Yağmur Kokusunu Seviyor Musunuz?

Bu konuyu okuyanlar

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
foto-2.png

Eğer büyük şehir dışında yaşadıysanız, o kokuyu hemen tanırsınız; yağmur kuru toprağa düştüğünde çıkan o toprağımsı kokuyu… Yapılan yeni bir araştırma, inanılmaz ölçüde hoş olan bu kokunun yalnızca biz insanları cezbetmediğini ortaya çıkarmış.

Yağmurdan sonra tespit edebildiğimiz o tatlı koku, mikropların ürettiği ve geosminadı verilen organik bir bileşenden geliyor (kokuya sebep olan mikropların arasında, Streptomyces cinsi bakteriler de var).

Streptomyces bakterilerinin, öldükleri zaman geosmin yaydıklarını da biliyoruz. İnsanlar ve diğer canlılar, bu kokuya özellikle uyum sağlamış. Merak edilen şey ise, böyle bir şeyin neden gerçekleşiyor olduğu.

Uluslararası bir araştırma takımı, bakterilerin neden geosmin ürettiğini ve diğer canlıların da bu kokudan bizim kadar keyif alıp almadığını açıklamaya koyulmuş.

Uluslararası araştırma takımı, yeni makalelerinde şöyle yazıyor: “Toprak ekosistemleri bağlamında, Streptomyces bakterilerinin ürettiği geosmin ve diğer uçucu organik bileşenlerin muhtemel rollerini araştırmak amacıyla; bakterilerin ürettiği bu kokunun, toprakta yaşayan eklem bacaklıları cezbedip cezbetmediğini soruşturduk”

Peki ya sizce? Yağmur kokusunu seviyor musunuz? Bu koku sizi de cezbediyor mu?

Semih10

Doçent
Reaksiyon puanı
840
Kırsal bir yerde yaşıyorum ve seviyorum hatta bazen yağmur yağarken dışarıya çıkıp yürüyorum. Terapi gibi geliyor insana

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Çok çok severim. Hasret kaldık artık buna da.
Abi inan biz az çok o kokuyu alıyoruz. Beylikdüzü'nde yaşadığımdan biraz olsun toprak kokusu alabiliyoruz ama o kırsal bölgelerde ki gibi o güzelim yaylalarda ki gibi içimize çekemeden o koku kayboluyor. Karadeniz turu yapmanın zamanı geldi de işte virüsten eve sıkıştık kaldık.

Kırsal bir yerde yaşıyorum ve seviyorum hatta bazen yağmur yağarken dışarıya çıkıp yürüyorum. Terapi gibi geliyor insana
Gelmez mi ya şöyle yayla da çıplak ayakla yağmurda yürüdüğünü düşünsene off, off

BJKolik

Dekan
Reaksiyon puanı
6,757
Abi inan biz az çok o kokuyu alıyoruz. Beylikdüzü'nde yaşadığımdan biraz olsun toprak kokusu alabiliyoruz ama o kırsal bölgelerde ki gibi o güzelim yaylalarda ki gibi içimize çekemeden o koku kayboluyor. Karadeniz turu yapmanın zamanı geldi de işte virüsten eve sıkıştık kaldık.

Gelmez mi ya şöyle yayla da çıplak ayakla yağmurda yürüdüğünü düşünsene off, off
Virüs belasından sonra ver elini Karadeniz yaparsın artık.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Valla benim kısa bir cevapla susacağım konulardan değil bu konu. Ama cevabım net'tir. (Nick'imden de belli galiba) bu hayatta hiçbirseye değişmeyecegim şeylerden birisidir yağmur gerek sesiyle siyle, gerek kokusuyla, gerek hissiyle...
...
birde o yağmurda ıslanmak var ya her ne kadar çevremden deli damgası yesem ve yiyecek olsam da
asla vazgeçmem. elimdeki herseyi bırakır ıslanırim.
...
kırsal Bi yerde yaşıyorum
burada neredeyse hergun yağmur yağıyor
kaç yılın acısını döktüm kaç gündür.. ?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Hemde çok.
Yağmurda yürüyerek Bertuğ Cemil'in Yağmur şarkısını söylerdim.

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Valla benim kısa bir cevapla susacağım konulardan değil bu konu. Ama cevabım net'tir. (Nick'imden de belli galiba) bu hayatta hiçbirseye değişmeyecegim şeylerden birisidir yağmur gerek sesiyle siyle, gerek kokusuyla, gerek hissiyle...
...
birde o yağmurda ıslanmak var ya her ne kadar çevremden deli damgası yesem ve yiyecek olsam da
asla vazgeçmem. elimdeki herseyi bırakır ıslanırim.
...
kırsal Bi yerde yaşıyorum
burada neredeyse hergun yağmur yağıyor
kaç yılın acısını döktüm kaç gündür.. ?
Gerçekten şanslı insanlarda var burada :) Oo lezzeti hiç bırakma dostum. Lezzet diyorum ki benim gibi aşçı birinden başka ne beklenir ki :) Biz şehirliler oralarda yaşamak için her şeyimizi veririz muhtemelen

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Gerçekten şanslı insanlarda var burada :) Oo lezzeti hiç bırakma dostum. Lezzet diyorum ki benim gibi aşçı birinden başka ne beklenir ki :) Biz şehirliler oralarda yaşamak için her şeyimizi veririz muhtemelen
Gerçekten de şanslıyım galiba.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Tamam şöyle birsey yapalım. biraz saçma mı olacak bilmiyorum ama İsteyenler söylesin ben onların yerine de ıslanayim. biraz ferahlarsiniz belki ?? ya da beğeni atın vs. Saçma gelmiş olabilir sizlere ??

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Tamam şöyle birsey yapalım. biraz saçma mı olacak bilmiyorum ama İsteyenler söylesin ben onların yerine de ıslanayim. biraz ferahlarsiniz belki ?? ya da beğeni atın vs. Saçma gelmiş olabilir sizlere ??
Zatürre olmayasınız sonra.

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
yok ben kimseyi suçlamam beğeni attı atmadı diye. Dava da etmem orası kesin de. aklınızda nasıl Bi iz bırakmisim ben öyle? bela mela? syn @BHA
Neyse isteyen istediği yerde ıslansin bakalim...

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
yok ben kimseyi suçlamam beğeni attı atmadı diye. Dava da etmem orası kesin de. aklınızda nasıl Bi iz bırakmisim ben öyle? bela mela? syn @BHA
Neyse isteyen istediği yerde ıslansin bakalim...
Sokağa çıkma yasağı gereği ıslanamıyoruz. :/

BHA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,744
Yağmur + Toprak = Tam benlik. O kokuya hasretim ama bazı nemli havalardaki baş ağrısı hariç. :)