda ki kullanılan dönüştürücü pasif, anakart analog görüntü desteklemiyor. Ram sorunu yok yeni nesil anakartlarda hangi donanımın sıkıntı yarattığını debug ledlerde gösteriyor, ram modülleri sıkıntı olsa idi ram ledi yanar sistem açık iken.

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
@Cyb3r_K1ng lütfen sizde bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayı bırakın, yukarıda ki kullanılan dönüştürücü pasif, anakart analog görüntü desteklemiyor. Ram sorunu yok yeni nesil anakartlarda hangi donanımın sıkıntı yarattığını debug ledlerde gösteriyor, ram modülleri sıkıntı olsa idi ram ledi yanar sistem açık iken.
Arkadaş zaten bilgisayarcıda denemiş. Görüntü gelmemiş. Ben de diyorum ki sorun donanımsal olabilir. Yani sorun kesin donanımsal demiyorum. Bazı sistemlerede parçalar bozuk olabiliyor. Ramlerde problem var ise görüntü gelmesi beklenemez.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Bilgisayarcı pasif dönüştürücü kullanıp denemiş, görüntü almaması gayet normal.

DarthAsi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yalnız dö
Görüntü alamazsınız, aktif bir dönüştürücü kullanmanız gerekiyor o pasif bir dönüştürücü.

Bu tarz bir şey. Dark DVI-D -VGA Aktif Dönüştürücü Kablo (DVI-D Erkek - VGA Fiyatı
Aklıma birşey daha takıldı yukarıda bahsettiğim bilgisayarcı arkadaş harici bir ekran kartından görüntü almaya çalıştı ama yinede götüntü gelmedi ekran kartı üzerinden normal vga ile bağlantı var
arkadaşlar anakart üzerindeki ledleri kulanarak kaya 26 bahsettiği şekilde ilk önce işlemci ,ram takılıyken çaşıltırdım ledler yandı ve söndü kontrol amaçlı işlemçi güç kablosunu çektik tekrar çalıştırdım. cpu ledi yandı aynı şekilde rami söküp çalıştırdım yine yandı burdan çıkan sonuç ile işlemci ve ram modülleri sağlam vga ledi ise hiç yanmıyor onda da sıkıntı yok yukarıda bahsettiğim şekilde arkadaş harici bir ekran kartı ilede görüntü alamamıştı yani beni çıkardığım sonuç sanki anakart kablake uptadesi yok o yüzden anakartı iade edeceğim arkadaşalar siz ne düşünüyorsunuz ?

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Sistemi nereden aldınız ?

Ömer Canbaz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,629
Yalnız dö

Aklıma birşey daha takıldı yukarıda bahsettiğim bilgisayarcı arkadaş harici bir ekran kartından görüntü almaya çalıştı ama yinede götüntü gelmedi ekran kartı üzerinden normal vga ile bağlantı var
arkadaşlar anakart üzerindeki ledleri kulanarak kaya 26 bahsettiği şekilde ilk önce işlemci ,ram takılıyken çaşıltırdım ledler yandı ve söndü kontrol amaçlı işlemçi güç kablosunu çektik tekrar çalıştırdım. cpu ledi yandı aynı şekilde rami söküp çalıştırdım yine yandı burdan çıkan sonuç ile işlemci ve ram modülleri sağlam vga ledi ise hiç yanmıyor onda da sıkıntı yok yukarıda bahsettiğim şekilde arkadaş harici bir ekran kartı ilede görüntü alamamıştı yani beni çıkardığım sonuç sanki anakart kablake uptadesi yok o yüzden anakartı iade edeceğim arkadaşalar siz ne düşünüyorsunuz ?
Anakartında problem var zaten. Çünkü ekran kartı takıyorsun çalışmıyor, dönüştürücü takıyorsun çalışmıyor. Önce aklıma ramlerde problem olabileceği gelmişti ama ramlerde problem yoksa bütün oklar anakartı işaret ediyor.

Reaksiyon puanı
16,118
monitörü analog vga ekrankartı dvi-d yani görüntü alamaz monitörü değişmeli dvi-d dp olmalı...

DarthAsi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
En iyisi anakartı iade edip vga çıkışlı olandan sipariş etmem gerek birde arkadaşlar benim ram hızı 2400mhz anakart 2133 destekliyor bundan yapar mı ekran gelmeme sorunu...
monitörü analog vga ekrankartı dvi-d yani görüntü alamaz monitörü değişmeli dvi-d dp olmalı...
Peki vga çıkışlı ekran kartında da görüntü alamadık

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Hepsiburada o anakartı size Kaby-Lake bios update i yaparak göndermiyor. Skylake işlemci takılıp denenmesinde fayda var. Ramlerin ise 2400 olması önemli değil anakart onları 2133 de çalıştırıyor.

DarthAsi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Peki vga çıkışlı ekran kartında da g
Hepsiburada o anakartı size Kaby-Lake bios update i yaparak göndermiyor. Skylake işlemci takılıp denenmesinde fayda var. Ramlerin ise 2400 olması önemli değil anakart onları 2133 de çalıştırıyor.
Eyvallah kardeş çok yardımcı oldun bana teşekkür ederim hepinize:):)

ygtars

Asistan
Reaksiyon puanı
55
1.o anakartın görüntü çıkışına aktif dönüştürücü bağlamak gereksiz
2. Zaten o anakartlarda sıkıntı var gözümün önünde 2 tane anakart attılar
3.Belkide bios updateden dolayı olabilir
4.Size tavsiyem bir şey almadan önce bir msı'ı arayın

DarthAsi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu videoyu izleyince bios uptade den olduğunu iyice kanısına vardım arkadaşlar neyse kartı iade ettim zaten link burda

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Öncelikle G4600, G4400'ın aksine Skylake değil, Kabylake bir işlemcidir. Anakartın Skylake yongası içeriyor. Akabinde BIOS güncellemesi yapılmamışsa işlemci uyumsuzluğundan dolayı ekrana görüntü gelmeyecektir...