Yeni Başlayan İçin DSLR Tavsiyesi ?

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Selam arkadaşlar. Fotoğrafçılığa merak sardım. Bir makineye ihtiacım var artık biraz daha geliştirmek istiyorum kendimi. Tecrübelilerden yeni başlayanlar için makine tavsiyesi almak istiyorum. Bu arada çok acemi değilim. Gördüğüm güzel bir görüntünün "güzel bir fotoğraflık" açısını falan gözümde canlandırabiliyorum sadece bunları bir makineyle yakalamam gerek. :)

Bir makine gördüm SONY mağazasında; Sony a 290.

93444.jpeg

Bu makine sizce nasıl? Alacağım makinanın fiyat aralığı 1000 - 1500 lira.

Başka bir tavsiyeniz var mı? Şimdiden teşekkürler.

timsak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Marka Sony
Model Alfa 290
Çözünürlük 14.90 Mpixel
Maksimum çözünürlük 4592x3056
Minimum çözünürlük 2288x1280
Sensör boyutları 23.5x15.7mm
Sensör tipi CCD
Odak uzaklığı Carpani 1.5
Dijital zoom Hayir
Kodak'ın Akıllı Çekim odaklama Evet
Manuel odaklama Evet
Flas modları: anti red-eye oto doldurunuz kapalı flaş yavaş
Bellek Türü Memory Stick Duo Memory Stick Pro Duo SDHC Secure
ISO rate auto, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Diyafram önceliği Evet
Çekim hızı önceliği Evet
Minimum çekim hızı (sn) 30
Maksimum çekim hızı (sn) 1/4000
Seri çekim (kare / sn) 2.5
Dahili flas Evet
USB Harici flas Evet
USB Harici flas Türü Hot-shoe
Metrajlama Merkez ağırlıklı Multi-segment Spot Pozlama telafisi -2EV - 1/3EV adımlarla +2 EV
Beyaz Ayari Oto Bulutlu Özel Gün ışığı Flash Floresan Gölge Tungsten
Optik güneşlik Evet
Elektronik güneşlik Hayir
LCD tüm bölümler Evet
LCD tüm bölümler boyutları 2.7-inç
LCD çözünürlüğü (piksel) 230,400
Kendi kendine çekim Evet
USB bağlantısı USB 2.0 Hi-Speed
Video çıkışı Evet
Firewire Hayir
Bluetooth Hayir
Resim formatı JPEG RAW RAW - JPEG
Pil-Batarya Türü Li-Ion
Ağırlık 456g.
Kova (mm) 128.1x97.1x79.6

Alpha serisindeki fotoğraf makinelerinde gelişmiş BIONZ görüntü işlemciye yer verilerek kullanıcıların yepyeni bir fotoğrafçılık deneyimi yaşaması sağlanıyor. Sony mühendisleri başlangıç seviyesinde fotoğrafseverler de dahil olmak üzere tüm kullanıcıların gelişmiş teknolojiler eşliğinde yüksek kalitede dijital fotoğraflar elde etmelerini amaçlıyor. Sony Alpha 290 dijital SLR fotoğraf makinesi SteadyShot Inside teknolojisine sahip. Bu teknoloji sayesinde uyumlu tüm telefoto, geniş açı, standart ve makro objektifler A290 kamera eşliğinde otomatik olarak görüntü sabitleyici özelliğine sahip oluyorlar. Optik görüntü sabitleme teknolojisi fotoğrafseverlerin 4 stop daha yavaş çekim yapabilmelerini ve böylece kamera elde yapılan çekimlerde daha net görüntüleri kolaylıkla elde edebilmelerine imkan tanıyor.

---------- Post added at 23:48 ---------- Previous post was at 23:45 ----------

Alınılabilir bir makine, ancak yanında gelen objektif nedir bilmek lazım. Daha ucuz ama daha kullanışlı bir makine istersen Fuji HS10 bakabilirsin

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Teşekkür ederim tavsiyen için. Birazcık kaliteli olsun istiyorum. Fuji markası biraz itici geldi bana.

gdart

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Teşekkür ederim tavsiyen için. Birazcık kaliteli olsun istiyorum. Fuji markası biraz itici geldi bana.

bende a580 almaya çalıştım yurtdışından fakat olmadı yurtdışında fiyatı 1500 civarı fakat burda 2300 lerde gaziyor biraz beklemem lazım

