Yeni İnternet Yasası Onaylandı

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
@masterbaba kıyaslamıyak istiyorsan.bildiğim kadarıyla hollanda da marijuana içmek bile serbest.adamlar o kadar özgürlüklerine düşkün.tabi buna özgürlük denirse.

Yemen dede kat denilen bir uyuşturucu var devlet eli ile teşvik edilen bir uyuşturucu türü çarşı pazar yetişkin çocuk genç yaşlı demeden parası olan herkese satılıyor

Artı forumda konusu açılan şu konuyu okumakta fayda var.

http://forum.shiftdelete.net/gundem...deki-yasal-eroin-fabrikalari.html#post3016453

Yani batı .ok atalım derken önce kendi pisliğimize bakalım biz sütten çıkmış ak kaşık değiliz.

nano6824

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Benim anlamadğım bu ceza meselesi nerden çıktı kanunda hiçbir madde yok?

AsDErA

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Madem burası daha iyi.Ne sürünüyon oralarda diye sorarlar.Gördük İtalya başbakanı en son çöp topluyordu.vergi kaçırmaktan.sen sansürü sadece islami kesime uygulandığını söylüyorsan orası doğru.

kıyaslamıyak istiyorsan.bildiğim kadarıyla hollanda da marijuana içmek bile serbest.adamlar o kadar özgürlüklerine düşkün.tabi buna özgürlük denirse.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Madem burası daha iyi.Ne sürünüyon oralarda diye sorarlar.Gördük İtalya başbakanı en son çöp topluyordu.vergi kaçırmaktan.sen sansürü sadece islami kesime uygulandığını söylüyorsan orası doğru.

kıyaslamıyak istiyorsan.bildiğim kadarıyla hollanda da marijuana içmek bile serbest.adamlar o kadar özgürlüklerine düşkün.tabi buna özgürlük denirse.

Nasilda hopladin hemen burasi daha iyiyse orada ne isin var diye. Okumak istediklerini okudun geldin bana ahkam kestin. Ben sana Italya yada diger herhangi bir ulkeden bahsetmedim, eksik bilgin var ekleyeyim alman cumhur baskaniydi galiba oda istifa etmisti sansurden. Ben sana ilk basta soyledim ozgurlukler ulkesi diye anlattim nekadar ozgur bir ulke diye. Bu ulkede olandan bitenden kimsenin haberi olmaz okadar sansurlu bir ulke ki burasi hicbir zaman oyle kotu birsey duymazsin bu ulke hakkinda. Pis yahudi diyemezsin ama pis musluman diyebilirsin. He burada da bas ortulu okula gidemezsin sadece islam egitimi verilen okullara gidebilirsin okadar ozgur. Burada bankalar bol bol hortumlanir ama senin yada digerlerinin hicbir zaman haberi olmaz. Yasak kardesim yasak. Ya bi dusun bu ulkeye gelmeye calis git vize basvurusunda bulun sonra yorum yap dene yani parayla degilki ne yapmam gerekli de bi sor arastir. Bu ulkede uyusturucu serbest kimse diyemez yok yalan diye ama bak ama hadi git sat bakalim. (uyusturucunun usunu kimse satamaz kim satar? devlet satar. O dedigin seyleri sadece devlet buba satiyor sen gidipde tekel bayii gibi dukkan acip satamiyorsun. Ama sana da cok gormuyorum ki kardes nereden bileceksin biri soylemis biri de inanmis. Ama hemen hopladin bak marihuana diye zoruma gitti resmen. Turkiye'de satsinlar bakalim o uyusturucuyu nasil hoplarsiniz milleti devlet buba zehirliyor diye. Ayriyetten Bu ulkede kumar ve sex ticareti de serbest bildinmi? ama bunlarda devlet bubanin elinde ayiltiim. Ayrintili istiyorsan o konuyuda acabilirim. Benim ne isim varmis burada? var kardesim var sizin gibiler raat etsin diye kicimi yirtiyorum ulkem icin. Israil'den tohum almayin diye burada tohum gonderiyorum. ( yozgat tros domates arastir guzel kardesim ) tohum gonderiyorum tohum aliyorum buraya guzel kardesim. Insaat malzemesi ihrac ediyorum. He bende cok merakliyim ya yilin 10 ayi yagmur yemeye ondan buradayim gel gelebiliyorsan kardesim. Alinti yaptigin yerin altinda yaziyor once vergilerimizi duzgun odeyelim sonra devlete suc bulalim yine yazdim bak.

