Yazılım üssü Türkiye

Bu konuyu okuyanlar

Özlem

Asistan
Katılım
27 Haziran 2005
Mesajlar
137
Reaksiyon puanı
6
Puanları
0
Bilgisayar kullanan genç nüfusuyla Türkiye, yazılım sektöründe son 5 yılda yıldızı parlayan Hindistan’ın yerini alabilir...

Dünya bilişim lideri Bill Gates’in bile hacker olaylarıyla dikkatini çektiği Türkiye’nin, hükümet desteğiyle de yapılacak bir atılımla yazılım sektöründe son 5 yılda lider konumuna gelen Hindistan’ın yerini alarak, Avrupa’nın yazılım üssü olabileceği belirtildi. “Hindistan fason üretimle, çeşitli firmalara parça parça kod yazıyor. Yazılım konusundaki gücünü giderek kaybediyor” diyen Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Yönetim Kurulu Üyesi Birol Cabadak, “2023’de bilişim sektöründe 2 milyar dolar ihracat hedefliyoruz” dedi.

YASAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Logo Yazılım Genel Müdürü Birol Cabadak, Türkiye’de halen yazılım sektörünün öneminin kavranmadığını, şirket olarak halka açıldıkları dönemde borsada 1.5 yıl ne iş yaptıklarını, sermayelerinin, giderlerinin ve kazançlarının ne olduğunu anlatmaya çalıştıklarını belirtti.

Cabadak, buna karşın genç kesimin bilgisayar alanında kendini geliştirdiğini, hatta uzmanlaşmaya başladığını, bu değerlerin iyi yönlendirilmesi ve üniversitelerde yazılım alanına önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Hindistan’ın yazılım alanında bugünkü yerine gelebilmek için 20 yıl öncesinden eğitim yatırımı yaptığını anlatan Cabadak, Türkiye’nin de ithalat olmadığı için cari açığı etkilemeyen, ihracatta ise önü açık yazılım sektörüne yönelmesi gerektiğini vurguladı.

Cabadak, Türkiye’de çok başarılı bilgisayar kullanıcıları, yazılım uzmanları bulunduğunu, son olarak İzmir’deki bir firmanın Microsoft tarafından satın alındığını bildirdi.

Ülkede yazılım alanında başarılı daha bir çok firmanın bulunduğunu, ancak bunların tanıtımlarını iyi gerçekleştiremediğini ifade eden Cabadak, şunları kaydetti:
“Türkiye’nin en büyük avantajı bilgisayarla tanışmış bir genç kitleye sahip olması. Avrupa ve ABD’deki yaş ortalamasının yükselmesi yazılım gibi genç beyinlere ihtiyaç duyulan sektörlerde, genç nüfusa sahip ülkelerin önünü açtı. Türkiye’nin bilişim anlamında önün açık, ancak, yatırım yapılmıyor. Bu sektörü değerlendirip yatırım yapan bir grup yok. Bugün Türkiye’de bilişim pazarı 18 milyar dolar. Gelecek yıl bir milyon 200 bin adet notebook satılması hedefleniyor. Bunun 300 milyon doları yazılımı oluşturuyor. Bu da pazarın ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.”

Cabadak, ABD’deki Microsoft merkezinde çok sayıda Türk gencinin görev aldığını, Türkiye’de yeterli yazılım olmadığı için gençlerin bu ülkeyi tercih ettiğini vurguladı.

Mevcut bilişim şirketlerinin ise büyüyemediğini, bu nedenle yeni bilişimcilerin ortaya çıkmadığını anlatan Cabadak, şöyle devam etti:
“Türkiye değerlerini bu dönemde iyi değerlendirmeli. Hindistan fason üretimle, çeşitli firmalara parça parça kod yazıyor. Yazılım konusundaki giderek kaybediyor. Hindistan’ın 25-30 milyar dolar ihracatı var. Ancak, kendi markaları yok, mevcut yapılarının altı boş. Türkiye ise Bill Gates’in bile dikkatini çeken gençlere sahip. Elimizdeki yeteneklerin birçoğu iyi değerlendirilemediği için bilgisayar korsanlığına (hacker) yöneliyor. Türkiye’nin bir an önce modelini kurup, yazılımda atağa geçmesi gerekir. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çıkıp, (Türkiye yazılım ülkesidir, Avrupa’nın yazılım üssü olacağız) desin, böylece yazılımcıları da atağa kaldırır.”