---------- Post added at 00:38 ---------- Previous post was at 00:33 ----------

hd video çekimide var

---------- Post added at 00:40 ---------- Previous post was at 00:38 ----------

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_n...ps&field-keywords=A290L+Dijital+SLR&x=11&y=19
şimdi baktım dahada ucuzlamış gümrük sorun olmsa

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
a 580 orta seviye bir makine-imiş. 290 ı önerdi görevli. 580 de harika ama fiyatı o kadar yüksek değildi diye hatırlıyorum.

timsak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
görevli görevini kötüye kullanmış

---------- Post added at 00:43 ---------- Previous post was at 00:42 ----------

http://www.sony.com.tr/product/dsi-body/dslr-a580#pageType=TechnicalSpecs

---------- Post added at 00:43 ---------- Previous post was at 00:43 ----------

burdan bak kendin karar ver

Kit olarak gelen lens seni zorlayacak. İkinci lens ile fiyat baya yükseliyor.
http://www.ucuzu.com/dijital-fotograf-makinesi-c40/sony/dslr-a580-p43810492/

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
görevli görevini kötüye kullanmış

---------- Post added at 00:43 ---------- Previous post was at 00:42 ----------

http://www.sony.com.tr/product/dsi-body/dslr-a580#pageType=TechnicalSpecs

---------- Post added at 00:43 ---------- Previous post was at 00:43 ----------

burdan bak kendin karar ver

1000 - 1250 lira arası demiştim.

Kit olarak gelen lens seni zorlayacak. İkinci lens ile fiyat baya yükseliyor.
http://www.ucuzu.com/dijital-fotograf-makinesi-c40/sony/dslr-a580-p43810492/

Aradığım fiyat aralığında bir makine alamam mı ben?

timsak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
1000 - 1250 lira arası demiştim.

Aradığım fiyat aralığında bir makine alamam mı ben?
Canon PowerShot SX30 IS

Fujifilm FinePix HS20EXR

---------- Post added at 16:11 ---------- Previous post was at 16:09 ----------

Bu iki makine de çok iyi. Uzun bir süre başka bir makine veya lens ihtiyacın olmadan çok güzel fotoğraflar çekebilirsin. Özellikle Fuji tavsiye ederim, ancak bu model çok yeni olduğundan biraz beklemen gerekecek

---------- Post added at 16:14 ---------- Previous post was at 16:11 ----------

Yok ben ila da DSLR isterim diyorsan ikinci el piyasasını kontrol et derim. Temiz bişeyler bulma imkanın var

---------- Post added at 16:15 ---------- Previous post was at 16:14 ----------

Biraz zorlarsan temiz bir ikinci el Nikon D5000 bu fiyatlara bulunabilir

---------- Post added at 16:17 ---------- Previous post was at 16:15 ----------

http://www.sahibinden.com/search.php?b[search_text]=nikon%20D5000

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
timsak arkadaşımın dediği gibi 1250TL bütçen varsa 2. el piyasasına bakman lazım.

Yalnız şunu belirtmeliyim ki Dslr alınca beklentin büyüyecek. Almış olduğun lens yetmeyecek. Keşke daha uzağı çekebilen bir zoom lensim olsun diyeceksin. Keşke macro fotoğraf çekebilen ayrı lensimde olsaydı diyeceksin. Bunların hepsi ayrı masraf benden şimdiden söylemesi.

Genelde Dslr'yi para kazanan kişiler alır. Paran varsa kaliteli makinen olur kaliteli lense sahip olabilirsin. Tabi bazı enayiler bulup lensini ucuza kapabilirsin işi bilmeyenler var :D

Ben her türlü fotoğrafı çekerim lenslerle uğraşmak istemem diyorsan DSLR benzeri DSLR LIKE denen sınıf var mesela Fujifilm HS10, Canon PowerShoot SX30IS vs vs.

30x-35x optik zoom yapıyorlar macro çekimleri var video kayıt var kısacası her türlü işini görür.

