Yazılımcılar 1 metrlik yerde çalışan bir asosyal mi?

Bu konuyu okuyanlar

iwannabeyazilimci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba konu başlığı için üzgünüm ne kadar açıklayabilirim bilemedim. Arkadaşlar kısaca yazılımcı olmak istiyorum bunu ailemede anlattım ailemin dediğine göre yazılımcılar şirketlerde 1 metrlik yerlerde çalışıp düşük maaş alıp HATTA şirketlerde ne zaman iş olursa o zaman çağırıyorlarmış birde birine antivirus yazıp 200-300 tl alıyormuşlar. Bunu ailem söyledi . Sizce bu meslek nasıl bir meslek 10 cu sınıfa geçicem eylülde üniversiteyi bitirdikten sonra kanada gibi avrupa ülkelerine temelli taşınmayı planlıyorum. Orada yazılımcılar daha fazla umursanıyor galiba. Sizce yazılımcılar asosyal olup günlerinin %95 i ni bilgisayarda geçiren ve maaşı az olan bir asosyalmi? (Bir hakaret etmek gibi isteğim yok)

TEŞEKKÜRLER

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Yazılımcılar (bilgisayar mühendisliği) şuan en fazla kazanan mühendislikler arasında. Öyle bir metrelik yerde çalışıp az kazanıyor gibi bir iddia da nerden gelmiş anlamadım açıkçası. Ben bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak söyleyeyim. Yazılımcı olarak TR şartlarında bile iyi yerlerde çalışmak, diğer mesleklerin ortalamasına göre daha kolay. 5-10 yıl deneyime sahip ortalama bir yazılımcı 8-10K civarı maaş alır. 10-15 yıl arası deneyime sahip artık senior seviyesine çıkan adamlar 10-20K arası maaş alır.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
knk ailen acaba kaç kere antivirüs yazmış? 10 mu 20 mi? bir antivirüsden kaç milyon dolarlar kazanıyorlar biliyor musun? 1 metrekare dediğin istediğin zaman kalk hava al. Asosyallik Nasıl Çalıştığına Bağlı, Evden Çalışıyorsan Asosyal Olabilirsin Evet Ama Evde Çalışınca İstediğin Gibi Gez Toz Karışan Yok. Şirketteysen Zaten Mecburen 20-30 Kişinin Arasında Sosyalleşmen Gerekecek.

Not: Milyon Dolarlar Dediğim Şanslıysan İyi Reklam Yaptıysan Kazanırsın ve O Parayı Şirket Kazanır.

iwannabeyazilimci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
knk ailen acaba kaç kere antivirüs yazmış? 10 mu 20 mi? bir antivirüsden kaç milyon dolarlar kazanıyorlar biliyor musun? 1 metrekare dediğin istediğin zaman kalk hava al. Asosyallik Nasıl Çalıştığına Bağlı, Evden Çalışıyorsan Asosyal Olabilirsin Evet Ama Evde Çalışınca İstediğin Gibi Gez Toz Karışan Yok. Şirketteysen Zaten Mecburen 20-30 Kişinin Arasında Sosyalleşmen Gerekecek.
Bende onu diyorum anlamıyorlar aga Bu işlerde aileni dinlemeyeceksin yoksa pişman oluyorsun Git polis ol diyorlar :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yazılımcılar (bilgisayar mühendisliği) şuan en fazla kazanan mühendislikler arasında. Öyle bir metrelik yerde çalışıp az çalışıyor gibi bir iddia da nerden gelmiş anlamadım açıkçası. Ben bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak söyleyeyim. Yazılımcı olarak TR şartlarında bile iyi yerler çalışmak, diğer mesleklerin ortalamasına göre daha kolay. 5 yıl deneyime sahip ortalama bir yazılımcı 8-10K civarı maaş alır. 10-15 yıl arası deneyime sahip artık senior seviyesine çıkan adamlar 10-20K arası maaş alır.
Hocam yazılımcı için matematik gerekli diyorlar kastettikleri sadece mantık ve algoritma kurma mı?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bende onu diyorum anlamıyorlar aga Bu işlerde aileni dinlemeyeceksin yoksa pişman oluyorsun Git polis ol diyorlar :D

Hocam yazılımcı için matematik gerekli diyorlar kastettikleri sadece mantık ve algoritma kurma mı?
Matematik gerekli. Mantık ve algoritma kurma ayrı. Matematik konularına da hakim olmak gerekiyor tabi ama bu yapacağın işe bağlı tamamen.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612

matematik eğer robot falan yapıyorsan gerekli :D

Polislik daha kötü. çalışma saatin yok, bazen gecenin köründe çalışman gerekiyor. Benim eniştem polis, yüzünü hatırlamıyorum :D (cidden hatırlamıyorum lan, büyük sorun bu.)

