Haber Yaklaşan Salgın: Çocukluk Çağı Obezitesi

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Yaklaşan salgın: Çocukluk çağı obezitesi

Erken ergenlikten kalp hastalıklarına kadar birçok farklı sağlık sorununa neden olabilen çocukluk çağı obezitesi, gün geçtikçe tüm dünyada katlanarak büyümeye devam ediyor.

Türkiye'de 6 ila 18 yaş arasındaki çocuklarda obezite görülme oranı yüzde 8,2 iken, fazla kilolu ve şişman olanlar yüzde 22,5 olarak öne çıkıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre obezite ve fazla kilo, dünya çapında salgın özellikler kazanmıştır. Rakamlar korkutucu. 1 milyardan fazla yetişkin aşırı kilolu ve bunların en az 300 milyonu ne yazık ki obez.

Evet arkadaşlar, sizde de içinizde bir koyun'un yarısını götürebilirim diyen obezler var mı? :D

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Nerede... Yarım ekmek yediğimde bile doymuş kadar oluyor.
Arkadaşlar sağlığınıza dikkat edin. Açlıktan ölünmesi zor ama tokluktan ölen çok vallahi.
Bilimsel açıklamalara göre çok doğru. Ama çevremde 80-90 yaş üzerindekilerin neredeyse hepsi çok şişman ??

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Çocuklar pandemiden dolayı kapandılar eve. Hareket yok. Zaten teknoloji yüzünden sokakta oynayan yok. Sokağa çıksalar zaten gizli pedofili sapıklar var aileler çekiniyor çıkarmaya. Bu şartlar altında enerjisini atamayan çocukların obez olması gayet normal. Fast food beslenmede var tabi ki...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,324
Çocuklar pandemiden dolayı kapandılar eve. Hareket yok. Zaten teknoloji yüzünden sokakta oynayan yok. Sokağa çıksalar zaten gizli pedofili sapıklar var aileler çekiniyor çıkarmaya. Bu şartlar altında enerjisini atamayan çocukların obez olması gayet normal. Fast food beslenmede var tabi ki...
Büyük şehirlerde oturanların çok büyük çoğunluğu mutlaka bir Anadolu şehrinden oraya gelmiştir. Köyden, kasabadan vs. Bence her yıl mutlaka çocuklarını köylerine göndermeli, toprakla, yeşille, tabiatla buluşturmalı diye düşünüyorum.

BatuhanDN

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,482
Ben Halk Ağzında İri-Yarı bir İnsanım :)

Alyx Vance

Profesör
Reaksiyon puanı
1,613
Bir tabak yemek yiyip doyan bne. ??
Yemek yiyip kilo alamayan tek benim herhalde

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Bende doğduğumdan beri kilo alamıyorum 7 yaşımda tatil fotoğraflarım var çok zayıfmışım vücudumda artık kemiklerim gözüküyormuş şu an hala öyleyim şu andada çok zayıf bir insanım kilo almaya çalışıyorum ama alamıyorum benim yememde çok iyidir haftada 2 kere et yerim bazen biftek falanda yapıyorum sonra akşamları Netflix eşliğinde çikolata cips ne varsa tüketiyorum ama yine kilo alamıyorum

Necla123??

Asistan
Reaksiyon puanı
199
Bencede ailelerin dikkat etmesi lazım erken yaşta obez olmak kötü bir şey salgın döneminden dolayı eve kapanmış olabiliriz ama yinede dikkat etmek lazım?

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Büyük şehirlerde oturanların çok büyük çoğunluğu mutlaka bir Anadolu şehrinden oraya gelmiştir. Köyden, kasabadan vs. Bence her yıl mutlaka çocuklarını köylerine göndermeli, toprakla, yeşille, tabiatla buluşturmalı diye düşünüyorum.
maalesef ben küçükken hiç köye gitmemişim annem zaten amerikada doğmuş ama türk annemin tarafı full amerikada annemin burada bir köyü yok babamda istanbulda doğdu ama babaannem ve dedem silivrili sonuç olarak kimse köyün nerede olduğunu bilemediği için hayatım boyunca şehirdeydim iyice karıştı ?