Yardım Yeni Laptop Cızırtı Sorunu

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
ASUS TUF GAMING FX506LI laptobumda bir cızırtıyla karşı karşıyayım uzun bir süre araştırma (1ay) sonucunda işlemcimin voltajı arttığında ses artıyor. Oyun açık değil ve power saver modundayken yani 700mv kullanımındayken ses kulağımı yaklaştırdığımda duyacağım düzeyde ancak high performance moduna aldığımda 1100mv lere çıkınca ses araya mesafe koymama rağmen geliyor. Tabi eğer fanları kullanırsak fanlar bastırıyor orası ayrı mevzu ama fanlar çalışmasa ses sürekli var sadece performansa göre artıyor. Bakınız oyuna göre değil çünkü oyundayken veya değilken aynı sesi alıyorum ya işlemcide ya da psuda bir sorun var diye düşünüyorum garantiye göndereceğim sadece bilgisi olan veya aynı durumu yaşamış birinden bilgi almak isterim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,138
İnce tiz bir ses şeklinde geliyorsa coil whine var büyük ihtimalle. Performansa etki etmez ama gıcık bir sestir. Garantiye vererek çözebilirsin.

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
İnce tiz bir ses şeklinde geliyorsa coil whine var büyük ihtimalle. Performansa etki etmez ama gıcık bir sestir. Garantiye vererek çözebilirsin.
Sesi şöyle aktarabilirim:czzz zzzz czczzz czzzzzz ....(bazenboşluk) czzzzzzz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bu arada yeni keşfettiğim bir şey armoury crateden performans modunu değiştirdiğimde örneğin sessiz modundan windows moduna veya windows modundan sessiz moduna geçirdiğimde çok ufak 1-2snlik ses kayboluyor ikisi de ekran kartıyla alakası olmayan şeyler cpunun bobinlerinde mi bir sıkıntı vardır acaba

Reaksiyon puanı
16,118
arıza değil o akım geçen her bobinden çıkar ses normal boşa servise verme.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,138
Bu arada yeni keşfettiğim bir şey armoury crateden performans modunu değiştirdiğimde örneğin sessiz modundan windows moduna veya windows modundan sessiz moduna geçirdiğimde çok ufak 1-2snlik ses kayboluyor ikisi de ekran kartıyla alakası olmayan şeyler cpunun bobinlerinde mi bir sıkıntı vardır acaba
Coil Whine elektrik akımıyla alakalı bir durum. Akımda değişimler olursa seste de değişim olur. High Performance moduna alınca o yüzden ses artıyor zaten. Çünkü bu modda bilgisayar daha fazla elektrik çekiyor, dolayısıyla devrelerden daha fazla elektrik geçiyor. Evet bobinle de alakalı. Dediğim gibi burada sadece ama sadece ses yapan bir durum var. Performansa veya bilgisayar ömrüne hiçbir etkisi yok. Zaten sizin elle düzeltebileceğiniz bir durum değil. O yüzden her türlü servise vermeniz lazım. Şimdiden servis kaydınızı oluşturun bence mail üzerinden.

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
CPU sıklığı arttıkça ses de doğru orantılı olarak artıyor. Cpu sıklığı hiç 0 olamayacağından ses sürekli var yani. bunu da belirtmek istedim amacım eğer ben problemi çözersem sonrakilere bir yön olsun.

