Yaptıklarımız karşılıksız kalır mı?

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Her yaptığımız olay hareket... kötülük iyilik Bu dünya da karşılıksız kalır mı? İlla ki insan bir gün mutlu olur mu.....

Gökçe Asena

Profesör
Reaksiyon puanı
2,127
Allahu teâlâ; bu dünyada zerre kadar iyilik yapsanız zerre kadar kötülük yapsanız karşılığını alacaksınız. Buyurur. Mutlu olmak bizim elimizde. Zaten iki yol var ya hayaller dünyasında yaşarsın ya da gerçekler dünyasında...

Hopeツ︎

Profesör
Reaksiyon puanı
2,268
Her şey karşılıklıdır yapılan iyilik dışında... bir kötülük yapılırsa o yapılan kötülükten daha beterinin başımıza geleceği ihtimalini es geçmemek gerekir. Bir iyilik yapılıyorsa rüşvet bekler gibi ötesini aramamak gerekir. Zira yaptığımız iyiliği dillendirmek, karşılığını beklemek hepsine dahil. Bunları yaptıktan sonra bir anlamı kalmıyor.

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Yaptıklarının karşılığını mutlak alacaksın. Allah'ın bir lafzı da el-Adl'dır yani adaletli olan, ayrıca adalet kavramını yaratanın adaleti şaşar mı?

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Dine bağlamadan söylesek...

Reaksiyon puanı
16,118
iyilik karşılık beklemeden yapılır...

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Çünku bilim lazım dostum. .
Bunun bilimle alakası yok. Bilim ispat ister,din inanç. Bunlar birbirinden farklı şeyler. Dini bilimden ayıran şey de bu. Ahiretin varlığını delilleri ile sunarım ama bilim gibi ispat edemem çünkü kimse gidip görmedi. Bilim somut deliller ister. Ama dinimizde ki bazı şeyleri somut olarak ispatlayamazsın. Burada da kişinin dine bağlılığı imanı devreye giriyor zaten.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Bunun bilimle alakası yok. Bilim ispat ister,din inanç. Bunlar birbirinden farklı şeyler. Dini bilimden ayıran şey de bu. Ahiretin varlığını delilleri ile sunarım ama bilim gibi ispat edemem çünkü kimse gidip görmedi. Bilim somut deliller ister. Ama dinimizde ki bazı şeyleri somut olarak ispatlayamazsın. Burada da kişinin dine bağlılığı imanı devreye giriyor zaten.
Ya öyle bir şey yoksa burada kesin olarak konuşuyoruz ya bu din dediğiniz inanç değil sadece maske ise ya para kazanma üzerine kurulmuş bir şey ise malum kullanan kullanıyor bunu... inanç sadece inandığımız varlık ile aramızda olur. Bunu gösteriş etmemeliyiz...Ki ülkeye bakınca din iman diyenlerin neler yaptığı açıkca gözüküyor... Ama yine de gerçekten yürekten inanlar vardır onlara hiçbir lafım yok...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Son düzenleme:

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Ya öyle bir şey yoksa burada kesin olarak konuşuyoruz ya bu din dediğiniz inanç değil sadece maske ise ya para kazanma üzerine kurulmuş bir şey ise malum kullanan kullanıyor bunu... inanç sadece inandığımız varlık ile aramızda olur. Bunu gösteriş etmemeliyiz...Ki ülkeye bakınca din iman diyenlerin neler yaptığı açıkca gözüküyor... Ama yine de gerçekten yürekten inanlar vardır onlara hiçbir lafım yok...

Müslümanlar kusurluysa din yoktur öyle mi? Sen dini çok yanlış anlamışsın. Kusursuz olan dindir o dine inananlar değil sen üç beş kişinin faturasını dine kesemezsin. Zira dinimizde dini para aracı olarak kullanmak, gösteriş yapmak yasaklanmıştır bunun adı da riyadır.
Bu arada dikkatle okursan cümlen kendi içinde çelişiyor, kesin konuşuyoruz demeden önce bir olasılık söylüyorsun.

