Yeni bir işletim sistemi yapmak istiyorum

GatsuX

Doçent
Merhabalar ben yeni bir işletim sistemi kurmak isityorum kafamda çok projeler var onun hakkında ama yapmak için ilk neler yapmalıyım ve hangi programlardan yapabilirim

xPhoenix06

Profesör
Merhabalar ben yeni bir işletim sistemi kurmak isityorum kafamda çok projeler var onun hakkında ama yapmak için ilk neler yapmalıyım ve hangi programlardan yapabilirim
Yeni bir işletim sistemi derken? Linux , Windows gibi mi demek istiyorsun yoksa direk kendin yeni bir tane mi oluşturacaksın? Eğer yeni bir tane oluşturacak isen yapamazsın.

Hocam işletim sistemi yapmak çok zor bir iştir, işin içinden çıkman tek başına mümkün değildir. Baya büyük bir bütçe, çok yetenekli ve çalışkan yardımcıların olması gerekli... Küçük küçük adımlar at, birden uçmayı deneme.

GatsuX

Doçent
Hocam işletim sistemi yapmak çok zor bir iştir, işin içinden çıkman tek başına mümkün değildir. Baya büyük bir bütçe, çok yetenekli ve çalışkan yardımcıların olması gerekli... Küçük küçük adımlar at, birden uçmayı deneme.
nasıl yani tek başıma yapmama yıllarımı alırmı

Sanal bir ortamda yapılamayacak hiç bir şey yoktur. Sanal ortamdaki sınır sizin hayal gücünüz kadardır. İşletim sistemi yapmak, visual basic'de küçük programlar yapmaya benzemez. Umarım çok çalışıp yapabilirsiniz.

Aslında bu işe ücretsiz açık kaynak kodlu olan Linux veya android işletim sisteminden başlayabilirsiniz. Dilediğiniz gibi değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz. Tabi bu konuda Türkçe kaynak bulmak biraz zor olabilir. Aşağıdaki kaynağı da inceleyebilirsin.

SUSE Studio Express

GatsuX

Doçent
Sanal bir ortamda yapılamayacak hiç bir şey yoktur. Sanal ortamdaki sınır sizin hayal gücünüz kadardır. İşletim sistemi yapmak, visual basic'de küçük programlar yapmaya benzemez. Umarım çok çalışıp yapabilirsiniz.

Aslında bu işe ücretsiz açık kaynak kodlu olan Linux veya android işletim sisteminden başlayabilirsiniz. Dilediğiniz gibi değiştirebilir ve geliştirebilirsiniz. Tabi bu konuda Türkçe kaynak bulmak biraz zor olabilir. Aşağıdaki kaynağı da inceleyebilirsin.

SUSE Studio Express
peki bunu tek başıma yapmam ne kadar zamanımı alabilir?

nasıl yani tek başıma yapmama yıllarımı alırmı
Herkes işletim sistemi yapamaz hatta bazı büyük şirketler bile "batarız" korkusu ile bu işten korkarlar... Genelde işletim sistemi yapmaya açık kaynak kodlarında oynama yapılarak tecrübe edinilir... Ama devlet desteği olması gerekir arkanda, o kadar ciddi ve zor bir iştir yani...

Kalenderadam

Doçent
Hocam öncelikle inanmak gerekir ve daha sonra yeterli bilgi edinmek için çok çalışmak ve azmetmek gerekir. İnşallah istediğiniz konu üzerinde başarılı olursunuz.

kilicbaligi

Dekan
Onursal Üye
Assembly dilinde basit işletim sistemleri konuları için şu ve şu blog yazıları yararlı olabilir. Ayrıca; konuya ilişkin youtube vb. video barındırma siteleri üzerinden de kaynaklar bulabilirsiniz.

Windows_7

Profesör
Merhaba arkadaşlar yapıcak bişey bulamadığımdanİşletim sistemi yapmaya karar verdim.8 yıl sürsede nasıl yapılcağını açıklayın.

EinştayN

Profesör
Başlığınız hatalı yeni bir işletim sistemi nasıl oluşturulur olmalı idi,kapsama alanlarına nasıl yaklaşılır,her şeyden önce bir sistem geliştirmek için bir ekip gerekir ,
yapamazsınız demiyorum ama meşaakatli ve sabırınızla alakalı bu iş donanım tanımlamaları,kodlama ve yeterli mali kaynak (=
Size tavsiyem basit linux sürümleri ile işe girişin kodlamayı iyicene öğrenin.

vuenxx54

Üyecik
Konuya format atmayı öğretmek için geldim. Konu başlığıyla içeriği birbirinden çok farklı. Değişmeni öneririm.