Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Çinlilere satışına onay çıktı

Bu konuyu okuyanlar

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde hisse devrinin önü Rekabet Kurulu'nun 'izne gerek yok' kararıyla açıldı.

Rekabet Kurulu, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada, üçüncü köprüde hisse devrinin izne tabi olmadığına karar verdi.

Hisse devrinin gerçekleşmesiyle birlikte 6 Çinli şirketin oluşturduğu konsorsiyum projenin yüzde 51'ine sahip olacak.

İtalyan Astaldi Astaldi S.P.A ise projeden çıkacak.

Altı Çin şirketi oluşturdukları fonla Üçüncü Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun %51’ini satın alacak. Söz konusu şirketler: China Merchants Expressway, CMU, Zheijiang Expressway, Jiangsu Expressway, Sichuan Expressway ve Anhui Expressway.

Konsorsiyum üyeleri ortaklığa $688.5 milyon sermaye enjekte edecek.

Kurulacak olan ortaklık, Avrasya Otoyol Yatırım ve İşletmesi’nin %51 hissesini satın alacak.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
VAY BE :) Yatırama gel, sermayeye gel :D Çin ipek yolu - ejder yolu projesi için güzergahları garantiliyor !
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kanal istanbul için de ruslar ve çinliler rekabet halinde imiş :)

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Hocam gene kendine yakışan içi koca bir boş olan ve çok güzel algı oluşturacak bir haber bulmuşun :) Sen gene dünyadan bir habersin tabi.
3. Köprü ÇİNLİLERE satılıyor :D Vaay bizim köprüyü nasıl satarlar hemen vatan millet sakarya sandıklara koşalım diyebilir bazıları. Ama haber her zaman ki gibi eksik bilgili ve amacı konuyu saptırmak. Özellikle SÖZCÜ gazetesi böyle haberleri yayar piyasaya diğer sol görüşlü sitelerde kopyala yapıştır yapar hemen.
Ben sana işin gerçeğini anlatayım Yavuz Sultan Selim köprüsü yap işlet devret modeli ile yapıldı ve yapan firma 2026 yılına kadar işletme hakkına sahip.
2026 yılına kadar işletme hakkı olan adam kendi haklarını satmak istiyor buda gayet olabilecek bir şey ticarette. Seni beni vatandaş olarak ilgilendiren bir şey yok. 2026 yılına kadar köprüyü isterse Çinliler işletsin isterse Katarlılar isterse Türkler bizene. Köprünün yıllık zam oranları sabit her şey belli bize hiç bir zararı olmayan konuları sanki ÜLKEYİ SATIYORLAR gibi haber yapıyorsunuz ya ne diyem ben sana.

Sardaukar

Müdavim
Reaksiyon puanı
903
Hocam gene kendine yakışan içi koca bir boş olan ve çok güzel algı oluşturacak bir haber bulmuşun :) Sen gene dünyadan bir habersin tabi.
3. Köprü ÇİNLİLERE satılıyor :D Vaay bizim köprüyü nasıl satarlar hemen vatan millet sakarya sandıklara koşalım diyebilir bazıları. Ama haber her zaman ki gibi eksik bilgili ve amacı konuyu saptırmak. Özellikle SÖZCÜ gazetesi böyle haberleri yayar piyasaya diğer sol görüşlü sitelerde kopyala yapıştır yapar hemen.
Ben sana işin gerçeğini anlatayım Yavuz Sultan Selim köprüsü yap işlet devret modeli ile yapıldı ve yapan firma 2026 yılına kadar işletme hakkına sahip.
2026 yılına kadar işletme hakkı olan adam kendi haklarını satmak istiyor buda gayet olabilecek bir şey ticarette. Seni beni vatandaş olarak ilgilendiren bir şey yok. 2026 yılına kadar köprüyü isterse Çinliler işletsin isterse Katarlılar isterse Türkler bizene. Köprünün yıllık zam oranları sabit her şey belli bize hiç bir zararı olmayan konuları sanki ÜLKEYİ SATIYORLAR gibi haber yapıyorsunuz ya ne diyem ben sana.
Kıvırma ziya :tonguewink::tonguewink::tonguewink::triumph:

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Yazık çok yazık bazen üzülüyom sana hee... Ya azcık mantıklıca düşün bakalım (Biraz zor olacak ama ) Yap işlet devret ile yapılan bir köprünün devlet daha işletme hakkını almadan nasıl satacak ? Ve verdiğin sözde bilgilerde İtalyan firma diyor kendi haklarını devredecek diyor 600-700 milyon TL gibi bir fiyat var. Koca köprüyü komple satacan 700 milyon TL isteyecen aklın alıyor mu senin ? Anladık gözün körde az saksıyı çalıştır.