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Nasilda hopladin hemen burasi daha iyiyse orada ne isin var diye. Okumak istediklerini okudun geldin bana ahkam kestin. Ben sana Italya yada diger herhangi bir ulkeden bahsetmedim, eksik bilgin var ekleyeyim alman cumhur baskaniydi galiba oda istifa etmisti sansurden. Ben sana ilk basta soyledim ozgurlukler ulkesi diye anlattim nekadar ozgur bir ulke diye. Bu ulkede olandan bitenden kimsenin haberi olmaz okadar sansurlu bir ulke ki burasi hicbir zaman oyle kotu birsey duymazsin bu ulke hakkinda. Pis yahudi diyemezsin ama pis musluman diyebilirsin. He burada da bas ortulu okula gidemezsin sadece islam egitimi verilen okullara gidebilirsin okadar ozgur. Burada bankalar bol bol hortumlanir ama senin yada digerlerinin hicbir zaman haberi olmaz. Yasak kardesim yasak. Ya bi dusun bu ulkeye gelmeye calis git vize basvurusunda bulun sonra yorum yap dene yani parayla degilki ne yapmam gerekli de bi sor arastir. Bu ulkede uyusturucu serbest kimse diyemez yok yalan diye ama bak ama hadi git sat bakalim. (uyusturucunun usunu kimse satamaz kim satar? devlet satar. O dedigin seyleri sadece devlet buba satiyor sen gidipde tekel bayii gibi dukkan acip satamiyorsun. Ama sana da cok gormuyorum ki kardes nereden bileceksin biri soylemis biri de inanmis. Ama hemen hopladin bak marihuana diye zoruma gitti resmen. Turkiye'de satsinlar bakalim o uyusturucuyu nasil hoplarsiniz milleti devlet buba zehirliyor diye. Ayriyetten Bu ulkede kumar ve sex ticareti de serbest bildinmi? ama bunlarda devlet bubanin elinde ayiltiim. Ayrintili istiyorsan o konuyuda acabilirim. Benim ne isim varmis burada? var kardesim var sizin gibiler raat etsin diye kicimi yirtiyorum ulkem icin. Israil'den tohum almayin diye burada tohum gonderiyorum. ( yozgat tros domates arastir guzel kardesim ) tohum gonderiyorum tohum aliyorum buraya guzel kardesim. Insaat malzemesi ihrac ediyorum. He bende cok merakliyim ya yilin 10 ayi yagmur yemeye ondan buradayim gel gelebiliyorsan kardesim. Alinti yaptigin yerin altinda yaziyor once vergilerimizi duzgun odeyelim sonra devlete suc bulalim yine yazdim bak.
[MENTION=10880]masterbaba[/MENTION] nın demek istediklerini çok yanlış anlamışsın hatta çarpıtmıssın birazda.
yani sen Türkiye kendi tohumunu dahi üretemiyor biz Hollanda'dan gönderiyoruz.inşaat malzemesini dahi Hollanda'dan alıyor demek istiyorsun?
evet birçok konuda Türkiye gelişemedi tohumları bile ithal ediyoruz Hollanda'dan falan başımızdakiler sansür yapmaktan yolsuzluk yapmaktan ülkeyi kalkındırmıyorlarki ne yapalım elimiz mahkum dışarıya:crying:

[MENTION=10880]masterbaba[/MENTION] nın demek istediklerini çok yanlış anlamışsın hatta çarpıtmıssın birazda.
yani sen Türkiye kendi tohumunu dahi üretemiyor biz Hollanda'dan gönderiyoruz.inşaat malzemesini dahi Hollanda'dan alıyor demek istiyorsun?
evet birçok konuda Türkiye gelişemedi tohumları bile ithal ediyoruz Hollanda'dan falan başımızdakiler sansür yapmaktan yolsuzluk yapmaktan ülkeyi kalkındırmıyorlarki ne yapalım elimiz mahkum dışarıya:crying:

