Yardım >> Ati Sapphire HD4870 toxic 1GB pci-e SORUN

Bu konuyu okuyanlar

MXfreeze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bi süre önce ekran kartıyla ilgili oldugunu sandığım bi sorunu paylaşmıştım. Aşağıda Eski mesajım yazıyor. Bakın Sorun oluştuğunda ekrandaki görüntü bu oluyor

Ram lerim anakartıma uyumlu

http://download.gigabyte.ru/memory/motherboard_memroy_ga-ma790xt-ud4p.pdf

Burada uyum listesi var ve Kingston KVR1333D3N9/2G listede yer alıyor.
İşlemcim AMD , AMD nin 3 kanal ram desteği yoktur dendi. Ramlerden birini çıkarsam Sorun hallolurmu ? Yoksa farklı ram mi almalıyım.. Ya da sorun başka bişeymidir..

Öncelikle sistemim ,
Amd phenom II 3.2ghz x4 955 proccesor
Ati Sapphire HD4870 toxic 1GB pci-e
Kingston 3x2gb DDR3 ram 1333 mhz
Gigabyte GA-MA790XT-UD4P anakart
640GB HDD
650W psu

Sistemi 3-4 ay önce aldım . İstabul-kadiköy deki teknoloji mağazalarından bilgiler aldım . En son gold bilgisayarda bu makineyi topladık .

Başta işlemcim çekirdek başına 800mhz çalışıyordu toplamda 12.8 ghz yerine 3.2 ghz lik bir performans vardı . Bios update ile çözüldü . Daha sonra oyun edindikçe daha çok problemle karşılaştım . Wolfenstein 2 , Borderlands , The saboteur , GTAIV gibi oyunlarda ATI CATALYST VPU RECOVER ortaya çıkıyor ve ekran kartı kendini kapatıyordu .
ekran kartının biosunu update ettim . çok riskliydi ama zaten böyle giderse ekran kartı almak zorunda kalıcaktım . herneyse bişey olmadı ama sorunda düzelmedi . techpowerup tan toxic in biosunu buldum fakat bi işe yaramadı . Ve sorunlar hala devam ediyor . Ekran donuyor bir daha gelmiyor. ama sesler devam ediyor. Bazen seslerde takılıyor. Görüntü çizgi çizgi olabiliyor ya da direk görüntü gidebiliyor. ÇILDIRMAK ÜZEREYİM . 500 tane forum gezdim bir sürü şey denedim. msconfig den catalyst i devredışı bıraktım . bios update yaptım , oyunun yamalarını yükledim (the saboteur) ama yinede sorunlar devam halinde. :cursing::cursing::cursing:

The saboteuru detaylı açıklayayım. ATi için yamasını çıkarmışlar indirdim kurdum fakat hala sorun devam ediyor bende. İşlemciye vurmuşlar bu sefer hatayı ama vista ve win7 de oluyormuş sorun. Benim 32 bit xp . Ama sorun kalkmadı. Sorun ekran kartımı ? Call of duty world at war oynarken hiçbir sorun yaşamıyorum . Grafikler şahane ve saatlerce oynuyorum
Ati overdrive dan auto tune yaptığımda nerdeyse tavan yapıcak clock lar ısınma sorunumda yok. Kasada toplam 5 fan var , Biri işlemci biri ekran kartı biri psu 2 side kasanın fanı . ve kasam açık bi yerde sıcaklık 70 in üstüne hiç çıkmadı .

Ramim 6gb oldugu için başta 64 bit vista kullanıyodum.
Ondada atikmdag.sys diye saçma bi hata veriyodu onuda çok araştırmıştım ona da çözüm bulamadım xp 32 ye geçtim. o konuyu hiç açmıyayım yeni aldıgım pc yi camdan atıcaktım . Acayip kötü bi durumdu. Mayın tarlası oynarken bile görüntü gidip geliyodu . Psu dan kaynaklanan bi sorun yok. Anakartın energy saver programları açarsak devreye giriyor kendiliğinden bi tasarruf sistemi yok . SORUNUM BÜYÜK :crying::crying::crying:

