XP'ye Dx10 Desteği.

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar sistemimi değiştirdim tamamen:
Anakart : Asus M2A-MX
(http://www.asus.com/products.aspx?modelmenu=2&model=1909&l1=3&l2=101&l3=583&l4=0)
İşlemci : Amd Athlon 64x2 Dual-Core 5200 (2.7x2 Ghz)
Ekran Kartı: Geforce 9600GT(256Bit) GDDR3 512Mb
(http://www.xpertvision.com.tw/main/vgapro.php?id=80)
Ram : 2 GB DDR2 800mhz
Harddisk : 250GB Sata & 300GB External
Sürücü : LG Dvd-Rom & Samsung Dvd-Ram

Sırf dx10 desteği için o lanet olası işletim sistemi vistayı kurmak zorunda kaldım. Tekrar lanet olsunki daha 0 sisteme pro kurulumlarında sorun çıkarmaya başladı aynı proların vista sürümlerini indirerek kullanmaya başladım. Bi kısmını temin edemedim. Sanki sistemdeki 2gb ram 800mhz değilde 133mhz sd ram gibi çalışıyor ya bi işletim sistemi bu kadar mı hantal olur! Eminim bu sisteme xp kursaydım uçardı.

Alky Project adlu grup dx10 desteğini xp getirmeye çalışıyor ve kocaman başarılar diliyorum bu elemanlara.
http://www.technospot.net/blogs/download-directx-10-for-windows-xp-from-alky-project/

Kurulum bittikten sonra capste belirttiği üzere dx10 geçtiğimizi belirtiyor. Bunun gerçek mi değil mi olduğunu anlama imkanımız var mı onu merak ediyorum. Şuan dx10 sevdasına vistayı çekiyorum ve proyu deniyemiyorum. Deneyen arkadaşlar olursa yorumlarını bekliyorum. Lanet olsun vista! :mad:

Caps:
tn_dxd10.jpg

Dx10 xpye geldiği gün formatı çakıcam.

Reaksiyon puanı
188
windows xp gamer edition u dene. rus kardeşlerimiz dx10'u windows xp ye gömüp cd hazırlamışlar. işletim sistemi ingilizce olduğu için biraz zorlanabilirsin. (kişiden kişiye değişir). kurulum imajı için google da küçük bir arama yeterli

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=windows+xp+gamer+edition&meta=

mustapha_84

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bende vista kullanıyorum ama öyle bir yavaslık yok.benim sistem arkadasınkındende iyi değil.birde su an piyasada dx10 uyumlu kaç tane oyun var son olarak eğer xp ye bu destek verilecekse böyle birseyin microsofttan baskasının yapabilecegi pek inandırıcı gelmiyor.

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Önce Şunu söyleyeyim. Linux işletim sistemleri üzerinde Wine ile Windows programları nasıl çalıştırılıyorsa XP üzerinde de DirectX 10 (uğraşan kişilerin becerisine göre) çalışır.

Herşey programlama becerisine bağlıdır. Şunu unutmayın dünyada program yazan tek firma Microsoft değil. :)

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
hakanarin dedi ki:
Önce Şunu söyleyeyim. Linux işletim sistemleri üzerinde Wine ile Windows programları nasıl çalıştırılıyorsa XP üzerinde de DirectX 10 (uğraşan kişilerin becerisine göre) çalışır.

Herşey programlama becerisine bağlıdır. Şunu unutmayın dünyada program yazan tek firma Microsoft değil. :)

Tabikide bende buna katılarak bu konuyu açtım. Bişeyler yapalım istiyorum. Varsa bu konuda bilgisi olan paylaşsın.

mustapha_84 dedi ki:
Bende vista kullanıyorum ama öyle bir yavaslık yok.benim sistem arkadasınkındende iyi değil.birde su an piyasada dx10 uyumlu kaç tane oyun var son olarak eğer xp ye bu destek verilecekse böyle birseyin microsofttan baskasının yapabilecegi pek inandırıcı gelmiyor.

Abartarak yazıyorum ama cidden xp kursaydım çok tatmin olurdum sistemimden vista zaten 800mb ram ile açılıyor yazık günah hiçbi amaca hizmet etmiyor. Dx10 oyunlar 9lardan çok az gibi gözüksede arkadaşım 1 oyun insanı bağımlısı yapıyor. Crysis en yüksekte oynadım film mi oyun mu belli değil bide türçe olunca 2 günde bitirdim başından kalkamadım.

