Yavru kedilerde kuduz olur mu

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
2,5 3 aylık yavru kedilerde kuduz olur mu

PropHeTe

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,398
Sokakta yaşıyorsa evet, evde ise dişleri kaşınıyordur sürekli bir şeyleri kemirmek ister. (=

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Asıl sorum şu bizim bir komşumuz var yaklaşık 20 gündür bahçede yavru kedi besliyorlar bizim sitedede bir sürü kedi var o yüzden komşumuz bu konuda baya deneyimli bir gün bi kedi yavrusunu bırakıp gitmiş yavru yaklaşık 2.5 aylık çok sevimli ben de bir gün hayvanı sevmeye gittim sadece sırtından biraz sevdim sonra aklıma bir soru takıldı ya hayvanda kuduz varsa diye korkuyorum hayvan ısırmadı bi şey yapmadı acaba ondan bana kuduz geçer mi

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Kuduz bulaşıcı ve tedavisi olmayan bir hastalık

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Kediler hastaysa geçer.

denizzined

Asistan
Reaksiyon puanı
142
Kuduz öyle sevmeyle okşamayla geçmez, ısırık tırnaklarıyla tırmarlarsa bu şekilde geçer.

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Kuduz öyle sevmeyle okşamayla geçmez, ısırık tırnaklarıyla tırmarlarsa bu şekilde geçer.
Aklıma şöyle bir ihtimal geliyor milyonda bir de olsa.Benim elimde derim soyuldu acaba kediyi severken kediden geçmiş olabilir mi

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Geçer tabi ki.Yani ,kanına bi şekilde geçmesi,tehlikeli.i. Belki soyulan kısım, kılcal damarlara kadar intikal etmemiş olabilir,ama yine de bi risk var.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
:) Kuduz bulaşması için yabani bir hayvanın ısırması temas etmesi gerek.Yarasa,tilki, kurt gibi.Bu ihtimal ülkemizde çok fazla yok o yüzden nadir görüliyor.Kedi normal bir kediyse korkmaya gerek yok.Sokak hayvanlarını severim dokunurum öyle çekinmem.Zaten kuduz hayvan ileri evrede ışıktan korkan, saldırgan, ağzından salya akıtan bir tipte oluyor. Ama her böyle hayvan kuduz da değildir.Kendi kedimizde böyle bir korku yaşadığımız için baya araştırmıştım zamanında korkmana gerek yok yani.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
İstatistiksel olarak ülkemizde Kuduzlu hayvan sayısının bulunma ihtimalinin %1 olduğu düşünülüyor. Uzun zamandırda kuduzlu bir vaka görülmedi. Ayrıca yanlış bilgi vermeyin kuduz tırmalama ile bulaşmaz. Kuduz ısırma yolu ile bulaşır. Tırmalama yolu ile bulaşması ancak kuduzlu hayvanın patisini bolca yalayıp tükrükleyip ondan sonra sizi tırmalamasıyla olabilir tabi bu çok düşük bir ihtimal.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şöyle demek istiyorum elim soyuldu ya hayvanın salyası elimin soyulduğu kısma gelmişse veya hayvanın salyası elime geldikten sonra derim çekmişse
Sizin ki komplo teorisi olmuş biraz ?

oaslan24

Asistan
Reaksiyon puanı
15
Bir de bir sorum daha var bizim sitede bir sürü kedi var dedim ya ben 4-5 sene önce bi anne kediyi yavrularına bakarken sevmeye çalışmıştım beni tırmalamıştı elimi bol su ve sabunla yıkamıştık duyduğuma göre kuduzlu hayvanlar en fazla 10 gün yaşıyormuş bildiğim kadarıyla hayvan ölmedi zaten kuduz olsa bütün site duyardı ama hastalığın 4-5 sene sonra nüksetme gibi bir ihtimalı var mı

İstatistiksel olarak ülkemizde Kuduzlu hayvan sayısının bulunma ihtimalinin %1 olduğu düşünülüyor. Uzun zamandırda kuduzlu bir vaka görülmedi. Ayrıca yanlış bilgi vermeyin kuduz tırmalama ile bulaşmaz. Kuduz ısırma yolu ile bulaşır. Tırmalama yolu ile bulaşması ancak kuduzlu hayvanın patisini bolca yalayıp tükrükleyip ondan sonra sizi tırmalamasıyla olabilir tabi bu çok düşük bir ihtimal.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sizin ki komplo teorisi olmuş biraz ?

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
Bir de bir sorum daha var bizim sitede bir sürü kedi var dedim ya ben 4-5 sene önce bi anne kediyi yavrularına bakarken sevmeye çalışmıştım beni tırmalamıştı elimi bol su ve sabunla yıkamıştık duyduğuma göre kuduzlu hayvanlar en fazla 10 gün yaşıyormuş bildiğim kadarıyla hayvan ölmedi zaten kuduz olsa bütün site duyardı ama hastalığın 4-5 sene sonra nüksetme gibi bir ihtimalı var mı
Hayır şimdi kuduzun 14 gün kuluçka süresi vardır. Kuluçka döneminden çıktıktan sonra kuduz semptomlarını göstermeye başlar. Öldürücülük süreside değişkendir, canlıdan canlıya kişiden kişiye göre değişebilir. Tekrar nüksetme gibi bir olanağı yoktur ya vücudunuz yener bağışıklık oluşturur ( Buda aşı ile mümkündür) ya da öldürür.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Hayır öyle birşey olmaz İnşallah kendini korkutma.Bulaşırsa zaten o bulaştıran hayvanda uzun süre yaşamaz bulaşanda da aşı yaptırmadıysa yaklaşık 2 hafta içinde çıkar belirtiler.Yani telaş yapmana gerek yok sokak kedilerini sevebilirsin sevdikten sonra elini yıkarsın olur biter:) Göbeklerine kuyruklarına elleme kafalarını sev o zaman tırmalamazlar.

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
O on gün sonra öldürür tabirleri genel olarak görülen ve kabul edilen değerlerdir. Bunların istisnası da olabilir tabiki.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
bişey olmaz kuduz salyası ve kanla bulaşır kuduz sadece yarasalarda kaldı...

TheChild

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,569
bişey olmaz kuduz salyası ve kanla bulaşır kuduz sadece yarasalarda kaldı...
Yanlış bilgi vermeyelim kuduz tilki, kurt, çakal gibi hayvanlarda da görülebilir.
Ayrıca enfekte hayvanın kan, dışkı, idrarı ile kuduz bulaşmaz. Tükürük ve inhalasyonla bulaşır.

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Eğer kuduz olduğunuzu düşünüyorsanız bir doktora görünebilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...