Yeni Samsung Telefonlara Araba Anahtarı Olarak da Kullanma Özelliği Geliyor

Cagatay Yaman

Asistan
Katılım
20 Ocak 2021
Mesajlar
188
Reaksiyon puanı
170
Puanları
43
Yaş
32
Yeni Samsung Telefonlara Araba Anahtarı Olarak da Kullanma Özelliği GeliyorTeknoloji Dünyası’nda saygın bir konuma sahip olan Samsung, Unpacked etkinliği kapsamında bugün (14 Ocak 2021) yeni telefonları Samsung S21, Samsung S21+ ve Samsung S21 ultra modellerini tanıttı.Etkinliğe bir diğer damgasını vuran tanıtım ise, Samsung’un yeni telefonlarını araba anahtarına çeviren yeni teknolojisi oldu.

samsung-uwb-digital-key-car.jpg

Ultra-Wideband (UWB) Nedir ?Ultra geniş bant (UWB) teknolojisi, çok yüksek frekanslarda radyo dalgaları aracılığıyla çalışan kısa menzilli, kablosuz bir iletişim protokolüdür. Bu, mobil cihazların çevrelerini daha iyi anlamalarına olanak tanıyan gelişmiş, son derece hassas mekansal farkındalık ve yön yetenekleri sağlar. UWB ile, güvenli uzaktan ödeme yapmaktan eksik bir uzaktan kumandayı bulmaya kadar çok çeşitli ihtiyaçlara yardımcı olabilecek cihazlar arasında sorunsuz, akıllı bağlantılara sahip olmak mümkündür. UWB aynı zamanda geniş alanlarda inanılmaz bir doğrulukla gezinmeyi mümkün kılar, bu da ister havalimanında yemek yiyebileceğiniz bir yer ister arabanızın park yeri olsun, aradığınızı bulmak için akıllı telefonunuzu kullanabileceğiniz anlamına gelir.

BMW, Audi, Ford ve Genesis ile Samsung İş Birliği Yaptı14 Ocak 2021 tarihinde gerçekleştirilen Unpacked etkinliği kapsamında Samsung yeni akıllı telefonların da yeni bir özelliği daha duyurdu. Samsung etkinlikte, üst düzey otomobil üreticileri olan BMW, Auidi, Ford ve Genesis ile “dijital anahtar” teknolojisi üzerine iş birliği yaptıklarını açıkladı.Samsung Unpacked etkinliği kapsamında açıkladığı yeni telefonlarını, aracınızın anahtarı olarak da kullanabilme teknolojisi hakkında açıklamalar da bulundu. Hayatımıza girecek olan bu teknoloji ile arabanız ile yakın bir mesafeye geldiğiniz de Samsung telefonunuzun arabanızı tanıyacağı ve etkileşime geçerek arabanızın kilidini açacağını açıkladılar.Telefonunuzu arabanızın anahtarına çeviren sistem ise UWB teknolojisi ile mümkün oluyor. Aracınız ile telefonunuz eşleşiyor ve UWB ile aracınıza sinyaller gönderiliyor. Bu sinyaller aracınız ile uzaklık veya yakınlık seviyesini ölçüyor. Eğer aracınıza yeterli seviyede yakın iseniz telefonunuz arabanız ile etkileşime geçerek kilidini açabilecek.Samsung yeni telefonları için tanıttığı araba anahtarı olarak kullanabilme özelliğini açıkladı. Ortaklaşa çalışma sürdürdükleri BMW, Ford, Audi ve Genesis ile beraber yeni çıkacak araçların UWB özelliğini destekleyeceği böylece belli oldu.Bir Diğer Yenilik Araba Anahtarınızı Artık Dijital Olarak PaylaşabileceksinizUnpacked etkinliğinde tanıtılan bir diğer özellik ise arabanızın anahtarını aile üyeleriniz veya arkadaşlarınız ile telefonunuz üzerinden dijital olarak paylaşım yapabileceksiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için ise Samsung Note 20 ve üzeri bir telefonun olması ve NFC özelliğinin açık olması gerekmektedir.Samsung’dan Kevin Chung bugün şirketin Galaxy S21 etkinliğinde "Dijital anahtarınızı marka veya platformdan bağımsız olarak akıllı telefonlarda bile paylaşabileceksiniz," dedi.Dijital Anahtar Teknolojisini Hangi Cihazlar DestekleyecekSamsung akıllı telefonlarında yeni bir çağ açan özelliği “Dijital Anahtar” hangi telefonların da destekleyeceği belli oldu. UWB dijital anahtar teknolojisini Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy Z Fold 2, Galaxy S21+ ve Galaxy S21 Ultra ve sonrasında çıkacak olan tüm akıllı telefonlarında destekleyeceğini aktarıldı.NFC özelliğinin ise Galaxy S20 ve sonrası tüm telefonlar için geçerli olacak. Dijital anahtar teknolojisinin 2021 yaz ayından sonra kullanılması ön görülüyor.BMW Dijital KeyPlus Özelliği Samsung’dan Önce Geldi


Samsung’un bugün Unpacked etkinliğin de tanıttığı dijital anahtar teknolojisini BMW şirketi daha önce Digital Key Plus teknolojisini iOS 13.6 sürümü için duyurmuştu. . İlk olarak BMW iX isimli elektrikli otomobilin de kullanılacak bu teknoloji yeni çıkacak olan 2021 model 5 serilerinde de yer verecek. iPhone kullanıcıları “Digital Key Plus” ile anahtarları yanlarında olmasa bile telefonlarını kullanarak arabanın kapısını açabilecekler.

Digital Car Key teknolojisinin Apple Watch 6 akıllı saatler içinde gelmesi bekleniyor. Böylelikle Apple Watch kullanarak arabanızın kapı kilitlerini açabileceksiniz.

UWB dijital anahtar özelliğinin ise Apple telefon modelleri olan iPhone 11, iPhone 12 ve gelecek olan diğer iPhone telefon modellerinin de desteklenmesi bekleniyor

 
Üst