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Merak ediyorum ayakkabı kutularının gizlenmeye çalışıldığı, haber kanallarına alo fatih hattı kurulduğu, internetede TİB adı altında alo fatih hattının daha gelişmiş versiyonunun kurulduğu, seçim anketlerinin manipüle edildiği, mahkeme kararıyla alınan ses kayıtlarının engellendiği, sit alanlarına kaçak villaların yapıldığı, trilyonlara 3-5 kuruş denildiği, kanal satın almak için iş adamlarından trilyonlar alındığı ve bu iş adamlarına daha sonra ihalelerin verildiği muhalefetin konuşmasına ve haber yapılmasına tahammül dahi edilemediği bir ülkede seçimler adil ve şeffaf olabilir mi?Olamaz mı?

AsDErA

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@masterbaba nın demek istediklerini çok yanlış anlamışsın hatta çarpıtmıssın birazda.

@masterbaba nın demek istediklerini çok yanlış anlamışsın hatta çarpıtmıssın birazda.

Arkadasim bak ben ne yazmisin en alta bir kac kez yazdim. Once vergilerimizi odeyelim gerisini sonra dusunelim. Orada HAL'e giren domates 20 kurus ama
sana 1 lira 2 lira demek istedigim bu satilan malin %90 i vergisiz tasasiz. Hepsi kara para. Ulkemde tohum uretilmiyormu buraya domates gelmiyormu biber gelmiyormu hayli hayli geliyor hemde maydanozuna kadar geliyor sadece bu ulkede vergisini veriyor oralarda degil ne demek bu uretilen ulkede vergi yok baska ulkede vergi var. Mantiklimi bu simdi uretilen ulkede vegi vermez gider elin gavuruna vergi verir. Benim sattigim urunlerin hepsi israile karsi urunlerdir. Israil tohumlarindan kesinlikle ikinci bir hasat gerceklestirilemezken bizlerin gonderdigi tohumlarlardan adamlar neredeyse bize tekrar tohum gonderecek. Demek istedigim budur. Demek istedigim biz okadar rahat insanlarizki bak aha buraya yaziyorum 1 ay sonra ne sansuru lan nezaman ne oldu diyecegiz okadar unutkan aslina sahip cikmayan bir milletiz. Yatmaktan haz aliriz haftada 2 gun tatil arariz. Demek istedigimi tekrar soyluyorum torpile karsi cikariz ama kendimize torpil yapilacaksa asla karsi cikmayiz. Vergi kacirmaya karsi cikariz ama kendimiz yapacaksak uydururuz bir kilif. Daha sigara alkol yasak dedigimizde millet dokuldu sokaklara sanane bizim ickimizden sigaramizdan diye. Ozaman sormazmi Allah ey kulum ne idin ne oldun diye. Arkadas cebinde iphone la gezer haberlerde okur amerika fisliyor telefonlari dinliyor diye sus pus olur hatta babasinin maliymis gibi o mali da over bitiremez ama ulkede sansur var diye hopur hopur hoplar yukarda ALLAH var carpilmayiz ama.

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Merak ediyorum ayakkabı kutularının gizlenmeye çalışıldığı, haber kanallarına alo fatih hattı kurulduğu, internetede TİB adı altında alo fatih hattının daha gelişmiş versiyonunun kurulduğu, seçim anketlerinin manipüle edildiği, mahkeme kararıyla alınan ses kayıtlarının engellendiği, sit alanlarına kaçak villaların yapıldığı, trilyonlara 3-5 kuruş denildiği, kanal satın almak için iş adamlarından trilyonlar alındığı ve bu iş adamlarına daha sonra ihalelerin verildiği muhalefetin konuşmasına ve haber yapılmasına tahammül dahi edilemediği bir ülkede seçimler adil ve şeffaf olabilir mi?Olamaz mı?
bunları görmeyen ve görmek istemeyen insanlarada bunları anlatmak isteyince senin ve benim gibileride haksız duruma düşürmek için ellerinden geleni yapıyorlar.öyle bir hale gelmişizki durum vahim

