Yakıt Tasarrufu İçin Araç Sahiplerine Uyarılar

Bu konuyu okuyanlar

PC MERAKLISI

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Akaryakıt fiyatları cep yakıyor. Peki yakıttan nasıl tasarruf edebilirsiniz?

Lastik hava basınçlarınızı kontrol edin; Lastiklerdeki düşük hava basıncı hem aracınızın hem de sizin güvenliğinizi riske attığı gibi, yakıt tüketimini de artırır.
1.jpg

Daima güvendiğiniz akaryakıt istasyonunundan yakıt alın. Yakıtta kalite motorunuz açısından da çok önemlidir.
2.jpg

Aracınızın bakımlarını düzenli olarak yaptırın. Bakımları düzenli olarak yapılmayan bir otomobilin de yakıt tüketimi haliyle artacaktır.
3.jpg

Yakıt tüketimini azaltmaya yönelik olarak üretilen lastikleri tercih edin. Lastik markalarının üretmiş olduğu çevreci ve ekonomi odaklı lastikleri tercih etmeniz yakıt tüketimini azaltacaktır.
4.jpg

Arabanızı doğru devir ve viteste kullanın. Yüksek devir ve yanlış vites değişimi otomobilinizi fazladan yorarken bu yorgunluk cebinizi de etkiler.
5.jpg

Otomatik vitesli arabalarda sport ve ekonomi modları vardır. Sport modunu tercih edenlerin düşük tüketim beklentilerini boşa çaba olarak değerlendirebiliriz.
6.jpg

Bagajınızdan, ağırlık yapabilecek gereksiz eşyaları çıkartın.
7.jpg

Fren ve gaza mümkün olduğu kadar gereksiz yere basmayın.
8.jpg

Tatil dönüşlerinde port bagajınızı sökün.
9.jpg

Gaza dibine kadar basmaktan kaçının, tabii eğer yarışmıyorsanız!
10.jpg

Klimanın lüzumsuz ve özellikle de ihtiyaç dışı kullanıldığı her anın, cebinizden biraz daha para çıkarttığını unutmayın.
11.jpg

Yüksek hızlarda camlarınızı kapalı tutun. Hızla giderken aracınızın camını açmak sürtünmeyi azaltacağı için otomobilinizin fazladan efor sarfetmesine neden olur.
12.jpg

Aracı ilk çalıştırdığınızda motoru bir miktar ısıtmayı ihmal etmeyin.
13.jpg

Hararet ibresi ortaya kadar yükselmeden tam gaz yapmayın.
14.jpg

Kırmızı ışığa yaklaşırken gazdan ayağınızı çekin.
15.jpg

Bir dakika civarındaki kırmızı ışıklarda motoru stop edin.
16.jpg

Bir sonraki kırmızı ışık yakın ise gaza sonuna kadar basmayın.
17.jpg

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Bilinçli ve gerekli uyarılar. :) Teşekkürler konu sabitlenmiştir.

Mai Nai

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Bazı maddelerde cimrilik sezdim gibi :)

TuningMert

Müdavim
Reaksiyon puanı
84
Başlık "Yakıt Tasarrufu İçin Araç Sahiplerine Uyarılar" şeklinde yeniden düzenlenmiştir...

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bir dakika civarındaki kırmızı ışıklarda motoru stop edin.

oldu başka..:D

MegaWolt

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
"Bir dakika civarındaki kırmızı ışıklarda motoru stop edin."

Bu bana saçma geldi, araç rolantide çalışırken kontağı açıp kapatmaktan daha az benzin yakar.

vacip42

Müdavim
Reaksiyon puanı
0

Bu bana saçma geldi, araç rolantide çalışırken kontağı açıp kapatmaktan daha az benzin yakar.
bencede =)

hem nie birdaha marş basim ki rölantide dursun daha ii =)

bayneden

Asistan
Reaksiyon puanı
1
teşekkürler.

çok faydalı bilgiler.

craftingMaterial

Müdavim
Reaksiyon puanı
188

kesinlikle. rolantide çalışan araç yeniden çalışan araçtan daha az benzin yakar...

yetkilibiri

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
gerçekten faydalı bilgiler. ama hiç bir Türk şöförü kırmızı ışıkta motoru durdurmaz mantıklı olanda bu bence.

hüseyin123

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
nooolur soruma cevap verin:helpsmilie: bizim araba dıesel olduğu için çekişi performansı çok yüksek değil ben de mesela 3. vitesteyyken daha çabuk hızlansın mantığıyla gazı köklüyorum ama köklemesem de aynı hızda hız alıyo. bi farkı olmasa da 3. yada 4. viteste gazı köklemek nezararı olu far varmıdın??:helpsmilie: (cevap yazın)

ZorhaK

Müdavim
Reaksiyon puanı
259
Gazı köklemek fazladan yakıt harcatır sana..Araç hızını almıyorsa vites düşür gazı doyur ve tekrar büyüt.