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Merhaba konu başlığı için üzgünüm ne kadar açıklayabilirim bilemedim. Arkadaşlar kısaca yazılımcı olmak istiyorum bunu ailemede anlattım ailemin dediğine göre yazılımcılar şirketlerde 1 metrlik yerlerde çalışıp düşük maaş alıp HATTA şirketlerde ne zaman iş olursa o zaman çağırıyorlarmış birde birine antivirus yazıp 200-300 tl alıyormuşlar. Bunu ailem söyledi . Sizce bu meslek nasıl bir meslek 10 cu sınıfa geçicem eylülde üniversiteyi bitirdikten sonra kanada gibi avrupa ülkelerine temelli taşınmayı planlıyorum. Orada yazılımcılar daha fazla umursanıyor galiba. Sizce yazılımcılar asosyal olup günlerinin %95 i ni bilgisayarda geçiren ve maaşı az olan bir asosyalmi? (Bir hakaret etmek gibi isteğim yok)

TEŞEKKÜRLER
Sana kötü bir haberim var...

iwannabeyazilimci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
matematik eğer robot falan yapıyorsan gerekli :D
içimi rahatlattın
Matematik gerekli. Mantık ve algoritma kurma ayrı. Matematik konularına da hakim olmak gerekiyor tabi ama bu yapacağın işe bağlı tamamen.
Bilgisayar mühendisliğinde elektirik gibi, robot gibi falan birşeyler yapıyorsun benim istediğim yazılım mühendisliği çünki onda çok matematik dönmüyor sanırım sadece algoritma ve mantık Bir şeyi daha sormak istiyorum günde kaç saat çalışıyorlar bu mühendisler yani bilgisayar başında 9-10 saat her gün oturursan mutlaka hastalık kazanırsın

Sana kötü bir haberim var...
Söyle gelsin

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
İşten anlıyorsan iyi maaşlar alırsın, okuduğum kadarıyla en kötüsü 5-10k arası.

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Çok araştırdım hocam onu maaşlar sandığımdan da iyi ancak bana göre en önemli konu Bu işte ne kadar asosyal olacağım
Bak kanal adı vermek yasak değilse Türk teknoloji kanalı yeni açılan şirketlerini geziyorlar adamlar geniş ferah bir yerde çalışmasını yapıyor ortak alan var yan yana 2-3 tane yazılımcı çalışıyor.

defacerGLD

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
kendin devamlı bir şeyler koymalısın üstüne. Türkiye'de bilgisayar/yazılım mühendisliği olan adam gibi kaç üniversite var? En az 15. Hepsi senede 50 mezun çıkarsa, 750 rakibin olacak. Onların aldığı eğitim az çok senin aldığın eğitime denk olacak. Fark için sen eklemelisin.

iwannabeyazilimci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Teşekkürler beyler yine aileyi dinlememek gerektiğini tekrar öğrendim

Reaksiyon puanı
3,027
Kral sana şöyle söyleyeyim, yaş grubumdaki sayılı yazılımcılardan biriyim şuan lise düzeyinde medya okuyorum. Ailenin söyledikleri tamamen asılsız. Kod yazmaktan zevk alıyorum, yaptığım hiçbir iş bana bu huzuru vermiyor. Sürekli yazdığım kodda hata alıyorum ama kısa süreli bunalımlar dışındı bu meslekten soğumuyorum. Uğraştığım farklı işler olmasa freelance çalışarak binlerce lira kazanabilirim. Yazılımcıların zaman yönetimi çok sıkıntılı olur bu yüzden asosyallik durumu olabilir. Dediğim gibi ben vaktimin tamamını bu işe ayırmıyorum, asosyal değilim. Aklımdaki şeyleri kodlara döküp çalıştığını görmek çocuk yetiştirmek gibi.
Uzun lafın kısası yazılım geleceğin mesleğidir, çok değil beş yıl sonra şuan olduğundan kat ve kat daha kıymetli olacak. Öğrenme süreci çok sancılı olsa da çalışkan ve inanan insanların üstesinden gelemeyeceği bir şey değil.

Teşekkürler beyler yine aileyi dinlememek gerektiğini tekrar öğrendim
Ailen senin iyiliğini istiyor ama yönlendirmeleri yanlış sadece. Meslek seçimi gibi konularda aileler pek iyi değil.

iwannabeyazilimci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kral sana şöyle söyleyeyim, yaş grubumdaki sayılı yazılımcılardan biriyim şuan lise düzeyinde medya okuyorum. Ailenin söyledikleri tamamen asılsız. Kod yazmaktan zevk alıyorum, yaptığım hiçbir iş bana bu huzuru vermiyor. Sürekli yazdığım kodda hata alıyorum ama kısa süreli bunalımlar dışındı bu meslekten soğumuyorum. Uğraştığım farklı işler olmasa freelance çalışarak binlerce lira kazanabilirim. Yazılımcıların zaman yönetimi çok sıkıntılı olur bu yüzden asosyallik durumu olabilir. Dediğim gibi ben vaktimin tamamını bu işe ayırmıyorum, asosyal değilim. Aklımdaki şeyleri kodlara döküp çalıştığını görmek çocuk yetiştirmek gibi.
Uzun lafın kısası yazılım geleceğin mesleğidir, çok değil beş yıl sonra şuan olduğundan kat ve kat daha kıymetli olacak. Öğrenme süreci çok sancılı olsa da çalışkan ve inanan insanların üstesinden gelemeyeceği bir şey değil.