Arkadasim bak ben ne yazmisin en alta bir kac kez yazdim. Once vergilerimizi odeyelim gerisini sonra dusunelim. Orada HAL'e giren domates 20 kurus ama
sana 1 lira 2 lira demek istedigim bu satilan malin %90 i vergisiz tasasiz. Hepsi kara para. Ulkemde tohum uretilmiyormu buraya domates gelmiyormu biber gelmiyormu hayli hayli geliyor hemde maydanozuna kadar geliyor sadece bu ulkede vergisini veriyor oralarda degil ne demek bu uretilen ulkede vergi yok baska ulkede vergi var. Mantiklimi bu simdi uretilen ulkede vegi vermez gider elin gavuruna vergi verir. Benim sattigim urunlerin hepsi israile karsi urunlerdir. Israil tohumlarindan kesinlikle ikinci bir hasat gerceklestirilemezken bizlerin gonderdigi tohumlarlardan adamlar neredeyse bize tekrar tohum gonderecek. Demek istedigim budur. Demek istedigim biz okadar rahat insanlarizki bak aha buraya yaziyorum 1 ay sonra ne sansuru lan nezaman ne oldu diyecegiz okadar unutkan aslina sahip cikmayan bir milletiz. Yatmaktan haz aliriz haftada 2 gun tatil arariz. Demek istedigimi tekrar soyluyorum torpile karsi cikariz ama kendimize torpil yapilacaksa asla karsi cikmayiz. Vergi kacirmaya karsi cikariz ama kendimiz yapacaksak uydururuz bir kilif. Daha sigara alkol yasak dedigimizde millet dokuldu sokaklara sanane bizim ickimizden sigaramizdan diye. Ozaman sormazmi Allah ey kulum ne idin ne oldun diye. Arkadas cebinde iphone la gezer haberlerde okur amerika fisliyor telefonlari dinliyor diye sus pus olur hatta babasinin maliymis gibi o mali da over bitiremez ama ulkede sansur var diye hopur hopur hoplar yukarda ALLAH var carpilmayiz ama.

tamam Ozaman hükümet vergi yasalarını geçirmeye çalıssın meclisten destek verelim.caydırıcı cezalar versin vergi kaçıranlara destek verelim.
ama yok
açlıktan ekmek çalan çocuğa hapis cezası verilirken bu ülkede milyonları cebe indiren arkası sağlam olan kişileri aklamak için yasalar çıkarılıyorsa ben buna karşıyım

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Turkiye sadece iktidardan ibaret degil arkadaslar. Bu ulkenin kanun cikaricisi iktidar olabilir ama bu ulkede nice emekci vatan evlatlari var. Turkiye kendi tohumunu uretemiyor klisesi eskilerde kaldi. Bir cok konuda kendi uretimimizi yapiyoruz. Biraz gundemin derinliklerine farkli kaynaklardan inebilsek keske. Kisi karsadikini kendi gibi bilirmis derler. 2001 krizinden 13 sene gecmis ve Dunya Turkiye'yi dikkatle ve hayretle izliyor,takip ediyor. Siyaset siyasetcinin isi ama insan kendi ulkesinde ooan guzellikleri gormeli, gormeli ki calisma atesi katlanarak alevlensin. Boyle yapmayip o calisma atesine su dokersek bir bakmissiniz ki dediklerinize sadece kendiniz inanmissiniz ve oldugunuz yerdesiniz.

AsDErA

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bunları görmeyen ve görmek istemeyen insanlarada bunları anlatmak isteyince senin ve benim gibileride haksız duruma düşürmek için ellerinden geleni yapıyorlar.öyle bir hale gelmişizki durum vahim

tamam Ozaman hükümet vergi yasalarını geçirmeye çalıssın meclisten destek verelim.caydırıcı cezalar versin vergi kaçıranlara destek verelim.
ama yok
açlıktan ekmek çalan çocuğa hapis cezası verilirken bu ülkede milyonları cebe indiren arkası sağlam olan kişileri aklamak için yasalar çıkarılıyorsa ben buna karşıyım

