yazılıma başlamak istiyorum ilk ne yapmalıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

Berkecix

Asistan
Reaksiyon puanı
90
arkadaşlar bir anadolu lisesine gidiyorum (meslek değil) benim bulunduğum yerin en iyi lisesiymiş ama kodlama diye bir bölüm yok benimde aklıma takıldı yazılıma başlamak ama sabahtan öğlene kadar dersler var malum sınavlarda yaklaşıyor günde 1 saatimi ayırıp yazılım öğrenmek istiyorum
bilgisayar ise biraz dandik ( biraz değil baya) konuşmanın sonunda pc bilgilerini yazacağım bu bilgisayarı yormayacak ve fazla vaktimi almıyacak (günde 1 saat)
uğraşarak yazılıma başlamak istiyorum bir yol gösterirmisiniz bana pc kaldırıcağı programlar söylerseniz daha iyi olur
laptopum var
i5 2. nesil (2430m)
geforce gt 520m (1762 mb ) ekran kartı
4gb ram
Teşekkürler şimdiden

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
Kendine belirlediğin hedeflerin varsa bunlara uygun dil ve yöntemler önerilebilir. Çok geniş bir alan bildiğin gibi. Biraz daha hangi amaçla neyi yapmak istediğini açarsan daha fazla yardımcı olunur.

Berkecix

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Kendine belirlediğin hedeflerin varsa bunlara uygun dil ve yöntemler önerilebilir. Çok geniş bir alan bildiğin gibi. Biraz daha hangi amaçla neyi yapmak istediğini açarsan daha fazla yardımcı olunur.
önce yavaş yavaş kodlamayı öğreneceğim ortaokuldayken scratch diye bir program var dı ordan biraz biraz kaptım önce bir mobil uygulama tasarlayacağım sonra bunu büyüterek devam edeceğim ama bilgisayarım izin verir mi o konuda takıldım

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
mobil uygulamalar için yurtdışında patlama yapan ama buralara daha pek uğramayan google'ın gözbebeği flutter'ı araştırmanı tavsiye ederim. eşim kanada'ya çalışıyor freelancer olarak flutter üzerinden. biraz css altyapın varsa çok kolay girişebilirsin.

bilgisayarın kaldırır evet. 3d model oyun uğraşmadıkça sıkıntı yaşamazsın.

Berkecix

Asistan
Reaksiyon puanı
90
mobil uygulamalar için yurtdışında patlama yapan ama buralara daha pek uğramayan google'ın gözbebeği flutter'ı araştırmanı tavsiye ederim. eşim kanada'ya çalışıyor freelancer olarak flutter üzerinden. biraz css altyapın varsa çok kolay girişebilirsin.

bilgisayarın kaldırır evet. 3d model oyun uğraşmadıkça sıkıntı yaşamazsın.
şuan hiç bilmediğim terimler kullanıyosun eğer :D musaitsen biraz açıklama imkanın var mı ?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Bilgisayarın kodlama için yeterli sayılır. Nereden başlayacağın ne yapmak istediğine bağlı. Ancak yazılım alanında ilerlemek istiyorsan İngilizce seviyeni muhakkak yukarılara taşıman lazım. Ek olarak, forumlarda yazılıma nereden başlarım gibi başlıklar açmanın ciddi manada faydası çok az. Google'da bu konuyla alakalı tonlarca kaynak var. Youtube'da da araştırabilirsin. İlk önce hangi alanda kod yazmak istediğini belirle ve sonra o alandaki popüler dilleri ve araçları araştır.

Berkecix

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Bilgisayarın kodlama için yeterli sayılır. Nereden başlayacağın ne yapmak istediğine bağlı. Ancak yazılım alanında ilerlemek istiyorsan İngilizce seviyeni muhakkak yukarılara taşıman lazım. Ek olarak, forumlarda yazılıma nereden başlarım gibi başlıklar açmanın ciddi manada faydası çok az. Google'da bu konuyla alakalı tonlarca kaynak var. Youtube'da da araştırabilirsin. İlk önce hangi alanda kod yazmak istediğini belirle ve sonra o alandaki popüler dilleri ve araçları araştır.
teşekkür ederim bunları dikkate alacağım

Livia sas Junius

Zuckerschnute
Reaksiyon puanı
1,557
@Berkecix,

programcılık tadını almak isteyenlere ben html ile başlamalarını tavsiye ediyorum genelde. bir haftada bütün temelini kapıp ufak tefek bir şeyler üretip o havayı soluyabilirsin. girmesi kolay ama uzmanlığı derin bi alan. mobil uygulama geliştirmek isteyen birinin html css ve javascript bilmesi gerektiğini de düşünüyorum. flutter da bu saydıklarımın kolaylıkları üzerine kurulmuş bir mobil uygulama geliştirme kütüphanesi. o yüzden bunları bilirsen kolay giriş yapabileceğin bir dil.

Berkecix

Asistan
Reaksiyon puanı
90
@Berkecix,

programcılık tadını almak isteyenlere ben html ile başlamalarını tavsiye ediyorum genelde. bir haftada bütün temelini kapıp ufak tefek bir şeyler üretip o havayı soluyabilirsin. girmesi kolay ama uzmanlığı derin bi alan. mobil uygulama geliştirmek isteyen birinin html css ve javascript bilmesi gerektiğini de düşünüyorum. flutter da bu saydıklarımın kolaylıkları üzerine kurulmuş bir mobil uygulama geliştirme kütüphanesi. o yüzden bunları bilirsen kolay giriş yapabileceğin bir dil.
çok teşekkür ederim çok sağol yardımın için iyi akşamlar

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
C,Asemmbly,C++,C#,Java ve Dlang ile başlamadığın sürece pek bir sorun yok ve istediğin bir hedefi seçip o hedef üzerinde başka dillerle yoğunlaşman yeterli olur mesela ben başladığım dillerle devam edecek olsaydım şuan bir yorumlayıcı geliştiriyor olmazdım.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Microsoft'un Small Basic'i bazı Lise'lerde öğretiliyor. Fazla donanım gereksinimi yok. NetFramework 4.5 ve üstü kurulu olsun yeter.

Her kod için yan panel de Türkçe açıklaması ve bazen de kısa bir örneği çıkıyor ve bu da başlangıçta çok faydalı oluyor.

Windows 10 için "Yazılım Mağazası"n dan indirebilirsin. Win 7 ve diğerleri için kendi web sayfasından indirebilirsin.

NetFramework 3.5 SP1 için de ayrı bir sürümü mevcut.

Atakan.ç

Asistan
Reaksiyon puanı
80
mobil uygulama geliştirmek istiyorsan kesinlikle flutter. Ama ben sana python ile başlamanı öneririm sonradan flutter'a geçebilirsin.. :)

python ile başla dememin nedeni kolay bir dil olduğu için diğerlerinde zorluk çekmeden kafanda otutturabilirsin.