Yeni PC topluyorum !!

Bu konuyu okuyanlar

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Arkadaşlar fikir ve yorumlarınızı bekliyorum max 2000 tl yi geçmemeli.

İşlemci:
AMD Phenom II X6 Six-Core 1055T 2.8GHz 6MB AM3 DETAY

Anakart:
GIGABYTE GA-880GA-UD3H AMD 880G DDR3 1866MHz Sata3 Usb3.0 Vga HDMI 16x AM3 DETAY

RAM:

PATRIOT EP Viper II Sector5 4GB (2x2GB) DDR3 1600MHz XMP 7-7-7-20 Kit 3D Mark PVV34G1600LLKB DETAY

HDD:

WESTERN DIGITAL WD5000AADS Caviar Green 500GB 32MB Sata DETAY
(500 GB bana yeterlidir)

EKRAN KARTI:

HIS HD5830 iCoolerV 1GB 256Bit GDDR5 HDMI 16X DETAY

VEYA

ZOTAC GTX460 1GB GDDR5 256Bit HDMI 16x ZT-40402-10P DETAY

KASA PSU'LU:
DARK Evo 600W High Power, 5 Kırmızı LED Fanlı, Full Siyah, Şeffaf Yan Panelli ATX Oyuncu Kasası DETAY

MONITOR:
HP x20LED WS229AA 20" DVI Full HD Geniş Siyah Led Monitör DETAY

Ram'ler için forum'da okumuştum sanırım bios ayarı yapılması gerekiyor 1600 MHZ için yoksa tutmuyormuş sanırım. Bunu aldığım yer bütün bu ayarları yapar değil mi ? Yoksa her hangi bir ayara gerek kalmadan anakart desteklediği için takınca çalışır mı ?

Blackout

Müdavim
Reaksiyon puanı
383
5830 çok gereksiz, f/p oranı düşük bir karttır. Yanlış bir tercih olur. 5850 olsa aynı yorumu yapmazdım. GTX460 güzel bir seçim olur ancak o model değil kesinlikle. Referans tasarım ve oc'siz bir kart Zotac'ınki. En alınası 460 şu sıralar Gigabyte'ın kartı. Hem soğutması güzel hem de fiyatı. Ayrıca bir miktar da hızaşırtması var. Düşünmeden almanı öneririm şu kartı. (410 TL)

HDD seçimin de yanlış. Caviar Green daha çok depolama amaçlı kullanım içindir. Sistem kuracağın disk performanslı olmalı. Caviar Black serisi daha doğru bir seçim olur. Çok performanslı bir disk olsun istiyorsan, şuradakine göz at. Anakartın sata 3 destekli, bu sebeple bu diski tavsiye ettim. Pahalı olur diyorsan yine WD Caviar Black serisinden uygun bir model bakmanı öneririm.

Bütçe de belirtmemişsin. Kalan kısım hakkında yorum yapmıyorum.

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Merhaba, bütçe yazımın başında belirttim :) şimdi alacağım firmada aralarında olan fiyat farklarını kontrol edeceğim. ekran kartını mutlaka değiştirim belirtilenle muhtemelen. Yine de bir kaç gün iyice etüt etmek istiyorum aldıktan sonra değişmiyor çünkü.

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
şimdi o miktarda ram'i windows tanıyacakmı?hadi tanıdı kullanacakmı?hadi kullandı 64bit uyum problemleri çıkmayacakmı?

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
işte ram konusunda endişem o yüzden genellikle 1333 al diyorlar sanırım öyle olacak gibi.

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
WD cavier blue serisi nasıl ? inventus da şuan black 500 gb HDD stokta bulunmuyor.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
O anakartı tavsiye etmem, pci slotların biri x16 diğeri x4, en azından x8 x8 olan birini kullanmalısın.
Tavsiyem Gigabyte GA-890GPA-UD3H , ya da MSI 890GXM-G65.
Asus M4A89GTD PRO/USB3' de olabilir

Ne alırsan al anakartının en ince ayrıntısına bile bak x16 x4de aldanma performansı x8 x8 lerden düşük olur. x16 x16 ların ise x8 x8 lerden oyunlarda 3-5 fps fazlası var, yani gidipde 890fx serisinden bir anakarta gerek yok bence. Yalnız x16 x4 ü gördüğün zaman kafadan o anakartı ele.

Crossfire yapacaksan dediğim anakartlar işini görür, crossfire yapmayacaksan extra pci yuvası da gerekli değil diyorsan MSI ın şu an 170lira seviyesinde usb3.0 ve sata 3 6gb desteği veren anakartı var, onboard ekran kartı ile 1080p film ve aynı anda 720p film açıp takılmadan oynatabilir, hdmi çıkışı da var. Model bu MSI 880GMA-E45

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
crossfire yapmayacağım. Oyun için topluyorum anakartta kaldım :) iyice aklım karıştı güzel bir fps değerine sahip olmak istiyorum açıkcası.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
crossfire yapmayacağım. Oyun için topluyorum anakartta kaldım :) iyice aklım karıştı güzel bir fps değerine sahip olmak istiyorum açıkcası.

