Soru Yazarak ders çalışmak abartıldığı kadar mantıklı mı?

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Arkadaşlar selam ben bu zamana kadar not tutan yani "söz uçar yazı kalır" lafına inanan birisiydim fakat son zamanlarda bir faydasını görmüyorum derste zaten yazıyorum defterim tam örn: tarih defterim tarihten yazılı olacak tarih defterim tam yani yazmışım ama konuları unuttuğum için video izlerken not alıyorum ama faydasını görmedim sizce neden? Yani zaman kaybımı mı? Direkt defterde yazıyorsa direkt okumalıyım?

Mr. Doge

Doçent
Reaksiyon puanı
367
Arkadaşlar selam ben bu zamana kadar not tutan yani "söz uçar yazı kalır" lafına inanan birisiydim fakat son zamanlarda bir faydasını görmüyorum derste zaten yazıyorum defterim tam örn: tarih defterim tarihten yazılı olacak tarih defterim tam yani yazmışım ama konuları unuttuğum için video izlerken not alıyorum ama faydasını görmedim sizce neden? Yani zaman kaybımı mı? Direkt defterde yazıyorsa direkt okumalıyım?
Bence yazarak ders çok da mantıklı değil. Özellikle internetten ders çalışıyorsan defterinin neredeyse hiçbir faydası olmuyor.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,646
Herkesin ders çalışma metodu farklı oluyor ya. Şahsen genelde sınav haftası yaklaştığında saat 8 gibi uyurum 4'te kalkıp öyle video izleyerek çalışırım. Ancak dediğim gibi herkesin ders çalışma metodu farklı.

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
700
evet , yazarak çalışırsan akılda daha fazla kalır.

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Herkesin ders çalışma metodu farklı oluyor ya. Şahsen genelde sınav haftası yaklaştığında saat 8 gibi uyurum 4'te kalkıp öyle video izleyerek çalışırım. Ancak dediğim gibi herkesin ders çalışma metodu farklı.
Ben bir türlü bulamadım öğrenme metodu mu acaba son güne bıraktım diye mi? Sen sınavlara son gün mü çalışıyorsun?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bence yazarak ders çok da mantıklı değil. Özellikle internetten ders çalışıyorsan defterinin neredeyse hiçbir faydası olmuyor.
Ben o dersin konu vidoesunu açarım ve not tutarım ama min video süresi 40-50 dakika geçiyor birde yazı yazma süresi var.. çok süre gidiyor ve ezber yapamıyorum bende.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,646
Ben bir türlü bulamadım öğrenme metodu mu acaba son güne bıraktım diye mi? Sen sınavlara son gün mü çalışıyorsun?
Dersi derste dinlemek ve eve geçince ufakta olsa tekrarlar yapmak gibi bir huyum var, bunların üstüne birde sınavdan önceki gün bu şekilde çalışıyorum.

Asizam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Ben hiç bir zaman yazarak çalışmadım.Hep bilgileri hayatımdaki bir kelimeye benzeterek ezberledim.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
Üstte belirtilen gibi herkesin ders çalışma yönetemi farklı, her yöntem herkeste verimli olamayabiliyor. Ben tamamen önemli kısımları not alarak çalışıyorum, benim için en verimli yöntem bu.

zeuszeus2023

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1 kesinlikle faydalı ama sana göre olmayabilir.
2 birebir aynısı yerine kafanda kalanı yazıp Ana kısımla kıyasla ve eksiği doldur.
3 yazmak emek vermeye ,odaklanmaya sebep olduğundan faydası var.
4 sen yinede yaz sonra yazmadım diye pişman olabiliyorsun.

Tarih dersinin notları genelde faydasız oluyor. Direkt kitabın aynısı gibi oluyor. Sadece önemli gördüğün kısımların özetini al. Ben öyle yüksek not alıyordum.
Sonra özetin tekrar özetini alırsın. Şunu iyi biliyorum dediğin kısmı eklememek şartıyla.

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Sen kendine uygun olanı keşfedemedikten sonra, hiç bir ders çalışma yöntemi abartıldığı kadar mantıklı değil. Herkesin bir işten verim alma şekli farklıdır; kimi yazarak, kimi izleyerek, kimi okuyarak vs. Önemli olan kendinizi hangi yöntemi uygularken en çok verimi aldığınızı fark edebilmeniz, gerisi fasa fiso.

Reaksiyon puanı
150
Kişiye göre değişiklik gösterir. Örneğin ben, sayısal ders ise yazar çizerim ama tanım ise okur ezberlerim. Kendini keşfetmen gerek

CalikCA

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bence yazarak ders çok da mantıklı değil. Özellikle internetten sitede ders çalışıyorsan defterinin neredeyse hiçbir faydası olmuyor.
Burada, çevrimiçi çalışıyorsanız yazmanıza gerek olmadığı konusunda hemfikirim. Ama herkesin en önemli şeylerin yazıldığı bir not defteri olması gerektiğini düşünüyorum. Örneğin matematikte temel formülleri içeren yalnızca 2 sayfam var ama bunlar her zaman elimin altında ve hatırlaması benim için daha kolay.

Lord Erenify

Imperial Lord
Reaksiyon puanı
563
Yazarak çalışırsan beynine sen anlamasan bile işler.