Eklemek istiyorum para için kurulmuş diyorsun ama. Dini Allah kurar insanlar değil. Din Allah'ındır. Biz dine inanırız. Söylediğin insanlar tarafından kurulan inanç / inançsızlık sistemi ateizm'dir.

Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
16,118
kusurlu olan İslam değil insanlar İslam en modern din.

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,439
Allah katında öbür dünyada olucaktır.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
3.5 kişi dediğin 80 milyonu yönetiyor moruK. Ayrıca din kusurlu demedim ya öyle bir şey yoksa dedim ya bunu insanlar bir düzen için uydurmuş maske için kullanmış ise dedim...

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
3.5 kişi dediğin 80 milyonu yönetiyor moruK. Ayrıca din kusurlu demedim ya öyle bir şey yoksa dedim ya bunu insanlar bir düzen için uydurmuş maske için kullanmış ise dedim...
İsterse 7 milyarın hepsi olsun bu hiçbir şeyi değiştirmez. Allahın emirleri ve yasakları bellidir. Din var ve ben inanıyorum. Ayrıca insanlar bunu uydurmuşsa diyorsun hâlâ, bak dostum insanların ürettiği inanç olmaz müşriklik olur. Allah dini ve kur'an 'I koruyacağını söylüyor. Dini maske olarak kullananlar var ama inancında samimi olanlar da var..

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
İsterse 7 milyarın hepsi olsun bu hiçbir şeyi değiştirmez. Allahın emirleri ve yasakları bellidir. Din var ve ben inanıyorum. Ayrıca insanlar bunu uydurmuşsa diyorsun hâlâ, bak dostum insanların ürettiği inanç olmaz müşriklik olur. Allah dini ve kur'an 'I koruyacağını söylüyor. Dini maske olarak kullananlar var ama inancında samimi olanlar da var..
Canım dostum bene onu söylüyorum...İnanmayanlara maske olarak kullananlara lafım..

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Dine bağlamadan söylesek...

Sorun yalnız olayı dine bağlıyor sen iyiliği karşılık bekleyerek yaparsan bu iyilik olmaz planlı programlı bir düşüncenin hareketi olur. Sen iyiliği karşılıksız Allahın rızasını kazanmak için yapıyorsan ne mutlu sana inş karşılığını iki dünyada da alırsın.

Sourena

Doçent
Reaksiyon puanı
188
Sorun yalnız olayı dine bağlıyor sen iyiliği karşılık bekleyerek yaparsan bu iyilik olmaz planlı programlı bir düşüncenin hareketi olur. Sen iyiliği karşılıksız Allahın rızasını kazanmak için yapıyorsan ne mutlu sana inş karşılığını iki dünyada da alırsın.
Ben karşılık istemiyorum para da istemiyorum hiç bir şey istemiyorum mutlu olmak istiyorum sadece...

hastysquirrel

Asistan
Reaksiyon puanı
235
Bilimide herşeyi de ALLAH yarattığına göre eciri kimden bekleyeceksin,evrenden mi...
Hocam ayrıca bilimi yaratan ve kurallarını koyan bir varlık da var. Sen Allah'ı gerçekten inanmak, yani içinde bir bit yeniği olmadan ararsan elbet bulursun zaten.

Ben karşılık istemiyorum para da istemiyorum hiç bir şey istemiyorum mutlu olmak istiyorum sadece...
Mutluluk öyle bir kavram ki bazen sadece haline şükretmek ve şikayet etmemek ile bile geliyor insana. Bak en kolay yapabileceği şey nedir bir insanın? Gülümsemek. Gülümse, her şeye rağmen dünyanın ne kadar güzel bir yer olduğunu hatırla. Dünyanın daha güzel bir yer olması için çaba sarf et. Elinden bir şey gelmese de çabala, başaramasan da en azından güzel bir amaç uğruna yaşadım dersin öldüğünde. Çünkü ömür ve zaman bize verilen en büyük hazine ve tekrarı olmayacak. İkinci bir şans olmayacak. Allah'a ister inan ister inanma o senin tercihin çünkü dinde zorlama yoktur, ama en azından güzel bir hayat yaşa, yaşat. İnsanlara bir faydan olsun...