Bak ne guzel demissin birseyler uretmissin ama digerleri gibi hoplamamissin. Eger birseyler dusunuyorsak en basta vergiyle baslamak gerekli. Ben de ayakkabi kutusu olaylarini medyadan duydum gordum. Farkli medya kurulusu paralari koymak icin kutulari kendilerinin getirdigiyken diger medya kurulusu kutularin icerisinden paralar cikti demesiydi. Dogrudur yalandir ama birisi dogru soyluyor orasi kesin. Bu ulke oldum olarasi rusvetci baskanlar basbakanlar cumhur baskanlari ile yonetildi hepside krallar gibi yasiyor cok gormem. yolsuzluk cikiy da engellenmiyormu bal gibide engelleniyor aha durum ortada. Isterim ekmek calinana kadar ekmek dagitalim isterim yolsuzluk olmasin ama en buyuk yolsuzlugu bizler yapiyoruz vergilerimizi odemiyoruz bir yerden kaciriyoruz. Cozumu aramak yerine hour hopur hopluyoruz yaziyoruz asiyoruz kesiyoruz uretmek yok dedinya iste millet uyuyor uretmiyor diye benim ne isim var memleketime tohum gondereyim uretildide uretenin onune tasmi koyduk. Adamdan ben domates istesem ohoo kim vergi verecek HAL e gider satarim ayni fiyata der ugrasmam der.

Oekry

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Değişen pek bir şey yok, neden bu olayı bu kadar büyütüyorsunuz anlayamadım

obmann

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sen gerçekleri görmesen de olur.

Onların kalbleri vardır ama anlamazlar; gözleri vardır ama görmezler; kulakları vardır ama işitmezler.

They have hearts in which their is no understanding; and the eyes they do not see with; and the ears they do not hear.
Pardon yaş kaçtı? ilkokul çocuğu gibi ingilizcen varda. :)

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Sansür yasasından sonra ilk sansür:
Metacafe video paylaşım sitesi sansüre takılmış durumda şuan dns ile girilebiliyor.

hayır ben girebiliyorum.

Yahu arkadaşlar olayı neden bukadar büyütüyorsunuz konumuz belli YENİ İNTERNET YASASI maddelerine baktığımızda internnette kişiyi kısıtlayan bir durum yok iyice okuyun
1- Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.
(Belirlenmiş olan kelimeler bir arada kullanılmışsa o URL adresine erişim engellenebilecek)

2- Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek:
(Sansür, sitenin kapatılması şeklinde olmayacak. Sadece içeriğin bulunduğu sayfaya erişim engellenecek)

3- Yer sağlayıcı yurtdışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.
(Kapatılmış olan adrese DNS değiştirerek erişilemeyecek.)

4- Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.
(Mahkeme tarafından karar 24 - 48 saat içinde verilecek. Zararlı içerik yönetici tarafından kaldırılmazsa günlük olarak para cezası gelecek)

5- Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.
(Hosting firmalar 2 yıl süre boyunca kullanıcıları takip edecek ve bunu saklayacaklar. Bu madde aslında yeni değil, yıllardır bu şekilde işliyor. Tüm dünya devletleri -kendi ülke sınırları içinde- sizin her adımınızı kayıt altına alıyor. Bu maddeyle birlikte bu kayıdın süresi belirlenmiş oldu sadece)

6- TİB başkanına internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.
(Eğer TİB'e şikayette bulunursanız, TİB başkanı geçici olarak URL'ye erişimi engelleyecek ve 24 saat içinde mahkemeye başvurmazsanız URL yeniden aktif olacak)

7- Birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda.
(Bunun sizinle bir alakası yok. TİB geçici kapatma kararı verdiğinde URL 4 saat içinde kapanmış olacak)

8- Erişim Sağlayıcılar firmalar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip 2 yıl boyunca saklayacak.
(5. maddenin aynısı)

9- Bilgisayar ve akıllı telefonlardan internete bağlanan 34 milyon kullanıcı tek tek fişlenecek.
(Bu kişisel bir düşünce olmuş, açıklamayacağım)

10- İnternetteki içerikler sayfa bazında da engellenebilecek.
(2. maddenin aynısı)

Arkadaşlar sizinde gördüğünüz gibi olay torrent, film ya da müzik ile alakalı değil. Kısaca üstünden yeniden geçmek gerekirse: Sizinle ilgili istemediğiniz bir içeriği internette gördünüz. Hemen TİB'e gidiyorsunuz. TİB, o URL'yi 4 saat içinde kapatıyor. Sonra 24 saat içinde mahkemeye başvurmanız gerekiyor. Hakim eğer içerikteki kişinin siz olduğuna ve sizden izinsiz kullanıldığına kanaat getirirse o URL'ye erişimi kesiyor. Yani sansür olayı aslında bu.