Bilişim sektörünün sürekli geliştiğini anlatan Cabadak, “2023’de bilişim sektöründe 2 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Yazılımda hiç ithal girdiniz olmaz. Turizmden çok daha önemli bir sektör” dedi.

KORSAN YAZILIM
Cabadak, yazılım korsanlığının tüm dünyada ciddi boyutlara ulaştığını, yazılım hırsızlığının önüne geçebilmek için Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği olarak girişimlerde bulunduklarını belirtti.

Yazılım fiyatlarının yüksek olduğu yönünde yanlış bir yargı bulunduğunu ifade eden Cabadak, “Çok sayıda yazılımın fiyatları uygun. Okul öncesi çocuklar için hazırladığımız bir eğitim setini 20 YTL’ye satıyoruz. Ancak, bunu para vermeyi lüks olarak görenler, CD’yi kopyalamayı tercih ediyor” dedi.

Cabadak, son çıkan yasalarla, korsan yazılım uygulanan bir iş yerinde bütün bilgisayarlara el konulabileceğini, yetkililerin ise 1.5-3 yıl hapis, 300 bin YTL’ye kadar para cezasıyla karşı karşıya kalacağını vurguladı.

Dünyada kopya kullanım oranının yüzde 50’nin altına inmesinin başarı olarak kabul edildiğini belirten Cabadak, “Türkiye’de ise kopya yazılım oranı yüzde 85 seviyelerinden yüzde 69’a düştü. Bunu daha aşağı seviyelere çekebilmek için meslek birliği çatısı altında mücadelemiz sürüyor” diye konuştu.

Kaynak: NTVMSNBC
 

chimera

Dekan
Emektar
Katılım
24 Kasım 2006
Mesajlar
8,774
Reaksiyon puanı
558
Puanları
0
Ülkemizde çok büyük bir genç nüfus var bu nüfus sayesinde önümüzdeki yıllarda bu sektörde ülkemizin isminin daha çok duyulacağını düşünüyorum. 8) Bu arada haber için teşekkürler. :)
 

teknojen

Doçent
Katılım
28 Kasım 2006
Mesajlar
547
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
valla lisede 4 yıl bilgisayar eğitimi alıp mezun olduktan sonra üniversitede bilgisayar veya yazılım müh. seçemedikleri sürece bu denilenlerin yapılması çok zor gibi görünüyor :-X
 

akifsever

Asistan
Katılım
23 Ocak 2006
Mesajlar
180
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
teknojen dedi ki:
valla lisede 4 yıl bilgisayar eğitimi alıp mezun olduktan sonra üniversitede bilgisayar veya yazılım müh. seçemedikleri sürece bu denilenlerin yapılması çok zor gibi görünüyor :-X

kesinlikle katılıyorum bu sene lise bitiyor bilgisayar mesleğini seviyorum ama iş için üniversite diploması gerekiyor. bu gün maltepe üniverstesinden uzaktan eğitim ile ilgili sunum yapıldı hemen bilgisayar bölümünde hangi dersler var sorusu sorludu öğretim görevlisi algıritma var bilmem siz hiç duydunuzmu , veri tabanları var access bunuda duydunuzmu bilmiyorum ama falan tarzı konuşmaya başladı. :) sınıfın en çalışmayanı bile c# yada asp.net ile sql servera bağlanıp sql sorgularını çalıştıracak kadar biliyorlar.

yani mühendislik seçemiyoruz ama 2 yıllıkta bi işe yaramıyor. internetten yazılımı kavrayanlar hack olsun başka bir meslekten yazılım olayına girenler olsun bu Türkiye yazılımın geliştiğini gösteriyor ama asıl bu iş için olması gerekenler engelleniyor.
 

tonce

Profesör
Emektar
Katılım
7 Nisan 2007
Mesajlar
2,796
Reaksiyon puanı
14
Puanları
38
teknojen dedi ki:
valla lisede 4 yıl bilgisayar eğitimi alıp mezun olduktan sonra üniversitede bilgisayar veya yazılım müh. seçemedikleri sürece bu denilenlerin yapılması çok zor gibi görünüyor :-X

Teknojen haklısın kardeşim. ;) Yazı çok güzel olmuş ama keşke uygulana bilse. :( Mesela korsan yazılım. ::)
 

Racih

Öğrenci
Katılım
25 Mayıs 2007
Mesajlar
5
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Korsan kullanmamak için linux kullanın ;D Ben kullanıyorum ...

Programlama öğrenmek içinde kesinlikle linux kullanın.Programcılara sunduğu imkan çok fazla ...
 
Üst