Ama illaki Dslr alacağım diyorsan Canon 500D ya da 550D, Nikon D5000 ya da D3000, Pentax K-x. bunların ikinci el fiyatlarını araştırmak lazım. Veya Canon 40D veya 50D ucuza bulabilirsen al.Şimdi bana bunlar orta seviye makine diyeceksin. Şöyle diyeyim, giriş seviyesi makinelerde gövde küçük olur, bu yüzden ikinci bir gösterge ekran yoktur, Maksimum çekim hızı (sn) 1/4000 civarıdır(orta seviyelerde genel olarak 1/8000sn). Yani orta seviye makinede kullanabilirsiniz isterseniz gidin 20.000 TL lik makine alın farketmez makine makinedir yani. Sen makineyi aldıktan sonra fotoğraf çekmek kompozisyonu oluşturmak sana kalıyor.

Benim tavsiyem orta seviye bir makine al mesela canon 40D. lens ile birlikte ucuza ikinci el bulabilirsiniz.

İlla yeni model diye takıntınız olmasın Canon 10D ile harika fotoğraf çekenler var biraz araştırırsanız görürsünüz ;);)

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
timsak arkadaşımın dediği gibi 1250TL bütçen varsa 2. el piyasasına bakman lazım.

Yalnız şunu belirtmeliyim ki Dslr alınca beklentin büyüyecek. Almış olduğun lens yetmeyecek. Keşke daha uzağı çekebilen bir zoom lensim olsun diyeceksin. Keşke macro fotoğraf çekebilen ayrı lensimde olsaydı diyeceksin. Bunların hepsi ayrı masraf benden şimdiden söylemesi.

Genelde Dslr'yi para kazanan kişiler alır. Paran varsa kaliteli makinen olur kaliteli lense sahip olabilirsin. Tabi bazı enayiler bulup lensini ucuza kapabilirsin işi bilmeyenler var :D

Ben her türlü fotoğrafı çekerim lenslerle uğraşmak istemem diyorsan DSLR benzeri DSLR LIKE denen sınıf var mesela Fujifilm HS10, Canon PowerShoot SX30IS vs vs.

30x-35x optik zoom yapıyorlar macro çekimleri var video kayıt var kısacası her türlü işini görür.

Ama illaki Dslr alacağım diyorsan Canon 500D ya da 550D, Nikon D5000 ya da D3000, Pentax K-x. bunların ikinci el fiyatlarını araştırmak lazım. Veya Canon 40D veya 50D ucuza bulabilirsen al.Şimdi bana bunlar orta seviye makine diyeceksin. Şöyle diyeyim, giriş seviyesi makinelerde gövde küçük olur, bu yüzden ikinci bir gösterge ekran yoktur, Maksimum çekim hızı (sn) 1/4000 civarıdır(orta seviyelerde genel olarak 1/8000sn). Yani orta seviye makinede kullanabilirsiniz isterseniz gidin 20.000 TL lik makine alın farketmez makine makinedir yani. Sen makineyi aldıktan sonra fotoğraf çekmek kompozisyonu oluşturmak sana kalıyor.

Benim tavsiyem orta seviye bir makine al mesela canon 40D. lens ile birlikte ucuza ikinci el bulabilirsiniz.

İlla yeni model diye takıntınız olmasın Canon 10D ile harika fotoğraf çekenler var biraz araştırırsanız görürsünüz ;);)
Teşekkürler çok çok yararlı oldu bu benim için. :)

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben teşekkür ederim.

Arkadaşım AF motorlu lensi sormuşsun.

İlk başta AF'nin ne demek olduğunu söylemek gerekir. AUTO FOCUS kısaltmasıdır. Yani otomatik odaklamadır. Kimi Dslr'in ingilizce olarak body denilen gövde kısmında odaklama yani AF motoru yoktur. Eğer AF motoru olmayan bir gövde alırsan (mesela Nikon D40 mesela Nikon D5000), AF motoru bir lens alman gerekir. Neden böyle çünkü motorsuz bodyler otomatik odaklama yapabilmek için lensteki motoru kullanırlar. Ama sen dersen ki ben kendim elimle odaklarım sorun değil o senin bileceğin bir şey. Bazı durumlar olurki sen netleyemezsin motor netler ya da dersin ki ben netlemekle uğraşamam o zaman AF motorlu lens alman gerekir.

Ama şöyle bir durum var eğer gövdeden motorsuz bir makine alırsan, motorlu lens alacağın için ekstra masraf demek. Yani motorlu lenslerin fiyatları biraz daha yukarılarda.