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bence İnternet yasası abartılıyor.Girmeyi bilen istediği yere girer.Hiç beceremiyorsanız VPN kulanın.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Bu kadar yaygara koparılmasının asıl amacı tamamen, bir takım kişi veya toplulukların iktidara interneti engelliyor sansür koyuyor yaftasını vurdurup oy kaybetmesini sağlamaktır.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Devam edeyim.Ucu devlet büyüklerine ve küçüklerine dokunan bir operasyon ile yaklaşık 6000 polisin görev gerinin değiştiği, bir çok savcının görevden alındığı,operasyondan sonra hızlıca internet paketinin hazırlandığı, savcıların yazılı açıklama ile deliller karartılıyor dediği, masumiyet karinesinin sonradan hatırlandığı, sokaklarda insanların dövülüp öldürüldüğü bir yerde adil seçim olabilir mi?

Keşke düşünmeseydim ne çok şey olmuş memlekette.Bu kadar çok şey olmuşken biz hala sansürdü internetti bunları konuşuyoruz.İnternet yasası hakkında daha fazla konuşmaya gerek görmüyorum.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
her zamanki gibi kimse asıl metni okumadı.
sadece çeşitli haber sitelerindeki yazarların yorumlarını okudu.

aslında yasada yeni bir yasak yok sadece mevcut sistem hızlandırılıyor.

eski yasada site kapatma için mahkemeye gitmek gerekiyordu. aylar süren mahkemeler sonucunda kapatma mümkün oluyordu.
internet gibi bir ortamda saatler önemliyken aylar boyunca karar beklemek yargıyı anlamsız kılıyordu.

yeni yasada ve son değişiklik ile kapatma yapıldıktan sonra yargı yoluyla itiraz mümkün.

izleme konusunda ise sadece yerel yer sağlayıcıları bağlayan maddeler var. türkiyedeki yer sağlayıcıların kimin adresinin hangi siteye
girdiğinin kaydını tutması isteniyor. aslında işlevsiz sayılabilecek bir madde. çünkü aklı başında kimse illegal bir içeriği türkiyedeki
bir sunucudan yayınlamaz. dolayısıyla bu yasaya takılmaz. fakat yinede bu trafik bilgilerini saklamayanlar hakkında 100 bin liraya kadar ceza
olması biraz can sıkıyor. zira yer sağlayıcılar arasında bir yılda 100 bin lira cirosu olmayan firmalar var ve teknik altyapıları rezil durumda.

sonuç olarak internet kullanıcısı açısından pek bir şey değişmiyor. ancak yer sağlayıcılar açısından bir kıyım başladı diyebilirim. terabaytları bulacak trafik kayıtlarını 1 sene boyunca saklamak birçok firma için sıkıntı yaratacak bir durum.

umarım ileride trafik kayıtları konusunda bir değişikliğe gidilir.

metas53

Doçent
Reaksiyon puanı
1
her zamanki gibi kimse asıl metni okumadı.
sadece çeşitli haber sitelerindeki yazarların yorumlarını okudu.

aslında yasada yeni bir yasak yok sadece mevcut sistem hızlandırılıyor.

eski yasada site kapatma için mahkemeye gitmek gerekiyordu. aylar süren mahkemeler sonucunda kapatma mümkün oluyordu.
internet gibi bir ortamda saatler önemliyken aylar boyunca karar beklemek yargıyı anlamsız kılıyordu.

yeni yasada ve son değişiklik ile kapatma yapıldıktan sonra yargı yoluyla itiraz mümkün.

