Yeni Bilgisayarımda Sorunlar Yaşıyorum, Çözemedim

Bu konuyu okuyanlar

ozgurdun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar adım özgür Ankarada oturuyorum..
Yeni bir pc toplayalı henüz 1 ay oldu. iyi bir sistem olduğunu düşünüyordum ama sürekli problemlerle boğuşuyorum. Hevesim kursağımda kaldı ve yardımınızı talep ediyorum.

sistem özellikleri :
işletim sistemi: XP PRO SP2 VERSİYON 2002
anakart: ASUS P5B (I965P, GLAN, SATA, RAID, LGA775)
işlemci: INTEL Core2 DUO E6320 (1.86GHz,1066MHz,4MB,LGA775)
vga: ASUS 320MB GeForce EN8800GTS (PCI-E)
ram: KİNGSTON DDR2 667 1024MB SODIMM (2 ADET)
hard disc: SAMSUNG 160GB 7200RPM 8MB SATAII
kasa: ASUS TA9A1 PSU YOK
psu: FSP - BLUESTORM 500 WATT
monitör: PHILIPS 107 T5

problemler: 1-açılışta masaüstü öğeleri gelmiyor ve kilitlenme oluyordu. format işlemi uyguladım kilitlenme ortadan kalktı ama masaüstü hala yok. bu problemide ctrl+alt+del yaparak oturumu kapatıp açtığımda çözüyorum ama geçici bir çözüm tabi. (bu durum henüz formatlanmışken sadece driverları kurduğumda dahi yaşıyorum)
2-oturum açıldıktan sonra 3-4 saat civarı bir sürede mutlaka restart atıyor oyun yada internet farketmiyor. hatta boşta çalışırken bile..
3-format işleminden sonra kurulum sırasında anakartın driverlerının tam anlamıyla yüklenmediği gibi bir şüpem oldu. Driver cd içeriği biraz zayıf gibi geldi. ( 6 yıldır asus anakartlar kullanıyorum bu gördüğüm en fason cd. sanki update cd si gibi.. )

sorularım: 1- bu sistem XP PRO SP2 VERSİYON 2002 de sorun yaşarmı? vista gereklimidir?
2- ekran kartım dx10 destekli bu problemlerimin nedeni olabilirmi?
3- güç kaynağım yeterlimidir?
4- donanımsal çakışma olabilirmi?

Yardımlarınızı bekliyorum.. şimdiden çok teşekkürederim..

Reaksiyon puanı
23
1.nin çözümü masaüstünde sağ tıkla simgeleri yerleştir de ve masaüstünde simgeleri göster diyeceksin ama yanında tick yoksa
2.nin çözümü bunun sorunu ram olabilir kasana uygun ram al ve uyumlu olsun özelliklede kaldırabilsin
3.nün çözümü sürücülerini kontrol etmek içib masaüstünden bilgisayarıma sağ tıkla özellikler de sekmelerden donanıma tıkla aygıt yöneticisini seç bilinmeyen aygıtlar yüklenmemiş demektir.

sorularım 1 e geldikmi sistem bazı kötü hatalar verebilir
2.ekran kartının dx10 olması sorun vermez
3.güç kaynağını yeniden kontrol et olur
4.olmaz

Reaksiyon puanı
23
Volkan Ta&#351 dedi ki:
http://www.download.com/3001-2086_4-10662415.html

Şu programı bilgisayarına kurup, bilgisayarını inceler misin?
Bir de bilgisayarının sıcaklık derecelerinede bakarsan iyi olur.
sıcaklık dereceleri için seeped fan dı galiba bu arada down arkadaşımız başlığı düzeltmiş

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
Verdiğim programda ölçüyor. ;) Başka yazılama gerek yok. Ciğerini okuyor bu Everest. :D

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bu hataların çözümünü bulabilmemiz için öncelikle nedenlerini bulmamız gerekir. Tahmin üzere bazı şeyler söylenebilir ama yine de sorunun kaynağına inilmelidir. Sebepleri öğrenmek için şu adımları takip etmelisin:
1- Başlat -> Çalıştır -> eventvwr.msc
2- Sol menüdeki "Sistem" kategorisine tıkla.
3- "Hata" (Kırmızı daire içinde çarpı) ve "Uyarı" (Sarı üçgen içinde ünlem) ları not et.
4- Sol menüden "Uygulama" kategorisine tıkla.
5- Buradaki hata ve uyarıları da not et.
6- Not ettiklerini buraya gönder biz de fikir yürütelim.

Sorularına gelince;
1- Sistem özellik bakımından XP'yi çok rahat çalıştırır yalnız anlamadığım bir nokta var. Sen PC topladığını söylüyorsun ama SODIMM bellek yazmışsın, bu bellekler Notebooklarda kullanılır PClerde değil. Ayrıca Vista hiç bir zaman "gerekli" değildir, sen istersen kurarsın, istemezsen kurmazsın. Gereklilikle ilgisi yok :)
2- Ekran kartının DX10 destekli olması iyi bir şeydir.
3- Güç kaynağın gerçek 500 Watt olmayabilir. Ama yine de senin sorunlarının bundan kaynaklanma olasılığı çok düşük.
4- Donanım uyumsuzluğu elbette olabilir bu mümkün.

oguzcan_1453

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşım aynı sistem bende var benimkide formattan sonra anakartın driverini yüklüyordum raid tooller hatası veriyordu bütün kurulumlar tamamlandıktan sonra pc yi bir kaç defa başlattıgımda sürekli donuyordu sonra raid klasörünü kurmadım bundan sonrada öyle olacak bence anakart driver sebep oluyor o da olmazsa sisteme sağlam virüs bulaşmış o da format atsan bile silinmiyor lewel format atman lazım.

sertdemiry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
P5B malesef Asus'un yaptığı en rezil anakartlardan. Ama çok güzel OC oluyor :p
Ben sürekli problem yaşadım, SATA olayı kesinlikle fasafiso...

Bence sen öncelikle harddiski taktığın slotu değiştir. Jmicron'u aktifleştir . Biostaki SATA ayarlarını değiştirip denemeler yap. SATA ile ilgili bir çok ayar var onları genel olarak IDE olarak seçmeye çalış...

Bilgisayarında stabilite sorunu olabilir, yani sıcaklıklar yüksektir. Güç kaynağı da çok ısınıyor olabilir. Güç fazla çekmesen de bir süre sonra kendini kapatıyordur. Bunları kontrol etmelisin..

Son mesajlar