Ben de benzinli araç kullanıyordum.Şimdi dizel kullanıyorum.Özellikle kalkışlarda çok ağır geliyordu başlarda.Benzinlide ışıktan sonra gaza bastımmı diğer araçlar epey geride kalırdı.Şimdi dizelde kalkış çok yavaş:)

Amaa benzinli aracımla çıkamadığım yokuşlarda şuank aracımla 3 ve 4. vitelerle çıkıyorum.

Konuyu çok dağıttım sanırsam.:)Özetle dizel aracında gazı kökleme bence sürüşün keyfiini çıkar efendi şoför ol:)

hüseyin123

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Gazı köklemek fazladan yakıt harcatır sana..Araç hızını almıyorsa vites düşür gazı doyur ve tekrar büyüt.

Ben de benzinli araç kullanıyordum.Şimdi dizel kullanıyorum.Özellikle kalkışlarda çok ağır geliyordu başlarda.Benzinlide ışıktan sonra gaza bastımmı diğer araçlar epey geride kalırdı.Şimdi dizelde kalkış çok yavaş:)

Amaa benzinli aracımla çıkamadığım yokuşlarda şuank aracımla 3 ve 4. vitelerle çıkıyorum.

Konuyu çok dağıttım sanırsam.:)Özetle dizel aracında gazı kökleme bence sürüşün keyfiini çıkar efendi şoför ol:)
çok teşekkürler:yes: (hyundaiaccent1.5crdi2003)

SwateR

Müdavim
Reaksiyon puanı
662
Hepsi doğru.Artık devir tasarruf devri.Yakında petrol de biterse neyle çalışacak bu araçlar :)

cihanakova

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Işığın kırmızı olduğunu görüpte gaza basıp , sonra da ani fren yapmak zorunda kalanlara tav oluyorum, hiç mi mantık yok kardeşim.

lorboloji

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ÇOk faydalı bilgiler sağolasın.Babama söledim hepsini uyar inşallah. :)

yavuz_4106

Müdavim
Reaksiyon puanı
51
Babam bunların hepsini öğretti ; e adam eski taksici :D

avdanli

Asistan
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler yeni başlayanlar için iyi bilgiler.

de Cuellar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Klima konusunda soyledikleri yanlis. Sicak havada pencere acik gezmek yerine klima ile gezersen araba daha az yakiyor.

efehakan

Doçent
Reaksiyon puanı
0
güzel bi paylaşım olmuş arada önemli olanlarıda ben belirteyim.burada önemli olan hızlı kalkma ve fren birde devirsiz araç kullanımı.bunları yapmazsanız diğer yaptıklarınızın pek bir faydası olamayacaktır.aracınızla aniden hızlanmamalısınız gaza yarıya kadar her seferinde basmak araca extra efor harcatır ve bu cebinize yansır.ani fren olmamalı fren yakıt yakmaz ama ani fren yapan kişi arabayı boşta bırakacağı yada gazdan ayağını çekip gidebileceği alanda hızlı gidiyodur ve yakıt harcıyodur keza hızlı fren yapan kişi hızlı kalkar.en önemlilerinden biride arabayı devrinde kullanma aracı kullandığınızda devir saati 2ile3 arasında olmalı.bazı araçlarda 20-30 bazılarında ise 2000-3000 yazar sonundaki sıfırların anlamı yoktur 2ile 3 arasında olsun yeter.3 deviri gecen araba bağırır buda motor hızlı dönüyor demektir, bir üst vitese geçmelisiniz bir üst vitesin dişlisi daha küçük oldugundan daha az eforla daha fazla mesafe gidebilecektir.küçüklüğümüzdeki sürdüğümüz vitesli bisikletleri hatırlayın arabada aynı mantık.devir saati 2nin altına düştüğünde araba titreyecektir vitesi ufaltmanız gerekki arac zorlanmasın zorlanmasıda yakıtı fazlasıyla etkileyecektir.en son olarak ise şehirler arası yollarda 90la gidin derler hem doğru hem yanlış 90la 110 arasıdır ama siz devamlı 90ile 110arasında hız değiştirirseniz yine çok yakıt yakmış olursunuz önemli olan sabit hızla gitmektir sabit hızla giderseniz aracınız hemen hemen yarı yarıya az yakacaktır

lqnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
2007 model jetta var 1.6 motor benzin 105ps 16 litre yakıyor şehiriçi ne yapabiliriz ?