izleme konusunda ise sadece yerel yer sağlayıcıları bağlayan maddeler var. türkiyedeki yer sağlayıcıların kimin adresinin hangi siteye
girdiğinin kaydını tutması isteniyor. aslında işlevsiz sayılabilecek bir madde. çünkü aklı başında kimse illegal bir içeriği türkiyedeki
bir sunucudan yayınlamaz. dolayısıyla bu yasaya takılmaz. fakat yinede bu trafik bilgilerini saklamayanlar hakkında 100 bin liraya kadar ceza
olması biraz can sıkıyor. zira yer sağlayıcılar arasında bir yılda 100 bin lira cirosu olmayan firmalar var ve teknik altyapıları rezil durumda.

sonuç olarak internet kullanıcısı açısından pek bir şey değişmiyor. ancak yer sağlayıcılar açısından bir kıyım başladı diyebilirim. terabaytları bulacak trafik kayıtlarını 1 sene boyunca saklamak birçok firma için sıkıntı yaratacak bir durum.

umarım ileride trafik kayıtları konusunda bir değişikliğe gidilir.

Aynen bende anlatıyorum ama olmuyor :) bir kullanıcı için değişen birşey yok.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Biraz önce isim tescilden bir mail geldi.

[h=1]Değerli Blog yazarları, Webmaster'lar ve internet girişimcileri[/h]Dün akşam itibariyle Cumhurbaşkanlığı tarafından onanan ve Yeni İnternet Yasası olarak bilinen 5651 numaralı kanundaki değişiklik uyarınca yer sağlayıcı sıfatı ile hizmet vermekte olduğumuz Hybrid Cloud Hosting ve Sunucu müşterilerimizin bilgilendirilmesi amacıyla bir açıklama yapma gereği duyduk.
5651'deki düzenleme uyarınca;
  • Daha önce 6 ay olan yer sağlayıcı tarafındaki trafik bilgilerinin saklanması 2 yıla kadar uzatılmıştır.
  • Daha önce domain bazlı uygulanan erişim engelleme işlemleri URL (sayfa) bazlı düzleme getirilmiş ve gerekmeyen durumlarda tüm yayının engellenmesi durumu ortadan kalkmıştır.
  • Özel Hayatın gizliliğini ihlal dışında mahkeme kararı olmaksızın Trafik bilgilerinin paylaşılması söz konusu olmayacaktır.
Yukarıda belirtilen düzenlemeler ışığında; [h=1]Kişisel Bilgilerinizi PAYLAŞMAYACAĞIZ[/h]isimtescil.net olarak, bizden yer sağlayıcı hizmeti alan hiç bir müşterimizin, ilgili ve yetkili makamca yasal tebliğ yapılmadan IP ve benzeri trafik bilgisini PAYLAŞMAYACAĞIMIZI ve 5651 ile çizilen çerçeve ve yetkilendirme dışında hiç bir kurum veya kişinin web içeriği yayın engelleme kararı ALAMAYACAĞINI açıkça hatırlatmak ve gizliliğinizin teminatımız altında olduğunu belirtmek isteriz.

Konuya dönecek olursak millet hala sanıyor ki porno engellendi.

Hafiye

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Az biraz utanması, yüzü olan tib başkanı osman nihat şen ile rte'nin baş danışmanlarından mustafa varank arasındaki bugün yayınlan ses kaydını dinler, neyin ne olduğunu anlar. Daha bu yasanın esamesi bile okunmazken kanun dışı, gizli kapaklı sansürün nasıl yapıldığını görür (gören gözler lazım). Körü körüne parti holiganlığı yapanlar bu yapı yıkıldığında onlar ile birlikte altında kalacaklar.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
yetmiyor.gerçekte fişledikleri.işi internete taşıyacaklar.bizim saflar.halen sansür yok.fişleme yok diyor.yetmezmi bu kadar belge video ses kaydı.daha neyi savunuyorsunuz.

26065469.jpg

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Başkalarının özel hayatının yayınlanmasını engellemeyi bahane gösterip asıl amaç yapılan yolsuzlukları, usulsüzlükleri, vs gizlemek ve bu işlemler için devletin gücünü maşa olarak kullanmak bu ülkeye yapılan ihanettir, Bu koltuk sana babandan miras kalmadı ortada yolsuzluk varsa bırak herkez delillerini özgürce paylaşsın, patlayan her deliği kaba kuvvetle yamamak olmaz göreceksin gün gelecek yamaların hepsi birden paramparça olacak ve herşey gün yüzüne çıkacak