Yazılım Atölyesi

ArnesTwin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yapmak istediğim bir atölye kurmak ve bu atölyeyle uygulama geliştirmek. Bu tarz bir grubun içinde bulunmak istemeyenler, yazının devamını okumayabilir.

Kuruluş Amacı :
- Kolektif takım ortamı yaratılması
- İş bölümü sağlanarak iş yükünün hafifletilmesi,
- Sadece iş odaklı, mimariden yoksun, tasarımdan yoksun platformlara alternatif olması

Daha detaylı ve sıcak bir açıklama yapayım. Klasik firmalar, klasik yöntemler, üzerine düşünülmemiş mimariler, makineleşmiş coderlar bana çok sıkıcı geliyor. Yazılımın sadece para kazanmak için araç olarak görülmesi ve "off, puff" eşliğinde geliştirilmesi bana uzak geliyor. Bence programlama çok özel, keyif verici ve üst düzey teknikler kullanılarak yapıldığında insanı haddinden fazla mutlu eden bir alan :)

Ben bu atölye ile klasik yöntemlerden daha ilerde, daha farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum. Herşeyden önce, herkesin kişisel egolardan arınmış, sadece ortaya çıkacak ürünün daha iyi, güçlü olması için fikir alışverişi yapabileceği, çabalayabileceği bir ortam yaratmak istiyorum. Takım kavramının bulunduğu, hiyerarşinin bulunmadığı, üyelerinin kendi işini yaptığı bir atölye kurmak istiyorum.

Buraya kadar birçoğunuzun kafasında "maaş alcaz mı ?", "ne yapıcaz?" gibi sorular oluşmuş olabilir. Maaş almıyıcaksınız, ne yapıcağımız belli değil. Buradaki amaç bir takım oluşturup ürün çıkarmak. Bahsedilen şikayetlerden müzdarip olanlar için başı belli olan ama sonu belli olmayan bir platform, bir girişim olucak. Dolayısıyla bunu hem bir iş teklifi olarak düşünebilirsiniz hem de düşünmeyebilirsiniz :) Gerçekten bu alanda yetenekli, iyi insanlara ulaşmak istiyorum ve eğer ki kafalar, bilgiler tutarsa birşeyler üretmek istiyorum.

Katılma Şartları:

Front-End Geliştiriciler :

- Typescript, eğer bilmiyorsa Javascript'te OOP teknikleri bilen
- Less veya Sass, eğer bilmiyorsa üst düzey CSS'i bilen
- Html bilen
- Jquery frameworkünü esnek kullanabilen
- Visual Studio ortamını kullanabilen
- Team Foundation Server'i kullanabilen
- Sofware Design Patterns hakkında bilgili
- TDD, BDD geliştirme yöntemlerini bilen
- QUnit frameworkünü bilen (Opsiyonel)
- Cross-Platform Mobil Development hakkında bilgisi olan
- UML Design hakkında bilgisi olan

Back-End geliştiriciler:
- C# bilen
- Software Design Patterns hakkında bilgili
- OOP hakkında bilgili
- ASP.NET Web Api frameworkü hakkında bilgili,
- Orta - Enterprise ölçekli projelerin veritabanını tasarlayabilecek seviyede
- N-Tier Architecture hakkında bilgisi olan
- TDD, BDD hakkında bilgisi olan
- UML Design hakkında bilgisi olan
- Entity Framework hakkında bilgili
- Multi Thread Programming hakkında bilgili
- .NET frameworküne aşina
- Visual Studio ortamını kullanabilen
- Team Foundation Server'i kullanabilen

Designerlar:
- Photoshop, illustrator hakkında bilgili
- Animasyon ve reklam videoları yapabilicek araçları kullanabilen,
- Mobil ve Web arayüzlerini tasarlayabilicek

Atölyeye 1 designer, 1-2 front-end developer, 1 back-end developer kabul edilecektir. Yukardaki bahsedilen şartları tam veya kısmen karşılayan front-end, back-end geliştiriciler ve designerlar burdan mesaj atarak veya mail göndererek başvurabilirsiniz.

Mail:eek:zancansel@gmail.com

Kimim Ben :
Adım Ozan Cansel, Ankara'da Bilgisayar Mühendisliği'nde okuyorum. 2. sınıftayım. 21 yaşındayım. Programlamaya aşık bir insanım. Mimari manyağı bir adamım. İngilizce okuma seviyem iyi durumda :) Bir yıl kadar teknoparkta çalıştım. Yukarda bahsettiğim şikayetlerden ötürü ayrıldım. Toplamda 1.5 yıldır programlamayla uğraşıyorum. Şu anda da orta ölçekli cross-platform mobil uygulama geliştiriyorum.

Front-End ve Back-End developerler için bahsettiğim bütün şartları karşılıyorum, zaten geliştirdiğim projeyi bunların hepsini tek başıma yaparak devam ettiriyorum. Mobil kısmının UML Design'ını bitirdim. Web-Service'i yazdım. Projeyi N-Tier Architecture yapısına göre kurdum, içinde 12 tane sub-project barındırıyor ve data-layer,service-layer,presentation-layer,test-layer şeklinde katmanlar var. Ayrıca uygulamanın web sitesi olarak çalışan admin panelini de yazdım. Şu anda mobil kısmındayım. Şirkette falan da 2-3 tane uygulama geliştirmiştim, fakat onları referans olarak göstermem, mimarileri hoşuma gitmiyor :)

Ego, kompleks gibi şeylerden arınmış biriyim. Yapılan işlerde her türlü eleştiriye açığımdır. Eğer ki bir öneri, eleştiri ortaya çıkan ürünü daha da iyi bir noktaya taşıyacaksa yapılması gerekli olduğunu düşünürüm. Ya da herhangi bir geliştirici benden daha iyi bir mimari oluşturmuş, yöntem bulmuş ise onunki uyarlanır, böyle şeylere hiç takılmam.

Hobilerim, bisikletle turlamayı çok severim hatta yaptığım 450kmlik bir tur bile var, müzik dinlemekten çok hoşlanırım, felsefe üzerine muhabbetten hoşlanırım, bağlama çalıyorum. Bi de ek olarak okuldan şikayet etmekten çok hoşlanırım :)