X_Codesia

Profesör
Reaksiyon puanı
9
bosuna ugrasmayın xp de dx10 desteğini sağlayamazsınız.sistem altyapısı henüz hazır deil xp de
vista ultimate sorunlu ama business henüz hiç sorun vermedi dx10 ve dx10.1 desteğine media center ine katlanıoz,değer de 

mr.meseli

Doçent
Reaksiyon puanı
1
X_Codesia dedi ki:
bosuna ugrasmayın xp de dx10 desteğini sağlayamazsınız.sistem altyapısı henüz hazır deil xp de
vista ultimate sorunlu ama business henüz hiç sorun vermedi dx10 ve dx10.1 desteğine media center ine katlanıoz,değer de

Sağlayamayız? Neden bu akdar eminsin anlamıyorum arkadaşın fikir verdiği Windows XP Gamer Edition 4. sürümünü indiriyorum ing olduğundan tr klawye de indirdim kurulumdan sonra dönerim sana. vistanın tüm paketlerini toplasan bi linux etmez. hata canavarı berbat sistem.

muratcanberber

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Linux'a şirketler biraz daha ılımlı yaklaşsa süper olacak herşey

Reaksiyon puanı
188
hakanarin dedi ki:

linux da windows emulasyonu yapıyorsun ama windowsda emulasyon yoktur. çok uğraşırsan kendin bile dx 10 windows a gömersin. sadece gerekli dll'leri ve exeleri sisteme atıp registry kayıtlarını düzgün yapman gerekir. ondan sonra ver elini dx 10...

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Dx 10 destekli bi ekran kartı aldığımda inşallah Vista ya geçicem başka caresi yok :S

Denizhan Dakılır

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Başka çaresi var arkadaşlar...

Swiftshader 2.0 adlı yazılım işlemcilere ve ekran kartlarına meydan okuyacak directx 9 la herşey yapılacak görürsünüz bizi izlemeye devam edin

Reaksiyon puanı
188
Denizhan Dakılır dedi ki:
Başka çaresi var arkadaşlar...

Swiftshader 2.0 adlı yazılım işlemcilere ve ekran kartlarına meydan okuyacak directx 9 la herşey yapılacak görürsünüz bizi izlemeye devam edin

o biraz zor. ekran kartı işlemcisi (GPU) ile bilgisayar işlemcisi (CPU) nin işlem gücü bir değil. GPU, CPU'dan daha fazla işlem kapasitesine sahip ve veriyi daha hazlı işleyebiliyor.

mesela aynı şifreyi C2D işlemciye ve GeForce 9800 x2'ye kırdırmayı dene (evet yanlış okumadırınız. ekran kartı işlemcisi şifre kırmak için kullanılabiliyor. sadece belirli seriler ama) ekran kartı daha çabuk bitirir...

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
cgrszone dedi ki:
linux da windows emulasyonu yapıyorsun ama windowsda emulasyon yoktur. çok uğraşırsan kendin bile dx 10 windows a gömersin. sadece gerekli dll'leri ve exeleri sisteme atıp registry kayıtlarını düzgün yapman gerekir. ondan sonra ver elini dx 10...

Bir şeyi yanlış biliyorsunuz. Emülasyon yapıyor diye bilinen birçok program ( Öyleymiş gibi yapar aslında ) kodları iki kez işlediği için işlemlerde yavaşlığa neden olur. Linux üzerindeki Wine'ın farkı ise neredeyse Windows ile birebir aynı işleri ve aynı hızda yapar. Yani diğer emülasyon programlarının çalıştığı mantık ile çalışmaz. Direkt windows dosyalarını kullanarak programları dönüşüm yapmadan kullanır.

Nereden mi biliyorum. Diğer emülasyon progrmaları ile bilgisayarınızda NFS Most Wanted oynamaya çalışın ve birde Wine üzerinden çalışan Cedega ile bunu deneyin aradaki farkı anlayacaksınız. :)

haluk210

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
son mesaj tarihine baktımda 7. ayın 2sinde yazılmış, neoldu arkadaşlar bir gelişme varmı xp için dx10 cepesinde