Canon'un hemen hemen her modelinde gövde de AF motoru vardır. Canon'un geniş bir lens yelpazesi var. Bu yüzden avantajlı konumda.

Tavsiyem gövdeden AF motorlu bir makine alman. Bu yüzden Nikon D5000 i unut bence :)

1.550TL yi zorlayabilirim diyorsun biraz araştırma yaptım. Sana tavsiye edebileceğim şeyler.

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...l-xsi-18-55mm-objektifle-canta-16542701/detay

Bence bu ilanı değerlendir. Asıl önemli olan lenstir. 3 çeşit lens çanta tripod veriyor 1250 T. Ama asıl önemli olan makine ile kaç tane fotoğraf çekildiğidir. Bunu sorarak öğrenmek lazım.

Bir de merak ettiğim şey Fotoğraçılık Teknik terimlerini biliyor musun????

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Ben teşekkür ederim.

Arkadaşım AF motorlu lensi sormuşsun.

İlk başta AF'nin ne demek olduğunu söylemek gerekir. AUTO FOCUS kısaltmasıdır. Yani otomatik odaklamadır. Kimi Dslr'in ingilizce olarak body denilen gövde kısmında odaklama yani AF motoru yoktur. Eğer AF motoru olmayan bir gövde alırsan (mesela Nikon D40 mesela Nikon D5000), AF motoru bir lens alman gerekir. Neden böyle çünkü motorsuz bodyler otomatik odaklama yapabilmek için lensteki motoru kullanırlar. Ama sen dersen ki ben kendim elimle odaklarım sorun değil o senin bileceğin bir şey. Bazı durumlar olurki sen netleyemezsin motor netler ya da dersin ki ben netlemekle uğraşamam o zaman AF motorlu lens alman gerekir.

Ama şöyle bir durum var eğer gövdeden motorsuz bir makine alırsan, motorlu lens alacağın için ekstra masraf demek. Yani motorlu lenslerin fiyatları biraz daha yukarılarda.

Canon'un hemen hemen her modelinde gövde de AF motoru vardır. Canon'un geniş bir lens yelpazesi var. Bu yüzden avantajlı konumda.

Tavsiyem gövdeden AF motorlu bir makine alman. Bu yüzden Nikon D5000 i unut bence :)

1.550TL yi zorlayabilirim diyorsun biraz araştırma yaptım. Sana tavsiye edebileceğim şeyler.

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...l-xsi-18-55mm-objektifle-canta-16542701/detay

Bence bu ilanı değerlendir. Asıl önemli olan lenstir. 3 çeşit lens çanta tripod veriyor 1250 T. Ama asıl önemli olan makine ile kaç tane fotoğraf çekildiğidir. Bunu sorarak öğrenmek lazım.

Bir de merak ettiğim şey Fotoğraçılık Teknik terimlerini biliyor musun????

Tekrar teşekkürler bu bilgiler için. Mobil giriyorum su anda. Pc geçince bakarım.
Bazı terimlerini biliyorum bazılarını bilmiyorum AF nin açılımınin auto focus olduğunu bilseydim otomatik netleştirme motoru olduğunu anlarım diyebilirim ıngilizce terimler zaten hepsi. ISO nedir falan yarim-yamalak biliyorum yavaş yavaş öğreniyorum :)

---------- Post added at 23:57 ---------- Previous post was at 23:41 ----------

En son tavsiye ettiğiniz 3 lensiyle çantasıyla falan çok uygun. Bu kadar uygun olması da insanı kıllandırıyor açıkçası acaba bir sorunu mu var dedim kendi kendime. Birde ilan 01 Eylül 2009 tarihinde verilmiş. Acaba o tarihten beri satılmış mıdır. İletişime geçsem iyi olacak.

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Bak mesela ben de senin gibiydim bir merak saldım Dslr'ye şimdi Canon 40D kullanıyorum. Güzel bir makine magnezyum alaşımlı gövdesi var.