NE yapmalıyım ne önerirsiniz bir çok şeyi denedim ama son çare ekran kartını değiştirecek bütçem yok

captaingreen

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Dostum öncelikle sana şunu söyliyim ki,bu sistemde XP kullanmana şaşıyorum ve o sistemde XP'nin düzgün bişekilde çalışmadığını söylüyorum sana,bu gibi sistemlerde vista veya windows 7 kullanmanı öneririm,32 bit kullanmaya devam edersen eğer RAM miktarını düşürmelisin yani 3GB olmalı herşey anakarttır aslına bakarsan,çizgi çizgilerin nedenleri bile anakarttan çıkar çoğu kişi ekran kartından şüphelensede çizgi çizgi oluyor diye aslında aslı sorun anakarttır bence ekran kartında bi sorun yok, sürücülerden yanada bi sorun yok,bence senin yapman gereken 64 bit sistemi kur,anakart driverlerinden başla kurmaya sırasıyla;
-Chipset driver
-Ses driver
-Lan driver
ama energy saver kurma
Sonrasında linkten sürücüleri indir n üstten ikisinide bunlarıda kurdukran sonra bir daha dene hata sorunlu çalışan oyunları http://www.sapphiretech.com/presentation/downloads/download_index_01.aspx?psn=0006

Zaten sende söylüyorsun Call of duty world at war oynarken hiç bi sorun yok aslın da cevabı bulmak okadarda zor değil baştada dediğim gibi bunları dene sorun hala devam ediyorsa anakartın arızalı olduğuna %100 eminim kolay gelsin.

MXfreeze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
teşekkür ederim zaten 64 bit vista var ama dediğim gibi ondada atikmdag diye bi hata veriyordu . fakat şimdi ati catalyst 9.12 hotfix yayınlandı belki sorun ortadan kalkmıştır 2-3 ay geçti denemek zorundayım sanırım yapıcak başka bişey yok . tüm programları baştan yüklemek zor olucak ama .. :)

MXfreeze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
beyler sorun çözülmedi hala bi fikri olan varmı . Yine oyun oynarken ekran donuyor res atmak zorunda kalıyorum ..

Hangman35

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Amd nin 3 kanal ram desteği yoktur. Sorun ramlerinizde. Ram ve psunun tam modelini yazarmısın

MXfreeze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bakıyorum bi dk

---------- saat 14:52 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:48 eklenmişti ----------

KINGSTON 6 GB 1333MHz DDR3 TRIPLE KIT (3x2GB) Ram
Psu yu kasayla beraber aldım
Kasanın özelliklerinde yazan

Standard ATX PS2/ EPS 12V (optional)
650W olması lazım
Kasam Cooler Master cm690

---------- saat 14:53 eklendi ---------- önceki mesaj saat 14:52 eklenmişti ----------

amd phenom II 955 proccesor işlemcinin 3 ram desteği yokmu :S
1 ram i çıkarsam sorun düzelirmi ?

Hangman35

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bu ram Core İ7 ler için üretilmiştir. Sistemin açılması bile şans DDR3 cift kanal ram bulup sistemi test et.

MXfreeze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yeni ram almalıyım yani bu ramler elimde patladı ? :D

Hangman35

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Hicbir amd işlemcinin ne yazık ki 3 kanal desteği yok. En güzeli gold bilgisayarı ziyaret et. Anlat durumu orada uyumlu ramlerle test etsinler Duruma göre hareket et. Ayrıca amd işlemciye 3 kanal ram takan firmadan korkmak lazım :)

MXfreeze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
valla anlamadım garip bişey yani . okadarda gizli bişey değilmiş. Bilmeleri gereken bişey. Google a bi yazdım 1 milyon site çıktı . Amd 3 kanal desteklemez diye.. Peki bunu 2 kanal ramle değiştirebilirmiyimki gold biraz gıcık o konulardada , iade , garanti vs.

XPPROF

Asistan
Reaksiyon puanı
7
The saboteur oyunu bozuk yapımı tamamlanmadan çıkmış kurduğun patch'da beta yani bu oyunda sorun olması normal ama diğer oyunları bilemem.

MXfreeze

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sorunum Çözülme aşamasında. Ramlerden birini çıkarttım , Hata almıyorum . Eğer Sorun AMD işlemci bulunan sisteme 2 den fazla ram takmaksa Sizlerle paylaşıcam. Kolay gelsin..

Son mesajlar