arıza değil o akım geçen her bobinden çıkar ses normal boşa servise verme.
Tek merak ettiğim ben mi kafaya takıyorum. Yani tüm cihazlarda bu ses mi var. Yoksa bana mı denk geldi. Servis kaydını oluşturdum. Şuan kafamda kuruyorum. UPS kargo ve Asusun teknik servisi kazalarına denk gelme ihtimali mi yoksa bu sesi çekmek mi bilemedim. Diğer arkadaş servise ver direk demiş sence servis böyle bir sorunda ne yapar? iade/değişim verse alacağım yeni laptopta bu olabilir mi? veya bu 10.nesil i510300h ve gtx1650ti aldığım için mi oluyor daha düşük bütçeli bir laptop da alabilirim aslında amacım üniversite için almaktı almışken biraz daha ekleyeyim fiyatlar artar dedim bu şekilde aldım. Önerilerinizi bekliyorum. Servise göndersem de göndermesem de konudan bilgi vermeye devam edeceğim. Eski laptop casper nirvana nb15.6 gibi bir çöptü ama onda böyle bir ses duyduğumu asla hatırlamıyorum zaman zaman fanı beni rahatsız ettiğinde kulağımı dayar fanı kontrol ederdim kesinlikle elektriksel bir ses duymazdım.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,138
Tek tek açıklayacağım panik yapmana gerek yok.
  1. Tekrar söylüyorum ses, devrelerin üzerinden geçen akımla doğru orantılı. İşlemci yüksek performans moduna geçtiğinde daha fazla elektrik çektiği için devrelerden de daha fazla akım geçecek. Bu da sesin artmasına neden oluyor.
  2. Tüm cihazlarda bu ses yok. Şans işi. Ara ara laptoplarda, genellikle ekran kartlarında görülen bir durum.
  3. Donanımın gücüyle alakası yok. Yani işlemci güçlendikçe bu sesin yaşanma oranı artar gibi bir durum yok. Tamamen şansa dayalı bir olay. Bu sebeple değişim durumunda yeni alacağın laptopta da bu sorunu yaşabilirsin çünkü şans işi. Ancak laptoplarda bu durumun olma olasılığı çok düşük. Genellikle ekran kartlarında olur. Yani senin durumunda biraz şansına küs diyebilirim elindeki alet için.
  4. Kendi başına bu sorunu çözemesin. Sesten kurtulmak istiyorsan servise mecburen vermen gerek. Servisin bunu bir sorun olarak kabul edip etmeyeceği ise meçhul. Bazen performansa etki etmiyor diye işlem yapmayabiliyorlar.

Son düzenleme:

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bu durumda servise göndermek mantıklı geldi. Eğer şansı çok düşükse ve bana geldiyse değişim yapmak akla yatıyor. (Zaten bu aralar bir cnplük var bende anlamadım)

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,138
Bu durumda servise göndermek mantıklı geldi. Eğer şansı çok düşükse ve bana geldiyse değişim yapmak akla yatıyor. (Zaten bu aralar bir cnplük var bende anlamadım)
Yani laptoplarda şansı baya düşük. Çok nadiren oluyor. Genelde ekran kartlarında olan bir sorun.

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Asus teknik servisine daha önce böyle bir nedenden dolayı gönderen var mı varsa anlatabilir mi neler yaşadığını.

Sizce hemen mi göndermeliyim yoksa 1 ay daha beklemekten zarar gelmez mi

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,138
Asus teknik servisine daha önce böyle bir nedenden dolayı gönderen var mı varsa anlatabilir mi neler yaşadığını.

Sizce hemen mi göndermeliyim yoksa 1 ay daha beklemekten zarar gelmez mi
Bekleme ile düzelecek bir şey olmadığı için beklemek bir tık saçma bence. Şu an bilgisayara ihtiyacın varsa, fazla ihtiyacının olmadığı bir dönemde yollaman vesilesiyle beklemek mantıklı olabilir.

Reaksiyon puanı
16,118
2021-10-08 21.54.42.jpg

müzik çal duymazsın.

Son düzenleme:

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
bu bağlantıdaki ses laptoptan çıkan sese aşırı yakın belki de aynı diyebilirim tabi buradaki aşırı net ve yukarıda yazdığım akım arttıkça artma olayı ssdyle alaka kurar mı bilemedim

Reaksiyon puanı
16,118
M.2 NVMe de kapasite ve hızı arttıkça ses yapıp ısınabiliyor smd kapasitörlerin arasında bobiler var smd sesli olabiliyor gibi.
Ekran Görüntüsü 2021-10-08 22-47-29.png

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Servise yolla. Böyle bir sıkıntı olsa da olmasa da bunun çözümü servis.

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Yeni keşif: Maximum işlemci kullanımını yüzde 99a düşürdüğümde cızırtı yarı yarıya kadar azalıyor. Benzer olan arkadaşlara sesleniyorum lütfen hesabınızı açın ve buraya güncelleyin. Yol yordam olsun. Gerçek bir yardım konusuna dönüşsün.

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
VİDEO YÜKLENDİ. İNCELERSENİZ SEVİNİRİM. BELKİ TAM NET ÇEKEMEMİŞİMDİR AMA AZ ÇOK ANLARSINIZ SESİ.

Raypay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bu da günü kurtarır önerin için sağol.

Coil whine biliyorum yük altında sinek vızıltısını yalnız bu cızırtı sesi coil wihne değil çünkü sürekli var kafamı kurcalamasının nedeni bu garantiye göndermeden de birkaç senaryoyu düşünmek istiyorum o yüzden burada sizden yardım istiyorum. Gerçekten zararsız bir şey mi bu yani coil whine zararsız onu biliyoruz da bu bir czzz cxzczc czzz sesi