Amacın sadece fotoğraf çekmek ise Canon 40D'yi öneririm. Ama almışken video da olsun diyorsan o zaman 550D bulabilirsen ikinci el al derim. Yoksa 60D al derim ama fiyat tabi önemli etken :)

Genel amaçlı olarak tamron 18-270mm lensi çok geniş bir aralığı var. İleride bu lensi almanı tavsiye ederim fiyat-performans lensi diyebilirim. Birde yanına 50mm f1.8 alırsan tadından yenmez :)

Dslr deyince masraf anlayacaksın arkadaşım lüks işi. Paran varsa kalitelisini alırsın :)

www.bascek.com bu siteye bakarak bilgilerini genişletebilirsin bende öyle öğrendim :) :)

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
İlk başta kendimi geliştirmek istiyorum. Birde makro çekimler çok hoşuma gidiyor bunun için ayrıca bir lens almam gerekir mi yoksa 18-270 uygun mudur?

bascek.com inceliyorum. :)

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
18-270mm lens ile macro çekim yapamazsın. Macro için ayrı lens alman lazım :) onların genelde 100mm ya da160mm çeşitleri var markaya göre :)

Şimdilik yatıyorum yarın iş var :) merak ettiğin bir konu varsa yarın cevaplarım iş yerinden foruma bakabiliyorum ;) Eğer ki forumda zor oluyor dersen pmden msn adresimi veririm akşam merak ettiğin bilgileri verebilirim ;)

İyi akşamlar. İyi oku kolay gelsin :) :)

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
18-270mm lens ile macro çekim yapamazsın. Macro için ayrı lens alman lazım :) onların genelde 100mm ya da160mm çeşitleri var markaya göre :)

Şimdilik yatıyorum yarın iş var :) merak ettiğin bir konu varsa yarın cevaplarım iş yerinden foruma bakabiliyorum ;) Eğer ki forumda zor oluyor dersen pmden msn adresimi veririm akşam merak ettiğin bilgileri verebilirim ;)

İyi akşamlar. İyi oku kolay gelsin :) :)

Hmm makro beni aşar o zaman şimdilik :)

MSN kullanmıyorum pek. Sürekli buradayım. :) Yardımların için teşekkür ederim. Eğer bir karar verip güzel bir makine alabilrsem minnettar kalacağım sana :)

Bu arada şurada bir video izledim burada yeni başlayanlar için SONY a 330 öneriliyor. Evime yakın bir SONY mağazası var. Fiyatı da uygun. Of çok kafam karışık. :))

---------- Post added at 00:41 ---------- Previous post was at 00:40 ----------

İyi akşamlar bu arada :)

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Günaydın :)

Gönderdiğin videoyu izlemedim başlığı görür görmez sayfayı kapattım :)
Başlığı görmem bile konu hakkında yeterli bilgiyi almama neden oldu.

Başlık ""Sony Dslr satın alma rehberi""" Yani Sony almayı düşünenlere yardımcı bir kaynak ;)

Kafanda şöyle birşey olabilir Sony'i mi kötülüyorsun diye ama ben Sony kötü demek istemiyorum ;)

Öncelikle kafandaki yeni başlayanlar giriş seviyesi makine almak zorunda değil!!
Yeni başlayanlar orta seviye makine kullanamaz diye bir kural yok!! :)

Giriş seviyesi makine ile orta ya da yüksek seviye makinelerin farkları nedir bunları bilmen gerekir.

Orta ve yüksek seviyeli makinelerin gövdeleri genellikle magnezyum alaşımlı gövde olur.Giriş seviyesi makinelerin gövdelerini plastikten yaparlar. Orta ve yüksek seviye makinelerin gövdeleri büyüktür ve üzerinde ikinci bir gösterge ekranı koymaya müsaittir. Orta ve yüksek seviye makinelerin enstantane hızı 1/6400sn den başlar genellikle daha yukarı çıkar 1/8000 gibi. Giriş seviyesi makinelerin enstantane hızı 1/4000sn.
Orta seviye makinelerin bazılarında mesela Canon 60D’ de magnezyum gövde yok hepsinde olmayabilir.

En önemlisi sensör tabi. Yüksek modellerden Full Frame sensör kullanılırken. Orta ve giriş seviyelerde çarpanlı APS-C, APS-H denilen sensörler kullanılıyor. Full Frame Sensörler büyük olduklarından daha yüksek megapikselli fotoğraflar çekmeye müsaitler. Yüksek isoda daha fazla başarım gösterirler.

Firmaların düşünceleri şunlar. Yeni kullanıcı ne yapsın 1/8000sn hızı kalkıp savaş alanına gidip çekim yapmak istemez. Veya kalkıp jet çekmeye çalışacak bilgi ve tecrübeye sahip değildir der. Ya da dağa tırmanıp fotoğraf çekebilecek kaç kişi var magnezyum alaşımlı gövde alsın diye düşünür. Eğer kendisini ilerletirse kendi ihtiyacını belirler gider daha yüksek model alır.