Crossfire yapmayacaksan bu anakart her türlü işini görür. Fps işi ekran kartına ait, seçmiş olduğun ekran kartı ile akıcı bir şekilde oynayamayacağın bir oyun yok. :yes:

MSI 880GMA-E45

http://www.hepsiburada.com/Liste/ms...Details.aspx?productId=bd56296&categoryId=152

Orjinal sitesi: http://www.msi.com/index.php?func=proddesc&maincat_no=1&prod_no=2061

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
teşekkürler. Bu arada ekran kartını http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=3155 olarak değiştirdim.
MSI N460GTX Hawk

tabii yine değişebilir özellikle ekran kartı sorunsuz olsun istiyorum.

---------- Post added at 03:44 ---------- Previous post was at 03:41 ----------

kuru kuru hayırlı olsun denir mi ? :) birazcık sende engin bilgini kat, şu pc yi tamamlayalım bir kaç güne sabırsızlanıyorum.

İlk mesajım'da yazan kasa inventus'da PSU'suz başka yerlerde 600W ile geldiğinden mecburi değiştirdim.
Yeni kasa bu http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=2552 ama tam emin değilim.

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Bu ekran kartında 6 pinli 2 adet güç girişi var, bu durumda power supply cihazının 2 adet 6pinli güç çıkışı olması gerek, ayrıca bu ekran kartı sli destekliyor fakat crossfire yapmayacağım demiştin, bu durumda sli da yapmayacaksın, en son örnek verdiğim anakartda zaten ikisini de yapma şansın yok.

Eğer son kararın bu ekran kartı ise aşırı ayrıntılı incelemesine tavsiye olarak bu siteyi öneririm, oldukça güvenilir ve dünya çağında önemli bir inceleme sitesidir.
http://www.guru3d.com/article/msi-geforce-gtx-460-hawk-review/1

Bu site de ise 5830 ile OC siz versiyon 460 karşılaştırması var.
http://www.anandtech.com/bench/Product/171?vs=180

Senin seçtiğin msi model ekran kartı fabrika çıkışlı overclock lu olduğu için burdakinden daha fazla performans verecektir.

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
Recommended Power Supply

Here is Guru3D's power supply recommendation:
GeForce GTX 460

• [*]On your average system the card requires you to have a 550 Watt power supply unit.
GeForce GTX 460 in SLI

• [*]A second card requires you to add another ~200 Watts. You'll need a 750 Watt power supply unit.
If you are going to overclock massively, then we do recommend you purchase something with some more stamina.
There are many good PSUs out there, please do have a look at our many PSU reviews as we have loads of recommended PSUs for you to check out in there. What would happen if your PSU can't cope with the load?:

• [*]bad 3D performance
    [*]crashing games
    [*]spontaneous reset or imminent shutdown of the PC
    [*]freezing during gameplay
    [*]PSU overload can cause it to break down
Let's move to the next page where we'll look into GPU heat levels and noise levels coming from this graphics card.

içime kurt düştü şimdi az sonra onların psu tavsiyelerinide okuyacağım demekki psu ya önem vermek lazım umarım bizim kasa iş görür :)

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Seçmiş olduğun kasada High Power power supply var. Bu marka gerçek değer enerji verir, zaten özelliklerde belirtmişler: 1 adet PCI-Express 6-pin ve 1 adet PCI-Express 6+2-pin diyor. Demekki bu ekran kartını bu power supply ile kullanabilirsin.

---------- Post added at 04:14 ---------- Previous post was at 04:08 ----------

Sonradan Kasa seçimini değiştirmişsin sanırım gerçi farketmez onda da High Power var, 2 PCI-Express (6-pin) çıkışı ile bu ekran kartını kullanabilirsin.

Blackout

Müdavim
Reaksiyon puanı
383
Evet HAWK harika bir model, yeni gelmiş sanırım görmemiştim (Cyclone vardı en son baktığımda). 780 gpu hızı var ki bu haliyle 5850'nin üzerinde, GTX 470'e yakın bir performansı olacaktır. Soğutma çözümü de on numara. Çok fiyat farkı da yokmuş arada, kaçırma. :)

megatron

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Ram konusunda şunu söyleyebilirim, bu ramleri ben de kullanıyorum. Almadan önce bende tereddüt etmiştim fakat kullanınca ne kadar doğru bir seçim yaptığımı anladım. Kesinlikle tavsiye ederim. 1600 mhz olayına gelince anakartın xmp desteği varsa bios ayarlarından xmp profilini seçmen yeterli olacaktır. Ramleri 1600 mhz olarak ve 7-7-20 olarak kullanırsın. Bu ayarı yapmadığın takdirde 1066 mhz de çalışır bellekler.

Ayrıca 64 bit win7 ile hiç bir oyun yada programda sorun yaşamadım.

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
al al da bir iki resim çek foruma koy maşallah diyelim :)

mei

Müdavim
Reaksiyon puanı
36
teşekkürler, bakalım 3-5 güne kadar halledeceğiz umarım.