Ailen senin iyiliğini istiyor ama yönlendirmeleri yanlış sadece. Meslek seçimi gibi konularda aileler pek iyi değil.
Kral anladığım kadarıyla ister vaktinin tamamını bu işe ayır asosyal ol ister vaktinin tamamını ayırma sosyal ol bende kod yazmayı çok seviyorum udemy den 1 ders aldım hatta çok zevkli geliyor bana iyi bir pc olsun saatlerce kod yazarım

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161

Senin İçin Forumdaki Tüm Yazılımcıları Topluyorum <3

iwannabeyazilimci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Aynı şeye bende katılıyorum bunun üzerine çok araştırma yaptım ailesinin dediğini yapan genelde pişman oluyor

Reaksiyon puanı
3,027
Aynı şeye bende katılıyorum bunun üzerine çok araştırma yaptım ailesinin dediğini yapan genelde pişman oluyor
Aileme kalsa ilerde memur olabilmek için ders çalışıyor olurdum. Her mesleğe saygım var fakat bu ülkenin girişimci gençlere ihtiyacı var. Bunu cumhurbaşkanı bile söylüyor, kim ne derse desin kendini geliştirmeye bak konfor alanında kalma hiçbir zaman. Yazılımla ilgili sorularını bana her zaman iletebilirsin özel mesaj yoluyla.

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
Aileme kalsa ilerde memur olabilmek için ders çalışıyor olurdum. Her mesleğe saygım var fakat bu ülkenin girişimci gençlere ihtiyacı var. Bunu cumhurbaşkanı bile söylüyor, kim ne derse desin kendini geliştirmeye bak konfor alanında kalma hiçbir zaman. Yazılımla ilgili sorularını bana her zaman iletebilirsin özel mesaj yoluyla.
Ailemize Kalsa Hepimiz Doktor Avukat vb.. Olmak İçin Yaşıyoruz Değil Mi ?

Reaksiyon puanı
3,027
Ailemize Kalsa Hepimiz Doktor Avukat vb.. Olmak İçin Yaşıyoruz Değil Mi ?
Ailelerin yönlendirmesi genelde ilgi duyulan alan değil maaşı ve imkanları çok olan alan oluyor. Yoksa doktorluk ve avukatlık gibi meslekler de çok özeldir. Tıp ile uğraşmak isteyen insana "o meslek kolay sen yazılımcı ol geleceğin mesleği" demek istemem, ilgi duyduğunuz alan yorgancılık olsa bile yorgancı olun en azından mutlu olursunuz. Mutluluğu hiçbir mesleğin maaşı satın alamıyor.

Syntax.Err

Asistan
Reaksiyon puanı
161
Ailelerin yönlendirmesi genelde ilgi duyulan alan değil maaşı ve imkanları çok olan alan oluyor. Yoksa doktorluk ve avukatlık gibi meslekler de çok özeldir. Tıp ile uğraşmak isteyen insana "o meslek kolay sen yazılımcı ol geleceğin mesleği" demek istemem, ilgi duyduğunuz alan yorgancılık olsa bile yorgancı olun en azından mutlu olursunuz. Mutluluğu hiçbir mesleğin maaşı satın alamıyor.
Ben Yazılımla Mutluyum Reiz Şuanda Bana Ailem Doktor Ol Dese Bilgisayar Doktoru Olayım Diye Cevap Veririm Ben Yazılımla Mutluyum 16 Yaşındayım Kararımı Verdim

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
içimi rahatlattın

Bilgisayar mühendisliğinde elektirik gibi, robot gibi falan birşeyler yapıyorsun benim istediğim yazılım mühendisliği çünki onda çok matematik dönmüyor sanırım sadece algoritma ve mantık Bir şeyi daha sormak istiyorum günde kaç saat çalışıyorlar bu mühendisler yani bilgisayar başında 9-10 saat her gün oturursan mutlaka hastalık kazanırsın

Söyle gelsin
Bilgisayar mühendisliğinin yüzde 80'i yazılımdır. O yüzden direkt olarak yazılıma yönelebilirsin. Kaldı ki yazılımın yanında biraz da devre görmen hiç fena olmaz onu da belirteyim.