Giriş seviyesi bir dslr alırsan ileride sana 1/4000 hız yetmeyecek. Çünkü kullandıkça bilgin artmış olacak daha iyisini yapabilecek seviyeye gelmiş olacaksın. Keşke şunu alsaydım diyeceksin.

Öncelikle kendi ihtiyaçlarını belirlemen lazım acele etme. İlla yeni model olsun yeni model daha iyidir diye düşünme. Günümüzde artık üretilmeyen Canon 20D fotoğraf makinesi ile çok güzel fotoğraflar çeken var. Çok eski bir makine olmasına rağmen.

Kafanın karışık olması normal çünkü etrafta Canon Nikon taraftarları çok sana derler ki Nikon daha iyi yok Canon daha iyi. Bende senin geçtiğin yollardan geçtim çok iyi anlıyorum seniJ Mesela ben Canon kullanıyorum diye en iyisi Canon demiyorum.

Sen 20D kullanırken rahatsan makinenin renkleri seni tatmin ediyorsa. Senin için en iyi makine 20D’dir. Ama diyorsanki ben Nikon D40 modelini sevdim renkler güzel makine elime tam oturuyor senin için en iyi makine D40’dır.

En iyi makine senin rahat edebildiğin renklerini sevdiğin makinedir. Bütçene göre tabi ;)

Sen ilk başta kendi bütçeni belirleyeceksin. Sonra ihtiyaçlarını mesela Video çekmesini istiyor musun gibi. Sonra kafandaki çekeceğin fotoğraf türlerini belirle. Bunlar ha deyince bir an önce olacak şeyler değil. Yavaş yavaş olacak. Şu anda yapabileceğin en güzel şey okumak olacak bilgilerini geliştirdikçe ihtiyaçlarını belirleyeceksin.

Bence acele etme almak için sabret biraz. Biliyorum bir an önce almak istiyorsun makinem elimde olsun istiyorsun ama aceleye gelirse belki iyi bir makine almayacaksın o yüzden biraz daha sabır :)

Şimdi seninle beraber konuşucaz karşılıklı ihtiyaçlarını belirlicez. Bende sana araştırma yapıyorum 1500TL ye neler alabilirsin diye. Merak etme güzel bir şey seçicez inşallah :)

Sony A330 inceliyorum ;)

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
O zaman bana uygun olarak orta seviye bir makine gerekli. Başlangıç seviyesi beni kesmez :)

Güzel bir şeyler alalım aldıktan sonra pişman olmayı istemiyorum. Çok seçenek var çünkü hangisi iyi hangisi kötü bilmiyorum :)

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
dslr değil de dslt düşünürsen a33ü tavsiye ederim.
ben yeni aldım.şimdilik memnunum :D
tek sıkıntım evf (elektronik vizör) optik olsaymış iyi olurdu.ama o zamanda aynayı indir kaldır video odaklamada sıkıntı.tam zamanlı odaklama yapabiliyor.Videosu da inanılmaz, Full HD diye tabir edilen 1920ye 1080 AVCHD formatında çekiyor.
Gayet de hafif.EVF nin avantajı makineye hız katıyor.ama düşük ışıkta optikten daha aydınlık görüntü veriyor.optikten kötü olarak ise her ne kadar sony bilmem kaç milyon çözünürlüklü ekran koymuş olsa bile görüntü kalitesi optik gibi olamaz.
Mahalle ağzı ile yazdığım için üzgünüm :( yazacaklarım sonradan aklıma gelince cümleler devrik oluyor ;)
saygılar sevgiler...

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
dslr değil de dslt düşünürsen a33ü tavsiye ederim.
ben yeni aldım.şimdilik memnunum :D
tek sıkıntım evf (elektronik vizör) optik olsaymış iyi olurdu.ama o zamanda aynayı indir kaldır video odaklamada sıkıntı.tam zamanlı odaklama yapabiliyor.Videosu da inanılmaz, Full HD diye tabir edilen 1920ye 1080 AVCHD formatında çekiyor.
Gayet de hafif.EVF nin avantajı makineye hız katıyor.ama düşük ışıkta optikten daha aydınlık görüntü veriyor.optikten kötü olarak ise her ne kadar sony bilmem kaç milyon çözünürlüklü ekran koymuş olsa bile görüntü kalitesi optik gibi olamaz.
Mahalle ağzı ile yazdığım için üzgünüm :( yazacaklarım sonradan aklıma gelince cümleler devrik oluyor ;)
saygılar sevgiler...
Peki ya fiyat?

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
1545 Trabzon Meydan Sony bayisinden aldım :)
Daha ucuza da bulma imkanın vardır büyük şehirdeysen veya internet üzerinden

Held

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar,
bende fotografciliga yeni baslamis biri olarak, ve sony 330 kullanicis olarak, bir üst modeli almani tavsiye ederim. Türkiyedeki fiyatlar biraz(bayagi) pahali.Ben yurt disinda yasadigim icin burdaki fiyati yaziyorum.Yaklasik 9 ay önce 374€ almistim. 2 sene garantili, 1 sene üretici 1 sene de satici garantisi birde 18-55 Objektiv dahil.
Sony 290 ve 390 modelini yeni cikardi, fakat teknik ozellikleri karsilastirdiginda göreceksin ki önceki modeller230 ve 330 arasinda kasa göruntusu disinda bir degisiklik yok.
kaynak: http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp
Tabiki yeni kasa ele daha iyi oturuyor.Arada bayagi bir fiyat farki var! tavsiyem bir üst modeli alman, yani 330 veya 390. Özellikle Live view cok ise yariyor. Bence biraz daha biriktirip üst modeli alman. Ilk baslarda bende 230 modelini istiyordum, arastirmalarimdaki sonuc 330 daha iyi oldugu ;)

Ürünü satin almis oldugum sitenin adresini yolluyorum. Belki bir tanidigin varsa alip getirir. Paket orjinal sony etiketiyle geliyor. http://www.dnet24.de/product_info.php/info/p607553_Sony-Alpha-330-Gehaeuse-.html Su anki fiyati yuksek ve objektivsiz.
Kolay gelsin.

FIRTINA_SEM

Asistan
Reaksiyon puanı
3
A330 ile ilgili grip kısmında sorun olduğunu duydum. Makineyi tutarken elden kayıyormuş gibi bir sorunu varmış. A33 güzel bir seçenek gibi gözüküyor.

Aslında yepyeni bir seçenek ile karşına geldim :) Açıkçası ben bile kameramı değiştirmeyi düşündüm çektiği fotoğrafları görünce.

Pentax K-x araştırıyorum bunu makinenin renkleri çok canlı ve harikulade. Hayran kaldım kısacası. Hem fiyatıda iyi. Araştırmaya devam ediyorum yani :D

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
A330 ile ilgili grip kısmında sorun olduğunu duydum. Makineyi tutarken elden kayıyormuş gibi bir sorunu varmış. A33 güzel bir seçenek gibi gözüküyor.

Aslında yepyeni bir seçenek ile karşına geldim :) Açıkçası ben bile kameramı değiştirmeyi düşündüm çektiği fotoğrafları görünce.

Pentax K-x araştırıyorum bunu makinenin renkleri çok canlı ve harikulade. Hayran kaldım kısacası. Hem fiyatıda iyi. Araştırmaya devam ediyorum yani :D

Pentax mı? :D İlk defa duyuyorum adını. (Çok bilgiliyim ya bi onu bilmiyorum.) :)

A33 inceliyorum.

Hangman35

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Pentax K-x de odaklamada bazen sorun yaratıyor çok kullanan var herkez memnun ama herkezde sikayetci kullanma sansını yakalayamadım kendi yorumum değildir :D

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
D5000 harika bir makineye benziyor.

[SDNTV3]http://video.bascek.com/nikon/d5000/d5000.mp4[/SDNTV3]
Eksi yanları
Türkçe menü olmaması (Sorun değil)
video çekerken ses kalitesinin düşük olması (sorun değil sony dcr sx34 video kameram var)
Hareketli LCD nin tripot kullanınca sorun çıkarması (tripot kullanmayacağım)

benim için kusursuz bir makine gibi.

http://www.sahibinden.com/ilan/alis...-lens-af-s-18-55-vr-55-200-vr-38837493/detay?

satıcısı evime yakın bir yerde oturuyor